Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Iudaismul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #91  
Vechi 11.08.2009, 21:55:03
Iustin32 Iustin32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.05.2008
Mesaje: 815
Implicit

Evreul nu asculta decat de Vechiul Testament.

Iata cate va profetii mesianice pe care s-ar putea sa le fi trecut cu vederea:
a) despre timpul venirii Mantuitorului
24. Saptezeci de saptamani sunt hotarate pentru poporul tau si pentru cetatea ta cea sfanta pana ce faradelegea va trece peste margini si se va pecetlui pacatul si se va ispasi nelegiuirea, pana ce dreptatea cea vesnica va veni, vedenia si proorocia se vor pecetlui si se va unge Sfantul Sfintilor.
25. Sa stii si sa intelegi ca de la iesirea poruncii pentru zidirea din nou a Ierusalimului si pana la Cel-Uns - Cel-Vestit - sunt sapte saptamani si saizeci si doua de saptamani; si din nou vor fi zidite pietele si zidul din afara, in vremuri de stramtorare.
26. Iar dupa cele saizeci si doua de saptamani, Cel-Uns va pieri fara sa se gaseasca vreo vina in El, iar poporul unui domn va veni si va darama cetatea si templul. Si
sfarsitul cetatii va veni prin potopul maniei lui Dumnezeu si pana la capat va fi razboi - prapadul cel hotarat.
27. Si El va incheia un legamant cu multi intr-o saptamana, iar la mijlocul saptamanii va inceta jertfa si prinosul si in templu va fi uraciunea pustiirii, pana cand pedeapsa nimicirii cea hotarata se va varsa peste locul pustiirii".
(Daniel 9,24-27)

Toate aceste profetii s-au implinit: saptamanile sunt saptamani de ani care se calculeaza de la darea edictului de rezidira a Ierusalimului de catre imparatul Artaxerxe Longimanul in anul 452 i. Hr. , daramarea cetatii Ierusalimului si a templului in anul 70 de catre Imparatul Vespasian si fiul sau Titus, de atunci a incetat jertfa si prinosul ( de ce nu ati rezidit templul sa aduceti jertfa asa cum cere Legea lui Moise?)

b)Nasterea Mantuitorului in Betlehemul Iudeii:
1. Si tu, Betleeme Efrata, desi esti mic intre miile lui Iuda, din tine va iesi Stapanitor peste Israel, iar obarsia Lui este dintru inceput, din zilele vesniciei.(Miheia 5,1) Iisus Hristos S-a nascut in Betlehem care inseamna in evrita -Casa Painii, iar in araba Betlahem-Casa Carnii--painea care la Sfanta Liturghie se transforma in trupul lui Hristos.

c)Nasterea Mntuitorului dintr-o fecioara si nu dintr-o femeie cum gresit spuneti voi caci atunci nu mai este nici un fel de semn, ci doar ceva normal:,,14. Pentru aceasta Domnul meu va va da un semn: Iata, Fecioara va lua in pantece si va naste fiu si vor chema numele lui Emanuel.,,(Isaia 7,14)
__________________
Om rational este cel ce ingaduie sa fie indreptat. Iar cel ce nu ingaduie sa fie indreptat e neom caci s-a pogorat pe sine in randul dobitoacelor. (Sf. Antonie cel Mare)
Reply With Quote
  #92  
Vechi 11.08.2009, 23:33:11
Evreulcelales's Avatar
Evreulcelales Evreulcelales is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.07.2009
Locație: Israel-Ierusalim
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 483
Implicit I-mipare foarte rau dar noi,

Citat:
În prealabil postat de Iustin32 Vezi mesajul
Evreul nu asculta decat de Vechiul Testament.

