Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 31.10.2011, 16:01:28
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Exista o crestere fireasca in creatie. Atunci cand omul intervine sa modifice cresterea, nu mai avem parte de ceva sanatos. Asa se intampla si cu acesti copii - cresc intr-un mod nesanatos din toate punctele de vedere.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 01.11.2011, 10:40:30
cristina2012's Avatar
cristina2012 cristina2012 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.04.2006
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 491
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
...ce comentarii in necunostinta de cauza!!! Cand ai sa nasti tu natural, sa comentezi cat vrei in legatura cu anestezia, dar in cazul in care pentru o carie, sau o extractie o ceri...psssst!!!
Eu am nascut natural de 4 ori, iar prima nastere, vorba aceea "nici la dusmani sa nu fie", asa ca pot sa vorbesc in gura mare. Atata timp cat anestezia peridurala poate afecta sanatatea sau chiar viata copilului asta in schimbul reducerii durerii, nu-i deloc ok... Pe de alta parte, eu solicit anestezie pentru interventiile stomatologice, intrucat nu ucid si nu fac pe nimeni sa sufere pentru asta.
Sunt destule mame care urla la televizor ca doctorul obstetrician le-a nenorocit copilul in timpul nasterii, dar nu spun ca ele au insistat si au platit gras anestezistul ca sa le faca peridurala cand dilatatia nu era suficienta pentru ca nu mai suportau durerea... Fireste ca nu le-a trecut prin cap sa invete ceva despre "nasterea fara dureri", sa faca vreun curs Lamaze sau altceva ce poate fi gasit in orasul propriu si eventual daca tot au bani sa plateasca, sa plateasca gras ca sa li se permita sa stea cu sotul, mama, prietena, cineva care le-ar ajuta sa lupte cu durerea...

Cat privete pozele sunt stupefiata... niste fetite care arata ca niste cocote si mai sunt si premiate pentru asta... si intr-o tara unde e riscant sa postezi pe net in albumul de familie fotografii cu bebelusul propriu in timpul baitei... Oh, si in loc sa aprecieze frumusetea nepretuita a copilariei, se apreciaza valoarea make-up-ului artistic/kitch-os... Nu cred ca e ok nici frumusetea naturala a copiilor sa fie apreciata intr-un concurs... mai ales ca de, acum nici la scoala nu se mai dau note copiilor ca sa nu se incurajeze lupta pentru intaietate, ci sa-i invete in primii ani valoarea colaborarii intre colegi.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 01.11.2011, 10:48:57
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristina2012 Vezi mesajul
Cat privete pozele sunt stupefiata... niste fetite care arata ca niste cocote si mai sunt si premiate pentru asta... si intr-o tara unde e riscant sa postezi pe net in albumul de familie fotografii cu bebelusul propriu in timpul baitei...
Da. risti sa fii arestat si sa pierzi nu doar copilul in cauza ci toti copii.

Au fost cazuri din astea, si oamenii nici macar n-au postat pozele, au dus calculatorul la reparat si cei de la service au sunat la politie.

E lucru deja demonstrat istoric - societatea laica si ipocrizia morala merg mana in mana..
Reply With Quote
  #24  
Vechi 01.11.2011, 10:50:29
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Nu dragă, aici vorbim de mamele PROASTE, care știu dinainte că ele vor anestezie în timpul nașterii cu injecție în coloană, vor cezariană neapărat și, evident, nu vor să alăpteze copilul că doar există lapte praf, nu? După care bagă în sărmanul copil toate vaccinurile din lume, nu numai care se găsesc în România.

Proaste, da.
Tu ai niste probleme iar obsesia antivaccinala pe care o pozezi peste tot, chiar fara legatura cu subiectul discutiei, este unul din semne,

Inversunarea asta nu tine loc de virtute si nu ma refer doar la vaccinare.

Exprimarea ta lasa mult de dorit, este marturia unei furtuni sufletesti care nu vine din virtute, desi probabil ai impresia exact contrara.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 01.11.2011, 12:27:14
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristina2012 Vezi mesajul
Eu am nascut natural de 4 ori, iar prima nastere, vorba aceea "nici la dusmani sa nu fie", asa ca pot sa vorbesc in gura mare. Atata timp cat anestezia peridurala poate afecta sanatatea sau chiar viata copilului asta in schimbul reducerii durerii, nu-i deloc ok... Pe de alta parte, eu solicit anestezie pentru interventiile stomatologice, intrucat nu ucid si nu fac pe nimeni sa sufere pentru asta.
Sunt destule mame care urla la televizor ca doctorul obstetrician le-a nenorocit copilul in timpul nasterii, dar nu spun ca ele au insistat si au platit gras anestezistul ca sa le faca peridurala cand dilatatia nu era suficienta pentru ca nu mai suportau durerea... Fireste ca nu le-a trecut prin cap sa invete ceva despre "nasterea fara dureri", sa faca vreun curs Lamaze sau altceva ce poate fi gasit in orasul propriu si eventual daca tot au bani sa plateasca, sa plateasca gras ca sa li se permita sa stea cu sotul, mama, prietena, cineva care le-ar ajuta sa lupte cu durerea...

