Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 15.11.2010, 11:52:21
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de konijiro Vezi mesajul
Nu voi discuta aici de moralitatea crestina, care mi se pare (pe alocuri) profund anti-umana si superficiala, dar exista fapte cu caracter imoral de necontestat: violuri, crime, pedofilie, agresiune intramaritala sau asupra unui copil. Daca te abtii de la a emite o judecata asupra unor asemenea fapte, inseamna ca le aprobi in mod tacit.
Pana si crestinii inteleg de multe ori gresit sensul indemnului "nu judecati", d-apoi ceilalti.

Nu judeca = nu osandi = nu condamna pe nimeni.

Adica ai voie sa il critici pe idiotul care violeaza, moleasteaza samd, la nevoie ii tragi si o scatoalca sau il poti da o bataie zdravana, evident ca sa previi raul. Ai voie sa gandesti si sa clasifici faptele rele ale cuiva. Este obligatoriu ca un crestin sa il mustre pe fratele sau cand vede ca persista in pacate, ca altfel se face partas la pacat prin neimplicare, prin ignoranta. Cum zicea un preot la cateheza: cand auzi ca femeia vecinului e batuta si tipa disperata si copiii ii plang terorizati, atunci tu stai in casa si spui rugaciuni?! Nu! Mergi si-i bati la usa si, daca nu pricepe cu vorba buna, atuci iei ceatlaul si-l rezolvi, ca sa priceapa, pana vine si politia.

Au fost cazuri de SFINTI care au omorat ca sa nu fie violati de stapanii lor. Daca altfel nu se poate, orice crestin o poate face in legitima aparare. Cand iti intra talharii in casa, nu se aplica "intoarce obrazul"; e nevoie de discernamant.

Deci, la modul general: ai voie sa critici raul, sa nu fii de acord cu el; nu ai voie insa sa-l condamni la iad pe nenorocitul care il face, pentru ca este un inselat, un imbecil demonizat... Poate in viitor o sa se indrepte printr-o minune, deci nu-l clasifica tu in categoria celor fara scapare si fara speranta. Roaga-te pentru el, incearca eventual sa-i predici indreptarea, incearca sa-l scoti din starea decazuta... dar el trebuie sa vrea asta, normal.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 15.11.2010, 19:24:31
codana's Avatar
codana codana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.06.2008
Locație: Botosani
Religia: Ortodox
Mesaje: 523
Implicit salut,konijiro

Citat:
În prealabil postat de konijiro Vezi mesajul
Evident ca o faci (cu toate ca nu o admiti), este anormal sa nu judeci.

Sa inteleg ca nu judeci un hot/violator/pedofil? Si de ce ar fi rau sa o faci?
judeci fapta,omul il judeca dumnezeu.vei spune ca sunt persoane care nu cred in dumnezeu si vor musai o judecata urmata de pedeapsa cu moartea ptr.faptas.e bine la prima vedere.ce te faci, daca dupa executarea sentintei, se dovedeste ca a fost ucis un nevinovat???i se da viata inapoi, sau se spune,ata ete?rezolutia:omul mai greseste deci si justitia omeneasca.asa ca io ma feri intotdeauna sa judec omul.
__________________
Ioan,3.16;1Corinteni,13.4-7
Reply With Quote
  #23  
Vechi 16.11.2010, 09:55:04
konijiro's Avatar
konijiro konijiro is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.04.2009
Mesaje: 1.114
Implicit

Citat:
Dar daca stai sa analizezi putin de ce se petrece asta,iti dai seama ca toti cei care ajung sa comita niste grozavii ca cele descrise de tine mai sus,au trait niste traume puternice in trecutul lor si au ajuns sa priveasca distorsionat realitatea.
Toti? Mi se pare o generalizare periculoasa. Putem vorbi despre un pattern, probabil. Dar si asa, imi vine greu sa vad un violator sau un criminal in postura de victima. Daca el e victima, atunci victima actelor sale ce mai e?

