Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Botezul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 27.03.2008, 12:49:59
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ancah
Citat:
În prealabil postat de Hartford
Citat:
În prealabil postat de ancah
Astazi ne-a anuntat preotul nostru, ca botezul catolic e la fel cu si cel ortodox!
Pun pariu ca preotul tau e din Ardeal.
Cum sa fie la fel?
Este un botez neterminat, exact ca un copil neiplinit.
BA este chiar din Moldova. Dar este spiritul timpului, care vorbeste. Am scris mesajul ca atentionare, nu ca nu as sti diferenta dintre un botez si altul. E pacat ca se strica ceea ce s-a pastrat cu grija de secole.
Fara cele trei scufundari( in numele Tatalui, a Fiului si a Sfantului Duh) , botezul nu are nici o valbilitate , sens in sine.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 27.03.2008, 14:16:57
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56
Citat:
În prealabil postat de ancah
Citat:
În prealabil postat de Hartford
Citat:
În prealabil postat de ancah
Astazi ne-a anuntat preotul nostru, ca botezul catolic e la fel cu si cel ortodox!
Pun pariu ca preotul tau e din Ardeal.
Cum sa fie la fel?
Este un botez neterminat, exact ca un copil neiplinit.
BA este chiar din Moldova. Dar este spiritul timpului, care vorbeste. Am scris mesajul ca atentionare, nu ca nu as sti diferenta dintre un botez si altul. E pacat ca se strica ceea ce s-a pastrat cu grija de secole.
Fara cele trei scufundari( in numele Tatalui, a Fiului si a Sfantului Duh) , botezul nu are nici o valbilitate , sens in sine.
nu domne, mai e curatzenia shi credintza nashilor, sfintzenia parintzilor, multe contribuie la un Botez, shi in primul rand respectarea celor 3 ani de neatingere a mamei de catre barbat shi nici in perioada in care copilul era la mamica lui in burta... shi respectarea perioadelor de ...imi scapa... ceva legat de lehuzie... shi femeia creshtin-ortodocsa, sa nasca la ea acasa, asha ne cere Cuvantul Lui Dumnezeu.
Dar daca copilul tinde sa moara atunci se poate boteza in regim de urgentza de catre orice creshtin prin cufundare intr-un vas mare cu apa, in numele Tatalui shi Fiului shi Sfantului Duh. Acuma nu shtiu daca se mai poate boteaza incaodata shi la Biserica asha cum este predania... poate shtiu unii mai bine ca sa ne lamureasca... eu nu shtiu.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 27.03.2008, 15:39:25
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Botezul catolic este recunoscut de ortodocsi. Mentionez ca la catolici se face prin stropire - pentru ca firea umana nu a fost afectata de caderea in pacat, a pierdut doar gratia care era supraadaugata. La ortodocsi se face prin afundare, moare omul vechi si ca sa ia viata cel nou. Am inteles ca stropirea a inceput sa-si faca simtita prezenta si pe la ortodocsi, probabil din teama sa nu pateasca ceva copilul. Dar pana astazi eu nu am auzit de un copil care sa moara din cauza afundarii.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 01.04.2008, 17:45:33
analugojana analugojana is offline
Member
 
Data înregistrării: 07.02.2007
Mesaje: 68
Implicit

Dar daca sunt persoane mature care se boteaza, cum sa-l scufunzi? Cred ca fata de botezul catolic se adauga mirungerea, la ortodocsi. Adica daca treci de la catolicism la ortodoxie te unge preotul cu sfant mir si se recunoaste prima parte a botezului primit in numele Sfintei Treimi.
Parintele Efrem de la Manastirea Vatoped spunea ca daca ar fi sa aplice acrivia, nici botezul nu ar trebui sa-l recunoasca catolicilor.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 02.04.2008, 00:04:24
sofian18 sofian18 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 12.03.2008
Mesaje: 12
Implicit

Citat:
În prealabil postat de analugojana
Dar daca sunt persoane mature care se boteaza, cum sa-l scufunzi? Cred ca fata de botezul catolic se adauga mirungerea, la ortodocsi. Adica daca treci de la catolicism la ortodoxie te unge preotul cu sfant mir si se recunoaste prima parte a botezului primit in numele Sfintei Treimi.
Parintele Efrem de la Manastirea Vatoped spunea ca daca ar fi sa aplice acrivia, nici botezul nu ar trebui sa-l recunoasca catolicilor.
Pentru un crestin matur care se boteaza e aceeasi rinduiala ca pentru un prunc, adica intreita cufundare. Daca trece de la catolicism la ortodoxie si nu are mirungerea sau confirmarea cum spun catolicii i se administreaza, daca o are trebuie sa scrie cu mina lui marturia de credinta a Bisericii, adica Crezul si e primit in comuniunea ortodoxa
Reply With Quote
  #36  
Vechi 02.04.2008, 16:52:51
alynnna alynnna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2007
Mesaje: 385
Implicit