Iata cate va profetii mesianice pe care s-ar putea sa le fi trecut cu vederea:
a) despre timpul venirii Mantuitorului
24. Saptezeci de saptamani sunt hotarate pentru poporul tau si pentru cetatea ta cea sfanta pana ce faradelegea va trece peste margini si se va pecetlui pacatul si se va ispasi nelegiuirea, pana ce dreptatea cea vesnica va veni, vedenia si proorocia se vor pecetlui si se va unge Sfantul Sfintilor.
25. Sa stii si sa intelegi ca de la iesirea poruncii pentru zidirea din nou a Ierusalimului si pana la Cel-Uns - Cel-Vestit - sunt sapte saptamani si saizeci si doua de saptamani; si din nou vor fi zidite pietele si zidul din afara, in vremuri de stramtorare.
26. Iar dupa cele saizeci si doua de saptamani, Cel-Uns va pieri fara sa se gaseasca vreo vina in El, iar poporul unui domn va veni si va darama cetatea si templul. Si
sfarsitul cetatii va veni prin potopul maniei lui Dumnezeu si pana la capat va fi razboi - prapadul cel hotarat.
27. Si El va incheia un legamant cu multi intr-o saptamana, iar la mijlocul saptamanii va inceta jertfa si prinosul si in templu va fi uraciunea pustiirii, pana cand pedeapsa nimicirii cea hotarata se va varsa peste locul pustiirii".
(Daniel 9,24-27)

Toate aceste profetii s-au implinit: saptamanile sunt saptamani de ani care se calculeaza de la darea edictului de rezidira a Ierusalimului de catre imparatul Artaxerxe Longimanul in anul 452 i. Hr. , daramarea cetatii Ierusalimului si a templului in anul 70 de catre Imparatul Vespasian si fiul sau Titus, de atunci a incetat jertfa si prinosul ( de ce nu ati rezidit templul sa aduceti jertfa asa cum cere Legea lui Moise?)

b)Nasterea Mantuitorului in Betlehemul Iudeii:
1. Si tu, Betleeme Efrata, desi esti mic intre miile lui Iuda, din tine va iesi Stapanitor peste Israel, iar obarsia Lui este dintru inceput, din zilele vesniciei.(Miheia 5,1) Iisus Hristos S-a nascut in Betlehem care inseamna in evrita -Casa Painii, iar in araba Betlahem-Casa Carnii--painea care la Sfanta Liturghie se transforma in trupul lui Hristos.

c)Nasterea Mntuitorului dintr-o fecioara si nu dintr-o femeie cum gresit spuneti voi caci atunci nu mai este nici un fel de semn, ci doar ceva normal:,,14. Pentru aceasta Domnul meu va va da un semn: Iata, Fecioara va lua in pantece si va naste fiu si vor chema numele lui Emanuel.,,(Isaia 7,14)
Evreii nu luam in serios ghicitul vitorului.In VT se cere sa nu se ia in seama asa pronosticuri , scamatori si sa credem in stele si noroacele astrologice.
A convinge un evreu prin ce este scris in NT este bineinteles de neinteles.
Betlehem in ebraica Casa painii (brutaria) si nu are nici o legatura cu carnea.
Cat despre nasterea unui evreu dintr`o fecioara,ca evreu,i-mi este greu sa inteleg cum i-mi este imposibil sa cred ca Dumnezeu, cel Totputernic care a facut om din lut,a gasit de cuvinta sa faca un copil cu o femeie maritata la un tamplar evreu.Nu mi se pare logic ca El ar fi trebuit sa faca asa daca avea de gand sa aduca pe lume un Fiu a lui.
Asta este ce cred eu insa voi sa credeti si sa serviti religia voastra cum i se cuvine.
Eu as prefera sa nu trebuie sa fiu nevoit sa-mi explic credinta mea in legatura cu Mantuitorul crestinilor.Cand nu am incotro,voi explica dar va rog, eu nu sunt o persoana religioasa si nu veti reusi sa ma convingeti sa ma fac crestin,asa ca sa ne marginim la explicarea Judaismului ca ista este aci subiectul.
Nu as gresi daca as mentiona ca majoritatea membrilor,aci nu au intalnit in fata un evreu in viata lor si nu putini ,tot ce stiu despre evrei au invatat de la situri sau persoane care ,din motivele lor prefera antisemitismul la prosemitismul. Sunt la dispozitia voastra ca sa va explic ca si evreii sunt persoane normative si antisemiti gresesc.
__________________
Cine nu vrea sa imbatraneasca niciodata ,sa aiba grija sa moara tanar...
Reply With Quote
  #93  
Vechi 12.08.2009, 04:41:49
Erica_'s Avatar
Erica_ Erica_ is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 09.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 16
Implicit