Citat:
judeci fapta,omul il judeca dumnezeu.
Problema cu judecata lui dumnezeu este ca vine in viata viitoare, nu in asta. Ceea ce inseamna ca daca nu am avea un sistem legal (bazat pe judecata) care sa il tina pe faptas departe de ceilalti oameni, ar continua sa faca rau, in ideea ca va fi judecat la un moment dat, dupa moarte. Nu o gasesc o idee prea productiva, din punctul de vedere al vietilor puse in pericol.

Citat:
Pana si crestinii inteleg de multe ori gresit sensul indemnului "nu judecati", d-apoi ceilalti.
Asta este sentimentul pe care il am si eu, citind acest thread.

Singura "judecata" cu care nu sunt de acord este cea facuta superficial, sau dupa factori care nu spun prea multe despre persoana respectiva, cum ar fi modul in care se imbraca. Insa, in afara de asta, mi se pare total gresit sa disociezi fapta de faptas.
__________________
Traieste o viata implinita. Daca exista zei, si sunt drepti, nu le va pasa cat de devotat lor ai fost, ci vei fi binevenit datorita virtutilor de care ai dat dovada de-a lungul vietii. Daca exista zei, si sunt nedrepti, oricum nu ai vrea sa le fi devotat lor. Iar daca nu exista zei, atunci vei fi disparut pur si simplu, dar vei fi trait o viata nobila, care va ramane in amintirile celor dragi. - Marc Aureliu
Question everything.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 16.11.2010, 10:28:53
mihaila_alin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Eliana Vezi mesajul
Nu ajuta cu nimic la mantuire sa ne facem judecatori sau acuzatori ai aproapelui nostru.
hai ca acuma chear ti cu ursul!!!!.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 16.11.2010, 10:40:49
mihaila_alin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de camy_d Vezi mesajul
Desfrâul în căsnicie înseamnă concret împreunarea în zilele de post, de sărbătoare sau în timpul sarcinii, în rest nu le este interzis.

Dacă ești așa un bun creștin de ce scrii numele lui Dumnezeu și al sfinților cu litere mici???
din cite stiu din scrierile bisericesti noi crestini nu avem voie la inpreunare doar martea si joia exceptind, cum ai zis mai sus,iar cu d mic iarta-l ca poate nu a scris intentionat.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 16.11.2010, 11:10:39
mihaila_alin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit prea tare si prea dur ati judecat pe bietul ionut12

brusc,instantaneu si dintr-o data a devenit un fel de dusman al vostru fiind-ca a criticat si el acolo-sa pe niste nelegiuiti care sunt tristul adevar cotidian.si va spun sigur chear dintre cei ce se proclama credinciosi o mai fac de oaie uneori.bietii preoti duhovnici auzind uneori niste 'bizdiganii'[fapte vrednice de tot plinsul] de la fratii nostrii de credinta.acestia din urma sunt mai rai decit bietul ionut12.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 16.11.2010, 11:21:41
Mirela0110 Mirela0110 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 295
Implicit mda... si marmota invelea......

