Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 26.11.2007, 15:11:44
irina4m irina4m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.11.2007
Mesaje: 120
Implicit

Buna ziua tuturor. am si eu o intrebare care ma macina. este pacat sa donezi organe ? si ma refer aici atat la cei care vor sa castige bani cat si la cei care vor sa ii ajute pe cei care au nevoie de un transplant. cat despre rudele celor care sunt in moarte clinica si vor sa ii doneze organele ? ce parere aveti ?
astept cu nerabdare parerile voastre
Reply With Quote
  #2  
Vechi 26.11.2007, 15:40:55
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Principii speciale
- Transplantul trebuie sa aiba la temelie iubirea crestina a celui ce daruieste si implinirea ei in iubirea celui care primeste. In acest sens, el va indeplini urmatoarele conditii:
1.sa respecte demnitatea persoanei (donator, receptor, medic);
2. sa aiba scop terapeutic;
3. sa fie in folosul aproapelui;
4. sa respecte viata si chiar moartea persoanei umane;
5. sa respecte drepturile omului si dimensiunea duhovniceasca a existentei umane, chiar din momentul conceperii acesteia;
6. sa nu fie determinat de oportunisme politice sau economice, de curiozitati medicale, la moda in lumea noastra secularizata.
- Actul de donare sa aiba la temelie iubirea crestina fata de aproapele si jertfelnicia; donarea nu poate sa fie obiectul unor tranzactii;
- Prelevarea si transplantul de organe si de tesuturi se face numai in scop terapeutic; transplantul va trebui sa se dovedeasca a fi unicul remediu valid pentru prelungirea si imbunatatirea (in cazul transplantului de cornee, de piele, etc) vietii unui pacient;
- Pentru ca prelevarea de organe presupune consimtamantul donatorului, va fi de neacceptat prelevarea de tesuturi de la un embrion, dat fiind faptul ca, desi fiinta vie, acesta este in imposibilitatea de a-si da consimtamantul;
- Este inadmisibila provocarea voita a mutilarii sau a decesului prin prelevarea unor organe, chiar pentru scopul de a salva viata unei alte persoane;
- Transplantul va fi bine justificat: se va urmari scopul imediat si pe termen lung al transplantarii, ca si acordarea unei calitati satisfacatoare vietii primitorului;
- Realizandu-se din iubire si din respect fata de viata umana, transplantul va lua in calcul viata persoanei umane in toata complexitatea ei, nu numai viata care se consuma sub forma si la nivel exclusiv biologic, ci si dimensiunea duhovniceasca, eterna a vietii omului. Fiind metoda exceptionala de tratament, transplantul este justificat dupa ce s-au epuizat toate celelalte forme si modalitati de tratament.

Consimtamantul
- Desi se afirma ca donarea este expresie a iubirii, ea nu naste nicidecum obligatia morala de a dona; actul de donare este manifestarea deplina si indubitabila a vointei libere;
- Se impune solicitarea si obtinerea consimtamantului in scris prealabil, expres si liber al donatorului sau al persoanei terte careia legea ii permite acest fapt; de asemenea, se va solicita si acordul scris al primitorului;
- Numai consimtamantul constient al donatorului ii descopera iubirea si spiritul de jertfa, increderea si interesul pentru aproapele;
- Rudeniile ar putea sa-si ofere consimtamantul pentru transplantul de organe, in numele celor apropiati (copii, minori) si atunci cand ei nu o mai pot face (din cauza situatiei in care cei vizati se gasesc), mai ales ca este mai greu sa decizi pentru trupul altuia decat pentru al tau. De aceea legea trebuie sa prevada reguli clare cu privire la consimtamant, pentru evitarea banuielii de comercializare a organelor de catre rudenii;
- Este preferabil insa acordul prealabil al fiecarei persoane, pentru prelevarea de organe dupa decesul ei sau macar transmiterea catre rudenii a dorintei sale in acest sens, indiferent daca pozitia este pro sau contra; aceasta pentru ca numai in cazul consimtamantului explicit al persoanei se poate vorbi despre un act de generozitate si iubire, deci de donare;
- Non - refuzul rudelor la prelevarea de organe dupa decesul pacientului nu poate fi interpretat drept consimtamant.

Extras din articolul Transplantul de organe
Reply With Quote
  #3  
Vechi 26.11.2007, 18:44:11
luci_p109 luci_p109 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 19.11.2007
Mesaje: 2
Implicit

Eu personal dupa moartea mea accept sa mi se doneze organele, mai ales daca salvezi o persoana, de ce nu? Ce am eu de pierdut daca dupa moartea mea, organele care functioneaza sa nu ajunga in pamant.

Reply With Quote
  #4  
Vechi 26.11.2007, 20:53:16
irina4m irina4m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.11.2007
Mesaje: 120
Implicit

dar cei care sunt in moarte clinica ? ei nu pot decide nimic si poate nu ar fi vrut sa li se intample asta. in fine... si mai mult de atat intrebarea mea e nu este oare crima sa il scoti de la aparatele alea si sa ii donezi organele ? nu e ca si cum l-ar omori cu mana lor in loc sa Il lase pe Dumnezeu sa lucreze ? sunt oameni care revin din moartea clinica dupa saptamani intregi.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 26.11.2007, 21:26:56
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.563
Implicit

1.Daca cresterea, induhovnicirea sufletului depinde de trup si ce facem cu el in timpul vietii si aceasta evolutie se opreste odata cu moartea urmata de judecarea lui, ce se intimpla cu organele transplantate care continua sa traiasca, ele oare nu contin particele din suflet?...si deci sufletul partial se muta in alt vas?