Evreulcelales, toate informatiile pe care le-am publicat sunt renumite, acceptate de majoritatea istoricilor, am dat si link-uri de site-uri in limba engleza cu aceleasi dovezi scrise in special cele din primul secol.
Ca sa iti usurez eu cititul dovezilor de sus, una din cele mai relevante marturii scrise este al lui Cornelius Tacitus pt. ca este recunoscut ca fiind unul dintre cei mai exacți istorici ai lumii antice (primul secol), este cuprinsă în Annales, printre altele se scrie "Numele le vine de la Hristos, care a fost dat spre chinuire, în timpul domniei lui Tiberiu, de către procuratorul Pontiu Pilat." Annalium, lib. XV, Cap.44

Ai spus ca "nu am fost in stare sa citesc tot ce ai scris" si deci daca nu te-ai obosit sa le citesti, de ce spui "TOATE argumentele tale sunt "scrise pe gheata"... legende "?
Eu nu vin (doar) cu impresii personale ci CU ARGUMENTE, daca nu vrei sa le citesti macar, nu mai spune ca sunt false. Daca vrei sa fi luat in serios discuta cu argumente sau cel putin comenteaza-le in mod serios pe cele aduse, fara a le dispretui si refuza din start, altfel inseamna ca esti pe acest forum doar pentru jigniri si contraziceri fara fond. Sa vedem ce spui dupa ce dau pasaje din bilia ebraica (care se poate gasi pe net).

Am crezut ca tu contesti existenta istorica a lui Iisus, se pare ca tu sustii doar ca a fost un evreu "simplu" despre care nu s-a pomenit nimic pt. ca nu existau motive... Insa, ignori faptul ca mii de oameni AU MURIT pentru Iisus, (martirii crestini) cine a mai acceptat de buna voie sa moara in istorie pentru un om? Cum daca era un simplu om, s-au gasit atatia oameni sa isi dea viata pentru credinta in El???

Citat:
În prealabil postat de Evreulcelales Vezi mesajul
Talmudul a fost scris cateva mii de ani inaintea NT... Ia citeste tu despre Talmud ce este scris de cineva care il cunoaste...
Ca evreu ma mira sa vad ca nu detii informatii exacte despre Talmud.
Pentru ca esti de acord cu wikipedia, poti citi si aici http://ro.wikipedia.org/wiki/Talmud) desi sursele mele sunt altele.

Talmudul este forma scrisa a ceea ce in vechime (si in timpul lui Iisus) se numea "traditia batranilor". Cartile care alcatuiesc Talmudul au fost concepute in original de catre autorii lor intre anii 200 i.Hr. - 500 d.Hr. Pe lângă textul talmudic AU FOST ADAUGATE DIFERITE COMENTARII care au ajuns sa fie considerate ca o parte integranta a studiului talmudic. Deci chiar daca invataturile erau vechi de mii de ani, forma scrisa a Talmudului a fost definitivata in sec.5 d.Hr., iar Iisus nu putea lipsi din acesta, devreme ce crestinii au deranjat atat de mult si au fost prigoniti in Palestina primului secol...

