Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 23.11.2010, 01:15:44
ionut12 ionut12 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.05.2010
Locație: IASI
Religia: Ortodox
Mesaje: 148
Angry Despre singuratate-part2

Frati crestin eu sunt mihail florin
la cateva raspunsuri de ale voastre am gasit cuvintele acestea
ca nu suntem singuri ca exista dumnezeu
depinde de noi cum suportam singuratatea
si sa nu ne legam prea mult de lucruri sau de oameni
bine ati spus
dar oare credeti ca eu nu stiam acestea?
Va rog spuneti adevrul cati dintre voi puteti fi singuri
fara mama.tata,sora,fratele,sotul,sotia sau prietenii
cati puteti face
ca de zis oricine zice
dar stiti cat de geru este
ma ales ca de mic am fost
nui destul sa ai oameni prin apropiere 100 de exemplu dcaa nu ai cu cine sa vb sa fie aproape de tine s ate intelega si sa gasesti pe cineva care sa te iubesca
ca nu am parinti paote nu ma doare
ca nu am multi prieteni la fel
dar eu inrordeauna cand am avut pecineva darg am pierdut sau nu am putut sa fiu cu acea fata care o iubeam
sau chiar cu prietenii care tineam
altii sunt plecati
altii sau schimbat
altii siau facut viata
dar cabd sti ca cineva e cu dumnezeu si te lasa durerea e mai mare decat daca pierzi pe cineva
asa mi s aintamplat mie\ desi acea persoana e credincioasa acum nici nu o mai vad
nici nu mai e langa mine
nu faptul ca e la manastire ma doare i faptul ca altii au departato de mine
ci faptul ca invidia altora si rautatea lor mau departat
de aceea va spun ca nu e usor sa suporti chiar daca ai pe dumnezeu si maica domnului
ia sa fiti aproape toti care intrati pe forum puteti fi singuri
afara de duhovnic nu cred ca puteti
prea multe lipsuri am avut
prea multe am indurat
ma intreb oare de ce mie
Reply With Quote
  #2  
Vechi 23.11.2010, 10:47:11
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ionut12 Vezi mesajul
Frati crestin eu sunt mihail florin
la cateva raspunsuri de ale voastre am gasit cuvintele acestea
ca nu suntem singuri ca exista dumnezeu
depinde de noi cum suportam singuratatea
si sa nu ne legam prea mult de lucruri sau de oameni
bine ati spus
dar oare credeti ca eu nu stiam acestea?
Va rog spuneti adevrul cati dintre voi puteti fi singuri
fara mama.tata,sora,fratele,sotul,sotia sau prietenii
cati puteti face
ca de zis oricine zice
dar stiti cat de geru este
ma ales ca de mic am fost
nui destul sa ai oameni prin apropiere 100 de exemplu dcaa nu ai cu cine sa vb sa fie aproape de tine s ate intelega si sa gasesti pe cineva care sa te iubesca
ca nu am parinti paote nu ma doare
ca nu am multi prieteni la fel
dar eu inrordeauna cand am avut pecineva darg am pierdut sau nu am putut sa fiu cu acea fata care o iubeam
sau chiar cu prietenii care tineam
altii sunt plecati
altii sau schimbat
altii siau facut viata
dar cabd sti ca cineva e cu dumnezeu si te lasa durerea e mai mare decat daca pierzi pe cineva
asa mi s aintamplat mie\ desi acea persoana e credincioasa acum nici nu o mai vad
nici nu mai e langa mine
nu faptul ca e la manastire ma doare i faptul ca altii au departato de mine
ci faptul ca invidia altora si rautatea lor mau departat
de aceea va spun ca nu e usor sa suporti chiar daca ai pe dumnezeu si maica domnului
ia sa fiti aproape toti care intrati pe forum puteti fi singuri
afara de duhovnic nu cred ca puteti
prea multe lipsuri am avut
prea multe am indurat
ma intreb oare de ce mie
Am auzit undeva o vorba care mi-a ramas in cap:
"Tocmai ma pregateam sa-mi iau sandale,
Cand am vazut un om fara picioare."