eu zic ca nici un om de pe planeta asta nu este cu adevarat "bun crestin". ca unu e mai bun, mai cuminte, mai credincios, se roaga mai mult, asta nu inseamna ca e "bun crestin". sau asta sa decida Dumnezeu in a da aceasta definitie. eu consider ca toti suntem niste pacatosi !! cine in lumea asta nu s-a enervat, nu a injurat, nu a facut prostii, nu a urat, nu a barfit, pacatul e si cu gandul nu doar cu fapta si cu vorba. consider ca nimeni nu ar trebui sa se catalogheze pe el insusi, sau sa catalogheze pe altcineva ca fiind "bun crestin". Doar Dumnezeu stie si decide asta.
cat despre desfranarea in casatorie ... din moment ce cuplul are Taina Cununiei si respecta posturile, sarbatorile, si nu fac prostii in aceste zile, atunci nu vad unde e desfrau? ca fac sex oral? si care e problema ? risipeste samanta?? teoretic, da, ar fi pacat, dar practic... cati pun teoria in aplicare? iaca poate la femeie ii e mai usor asta daca e obosita si sotul are chef de huta huta. ca sotul ar trebui sa inteleaga si sa lase femeia in pace pentru cand are si ea chef, ca treaba sa fie facuta ca la carte, asta e tot asa doar teorie....
si apoi, se zice ca sexul e doar pentru copii... buuunnn.....d-apoi cand femeia e insarcinata 9 luni de zile ar trebui ca sotul sa stea fara sex? hai sa fim seriosi! ce, nici macar un preot nu cred ca rezista, mai ales unu tanar. ce barbat, (vorbim de barbatii tineri, in forta, sanatosi, nu de cei mai mult sau mai putini ... fara vlaga...) sta 9 luni fara nik? si iaca cand nevasta e cu burta la gura si nu are voie sa faca nimik si sotul simte nevoia, ce sa faca, se duca la alta? e mai bine asa? e mai putin pacat daca i-ar face nevasta oral? asta pentru cele care agreaza acest mod, ca sunt care bineiteles, nu fac asa ceva. si samanta oricum nu ar mai avea unde sa se prinda, cel putin nu in burta sotiei...
si apoi cuplurile casatorite care se feresc de copii si iau anticonceptionale de alea ce sa mai zicem (cu care nici eu nu sunt de accord absolut deloc !!!!)?? ca asteapta sa faca intai bani bani bani cu caruta sa se realizeze profesional si apoi se gandesc bai am ajuns la 40 de ani, hai sa facem si noi un copil, chit ca copilul nostru ne va numi bunici in loc de parinti...
teorie in lumea asta exista multa. si teoria ar fi, sotul si sotia sa faca sex normal, fara zilele de post, fara cele de sabatoare, sa nu se fereasca deloc de copii si tot asa ... dar cu mana pe inima, cati aplica teoria? or fi, nu zic, dar sigur sunt destul de putini ...
asa ca sa nu mai judecam pe altii ce fac, ca in proverbul ala, nu vedem barna din ochii nostri da vedem aschia din ochiul altuia, ceva de genu. de ar fi "desfranarea" in casatorie (daca se poate numi asa, pentru ca eu stiu ca desfranare este in afara casatoriei), desfranarea trupeasca singurul pacat al omului, sa nu existe invidie, ura, rautate, lacomie, nefrica de Dumnezeu ..... multe s-ar schimba in lumea asta....
__________________
Sa ne fereasca Dumnezeu pe toti de tot ce e mai rau in lumea asta...

Last edited by Mirela0110; 16.11.2010 at 11:32:04.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 16.11.2010, 11:40:47
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Unhappy pentru mirela

aceste pacate impotriva firii sunt uraciune inaintea lui Dumnezeu.
cum ar putea gura care a facut asemenea lucruri murdare sa mai sarute sfintele icoane?
e adevarat, nu suntem sfinti, suntem oameni si supusi greselii, pacatosi cum ai spus.
dar daca suntem pacatosi(barfim , criticam , judecam) asta nu inseamna ca avem dreptul sa facem pacate muult mai mari si mai grave.
viata crestinului trebuie sa fie o lupta cu pacatul si cu el insusi, nu sa mearga pe prinipiul:daca am gresit o data(intr-un anumit domeniu) pot sa gresesc de cate ori vreau, ca in fata lui Dumnezeu tot pacatos sunt.
nu exista pacat care sa nu poata fi biruit cu ajutorul lui Dumnezeu.nu exista slabiciune peste care, cu ajutorul lui Dumnezeu sa nu se poata trece.
sa nu ne fie de mirare ca cu asa o gandire si itudine nastem copii bolnavi, si sufleteste si trupeste.
daca ai cunoaste un pic invatatura bisericii ai stii ca pentru asemenea pacate biserica da canoane grele, nu te poti apropia oricum de potir, de sfanta impartasanie.

