Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 20.02.2010, 23:54:48
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Don_Juan Vezi mesajul
Deci practic mantuirea se acorda contra cost.
aici totusi faci o confuzie, cred ca n-ai inteles pentru ce ti se cer acei bani. apropo, adu-ti aminte vorba "Dati Cezarului ce este al Cezarului".

pentru ca tu nu primesti mantuirea in schimbul banilor. Mantuirea este un DAR de la Dumnezeu, nu este un merit al nimanui.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 20.02.2010, 23:58:26
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Don_Juan Vezi mesajul
Pentru mine astea sunt egale cu 0. Conteaza ce simt eu in biserica si nu ce vad in biserica. Daca as sta in frig si m-as ruga la lumina lumanarii mi-ar placea mai mult.
Mai , eu ce sa-ti zic, atunci stai la lumina luminarii!. Prin asta-i frumoasa Ortodoxia, ca nu te obliga nimeni cu nimic si poti sa te bucuri de rugaciunile bisericii si gratis, doar asistind la Liturghie.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 20.02.2010, 23:59:03
Mariusica
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Iaia care dau canoane in bani (bani, lumanari, etc) nu sunt preoti, aia sunt popi.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 20.02.2010, 23:59:57
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Don_Juan Vezi mesajul
Nu e vorba ca ma obliga cineva sa dau. E vorba ca religia asta se autopropune a fi cea adevarata. Iar mie asta imi pare mai mult a fi comert.
Nu sunt sectar. Sunt ortodox 100%. Dar cum ramane cu iubirea de aproape? Pentru ca sunt sectari trebuie sa-i excludem? Ce ideologie bolnava mai e si asta?
Nu se autopropune a fi...chiar este. Nu e comert...asa e normal sa fie, dar se pare ca nu e pentru tine...ti-am zis, esti liber sa intri in Biserica, sa stai cat vrei, sa te uiti unde vrei...si sa te rogi cat vrei, si poti sa nu dai nici un sfantz...daca te termina psihic atat de tare.

De ce etichetezi totul de dupa PC? Daca vrei raspunsuri, ca urmare a unor semne de intrebare...atunci asteapta-le ca sa te edifici!

Ce anume e bolnav? Tot asa ti se pare si termenul de budhist...sau musulman??? Termenul sectar defineste ceva, de dinainte de a te naste tu....cred!!!
Reply With Quote
  #25  
Vechi 21.02.2010, 00:00:08
Carmen FUNIERU's Avatar
Carmen FUNIERU Carmen FUNIERU is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Don_Juan Vezi mesajul
Mi-am facut si eu cont pe forumul asta in vederea inlaturarii dubiilor si nemultumirilor ce ma coplesesc. Sunt ortodox, dar imi place sa analizez o situatie din toate punctele de vedere.

Prima nemultumire despre care vreau sa vorbesc este cea a faptului ca biserica a inceput sa ceara bani pentru orice. Te duci la biserica duminica si tre sa dai bani si la pomelnic, si la lumanari, au scos si ziare care se dau tot pe bani etc. Ai nunta tre sa platesti, mori tre sa plateasca cei ramasi in urma, iti botezi copilul tre sa platesti. De asemenea cand te spovedesti, de multe ori parintele iti da canon sa cumperi 40 lumanari sau sa cumperi mai stiu eu ce carte din biserica. Ce e mai grav, e ca am auzit ca preotii au inceput sa dea si chitante dupa ce platesti.

