Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 17.11.2008, 20:05:19
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Smile De ce e pacat?

[COLOR=green]Am citit pe aici niste postari care efectiv, mi-au blocat mintea. Sa vedeti. Intr-o postare, autorul subiectului spunea ca e pacat sa razi... De ce? [/COLOR]

[COLOR=green]In alta postare, am citit ca trebuie sa-ti pui frana imaginatiei... Ca e pacat sa vedem cu ochii mintii. De ce? [/COLOR]
[COLOR=green]Realizati ce recomandare ni se face? Adica sa nu mai cream, pentru ca actul de creatie incepe cu imaginatia. [/COLOR]

[COLOR=green]Sa nu privesti... Pai, cum sa nu privesti? De ce sa fie pacat sa privesti? De ce maicutele noastre crestin-ortodoxe de la manastiri nu privesc in ochii celor cu care dialogheaza? Lor le este frica de ceva. De ce? [/COLOR]

[COLOR=green]Sa nu gandesti... Si asta e pacat. De ce? Cum sa fie pacat? Pai gandul e materie, arta, creatie - intr-un cuvant, in faza initiala... [/COLOR]

[COLOR=green]Si... alta! Cică să-l arestam pe Mos Craciun ca intineaza/umbreste sarbatoarea Craciunului... [/COLOR]

[COLOR=green]Am mai intalnit si alte anomalii, dar decamdata atat. Sa discutam despre aceste potentiale pacate pe care le facem doar pentru ca suntem oameni.[/COLOR]
__________________
[COLOR=green]"În vremuri ale minciunii universale, a spune adevărul este un act revoluționar..."
George Orwell[/COLOR]
Reply With Quote
  #2  
Vechi 17.11.2008, 20:23:58
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Tocmai ma delogasem,dar cand am vazut postarea nu am putut rezista sa,nu spun ceva.Imi plce felul cum gandesti si curajul de a aborda subiecte rele si incitante.
Daca citim "Acatistul de slava si multumire adusa lui Dumnezeu pentru toate" vom vedea ca Dumnezeu ne-a daruit intreaga Creeatie cu toate minunile,bogatiile si frumusetile ei,ne-a inzestrat cu ratiune cu inteligenta talent si frumusete pentru a ne bucura de ele.
Spunea un sfant parinte ca totul ne este permis dar nu toate ne sunt de folos, iar daca omul are liberul arbitru pe care tot Dumnezeu i l-a oferit si intreaga creatie in folosita mai are si bunul simt si simtul masurii ce-i mai lipseste ca sa fie Om?
Eu cred (este parerea mea personala) ca Dumnezeu ne vrea fericiti,sanatosi si credincioasi si cu dreapta socoteala iar nu fanatici .
Si mai ales sa nu uitam niciodata sa multumim pentru ceea ce ne ofera cu atata dragoste Creeatorul.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 17.11.2008, 20:29:33
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Cum sa fie pacat sa razi? Pana si Mantuitorul Iisus a zambit sau a ras ,a privit sau a gandit.Ce ai vazut tu sunt pareri personale ale unor oameni.Si eu am multe pareri dar nu inseamna ca sunt lucruri scrie in Biblie.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 17.11.2008, 20:29:59
adrian010155 adrian010155 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.05.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 564
Implicit

Citat:
În prealabil postat de silverstar Vezi mesajul
[COLOR=green]Am citit pe aici niste postari care efectiv, mi-au blocat mintea. Sa vedeti. Intr-o postare, autorul subiectului spunea ca e pacat sa razi... De ce? [/COLOR]

[COLOR=green]In alta postare, am citit ca trebuie sa-ti pui frana imaginatiei... Ca e pacat sa vedem cu ochii mintii. De ce? [/COLOR]
[COLOR=green]Realizati ce recomandare ni se face? Adica sa nu mai cream, pentru ca actul de creatie incepe cu imaginatia. [/COLOR]

[COLOR=green]Sa nu privesti... Pai, cum sa nu privesti? De ce sa fie pacat sa privesti? De ce maicutele noastre crestin-ortodoxe de la manastiri nu privesc in ochii celor cu care dialogheaza? Lor le este frica de ceva. De ce? [/COLOR]

