Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Vrajitoria
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 29.03.2007, 21:52:53
cristina83 cristina83 is offline
Member
 
Data înregistrării: 29.03.2007
Mesaje: 93
Implicit

Citat:
În prealabil postat de essence_of_living
sa imi explice si mie cineva de cee este rau sa iti citesti horoscopul?
este cumva vorba de faptul ca omul poate fi influentat la un oarecare nivel si nu "se mai lasa in voia Domnului".........de ce?
Este rau sa crezi in horoscop.Dumnezeu a facut si cerul,si pamintul,si plantele etc. din dragoste.Si atunci cum ne poate influenta in rau o planeta? Oare Dumnezeu ne vrea raul sau doar mintuirea noastra?
Reply With Quote
  #12  
Vechi 29.03.2007, 22:26:30
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristina83
Citat:
În prealabil postat de essence_of_living
sa imi explice si mie cineva de cee este rau sa iti citesti horoscopul?
este cumva vorba de faptul ca omul poate fi influentat la un oarecare nivel si nu "se mai lasa in voia Domnului".........de ce?
Este rau sa crezi in horoscop.Dumnezeu a facut si cerul,si pamintul,si plantele etc. din dragoste.Si atunci cum ne poate influenta in rau o planeta? Oare Dumnezeu ne vrea raul sau doar mintuirea noastra?
Bravo Cristina, scurt si la obiect. DUMNEZEU ne-a facut cu multa dragoste, ca si tot ce ne inconjoara, pentru a ne bucura si a ne lumina viata.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 30.03.2007, 16:36:42
analugojana analugojana is offline
Member
 
Data înregistrării: 07.02.2007
Mesaje: 68
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56
Citat:
În prealabil postat de cristina83
Citat:
În prealabil postat de essence_of_living
sa imi explice si mie cineva de cee este rau sa iti citesti horoscopul?
este cumva vorba de faptul ca omul poate fi influentat la un oarecare nivel si nu "se mai lasa in voia Domnului".........de ce?
Este rau sa crezi in horoscop.Dumnezeu a facut si cerul,si pamintul,si plantele etc. din dragoste.Si atunci cum ne poate influenta in rau o planeta? Oare Dumnezeu ne vrea raul sau doar mintuirea noastra?
Bravo Cristina, scurt si la obiect. DUMNEZEU ne-a facut cu multa dragoste, ca si tot ce ne inconjoara, pentru a ne bucura si a ne lumina viata.
Care sunt radacinile, originile care stau la baza intocmirii horoscopuli? "scurt si la obiect"?:D ca m-apuc sa-l consult... din dragoste...
Reply With Quote
  #14  
Vechi 08.04.2007, 16:39:23
spic spic is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 08.04.2007
Mesaje: 2
Implicit

Buna ziua ,as dori sa va intreb cati dintre voi,care va permiteti sa vorbiti despre horoscop sau astrologie ati studiat ceva din aceasta pseudostiinta?Poate ar fii mai bine sa cititi ce scrie in Biblie in cartea lu IOV 38:31 pana la 33-34 daca nu ma insel si mai discutam dupa...
La revedere.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 08.04.2007, 19:49:01
Sebastiana Sebastiana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.03.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 608
Implicit

Asa este,Dumnezeu ne cere sa nu citim cerul dupa stele si nici timpurile care vor veni deoarece le considera vrajitorie,ghicit,etc.Dar multi incearca sa ajunga ca cei 3 Magi:BALTAZAR,MELCHIOR si GASPAR,insa nu toata lumea este inteleapta ca ei,si nu o sa ii intreaca nimeni pe cei 3 care erau cu Dumnezeu si cu adevarata cunoastere despre EL,MANTUITORUL lumii,ADEVARATUL MESIA.La urma urmei,noi suntem liberul arbitru si numai Dumnezeu stie cui da darul vederii cu SFANTUL DUH in urma,inainte sau in prezent.Numai persoanele induhovnicite pot avea acest dar pe care numai Dumnezeu il acorda persoanelor curate cu inima si la suflet.Astfel de persoane am cunoscut si cunosc si in prezent dar atentie mare: nu sunt ghicitori ci slujitori ai lui DUMNEZEU.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 09.04.2007, 00:22:08
calator calator is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.03.2007
Mesaje: 533
Implicit