Daca stai acasa si refuzi sa platesti, ti se spune ca nu te vei mantui fara biserica si fara Sfintele Taine. Deci practic matuirea se acorda contra cost. Cum este posibil sa primesti mantuire cand tu oferi in schimb ochiul dracului?
Eu merg la biserică pentru că acolo simt cel mai bine prezența lui Hristos, în cadrul sfintelor slujbe.
Iar intrarea în biserică și participarea la slujbe este gratuită. Pomelnic nu mă obligă nimeni să dau. Rugăciunile din biserică oricum cuprind pe toți cei prezenți, ca și pe cei pe care îi poartă în inimile lor (vii sau adormiți).
În privința botezului, a cununiei și a înmormântării, cheltuiala este destul de mică, față de importanța lor. Iar acestea se fac o singură dată în viață. Mult mai mari mi se par cheltuielile care se fac cu petrecerile lumești care urmează după aceste evenimente.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 21.02.2010, 00:02:46
Don_Juan's Avatar
Don_Juan Don_Juan is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.02.2010
Locație: Terra, Calea Lactee
Religia: Ortodox
Mesaje: 215
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Mai , eu ce sa-ti zic, atunci stai la lumina luminarii!. Prin asta-i frumoasa Ortodoxia, ca nu te obliga nimeni cu nimic si poti sa te bucuri de rugaciunile bisericii si gratis, doar asistind la Liturghie.
Pai da eu stau la lumina lumanarii. Dar cand vreau sa ma insor vine oare vreun preot fara bani? Daca moare necajitu' poporului care n-avea nici bani de paine, vine oare vreun preot sa-l inmormanteze fara bani? Pe aurolacii botezati in stil ortodox ii inmormanteaza cineva? N-au si ei dreptul asta?
__________________
"Iată Eu vă trimit pe voi ca pe niște oi în mijlocul lupilor; fiți dar înțelepți ca șerpii și nevinovați ca porumbeii."
Reply With Quote
  #27  
Vechi 21.02.2010, 00:05:13
iana iana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.04.2008
Locație: romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 553
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Don_Juan Vezi mesajul
Pai da eu stau la lumina lumanarii. Dar cand vreau sa ma insor vine oare vreun preot fara bani? Daca moare necajitu' poporului care n-avea nici bani de paine, vine oare vreun preot sa-l inmormanteze fara bani? Pe aurolacii botezati in stil ortodox ii inmormanteaza cineva? N-au si ei dreptul asta?
Mai, eu inca n-am auzit sa ramana careva deasupra, toti sunt ingropati stai linistit.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 21.02.2010, 00:05:41
Don_Juan's Avatar
Don_Juan Don_Juan is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.02.2010
Locație: Terra, Calea Lactee
Religia: Ortodox
Mesaje: 215
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
Ce anume e bolnav? Tot asa ti se pare si termenul de budhist...sau musulman??? Termenul sectar defineste ceva, de dinainte de a te naste tu....cred!!!
Termenul de sectar nu e definire ci discriminare. Poate chiar umilire. E o diferenta destul de mare.
__________________
"Iată Eu vă trimit pe voi ca pe niște oi în mijlocul lupilor; fiți dar înțelepți ca șerpii și nevinovați ca porumbeii."
Reply With Quote
  #29  
Vechi 21.02.2010, 00:10:21
Don_Juan's Avatar
Don_Juan Don_Juan is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.02.2010
Locație: Terra, Calea Lactee
Religia: Ortodox
Mesaje: 215
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iana Vezi mesajul
Mai, eu inca n-am auzit sa ramana careva deasupra, toti sunt ingropati stai linistit.
Sunt ei ingropati, dar stie cineva daca se face vreo slujba sau ceva? Noi admiram doar ambalajul. Nu stim inca cu ce fel de crema sunt biscuitii.
__________________
"Iată Eu vă trimit pe voi ca pe niște oi în mijlocul lupilor; fiți dar înțelepți ca șerpii și nevinovați ca porumbeii."
Reply With Quote
  #30  
Vechi 21.02.2010, 00:13:47
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Don_Juan Vezi mesajul
Pai da eu stau la lumina lumanarii. Dar cand vreau sa ma insor vine oare vreun preot fara bani? Daca moare necajitu' poporului care n-avea nici bani de paine, vine oare vreun preot sa-l inmormanteze fara bani? Pe aurolacii botezati in stil ortodox ii inmormanteaza cineva? N-au si ei dreptul asta?
Pai cand ai vrea sa te insori, cauta un preot care ar veni fara bani, simplu...si de asemenea si un dascal...tot fara bani, dar care ar bate drumul pentru tine totusi!

Pai daca vezi sau auzi de cazuri de decese de genul...ai ocazia sa faci milostenie, ingroapa-i tu, intereseaza-te, ofera-te! Pai ce, ai pretentia sa cumpere preotul sicriu, pomeni, sa faca coliva, sa-i imbrace, sa-i pieptene...sa le sape gropile, cu lopata personala...si dupa, sa organizeze si praznicul?

Auzi, dar tu stii ca si dascalii aia care canta la nunti, la Botezuri, la inmormantari...au familii, si au si ei nevoie de o paine? Cine oare crezi ca ii plateste...nu cumva tot preotul?
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Avort - pro sau contra? Bast-et Generalitati 224 25.02.2018 20:42:21
Radiestezie pro sau contra? mirabela Generalitati 52 26.07.2012 14:32:28
Ajutor la domiciliu(vis-a-vis de Circ) contra cost Alina-Ana_Truta Stiri, actualitati, anunturi 0 24.04.2008 13:56:47
Contra prostitutiei Laurentiu Generalitati 1 25.10.2006 12:48:23