[COLOR=green]Sa nu gandesti... Si asta e pacat. De ce? Cum sa fie pacat? Pai gandul e materie, arta, creatie - intr-un cuvant, in faza initiala... [/COLOR]

[COLOR=green]Si... alta! Cică să-l arestam pe Mos Craciun ca intineaza/umbreste sarbatoarea Craciunului... [/COLOR]

[COLOR=green]Am mai intalnit si alte anomalii, dar decamdata atat. Sa discutam despre aceste potentiale pacate pe care le facem doar pentru ca suntem oameni.[/COLOR]
Silverstar, nu prea ai avut chef de treaba daca ai selectionat doar atatea exemple. Cele alese de tine sunt, fiecare, intr-un anumit context, care ar suna cam asa:
E pacat sa razi rautacios.
Sa-ti pui frana imaginatiei care ar putea duce la lucruri rele.
Sa nu privesti cu pofta.
Sa nu gandesti cu rautate.
Sa-l arestam pe Mos Craciun la domiciliul nostru, pentru ca a devenit un accesoriu simpatic al Sfintei Sarbatori a Nasterii Domnului.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 17.11.2008, 20:34:59
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Nu vad un pacat in a rade. Rasul devine un pacat pentru mine atunci cand cineva devine obiect de batjocura. Din cate stiu sensul originar al expresiei "Imi bat joc" sta, se pare, in legatura cu jocul. Imi bat joc a insemnat la inceput: ma amuz putin pe socoteala celuilalt. Dar astazi celalalt e luat in deradere, e lipsit de adevarata lui valoare si cinste. Se rade de el, fara a-l cunoaste cu adevarat. In acest sens rasul duce la pacat.

Sa nu privesti - pai psalmistul ne indeamna la a privi: "Cerurile spun slava lui Dumnezeu, iar facerea mainilor Lui o vesteste taria". Dar privind lumea, oare vedem aceste lucruri?

Sa nu gandesti - la fel, Scriptura ne spune "celui ce i se pare ca sta, sa ia aminte sa nu cada", deci, ar trebui sa fiu activ si prin gandire. Dar nepunand in gand si gandul la Dumnezeu, ma indrept spre moarte.

Si as putea continua. Deci, "silverstar" sunt persoane cu diverse sisteme de valori. Eu unul cred in Dumnezeu, iar credinta in El nu-mi anuleaza nici zabetul, nici imaginatia, nici gandirea ... ci doar imi aduce lumina in ele.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 17.11.2008, 20:51:02
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dorinastoica14 Vezi mesajul
Tocmai ma delogasem,dar cand am vazut postarea nu am putut rezista sa,nu spun ceva.Imi plce felul cum gandesti si curajul de a aborda subiecte rele si incitante.
Daca citim "Acatistul de slava si multumire adusa lui Dumnezeu pentru toate" vom vedea ca [COLOR=green]Dumnezeu ne-a daruit intreaga Creeatie cu toate minunile,bogatiile si frumusetile ei,ne-a inzestrat cu ratiune cu inteligenta talent si frumusete pentru a ne bucura de ele.[/COLOR]
[COLOR=green]Spunea un sfant parinte ca totul ne este permis dar nu toate ne sunt de folos, iar daca omul are liberul arbitru pe care tot Dumnezeu i l-a oferit si intreaga creatie in folosita mai are si bunul simt si simtul masurii ce-i mai lipseste ca sa fie Om?[/COLOR]
Eu cred (este parerea mea personala) ca [COLOR=green]Dumnezeu ne vrea fericiti,sanatosi si credincioasi si cu dreapta socoteala iar nu fanatici .[/COLOR]
Si mai ales sa nu uitam niciodata sa multumim pentru ceea ce ne ofera cu atata dragoste Creeatorul.