Cat privete pozele sunt stupefiata... niste fetite care arata ca niste cocote si mai sunt si premiate pentru asta... si intr-o tara unde e riscant sa postezi pe net in albumul de familie fotografii cu bebelusul propriu in timpul baitei... Oh, si in loc sa aprecieze frumusetea nepretuita a copilariei, se apreciaza valoarea make-up-ului artistic/kitch-os... Nu cred ca e ok nici frumusetea naturala a copiilor sa fie apreciata intr-un concurs... mai ales ca de, acum nici la scoala nu se mai dau note copiilor ca sa nu se incurajeze lupta pentru intaietate, ci sa-i invete in primii ani valoarea colaborarii intre colegi.
Inteleg, insa eu chiar daca nu am putut naste natural, si nici nu a fost alegerea mea, practic bebelusa stand in sezut...pot spune ca tare imi era frica de durerile nasterii si de aceea incerc sa inteleg ca oamenii sunt diferiti.

Acum ce sa zic, multi judeca pe cele care opteaza pentru cezariana, sau pentru anestezii...afirmand ca fac foarte rau bebelusului, etc...uitand de cele care nu au altceva de ales, si care spera ca bebelusul lor e bine, citind toate aceste pledoarii pentru nasterea naturala.

Multa sanatate familiei!!!!
Reply With Quote
  #26  
Vechi 01.11.2011, 13:07:43
philalex philalex is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.05.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 517
Implicit

ce sa zic...e cam adevarat...la noi spre exemplu nu imi place ca le invata pe fetite cu roz...dupa barbie....mi se pare de prost gust...rozul asta de la barbie...
Reply With Quote
  #27  
Vechi 01.11.2011, 14:05:18
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de philalex Vezi mesajul
ce sa zic...e cam adevarat...la noi spre exemplu nu imi place ca le invata pe fetite cu roz...dupa barbie....mi se pare de prost gust...rozul asta de la barbie...
roz de la barbie, albastru de la spiderman..etc
ajungem sa nu le mai imbracam in nici o culoare.Poate doar alb sau negru.
Nu cred ca culoarea are vreo importanta.Mai ales daca copilului ii sta bine si indrageste culoarea.
Cred ca anumite intamplari din trecut ne fac sa avem anumite rezerve fata de o anumita culoare.
Nu culoarea e rea, ci goana nebuna a parintilor, la mofturile copiilor dupa hainute cu barbie, spiderman, hanamontana etc.
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #28  
Vechi 01.11.2011, 14:07:28
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
Inteleg, insa eu chiar daca nu am putut naste natural, si nici nu a fost alegerea mea, practic bebelusa stand in sezut...pot spune ca tare imi era frica de durerile nasterii si de aceea incerc sa inteleg ca oamenii sunt diferiti.

Acum ce sa zic, multi judeca pe cele care opteaza pentru cezariana, sau pentru anestezii...afirmand ca fac foarte rau bebelusului, etc...uitand de cele care nu au altceva de ales, si care spera ca bebelusul lor e bine, citind toate aceste pledoarii pentru nasterea naturala.

Multa sanatate familiei!!!!
Bebelusii se pot naste natural si cu picioarele inainte.
Stiu vreo 4 cazuri.

Dar doctorii prefera cezariana (mai multi bani) si nici "pacientele" de frica nasterii naturale nu inclina sa-i contrazica.

Nu cred ca a criticat nimeni pe cele care nu au de ales. Cu adevarat nu au..

Last edited by AlinB; 01.11.2011 at 14:11:02.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 01.11.2011, 14:20:08
Mirela0110 Mirela0110 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 295
Implicit

cand o doctorita iti zice ca a murit copilul dupa 8 9 ore de travaliu si impins, si de fapt copilul NU ARE ABSOLUT NIMIC, in 5 minute revenindu-si chiar daca nu a plans din prima, nu cred ca unei mame ii mai arde sa nasca natural.

eu fata am nascut-o normal, da, cu anestezie in coloana, iar baiatul cu cezariana si consider ca am facut alegerea cea mai buna. acum sunt iar insarcinata si daca da Domnul sa fie totul bine pana la capat, ca sunt cea mai mare pacatoasa de pe pamantul asta, si sunt si destul de obosita si psihic si fizic, tot prin cezariana am sa nasc, acum sunt obligata, pentru ca e la 6 luni de la prima cezariana.

stii cum e sa asculti o noapte intreaga dintr-o camera alaturata IN CONTINUU "aoleu, aoleu, ma doaaaare, nu mai pot", doctorii tipa "impinge impinge", iarasi "aoleu, valeu, nu mai pot, ma doaaaaaaaaareeeeeee", tipete, plansete, urlete de durere, de la 3 femei diferite ???? eu propun pentru barbatii cei viteji care tot atata considera ca nasterea naturala este asa usoara sa bage pe gat un mar intreg.

cat despre poze, nici eu nu sunt de accord cu fandoseala asta la fetite asa mici, din inconstienta parintilor.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 01.11.2011, 14:28:43
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

eu am experimentat nasterea naturala de 3 ori, dintre care una a fost cu epidurala.
Si am ajuns la concluzia ca a fost cea mai prosta decizie. a fost cea mai grea nastere. Mi-am pus copilul in pericol. Dar de unde era sa stiu, de vreme ce toate revistele infatisau utopic anestezia epidurala, fara a preciza marele inconvenient al ei?Puteam sa ma duc si eu si copilul.
Asadar, daca Domnul mi-l va mai da pe al patrulea, stiu sigur: NU Epidurala!
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Durerea unei mame, lilisor Generalitati 83 28.08.2011 18:21:48
rugaciuni pentru viitoare mame Mirela0110 Generalitati 0 03.03.2011 14:12:16
Jurnalul unei mame invingatoare Nicoleta IGNAT Stiri, actualitati, anunturi 2 25.07.2010 20:54:54