sa luam aminte!
in fiecare actiune pe care o facem in viata noastra sa ne comportam ca si cum Hristos ar fi de fata!
pentru ca El nevazut este....
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #29  
Vechi 16.11.2010, 12:37:09
Mirela0110 Mirela0110 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 295
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
aceste pacate impotriva firii sunt uraciune inaintea lui Dumnezeu.
cum ar putea gura care a facut asemenea lucruri murdare sa mai sarute sfintele icoane?
e adevarat, nu suntem sfinti, suntem oameni si supusi greselii, pacatosi cum ai spus.
dar daca suntem pacatosi(barfim , criticam , judecam) asta nu inseamna ca avem dreptul sa facem pacate muult mai mari si mai grave.
viata crestinului trebuie sa fie o lupta cu pacatul si cu el insusi, nu sa mearga pe prinipiul:daca am gresit o data(intr-un anumit domeniu) pot sa gresesc de cate ori vreau, ca in fata lui Dumnezeu tot pacatos sunt.
nu exista pacat care sa nu poata fi biruit cu ajutorul lui Dumnezeu.nu exista slabiciune peste care, cu ajutorul lui Dumnezeu sa nu se poata trece.
sa nu ne fie de mirare ca cu asa o gandire si itudine nastem copii bolnavi, si sufleteste si trupeste.
daca ai cunoaste un pic invatatura bisericii ai stii ca pentru asemenea pacate biserica da canoane grele, nu te poti apropia oricum de potir, de sfanta impartasanie.

sa luam aminte!
in fiecare actiune pe care o facem in viata noastra sa ne comportam ca si cum Hristos ar fi de fata!
pentru ca El nevazut este....
da bine ca s-a gasit persoana cu atitudiinea si gandirea cea mai corecta si care stie ffff bine legile bisericesti !!! exact ce ziceam mai inainte ... vedem aschia din ochii altora dar nu vedem barna din ochiii nostri ... si asa ne place noua sa judecam pe altii ...

eu vb de oameni in general de faptele lor de zi cu zi, nu inseamna ca APROB ceea ce fac, dar asta e poti sa schimbi oamenii intr-un fel ??? ... eu una personal, stiu foarte bine ca asa cum este pacat sa fumezi asa este pacat de sute ori mai mare desfraul ... ca e in cadrul casatoriei sau in afara ... de ex sotul meu fumeaza la greu si am incercat de nspe mii de ori sa il conving sa se lase si nu a putut ... si asta e nu am ce face, si asa cum am zis ca teoretic nu este voie "desfrau" in casatorie, dar practic, exista multe prostii care se fac intr-un cuplu, asa zic si teoretic nimeni nu are voie sa fumeze dar cati nu fumeazaaaa???? si asta inseamna ca gandesc gresit??? si asta nu inseamna ca aprob fumatul sau ca eu fumez ... chiar mi se face rau de la fumul de tigara.....
asa ca vedeti-va de "invatatura bisericii", de viata persoanala, de pacatele sau nepacatele din viata si nu mai judecati pe altii ...
asta era ideea mea, sa nu mai judecam pe altii, pentru ceea ce fac si ceea ce nu fac, ca nu putem schimba o gandirea unei lumi intregi..... una e sa zici la cei apropiati, la cei pe care putem sa ii ajutam personal mai nu fa aia nu fa cealalta ca e pacat, si una e sa incercam sa schimbam o lume intreaga, ca este imposibil. lasati pe Dumnezeu sa judece... noi doar sa ne facem datoria in a incerca sa schimbam pe cei de langa noi...
__________________
Sa ne fereasca Dumnezeu pe toti de tot ce e mai rau in lumea asta...

