Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 02.12.2010, 11:54:11
Rearbottoms Rearbottoms is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.11.2010
Mesaje: 55
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Monalisa Vezi mesajul
da, banuiesc ca sunt cam greu de urmarit...dar nu-i nici o problema, te asigur de asta!
probabil ca m-am obisnuit/adaptat cu felul acesta de a scrie fara semne de punctuatie ca nu-mi plac daca te deranjeaza, nu citiii
Nu, uite cum sta treaba: pe oricine deranjeaza, nu numai pe el. Te-a rugat frumos sa respecti niste norme ortografice pentru ca textul tau sa fie citet. E o chestie de bun simt si arata respectul pe care-l ai pentru o comunitate. Pe forumuri in general o sa ti se ceara sa folosesti macar paragrafe.
Reply With Quote
  #52  
Vechi 02.12.2010, 15:34:13
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ionut12 Vezi mesajul
Ca sa intelegi mai bine
ce e mai bine sa cresticopii dupa cu crezi tu si cu multe patimi
sau saraci si cu mai putine patimi si credinciosi
pai sfintii aveau ce ai zis tu
altii da altii nu
si tot saraci sau mantuit si cu boli
si nu au zis ca nu are ce imbraca sau ce manca
stii vb asta cauta mai intai imparatia cerurilor si apoi restul ti se va adauga
decat sa am copiisi sa aiba de toate si sa nui cresc in credinta
sa avem pardon
mai degraba ca acel copil din povestea care a postato anna 21
credema ca prin credinta si iubire nu mai ai nevoie de nimic
iar cu manastirea culmea chiar aveam de gand sa ma fac frate
si cu ajutorul lui dumnezeu voi reusi
si fara scola sau haine multe sau scumpe
Te rog frumos să ai respect pentru limba română,să scrii corect căci ești pe un spațiu public!
Trimite mesaj admin-ului să-ți corectezi și titlul topicului.Nu de alta dar cei care intră pe forum și aruncă o privire la titluri vor crede că noi,crștinii ortodoxi suntem analfabeți.
Chiar dacă ai o gândire sănătoasă felul cum ti-o etalezi este nesănătos.
Când ieși pe stradă te îmbraci cu ce ai mai curat, nu?Așa este și cu scrisul.
Reply With Quote
  #53  
Vechi 03.12.2010, 13:01:14
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

I-am sugerat si eu acest lucru, cu ceva timp in urma, dar a sarit in sus ca " aici nu este la scoala ! ". Eu nu stiam ca la scoala invatam atatea lucruri doar pentru a le sti la scoala, eu credeam ca le invatam pentru a le sti si a le pune in practica in cursul vietii, asa cum este si firesc.
Nu i-as fi spus nimic, pana la urma, daca nu m-ar fi agasat pe privat cu cateva mesaje " crestinesti " dornice sa-mi arate barna din viata intima. L-am considerat doar un copil desi, am inteles ulterior ca nu e, dar cu siguranta nici prea matur nu se poate dovedi cu atatea frustrari si nemultumiri inutile, fiindca am observat ca a deschis o sumedenie de topic-uri axandu-se pe aceleasi probleme ce tin de " fericire si nedreptate "
Imi amintesc de o maxima ;" De cand tot astepti norocul, ti-l faceai singur!"
Draga Ionut 12, crezi ca toata lumea asta " fericita " pe care o sesizezi si o judeci cu atata intriga, a devenit astfel asteptand sa-i pice ceva din cer, fara sacrificii, compromisuri si efort ?
Crezi ca fericirea se judeca numai in bani si frumusete ? Te inseli amarnic!
Se spune ca in tinerete " avem o mie de dorinte, iar la batranete, doar una...sa fim sanatosi " si pentru aceasta dorinta le-am sacrifica pe toate celelalte, cat de marete ar parea ele. Bine spus " ar parea " fiindca, sa stii ca de multe ori confundam aparentele cu esenta lucrurilor, judecam gresit dar, mai ales, atat de superficial si de natang, ignorand total constiinta acestor lucruri si adevarata semnificatie a valorilor.
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "

Last edited by ory; 03.12.2010 at 13:04:08.
Reply With Quote
  #54  
Vechi 03.12.2010, 14:19:49
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Imi amintesc de o emisiune in care a vorbit un invitat din Republica Moldova (parca), un psiholog, in care se vorbea despre problemele psihice din societatea noastra, despre anxietate, nefericire si depresii. Astfel a analizat situatia din prespectiva reala a faptelor zilnice ale oamenilor, a gandurilor acestora si tot ceea ce ne determina, pana la urma, viata de zi cu zi.
A spus la un moment dat ca a adoptat o tactica inedita fata de " suferinzi " si i-a pus sa semneze un contract in vederea unui test fizic ce se dorea a avea un impact semnificativ asupra analizei psihologice a individului. Astfel contractul presupunea luarea unui angajament in care individul se obliga sa nu doarma timp de 48 de ore absolut deloc.
In aceste doua zile private de somn, la nivelul individului aveau loc modificari atat fizice cat si psihice, acesta era si scopul experimentului, aceste modificari aveau la baza ideea de a constientiza binele pe care-l detinem atata timp cat ne manifestam viata in parametri normali, somn, hrana si un oarecare echilibru existential.
Asadar, desi pare un lucrur banal, somnul reprezinta unul din factorii principali ai supravietuirii omului pe pamant, chiar daca nu suntem pe deplin constienti, prin el ne manifestam simtamintele de bucurie si vitalitate Lipsa somnului cauzeaza multe boli fizice si psihice, cand apare aceasta lipsa, pofta de mancare dispare instantaneu, apar complicatii ale procesului biologic normal din organismul omului, afectiuni hepatice, cardiace, circulatia sangelui, afectiuni renale, afectiuni la nivelul creierului si multe altele .
Prin toate aceste afectiuni se declanseaza automat si lipsa poftei de viata, neputinta de a te bucura de ea indiferent cati bani si cata frumusete ar detine individul.
Este un proces extrem de complex si de important in viata, desi pare atat de banal. Nici nu va imaginati !
Deci, experimentul da posibilitatea individului de a-si constientiza darurile si beneficiile pe care le detine si care sunt uitate de catre individul care aspira mereu spre lucruri materiale si efemere, ignorand adevaratele privilegii naturale cu care viata ne-a inzestrat si care ajuta cu adevarat la supravietuire. Baza bucuriei omului este existenta insasi prin natura lui, restul sunt doar accesorii demne de luat in consideratie doar in masura in care ele nu capata forta de a domina adevaratele valori ale vietii, valori spirituale si biologice.
Acest experiment face pe omul " nefericit " din motive banale si egoiste, sa-si de-a seama cat de importante sunt lucrurile ce par marunte, dar sunt atat de marete si de semnificative in realitate. Prin nesomn prelungit, omul nu-si mai constientizeaza decat dorinta de-a se odihni , restul palesc in jurul acestui proces atat de vital.
Asadar, trebuie sa ne bucuram de soare si de umbra, de dimineata si de repaosul noptii, de toate lucrurile puse in fiinta omului si in jurul acestuia, fara sa ni se ceara nimic in schimb, doar aprecierea si intelegerea lor, ni se cere sa ne bucuram de ele ca de cele mai binecuvantate daruri, sa le respectam ca atare....fiindca sunt darurile cele mai de pret.
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "

Last edited by ory; 03.12.2010 at 15:29:57.
Reply With Quote
  #55  
Vechi 05.12.2010, 09:47:29
vultur77's Avatar
vultur77 vultur77 is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.11.2010
Locație: Maramures
Religia: Ortodox
Mesaje: 99
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru vultur77
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihaela09 Vezi mesajul
Bravo, vulture!
GANDIREA TI-E CA SI 'PRIVIREA' , PROFUNDA!!!
Slava DOMNULUI ca ne-a dat Sfinti precum Arsenie Boca,ale carui cuvinte le-am scris si eu mai sus,deci acest ''BRAVO'' NU mi se cuvine nicidecum mie.
Reply With Quote
  #56  
Vechi 05.12.2010, 14:44:55
cristian67
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vultur77 Vezi mesajul
Slava DOMNULUI ca ne-a dat Sfinti precum Arsenie Boca,ale carui cuvinte le-am scris si eu mai sus,deci acest ''BRAVO'' NU mi se cuvine nicidecum mie.
Desi Bunul Dumnezeu ne-a daruit Sfinti Parinti precum Arsenie Boca,Ilie Cleopa,Sofian Boghiu,Iustin Parvu,Arsenie Papacioc,Adrian Fageteanu si multi multi altii Domnul sa-i binecuvanteze,unii dintre noi cerem diplome de atestare medicala si luam in deradere cuvintele lor vii,mult mai vii decat multi dintre noi(carcotasii,scepticii si mereu cautatorii de argumente).Scriu acestea pt. ca un frate de-al nostru intru Hristos intreba intr-o seara pe forum,ce pregatire medicala a avut Arsenie Boca.Extraordinara si Dumnezeiasca potenta a Sfintilor nostri Parinti de a vindeca sufletul bolnav si mizerabil al omului cazut in mocirla pacatului,doar prin cuvant,privire,binecuvantare,era si este mai presus decat orice diploma medicala.Un suflet curat si sanatos dispune de un trup puternic si sanatos,o stare buna de spirit duce automat la sanatatea trupului.Din pacate medicina de azi(cea cu titluri multe,diplome si cate si mai cate descoperiri)exclude sufletul de la tratament,punand lumina reflectoarelor doar pe celula.Nu vreau sa supar pe nimeni,asta simt din sufletul meu,n-am vazut 40.000 de oameni in pelerinaj in curtea vreunui spital si e departe de mine gandul de a jigni pe cineva din aparatul medical(toata stima pt. adevaratii medici din pacate foarte putini la numar).Atata timp cat vom continua sa fim doar trupuri(inclusiv in Sf. Biserica),ne va fi rau,orice altceva in afara lui Hristos,e de la potrivnicul,ca vom lua sau nu aminte de porunci si lege,Dumnezeu va continua sa lucreze pururea drept,cu milostenie,dar nu va lasa nimic nepedepsit.Inchei rugandu-va sa ma iertati pe cei care v-am necajit cu ceea ce am spus si sa nu uitam ca boala lumii noastre moderne e tocmai departarea de Hristos.Hristos e incomod pentru lumea de azi,si atunci multi dintre noi preferam sa nu ni-L asumam(sau iL insotim doar pe muntele fericirii,dar cand e sa mergem cu El pe Golgota,batem in retragere)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
mai multe rugaciuni patricia2006 Generalitati 6 22.08.2012 23:36:27
linistea in familie depinde de viata sexuala? N.Priceputu Nunta 96 14.12.2011 14:25:40
Intrebari(multe)! UnBaiatCuMulteIntrebari Generalitati 15 20.02.2011 21:35:00