[COLOR=green]Te rog mult nu pleca. Imi place cum gandesti, imi place cum scrii si tare sunt dornica sa schimb idei cu oameni sinceri, deschisi dar mai ales, cu oameni echilibrati. [/COLOR]
[COLOR=green][/COLOR]
[COLOR=green]Dupa alegeri voi avea mai mult timp liber si ma voi implica mai mult in discutiile de pe acest forum unde sunt si oameni minunati, numai ca trebuie sa-i motivam, trebuie sa-i descoperim si sa nu-i lasam sa fie jigniti sau alungati de pe forum de unii care considera ca forumul a fost creat special pentru ei. [/COLOR]
[COLOR=green]Pentru cei care nu stiu ori n-au citit, uitati Domnilor si Doamnelor, ce scrie la Generalitati: Aici puteti posta diverse probleme chiar daca n-au legatura cu religia. [/COLOR]
__________________
[COLOR=green]"În vremuri ale minciunii universale, a spune adevărul este un act revoluționar..."
George Orwell[/COLOR]
Reply With Quote
  #7  
Vechi 17.11.2008, 21:00:44
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Smile

Citat:
În prealabil postat de tigerAvalo9 Vezi mesajul
Cum sa fie pacat sa razi? Pana si Mantuitorul Iisus a zambit sau a ras ,a privit sau a gandit.Ce ai vazut tu sunt pareri personale ale unor oameni.Si eu am multe pareri dar nu inseamna ca sunt lucruri scrie in Biblie.
Daca te uiti numai la titlurile postate, si simti ca te ia cu fiori.
[COLOR=green]Imi amintesc ca atunci cand a fost subiectul in care se pleda impotriva rasului, am spus ca Bunul Dumnezeu ne vrea veseli si ca si Dumnealui rade impreuna cu noi atunci cand radem pentru ca ne este bine, pentru ca suntem multumiti. Amintiti-va de Ion Creanga si de rasul sanatos, romanesc, homeric al personajelor din opera lui. [/COLOR]
[COLOR=green]Vreau sa se inteleaga ca nici nu ma gandesc la ranjet, la rasul rautacios, nascut din ura sau invidie. Nici nu vreau sa vorbim despre asa ceva. [/COLOR]
[COLOR=green]Haideti sa recunoastem ca pe toti ne umfla rasul cand iarna, vedem pe cineva alunecand pe gheata. Desi pentru cel care aluneca si pica pe gheata nu e placut, rasul nostru e instantaneu, e prima reactie pe care nu ne-o putem stavili/stapani. Nu cred ca asta e un pacat, n-are cum sa fie... [/COLOR]
[COLOR=green]Sau, cum sa nu razi la o gluma buna sau la replicile pline de umor ale copiilor...[/COLOR]
__________________
[COLOR=green]"În vremuri ale minciunii universale, a spune adevărul este un act revoluționar..."
George Orwell[/COLOR]
Reply With Quote
  #8  
Vechi 17.11.2008, 21:06:06
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit

Citat:
În prealabil postat de adrian010155 Vezi mesajul
Silverstar, nu prea ai avut chef de treaba daca ai selectionat doar atatea exemple. Cele alese de tine sunt, fiecare, intr-un anumit context, care ar suna cam asa:
E pacat sa razi rautacios.
Sa-ti pui frana imaginatiei care ar putea duce la lucruri rele.
Sa nu privesti cu pofta.
Sa nu gandesti cu rautate.
Sa-l arestam pe Mos Craciun la domiciliul nostru, pentru ca a devenit un accesoriu simpatic al Sfintei Sarbatori a Nasterii Domnului.
[COLOR=green]Wow, Costele! Ce zici tu? Cum sa nu privesc cu pofta la un strudel cu branza - imi place la nebunie! sau la un barbat manierat?!... [/COLOR]
[COLOR=green][/COLOR]
[COLOR=green]Nu iau in discutie gandurile negative. Sa nu fie la nimeni!...[/COLOR]
[COLOR=green][/COLOR]
[COLOR=green]Mos Craciun... Cred ca de aici mi s-a tras banarea... Nu mai stiu, dar m-a deranjat cumplit. [/COLOR]
[COLOR=green][/COLOR]
[COLOR=green]Mi-e greu si nici nu am timp sa caut subiectele. Unele dintre ele sunt mai vechi de un an...[/COLOR]
__________________
[COLOR=green]"În vremuri ale minciunii universale, a spune adevărul este un act revoluționar..."
George Orwell[/COLOR]
Reply With Quote
  #9  
Vechi 17.11.2008, 21:11:53
ortodox4life's Avatar
ortodox4life ortodox4life is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.10.2008
Locație: undeva departe
Mesaje: 232
Implicit

Despre ras,din cartea Sfantului Iustin Popovici"Caprioara din raiul pierdut,marturisire":

