Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #161  
Vechi 29.03.2012, 22:33:36
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.181
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Multa dreptate ai , ca in totdeauna , dar cine sa auda frate ? ? ? Ai curajul sa deschizi un thread despre Fecioara Maria ? Sunt convins ca da , dar ai sa ai mari surprize , caci audienta va fi extrem de mica , pe cand un "subiect"de amor aduce mii de vizualizari ! Cam asta-i buba , draga Mihai , o buba nevindecata , plina de puroi , urat mirositoare . . .
Dacă am ceva dreptate, atunci mi-o asum doar jumătate, fiindcă știu pe propria piele cât de stearpă poate fi singurătatea și ce tristeți îi încearcă pe tinerii, atât la ani cât și la duh, care încearcă să-și găsească împlinirea într-o iubire binecuvântată de Hristos. Dar ce-i prea mult strică și poliloghia împrejurul amorului începe să surpe nădejdea în loc să o zidească. Poate că aprofundarea Triodului și frecventarea responsabilă a duhovnicului ar mai rări fecvența acestor crize de identitate generate de dificilul slalom printre tentațiile veacului, în aștepatea/căutarea persoanei care să-ți devină cea mai apropiată de pe pământ.
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
  #162  
Vechi 29.03.2012, 22:34:44
simona_fidela simona_fidela is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.07.2010
Locație: Guildford
Religia: Ortodox
Mesaje: 86
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
De ce nu deschizi un topic nou cu un titlu ”Suferințele băiatului/bărbatului neînsurat”, sau unul mai atractiv ”Gemete, vaiete, frustrări și reclamații legate de amor”? De obicei se exprimă mulți experți pe astfel de topice și fac rating bun!
Usor e sa razi de altul, domnule Mihailc, mai ales daca esti ,,rezolvat''. (a se intelege casatorit)
  #163  
Vechi 29.03.2012, 22:44:29
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.181
Implicit

Citat:
În prealabil postat de simona_fidela Vezi mesajul
Usor e sa razi de altul, domnule Mihailc, mai ales daca esti ,,rezolvat''. (a se intelege casatorit)
Da, ai dreptate, nu-i frumos să râzi de alții, mai ales când ești cu musca pe căciulă (adică mai rău decât ”nerezolvat”). Pe lângă ”rezolvați” și ”nerezolvați” mai există și categoria ”leproșilor”, mai rea decât ultima nu poate fi alta!
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
  #164  
Vechi 30.03.2012, 07:16:08
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Multa dreptate ai , ca in totdeauna , dar cine sa auda frate ? ? ? Ai curajul sa deschizi un thread despre Fecioara Maria ? Sunt convins ca da , dar ai sa ai mari surprize , caci audienta va fi extrem de mica , pe cand un "subiect"de amor aduce mii de vizualizari ! Cam asta-i buba , draga Mihai , o buba nevindecata , plina de puroi , urat mirositoare . . .
Subiect de amor?Care este acel subiect,despre ce anume se vb?
Aici este vb despre oameni singuri care se plang de singuratate,de imposibilitatea de a-si intemeia o familie.
Observ ca numai casatoritii fac mofturi la asemenea subiecte,vb aia nu aseza satulul la masa!

Nu confundati audienta cu postarile,sunt multe persoane care urmaresc un subiect dar nu posteaza,si exista si subiecte unde se posteaza in prostie,fara ca"audienta"sa fie la maxim.
Ca sa vedeti ca va inselati in aceasta afirmatie,am facut eu munca de birou pt dvs,si v-am extras urmatoarele statistici:

thread
Suferinta fetei nemaritate/vizualizari=6.827
Noutati de la Cemtrul de Presa Basilica=90.526
Minuni Sf.Nectarie2=92.724
Triodul-Perioada Pocaintei=10.292
Preasfantei Nascatoare de Dumnezeu(rugaciuni care au miscat sufletul nostru)=22.318
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.

Last edited by Yasmina; 30.03.2012 at 07:42:05.
  #165  
Vechi 30.03.2012, 10:31:40
TunsDiana
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Subiect de amor?Care este acel subiect,despre ce anume se vb?
Aici este vb despre oameni singuri care se plang de singuratate,de imposibilitatea de a-si intemeia o familie.
Observ ca numai casatoritii fac mofturi la asemenea subiecte,vb aia nu aseza satulul la masa!

Nu confundati audienta cu postarile,sunt multe persoane care urmaresc un subiect dar nu posteaza,si exista si subiecte unde se posteaza in prostie,fara ca"audienta"sa fie la maxim.
Ca sa vedeti ca va inselati in aceasta afirmatie,am facut eu munca de birou pt dvs,si v-am extras urmatoarele statistici:

thread
Suferinta fetei nemaritate/vizualizari=6.827
Noutati de la Cemtrul de Presa Basilica=90.526
Minuni Sf.Nectarie2=92.724
Triodul-Perioada Pocaintei=10.292
Preasfantei Nascatoare de Dumnezeu(rugaciuni care au miscat sufletul nostru)=22.318
Aveti dreptate in tot ce ati spus! Decat sa vorbeasca la modul ironic mai bine ar da sfaturi celor necasatoriti, ar fi mult de ajutor , zic eu.
  #166  
Vechi 30.03.2012, 10:51:23
philalex philalex is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.05.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 517
Implicit

sunt si multi oameni singuri....se poate trai si in singuratate...nu trebuie sa isi faca griji o fata ca nu e maritata....se implica intr- cariera, proiecte sociale....voluntariate.....se poate inplica intr-o parohie....sunt n solutii...
  #167  
Vechi 30.03.2012, 11:41:39
Iuliana_crestina Iuliana_crestina is offline
Member
 
Data înregistrării: 11.07.2007
Mesaje: 37
Implicit

Citat:
În prealabil postat de philalex Vezi mesajul
sunt si multi oameni singuri....se poate trai si in singuratate...nu trebuie sa isi faca griji o fata ca nu e maritata....se implica intr- cariera, proiecte sociale....voluntariate.....se poate inplica intr-o parohie....sunt n solutii...