Imi cer iertare daca vorbele mele ti se par un pic dure, dar mi se pare ca tii neaparat sa vada toata lumea cat esti tu de batut de Dumnezeu. Nu zice nimeni ca o duci bine si suntem convinsi ca tot ce spui tu este adevarat, dar esti departe de a realiza adevaratele probleme cu care ne confruntam cu totii.
Daca tu crezi in Dumnezeu, nu mai gandi "De ce mie?" E un semn de revolta si egoism si nu vei mai primi ajutor in veci. Nu mai da vina pe altii cand in adancul sufletului tau sta toata dezbinarea. Dumnezeu nu face nedreptate. Incearca sa pui punct oricarei lamentari, accepta-ti soarta cu barbatie si decide-te la o relatie cu Dumnezeu mai realista (daca ma pot exprima astfel). Adica nu te plange mai mult decat e cazul. Leaga-te la ochi si fa ceea ce faci de obicei. Pune-ti dopuri in urechi si vorbeste la telefon. Leaga-ti o mana si spala-te pe fata. Intinde-te in pat si stai nemiscat 2 ore cu ochii in tavan... Gandeste-te ca sunt doar cateva exemple de oameni care traiesc astfel fara sa se intrebe "De ce mie?" Tu esti tanar, in putere, ai viitorul inainte, ti-ai format o parere gresita despre relatia OM-Dumnezeu si iti plangi de mila, asteptand si de la altii un pic de intelegere. Nu ma indoiesc ca o meriti, dar mai tempereaza-te, fiindca Dumnezeu nu poate incapea in sufletul tau daca nu te schimbi.

Minte luminata si intelepciune de la Dumnezeu.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 23.11.2010, 11:55:20
FiulRisipitor's Avatar
FiulRisipitor FiulRisipitor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 657
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru FiulRisipitor
Implicit

Adam la inceput traia in rai, dar traia aproape de Dumnezeu si Dumnezeu a vazut ca este singur si i-a creat femeie.
Fa bine si apropie-te de Dumnezeu sa vada ca esti singur si sa-ti dea alinare. Dar apropie-te sincer nu cu gandul ca-l faci pe Dumnezeu dator. Nici Adam nu a cerut, dar a primit!
Doamne ajuta.
__________________
"În zadar se numește creștin acela, care nu are dovadă sensibilă că Harul lui Dumnezeu sălășluiește în el" - Sf. Simeon Noul Teolog
Reply With Quote
  #4  
Vechi 23.11.2010, 19:05:16
vultur77's Avatar
vultur77 vultur77 is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.11.2010
Locație: Maramures
Religia: Ortodox
Mesaje: 99
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru vultur77
Implicit Crucea

Citat:
În prealabil postat de ionut12 Vezi mesajul
Frati crestin eu sunt mihail florin
la cateva raspunsuri de ale voastre am gasit cuvintele acestea
ca nu suntem singuri ca exista dumnezeu
depinde de noi cum suportam singuratatea
si sa nu ne legam prea mult de lucruri sau de oameni
bine ati spus
dar oare credeti ca eu nu stiam acestea?
Va rog spuneti adevrul cati dintre voi puteti fi singuri
fara mama.tata,sora,fratele,sotul,sotia sau prietenii
cati puteti face
ca de zis oricine zice
dar stiti cat de geru este
ma ales ca de mic am fost
nui destul sa ai oameni prin apropiere 100 de exemplu dcaa nu ai cu cine sa vb sa fie aproape de tine s ate intelega si sa gasesti pe cineva care sa te iubesca
ca nu am parinti paote nu ma doare
ca nu am multi prieteni la fel
dar eu inrordeauna cand am avut pecineva darg am pierdut sau nu am putut sa fiu cu acea fata care o iubeam
sau chiar cu prietenii care tineam
altii sunt plecati
altii sau schimbat
altii siau facut viata
dar cabd sti ca cineva e cu dumnezeu si te lasa durerea e mai mare decat daca pierzi pe cineva
asa mi s aintamplat mie\ desi acea persoana e credincioasa acum nici nu o mai vad
nici nu mai e langa mine
nu faptul ca e la manastire ma doare i faptul ca altii au departato de mine
ci faptul ca invidia altora si rautatea lor mau departat
de aceea va spun ca nu e usor sa suporti chiar daca ai pe dumnezeu si maica domnului
ia sa fiti aproape toti care intrati pe forum puteti fi singuri
afara de duhovnic nu cred ca puteti
prea multe lipsuri am avut
prea multe am indurat
ma intreb oare de ce mie
Toata lumea se intreaba,DE CE MIE? Crucea frate,ai auzit de ea?Asta este crucea TA pe care trebuie sa ti-o duci cu barbatie! Esti singur si nefericit,acum este cel mai bun prilej sa te apropii de Dumnezeu,pentru ca stiu din proprie experienta ca Dumnezeu se descopera cel mai bine in suferinta.Capul sus frate si lasa toate in urma,cauta in adancul sufletului tau si vezi ce greseli ai facut,si ia aminte ca cei care ti-au facut rau au in spate niste sfori de care atarna ca o papusa,iar la capatul sforilor se afla insusi potrivnicul.Iarta-i pe ei ca oameni caci sunt slabi si neputinciosi si daca vrei sa te razbuni pe cineva apoi razbunarea ta sa fie catre cel din spatele sforilor,caci daca iti urasti dusmanii faci exact ce vrea ala cu sforile si cu siguranta nu vrei sa ii faci pe plac.Roaga-te neancetat si cauta sa iti birui patimile caci atunci DOMNUL se va milostivi si iti va trimite HARUL DUHULUI SFANT si vei vedea cu ochii sufletului pe pe CEL care ne spune:DESERTACIUNEA DESERTACIUNILOR,TOATE SUNT DESERTACIUNE! Nu uita ca domnul ii fericeste pe cei ce PLANG.Eu sunt alaturi de tine si daca pot sa te ajut cu ceva am sa fiu mereu aici.PS:Daca vrei sa scrii cu litera mare foloseate tasta CAPS LOCK, nu de alta dar osa te trezesti cu critici din partea unora si cred ca este ultimul lucru de care ai nevoie. DUMNEZEU SA TE BINECUVINTEZE.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 23.11.2010, 19:27:37
RalucaG RalucaG is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.11.2010
Mesaje: 82
Implicit Singuratate