Citat:
În prealabil postat de analugojana
Dar daca sunt persoane mature care se boteaza, cum sa-l scufunzi? Cred ca fata de botezul catolic se adauga mirungerea, la ortodocsi. Adica daca treci de la catolicism la ortodoxie te unge preotul cu sfant mir si se recunoaste prima parte a botezului primit in numele Sfintei Treimi.
Parintele Efrem de la Manastirea Vatoped spunea ca daca ar fi sa aplice acrivia, nici botezul nu ar trebui sa-l recunoasca catolicilor.
Am avut ocazia sa vad (in Franta) cum se boteaza un om ajuns la maturitate. Este asezat in genunchi (cu chilot sau cu o panza in jurul braului) intr-un fel de cadita iar parintele toarna peste el apa cu un vas. Mirungerea se face conform canoanelor ortodoxe.
Reply With Quote
  #37  
Vechi 04.04.2008, 02:26:29
draghia_aurelian
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Am citit cu atentie discutia si ashi dori sa fac o singura remarca. S-a discutat despre cum sa se faca botezul, de cate ori, in ce fel s.a.m.d. intr-un context in care persoana careia ii era destinat botezul nu are putere de decizie...deci e spectator...asupra lui doar se actioneaza...intrebarea mea este ...consecintele unui botez mai bine sau mai putzin bine facut , de catre o religie sau alta, pe cine afecteaza ??? daca afecteaza copilul...asha cum a scris cineva mai sus ...atunci inseamna ca nu ne putem asuma pe deplin mantuirea noastra sau , dimpotriva , caderea.
Reply With Quote
  #38  
Vechi 04.04.2008, 20:57:50
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Nimeni nu este mantuit doar pentru ca s-a botezat. Botezul reprezinta un talant pe care il primim si pe care trebuie sa-l inmultim. Copil sau adult, botezul are efect. Ramane ca cel botezat sa inmulteasca acel talant, pentru a se mantui. Sa actionam cu responsabilitate in timpul vietii, chiar daca nu ne mantuim noi, ci Iisus Hristos ne mantuieste.
Reply With Quote
  #39  
Vechi 05.04.2008, 08:48:10
SINEQVANON SINEQVANON is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2008
Mesaje: 4
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56
In urma cu 24 de ore, la Capela Sixtina, Papa a botezat colectiv 13 prunci ai unor angajati ai Vaticanului. El a stropit crestetul copiilor, a spus trei cuvinte si cam atat. Pentru cei care au vizionat secventa si nu numai, intrebarea este :se poate considera ceea ce a facut Papa, un botez crestin ?
Intrebati pe orice prsoana cu autoritate in teologie si veti primi urmatorul raspuns: Botez VALID = stropirea/scufundarea etc in apa in numele Sfintei Treimi cu formula : Te botez sau se boteaza X in numele Tatalu ei al Fiului si al Sfantului Duh/Spiritului Sfant/ Aghios Pneumaticos/Spiritus Sanctus sau in ce limba mai vreti sa ii ziceti.
Botezul, Casatoria sunt printre singurele taine ce pot valide si FARA RIT sacru si fara preot. Prima poate fi administrata ..DA... si de un laic iar a doua este valida prin consimtamantul celor 2 parteneri. Nu intram in cazuistica acum.
Nu cred ca ati fi dumneavoastra autorizat sa ii explicati Papei cum se boteaza corect:). Va asigur ca actualul Papa in randul cunoscatorilor este o somitate in Dogmatica. Daca nu ma insel Cardinalul Ratzinger era prefect al Congregatiei pentru Doctrina Credintei .. adica mai pe inteles era ala care ii tragea de urechi pe teologii autori care strecurau vre-o erezie in cartile lor.
Reply With Quote
  #40  
Vechi 05.04.2008, 09:14:00
Negroponte's Avatar
Negroponte Negroponte is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2006
Locație: Barlad
Mesaje: 747
Implicit

:)Nu este adevarat ce spui SINEQVANON.Botezul se savarseste prin scufundare in numele Sfintei Treimi,iar cununia se savarseste doar de slujitorii Bisericii.Doamne ajuta!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Minunile din viata voastra Mihailescu-Marin Daniel Generalitati 14 10.10.2011 19:00:42
Parerea voastra claudiu31 Intrebari utilizatori 0 04.09.2011 23:01:15
Care e parerea voastra? camy_d Generalitati 26 10.03.2011 16:46:42
Am nevoie de parerea voastra! cipriang Generalitati 6 24.04.2010 23:36:50
Parerea voastra despre .Care sfarsit? tigerAvalo9 Generalitati 5 06.09.2008 08:29:07