2. Nu sunt de acord cu consimtamantul scris dinainte deoarece poate fi folosit abuziv in caz de moarte clinica( aranjamente ale milionarilor cu doctorii si spitale...)
Reply With Quote
  #6  
Vechi 26.11.2007, 21:44:24
Noesis Noesis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.07.2007
Mesaje: 320
Implicit

Trupul nostru este insufletit -- adica este adus la viata de catre suflet, dar nu este suflet. Fara viata (suflet) nici un organ, cate de sanatos ar fi nu poate sa functioneze. Ceea ce inseamna ca o data ce trupul este tinut in viata doar de aparate care sufla aer in plamani si fac inima sa bata, sufletul este plecat din trup, si deci trupul este practic mort, nu mai are suflet. Si deci, daca scoti din priza aparatele alea nu omori pe nimeni, omul era deja mort si viata care parea sa o aiba era artificiala oricum, fiindca sufletul este plecat.

Intr-un fel cred ca ar trebui sa fie la latitudinea familiei ce se intampla cu trupul dupa moarte, in caz ca mortul nu a lasat instructiuni in privinta asta. La fel cum lumea nu navaleste in casa sa ia lucrurile mortului, ci familia hotaraste daca le tine de amintire, sau la vinde, sau le da de pomana la altii, la fel ar trebui sa se fie si cu organele. Asta in cazul in care nu este un testament in care este specificat unde si la cine vine fiecare lucru.

Sau ar trebui sa hotarasca fiecare ce se intampla cu organele sale, la fel ca si cu averea.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 26.11.2007, 22:51:50
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.563
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesis
si viata care parea sa o aiba era artificiala oricum, fiindca sufletul este plecat.
Viata artificiala????

Oricum ce te faci daca apropiindu-te de poarta Raiului ca un bun crestin ce ai fost Sf. Petru iti face semn sa faci stinga-nprejur si cind te intorci din calatoriea de (near death experience), cum multi au facut-o nu mai ai la ce sa te intorci deoarece te uiti la tine de sus si te vezi cum esti deja facut harcia-parcea de doctorii care-si impart organele tale( inima $100 000, rinichiul 40 000, samd) ce faci te intorci si zici
La ce sa ma mai intorc Doamne, ca nu mai am corp, "strajerii" trag la sorti organele mele.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 26.11.2007, 23:14:45
Noesis Noesis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.07.2007
Mesaje: 320
Implicit

Ei, astea nu se intampla asa de des.

Si oricum, aici trebuie sa avem incredere in madici si in lege. De obicei medicii nu se apuca sa cioparteasca pe cineva decat daca au dovezi clare ca este dus. Daca de exemplu creierul este zob -- degeaba s-ar intoarce sufletul ca nu are la ce, in schimb inima sau ficatul pot fi intregi si sanatoase. La fel si cu moartea cerebrala. Daca creierul nu a fost oxigenat cateva minute, chiar daca iti face Sf Petru semn sa te intorci, daca te intorci te intorci la trupul tau leguma. Nici macar Sfanta Impartasanie nu o poti lua ca nu ai sa fii constient. Ce sa mai spunem de pocainta, de Sf Spovedanie, de rugaciune. In cazul asta mai bine te intorci la Sf Petru, si lasi poate pe altii sa isi prelungeasca viata.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 27.11.2007, 09:19:59
cod_gabriel cod_gabriel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.04.2007
Mesaje: 346
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cozia
1.Daca cresterea, induhovnicirea sufletului depinde de trup si ce facem cu el in timpul vietii si aceasta evolutie se opreste odata cu moartea urmata de judecarea lui, ce se intimpla cu organele transplantate care continua sa traiasca, ele oare nu contin particele din suflet?...si deci sufletul partial se muta in alt vas?

2. Nu sunt de acord cu consimtamantul scris dinainte deoarece poate fi folosit abuziv in caz de moarte clinica( aranjamente ale milionarilor cu doctorii si spitale...)
Din moment ce exista un punct de vedere clar al Sfantului Sinod in favoarea transplantului gratuit si liber-consimtit, care este problema? Pacatele trupesti nu le face trupul, le facem noi cu trupul.
Apropo, unde scrie ca induhovnicirea sufletului depinde de trup? Sunt de acord ca depinde de ce facem noi cu el.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 27.11.2007, 15:38:23
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.563
Implicit

Eu stiu de la parintii athoniti, si acum am auzit de la Staretul minastirii Vatopedu ca corpul crestinilor este sfint si deci cind moare trebuie respectat nu ciopirtit. Oricum subiectul, asa cum spunea si Jeny11, este delicat...
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Donarea de organe Exiguus Morala Crestina 42 16.01.2012 09:46:43
Transplantul de organe! pisi Generalitati 43 02.02.2011 14:07:30
donarea de organe catalinoare Generalitati 1 06.11.2010 22:46:24