Singuratatea este foarte amara daca nu il simti pe Dumnezeu langa tine. Demonii se bucura atunci cand un om este nefericit. Daca te rogi lui Dumnezeu sa iti dea putere sa ierti si sa te ierte si pe tine, vei vedea ca te vei linisti treptat si vei privi totul cu mult mai multa seninatate si cu mult mai mult optimism. Nu singuratatea este cel mai rau lucru care se poate intampla unui om. Sunt altele mult mai greu de suportat.
Sa te ajute Dumnezeu!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 29.11.2010, 14:56:11
chefdejoaca chefdejoaca is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 19.10.2009
Mesaje: 15
Implicit

de ce sunteti atat de rai?
oare daca va gasi pe cineva credeti ca nu se va mai putea apropia de Dzeu?
din posturile voastre de "suport" nu se vede nici pe departe iubire, intelegere, suport moral si o mana intinsa.
"sfaturile" spuse pe un ton arogant, nu sunt sfaturi !
Reply With Quote
  #7  
Vechi 29.11.2010, 18:32:28
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Imi pare rau Ionut ca treci prin situatii din acestea...sa stii ca altii trec prin situatii si mai grele ..bucara-te ca tu ai unde dormi,ai ce manca,ai puterea sa privesti un peisaj frumos,sa citesti etc.Altii nu au acestea.Singuratatea e grea ,e foarte grea dar nu imposibila.Iarasi,animalele pot fi prieteni de nadejde cand te simti singur,desigur ca ele nu pot inlocui un om,o prietena dar iti pot da senzatia ca nu esti singur si parasit de toti etc.
Eu zic ca vei gasi si prietena si prieteni in timp.Ei nu vin ca banii sau ca ploaia dar vin in timp..vin la momentul potrivit..sunt oameni care toata viata au fost singuri si la batranete si-au gasit pe cineva sa le aline suferinta deci nu e nimic pierdut...Asculta aceste cuvinte te rog si gandeste-te..iti doresc numai bine
Reply With Quote
  #8  
Vechi 30.11.2010, 01:05:58
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

De fapt el plange dupa o persoana pierduta
Oare faptul ca aceea persoana e la manastire,nu ar trebui de fapt sa te bucure?
Oricu,m va dati seama cat de mare e singuratea daca nimic nu mai poate inlocui aceea persoana.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 30.11.2010, 11:11:05
Mtcrysty17's Avatar
Mtcrysty17 Mtcrysty17 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2010
Locație: gorj
Religia: Ortodox
Mesaje: 472
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mtcrysty17
Implicit

Da, iubirea asta e de vina. el de asta e suparat, de asta se subapreciaza. ai grija ionut, deznadejdea e periculoasa. eu am trecut prin iad datorita deznadejdii.
__________________
NIHIL SINE DEO!

Bucura-te Sfinte Ierarhe Nectarie, mare facatorule de minuni!!!

Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, mantuieste-ma pe mine pacatosul!
Reply With Quote
  #10  
Vechi 30.11.2010, 16:23:08
OmuBun
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ionut12 Vezi mesajul
nu faptul ca e la manastire ma doare si faptul ca altii au departato de mine
ci faptul ca invidia altora si rautatea lor mau departat
de aceea va spun ca nu e usor sa suporti chiar daca ai pe dumnezeu si maica domnului
Rautatea si invidia altora in mod normal ar trebui sa ne fie noua "instrumente de slefuire" in fata lui Dumnezeu. In plus, ea, fosta ta prietena, de acolo de la manastire te poate ajuta mai mult, punand o vorba buna pentru tine, in rugaciunile ei.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre nașterea din nou, din Duhul Sfânt și despre Botez Savonarola Sfinti Parinti (Patrologie) 15 20.07.2013 14:28:48
Petre Tutea despre Dumnezeu si despre atei tigerAvalo9 Generalitati 34 02.12.2010 16:37:16
Despre singuratate ionut12 Generalitati 20 26.11.2010 23:26:39
Despre pacate si despre Canoanele duhovnicilor gheorghecoser23 Preotul 5 25.06.2008 18:01:23