Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 31.05.2008, 13:44:31
pisi's Avatar
pisi pisi is offline
Member
 
Data înregistrării: 13.05.2008
Mesaje: 99
Implicit

am un prieten foarte bun, el spune ca este credincios, dar nu vrea sa accepte anumite lucruri pe care biserca le considera pacate:

1 nu intzlege de ce biserca nu este de acord cu intretzinerea de raltii sexuale fara sa fi cununat , zice ca atunci cand iubesti o persona cu adevarat se ajunge si la acest pas si ca nu crede ca acest lucur poate fi considerat pacat.este o exprimare a iubirii.

2 iubeste distractia culburile si zice ca daca iese undeva si nu se ameteste un pic cu nu se poate distra cum trebuie si ca astestea sunt lucruri care fac parte din viata si daca nu le faci acum cand esti tanar atunci cand sa le mai faci.

As vrea sa-l ajut sa devina si el un bun crestin, poate ma ajutati cu cateva sfaturi.
multumesc
Reply With Quote
  #2  
Vechi 31.05.2008, 14:41:16
alexandra28again alexandra28again is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2007
Locație: aaaaa
Mesaje: 614
Implicit

cel mai bine este sa citeasca Biblia si sa vada ca nu te poti ruga la doi domni.A doua parte este cum este,dar prima...Iubirea de care ne-a vorbit Isisu nu se referea la iubirea hormonala dintre barbat si femeie.Nu stiu cate sunt iubirile adevarate dintre cupluri...dar sunt sigura ca foarte putine.
Si nu numai biserica le considera pacate,ci Biblia.Deci daca este credincios,ar trebui sa creada macar in Biblie.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 31.05.2008, 15:01:02
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

Eu cand am fost la manastirea Cernica am vorbit cu un calugar si mi-a spus asa: "Nu mai incercati sa-i convinge-ti cu vorba pe cunoscuti si pe cei apropiati voua; o rugaciune facuta in taina pentru ei si trecuti pe un pomelnic la biserica face mai mult decat orice altceva."
Si acum mai adaug si eu ceva: evitati discutiile despre credinta cu ei, ca uneori se pot isca neintelegeri sau chiar si certuri din cauza asta.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 31.05.2008, 15:09:54
justiniann justiniann is offline
Member
 
Data înregistrării: 09.05.2008
Mesaje: 32
Implicit

atunci cand te astepti mai putin,se va intoarce la credinta adevarata.nu are rosta sa-i umpli capul,nu reusesti nimic.el nu intelege nimic acum.este condus de alte principi.tu nu ai nici o putere de convingere.lasa-l pe Dumnezeu sa faca asta.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 31.05.2008, 20:28:05
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

poate crede in Biblie...dar nu e deacord cu anumite interziceri....
Reply With Quote
  #6  
Vechi 31.05.2008, 20:42:14
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tigerAvalo9
poate crede in Biblie...dar nu e deacord cu anumite interziceri....
Da, astfel de atitudini, intalnim la tot pasul.Multi se declara credinciosi, dar nu sunt de acord cu BISERICA, ori aceasta atitudine este complet daunatoare,ea venind de la vrajmas. Adevarata credinta nu se poate situa in afara Bisericii, precum pruncul din pantecul mamei nu se poate afla in afara celei ce i-a dat viata.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 31.05.2008, 22:29:20
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

dar in Biblie si imi pare rau sa spun unele asa zise reguli nu prea au sens ...de exemplu uitatul la TV ...
Reply With Quote
  #8  
Vechi 31.05.2008, 23:33:07
Catalinddm Catalinddm is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 31.05.2008
Mesaje: 12
Implicit

e si normal ca oamenii sa aiba ceva impotriva cu unele restrictii ale bisericii, doar diavolul nu doarme. Problema e ca noi stim multe si nu facem nimic fratilor. ce va recomand tuturor, functioneaza;
1) niciodata la o persoana care stiti ca e indecisa in privinta credintei sa sariti cu teorie, ca is sanse foarte mari sa se departeze de voi si sa vorbeasca de voi ca de niste nebuni care cred si au ochi de cal(am patit-o, cu toate ca eu nu am insistat dar na, prietenul nostru din chiparosi nu doarme);
2) Mantuitorul nostru la inceput le VORBEA Apostolilor cu Dumnezeistile Sale invataturi, iar dupa o perioada, Mantuitorul ii invata tacand(lasa faptele Sale sa vorbeasca);
3) plantati in sufletul sau cateva invataturi de baza si ele vor da roade in timp, iar pentru aceasta samanta, apa care o face sa dea rodul este rugaciunea. Asadar, fratilor rugativa pentru ei si veti vedea cum lucreaza Harul Domnului, dar sa staruiti.
Aceasta a III a parte o recomand celor care se grijesc de ceva timp si de sufletul lor si-si permit 10 minute la sfarsitul pravilei sau canonului sa le dedice celorlalti.
SA NU UITATI CA DOGMELE SI PORUNCILE BISERICESTI NU SUNT SIMPLE LEGI, ESTE UN MOD DE VIATA, iar ultima porunca lasata de Mantuitorul nostru Iisus Hristos este sa ne iubim unii pe altii precum si El ne-a iubit pe noi. Pacea Domnului fie cu voi
Reply With Quote
  #9  
Vechi 31.05.2008, 23:35:00
Dia20_diana Dia20_diana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2007
Mesaje: 307
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tigerAvalo9
dar in Biblie si imi pare rau sa spun unele asa zise reguli nu prea au sens ...de exemplu uitatul la TV ...
cine a spsus ca nu ai voie sa te uiti la TV?
Reply With Quote
  #10  
Vechi 31.05.2008, 23:41:47
pacifistul pacifistul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.05.2008
Mesaje: 107
Implicit

acuma eu inteleg intr-un fel de ce preotii din frunte merg in asemenea masini si hoteluri, pt ca e vb de importanta lor. dar in acelasi timp mi-aduc aminte de papa Ioan Paul al II-lea, care statea intr-o mica camaruta. faptul ca era catolic nu conteaza. ce conteaza este ca a stiut sa se apropie de Dumnezeu. pana la urma si catolicii sunt tot crestini. esenta este aceeasi, difera doar detaliile.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
E pacat? ToaderValentin Intrebari utilizatori 5 18.12.2012 22:39:38
Pacat sau nu? Darkanian Pocainta 33 13.08.2010 23:19:44
e pacat? Valy76 Calugarul 23 22.03.2010 22:30:06
De ce e pacat? silverstar Generalitati 28 25.02.2010 18:30:42
pacat? omosapiensi Teologie si Stiinta 3 25.01.2010 13:30:20