"Fiinta mea e inundata de e o forta magnetica a tristetii.Si tot ce este trist in lumea aceasta ea atrage irezistibil si aseaza in inima mea.De aceea sunt mai trista decat toate fapturile.Si am lacrimi pentru durerea fiecaruia.Nu radaeti de mine,o,voi cei care zambiti!Eu sunt uluita sa aflu ca in aceasta lume trista sunt fiinte care rad!O,dar blestemat si prea blestemat:sa razi in lumea in care fierbe tristetea,clocoteste durerea,bantuieste moartea!Ce dar de osanditi!...Din pricina tristetii eu nu rad niciodata.Cum as putea sa rad cand sunteti atat de grosolani si de cruzi,voi cei care zambiti!Cand sunteti atat de rai si de urati din pricina rautatii.Caci doar uratatea urateste frumusetea fapturilor pamantesti si ceresti".

Dragii mei,una este sa zambesti cand traiesti o stare de bucurie si alta sa razi la glume sau de altii,cum spunea Costel.Hristos nu a ras niciodata,a zambit dar nu a ras.Vedea in fata Lui pacatele intregii omeniri,cum sa rada?Sfintii Parinti nu radeau,pentru ca isi vedeau pacatele care nu ii lasa sa rada,plangeau des,si cereau de la Dumnezeu necontenit darul lacrimilor pentru a-si plange pacatele.Pentru ce e bine sa razi?Ca te relaxezi?Daca oamenii si-ar vedea propiile pacate nu ar mai rade deloc,ba din contra ar plange mereu si ar cere necontenit iertare la Domnul.Stiu ca e greu sa nu razi dar e bine sa stim ca e pacat si sa-l spovedim.


Sa nu privesti:da sa nu privesti cu patima,te poti uita la o femeie pt ca e frumoasa si sa zici,slava Tie Doamne ca ai creat asemenea fiinta asa de frumoasa,sau sa te uiti la aceeasi femeie si sa pacatuiesti cu ea in gand.Sau poti privi la un lucru ce apartine unei persoane si sa te bucuri pentru ea sau sa privesti acelasi lucru si sa-l doresti(poftesti)in inima ta.Si Adam si Eva,daca doar se uitau la fructul oprit nu pacatuiau,dar din pofta au gustat si au cazut.E bine sa privesti dar nepatimas,adica cu ganduri curate si fara sa pacatuiesti.


Sa nu gandesti:sa nu gandesti patimas,mintea a fost data de Dumnezeu sa cugetam la El ziua si noaptea si la creatia din jurul nostru,vazand frumusetile naturii sa ne ducem cu mintea la Cel care le-a zidit si sa ne gandim la El.Sa gandim curat nu patimas.

Mos Craciun:Danion Vasile are un articol frumos despre Mos Craciun si explica clar de ce nu e bine sa invatam copii in e crede in el.Am citit un articol despre Mos Craciun in engleza si i se zicea acolo"the red devil" diavolul rosu.Copii astfel se invata ca atunci cand vine Craciunul sa astepte daruri de la acest mos imaginar si uita de semnificatia reala a Craciunului,gandindu-se astfel mai mult la ce vor primi,ce la va aduce mosul.

Sa ma iertati daca v-am suparat cu ceva.Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #10  
Vechi 18.11.2008, 02:07:55
nume nume is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.11.2008
Mesaje: 44
Implicit

Despre Mos Craciun, mie in copilarie mi s-a spus ca e cel care a primit-o pe Fecioara Maria sa nasca, si pt ca nu mai avea camere libere, a primit-o in grajd. Restul de "teorie imaginara" spune ca Mos Craciun face un bine tuturor copiilor in noaptea de aceea, asa cum a facut un bine si Mantuitorului, oferindu-i un loc unde sa vina pe lume. Si chestia s-a concretizat intr-un... cadou. Eu asta am aflat despre acest mosh cand eram mica.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
E pacat? ToaderValentin Intrebari utilizatori 5 18.12.2012 22:39:38
Pacat sau nu? Darkanian Pocainta 33 13.08.2010 23:19:44
e pacat? Valy76 Calugarul 23 22.03.2010 22:30:06
pacat? omosapiensi Teologie si Stiinta 3 25.01.2010 13:30:20
pacat sau nu? pisi Generalitati 34 18.06.2008 23:11:07