Pana la urma acest dar al inainte vederii este posibil cu conditia sa existe o realitate care se manifesta in viitor si la care se paote avea acces pe cai diferite (vrajitoire, ghicit, duhul inainte vedere)

Spic: am studiat cate ceva despre aceasta pseudostiinta dar unoeori cred ca nici asta nu-ti permite sa vorbeste despre ceva. De fapt cu cat cunoastem mai multe cu atat ne dam seama de cat de putin stim si cu cat stii mai putin cu atat esti mai precaut in afirmatiile pe care le faci.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 09.04.2007, 00:51:36
Sebastiana Sebastiana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.03.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 608
Implicit

Nu sunt de aceeasi categorie si teapa.Preotii acestia nu se lauda,nu spun ca ei cad in extaz,trebuie sa fii ceva mai intuitiv ca sa ii depistezi si perspicace.Ei nu practica vrajitoria,sau magia ca tot aia este,ci vorbeste Dumnezeu prin ei ,cad in extaz,dar, pe bune, nu ai cunoscut si Perle intre...?
Reply With Quote
  #18  
Vechi 09.04.2007, 11:14:01
Annamarria Annamarria is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2006
Mesaje: 260
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristina83
Citat:
În prealabil postat de essence_of_living
sa imi explice si mie cineva de cee este rau sa iti citesti horoscopul?
este cumva vorba de faptul ca omul poate fi influentat la un oarecare nivel si nu "se mai lasa in voia Domnului".........de ce?
Este rau sa crezi in horoscop.Dumnezeu a facut si cerul,si pamintul,si plantele etc. din dragoste.Si atunci cum ne poate influenta in rau o planeta? Oare Dumnezeu ne vrea raul sau doar mintuirea noastra?
Argumentul tau nu e bun. Doar Dumnezeu a creat si ursul, dar cand te intalnesti cu un urs zici cumva ca vai, cum ar putea sa-ti vrea raul? Eu cred ca o iei la sanatoasa cat poti tu de tare.
De asemenea Dumnezeu a creat tot pamantul. Dar cand vine Tsunami nu cred ca zici: vai, si asta e creat de Dumnezeu, cum ar putea sa-mi faca rau? Deci trebuie sa recunoastem ca in lumea aceasta, creatia lui Dumnezeu e intrucatva impotriva noastra, din cauza pacatelor noastre. O spune si in Geneza, dupa caderea in pacat.
Un argument bun ar fi asta: nimic nu se intampla fara voia lui Dumnezeu, si daca te rogi Lui, poti invinge orice rau.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 10.04.2007, 16:36:22
spic spic is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 08.04.2007
Mesaje: 2
Implicit

daca am cunoaste tot mai mult si sa ne dam seama cat de putin stim cum spunea cineva mai sus atunci nimeni na r mai face nimic....mai voi si ganditi cand scrieti ceva?
si in fond si la urma urmei cine le a creat si pe lanetele astea?citit putin fizica cuantica si veti vedea ca fiecare corp din juru nosrtu are energie si ultima particula subatomica s am d,paia tunci ce sa mai zicem de planetele care sunt gigantice...cuma re luna efect asupra mareelor?cum de are efect soarele asupra planetei noastre...credeti ca noi suntem mai speciali si nu avem nici un fel de influenta?
sa fim serios....
Reply With Quote
  #20  
Vechi 29.04.2007, 18:21:51
lily lily is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 11.03.2007
Mesaje: 2
Implicit

da...din pacate horoscopul are mare succes...zic unii ca ei cred in horoscop pt ca li s-a intamplat ce li se prezicea acolo...pai cred si eu atata timp cat mintea lor e manipulata de acele cuvinte goale. oamenii cred in planete, stele...dar oare si-au pus intrebarea pe ele cine le-a facut? dupa ce ordine exista ele? nu e oare mai bine sa ne punem nadejdea in Creatorul tuturor lucrurilor decat in lucrurile materiale?
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Horoscopul are legatura cu crestinismul ortodox? Bast-et Generalitati 21 24.08.2010 15:48:15
Horoscopul stefanbogdan17 Intrebari utilizatori 21 02.06.2010 20:30:21