Last edited by Mirela0110; 16.11.2010 at 12:39:17.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 16.11.2010, 20:37:46
mihaila_alin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mirela0110 Vezi mesajul
eu zic ca nici un om de pe planeta asta nu este cu adevarat "bun crestin". ca unu e mai bun, mai cuminte, mai credincios, se roaga mai mult, asta nu inseamna ca e "bun crestin". sau asta sa decida Dumnezeu in a da aceasta definitie. eu consider ca toti suntem niste pacatosi !! cine in lumea asta nu s-a enervat, nu a injurat, nu a facut prostii, nu a urat, nu a barfit, pacatul e si cu gandul nu doar cu fapta si cu vorba. consider ca nimeni nu ar trebui sa se catalogheze pe el insusi, sau sa catalogheze pe altcineva ca fiind "bun crestin". Doar Dumnezeu stie si decide asta.
cat despre desfranarea in casatorie ... din moment ce cuplul are Taina Cununiei si respecta posturile, sarbatorile, si nu fac prostii in aceste zile, atunci nu vad unde e desfrau? ca fac sex oral? si care e problema ? risipeste samanta?? teoretic, da, ar fi pacat, dar practic... cati pun teoria in aplicare? iaca poate la femeie ii e mai usor asta daca e obosita si sotul are chef de huta huta. ca sotul ar trebui sa inteleaga si sa lase femeia in pace pentru cand are si ea chef, ca treaba sa fie facuta ca la carte, asta e tot asa doar teorie....
si apoi, se zice ca sexul e doar pentru copii... buuunnn.....d-apoi cand femeia e insarcinata 9 luni de zile ar trebui ca sotul sa stea fara sex? hai sa fim seriosi! ce, nici macar un preot nu cred ca rezista, mai ales unu tanar. ce barbat, (vorbim de barbatii tineri, in forta, sanatosi, nu de cei mai mult sau mai putini ... fara vlaga...) sta 9 luni fara nik? si iaca cand nevasta e cu burta la gura si nu are voie sa faca nimik si sotul simte nevoia, ce sa faca, se duca la alta? e mai bine asa? e mai putin pacat daca i-ar face nevasta oral? asta pentru cele care agreaza acest mod, ca sunt care bineiteles, nu fac asa ceva. si samanta oricum nu ar mai avea unde sa se prinda, cel putin nu in burta sotiei...
si apoi cuplurile casatorite care se feresc de copii si iau anticonceptionale de alea ce sa mai zicem (cu care nici eu nu sunt de accord absolut deloc !!!!)?? ca asteapta sa faca intai bani bani bani cu caruta sa se realizeze profesional si apoi se gandesc bai am ajuns la 40 de ani, hai sa facem si noi un copil, chit ca copilul nostru ne va numi bunici in loc de parinti...
teorie in lumea asta exista multa. si teoria ar fi, sotul si sotia sa faca sex normal, fara zilele de post, fara cele de sabatoare, sa nu se fereasca deloc de copii si tot asa ... dar cu mana pe inima, cati aplica teoria? or fi, nu zic, dar sigur sunt destul de putini ...
asa ca sa nu mai judecam pe altii ce fac, ca in proverbul ala, nu vedem barna din ochii nostri da vedem aschia din ochiul altuia, ceva de genu. de ar fi "desfranarea" in casatorie (daca se poate numi asa, pentru ca eu stiu ca desfranare este in afara casatoriei), desfranarea trupeasca singurul pacat al omului, sa nu existe invidie, ura, rautate, lacomie, nefrica de Dumnezeu ..... multe s-ar schimba in lumea asta....
mirela daca faci ceia-ce spui nu mai spune ca esti ortodoxa, esti cu numele,iar mintuirea nu mai exista.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Grija sotului fata de sotie ! windorin Nunta 48 08.12.2012 01:38:38
Despre casatoria intre rude de familie. radugherasim Nunta 6 10.03.2011 18:40:07
Femeia:sotie,mama,profesionista caty_deea Nunta 52 06.01.2011 10:54:57
Desfranarea intre sot si sotie part 2 ionut12 Generalitati 20 16.11.2010 08:06:45
Postul si relatiile dintre sot si sotie cmihai Pocainta 30 10.02.2009 14:23:52