Pentru multe femei, maternitatea nu sufera comparatie cu nicio alta..."ocupatie"... La mine asa e... Pina sa am copii, m-am simtit mereu incompleta...Asa ca inteleg precis tristetea celor care nu au copii, si, poate, nici perspectiva macar... Maternitatea nu poate fi inlocuita usor... Sa ne rugam la Domnul sa ajunga mame in buna rinduiala toate cele care-si doresc asta!

Sfaturi de genul "Fetele nemaritate nu trebuie sa-si faca griji" sunt..."rupte de realitate"...Asta pentru ca foarte multe femei sunt practic construite pentru maternitate. Nu e vorba de facut griji...Grijile tin de stratul rational. Dorul de a avea prunci nu tine de rational, tine de profunzimile sufletului femeii. Nu e intimplator faptul ca cei din Vechiul Testament socoteau drept o suferinta cumplita lipsa pruncilor din casnicie....
  #168  
Vechi 30.03.2012, 16:52:31
aureliapopescu aureliapopescu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.11.2005
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 104
Implicit O mica interventie

Dragilor,
Ma bucur ca interactionati, ca va spuneti parerile! A trecut mult timp de cand n-am mai urmarit un forum de discutii...v-am privit cu ochii mintii si cu sufletul si vreau sa va spun ca-mi sunteti tare dragi! Profetul de carton e cel mai dragut si amuzant in sensul frumos. Mi-ati oferit o dupa amiaza frumoasa si vreau sa va multumesc. Am uitat de grijile si de problemele mele. V-am citit sfaturile...vreau sa va urez post usor si binecuvantat in continuare, putere sa treceti peste incercari si multa liniste si pace. Va doresc ca toti sa reusiti in tot ceea ce v-ati propus.
Liniste si rugaciuni!
Dumnezeu sa va binecuvanteze si sa va ajute!
  #169  
Vechi 30.03.2012, 17:37:54
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iuliana_crestina Vezi mesajul
Pentru multe femei, maternitatea nu sufera comparatie cu nicio alta..."ocupatie"... La mine asa e... Pina sa am copii, m-am simtit mereu incompleta...Asa ca inteleg precis tristetea celor care nu au copii, si, poate, nici perspectiva macar... Maternitatea nu poate fi inlocuita usor... Sa ne rugam la Domnul sa ajunga mame in buna rinduiala toate cele care-si doresc asta!

Sfaturi de genul "Fetele nemaritate nu trebuie sa-si faca griji" sunt..."rupte de realitate"...Asta pentru ca foarte multe femei sunt practic construite pentru maternitate. Nu e vorba de facut griji...Grijile tin de stratul rational. Dorul de a avea prunci nu tine de rational, tine de profunzimile sufletului femeii. Nu e intimplator faptul ca cei din Vechiul Testament socoteau drept o suferinta cumplita lipsa pruncilor din casnicie....
Este foarte adevarat,va sustin intrutotul!
Misiunea femeii este inscrisa in ADN-ul ei;femeile sunt mame universale,mame pt copiii,pt sotii lor,pt animale si plante(daca au).Femeia se simte implinita daca daruieste si invaluie in dragoste si alte fiinte,de aceea in cadrul firesc al unei familii,ea si-a gasit sensul,directia.
Pana si in acceptul modern al femeii de succes se implica acest element:familia(o femeie de succes are cariera dar are si familie).
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.

Last edited by Yasmina; 30.03.2012 at 18:12:50.
  #170  
Vechi 30.03.2012, 18:24:30
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de philalex Vezi mesajul
sunt si multi oameni singuri....se poate trai si in singuratate...nu trebuie sa isi faca griji o fata ca nu e maritata....se implica intr- cariera, proiecte sociale....voluntariate.....se poate inplica intr-o parohie....sunt n solutii...
Milostenia ar trebui sa fie apanajul tuturor crestinilor,indiferent de statusul marital.
Este logic ca cei fara familii au mai mult timp la dispozitie,timp care poate fi donat pt folosul altor semeni-insa si cei cu familii si copiii ar trebui sa participe la proiecte sociale,donatii si voluntariate.
Datoria de crestin nu inceteaza cand ai copii(dupa parerea unora).
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Suferinta costel Generalitati 34 28.11.2012 12:09:06
Suferinta Ovidiu_26 Generalitati 7 08.07.2011 12:35:54
Bunicul din visul fetei mele clementia Generalitati 13 17.06.2011 13:06:08
Suferinta unui orb Elena_Elena Intrebari utilizatori 3 13.09.2010 20:14:49
suferinta=mantuire? eulaura Generalitati 26 28.08.2009 01:15:19