Textul talmudic explică aplicarea practică a celor 613 porunci, care formează cultul mozaic. "Talmudul consta din 63 de carti [...] ale rabinilor antici. Au fost editate in decurs de cinci secole dupa nasterea lui Isus. Este codul legal care formeaza baza legii religioase a Evreilor si este manualul folosit pentru instruirea rabinilor" (sursa: "What is a Jew" sau "Ce este un evreu" de Rabin Morris N. Kertzer - Director of the Interreligious Activities of The North American Jewish Commitee, purtator de cuvant al The American Jewish Commitee, articol publicat in Look Magazine 7 iunie 1952)

Traducerea oficiala si nescurtata a Talmudului in limba engleza (realizata de cei mai inalti eruditi evrei) a fost tiparita la Londra in 1935 de catre Soncino Press (cunoscuta ca Editia Soncino a Talmudului). Au fost tiparite un numar limitat de editii insa a dat posibilitatea crestinilor sa afle ce spune Talmudul despre Iisus si crestini, multa insulta si batjocora.

Cateva pasaje din cartile Talmudului (nu pentru a alimenta vreun resentiment, ci pentru a-i raspune Evrelucelales care se mandreste pentru ca este evreu si se plange de antisemitism, dupa ce citim ce spun evreii despre crestini, crestinii ce sa mai zica...)

Orach Chaiim (225,10): "Crestinii si animalele comparativ sunt in acelasi grup"
Midrasch Talpioth (225): "Crestinii sunt creati pentru a-i servi pe evrei"
Iebhammoth (61a): "Evreii sunt oameni, crestinii nu."
Schabbath (116a) Tos.: "Evangheliile sunt volume de ticalosie, eretice"
Chullin (91b): "Evreii au o demnitate pe care nici ingerii nu o au"
Babha Kama (113b): "Este permis sa-i inseli pe crestini"
Zahar (1, 160a): "Evreii trebuie sa incerce mereu sa-i insele pe crestini"
Iore Dea (146,15): "Refera-te cu dispret la articolele religioase ale crestinilor"
Zohar (II, 19a): "Captivitatea evreilor se termina cand au murit toti printii crestini"
Ialkut Simoni (245c) "Varsare de sange a necredinciosilor este ofranda adusa lui Dumnezeu"
Hilkoth Akum (X, 1): "Nu fa nici o intelegere si nu avea mila pentru crestini"
Orach Chatim 113: "Evita aparente cu respect fata de Isus"
Sanhedrin, 67a: "Spanzurat in ajunul lui Passover"
in Toldath Jeschu: referiri la nasterea lui Iisus in cele mai rusioase expresii
Schabbat, 104b: "Numit nebun si nimeni nu da atentie unui nebun"
Sanhedrin, 107b: "A sedus, a corupt si a distrus Israelul"

Ne mai intrebam de unde provine aroganta lor? De ce Evreulcelales contesta orice legat de Iisus si crestinism? Nu originea unui om (evreiasca) da nastere la antipatie, ci aroganta lui. Este un lucru binestiut ca marea majoritate a oamenilor bogati din lume sunt evrei, iar aceasta impreuna cu aroganta lor plus faptul ca nu doar ca sunt poporul ales (nimeni nu contesta aceasta) dar tin mereu sa reaminteasca aceasta au dus la fenomenul antisemit.Din pacate, dupa cum scriu proorocii in Vechiul Testament, s-au impiedicat de Iisus, adica de piatra de incercare (din cauza chiar a acestei arogante). Bine ar fi fost sa implineasca Cuvantul Domnului din Vechiul Testament, dar pentru ei sunt mai importante regulile date de oameni (Talmud).

Sa ia aminte la vorbele psalmistului care spune: "Aproape este Domnul de cei umiliti la inima si pe cei smeriti cu duhul ii va mantui." sau in VT ebraic (Ps.34,19)
יט קָרוֹב יְהוָה, לְנִשְׁבְּרֵי-לֵב; וְאֶת-דַּכְּאֵי-רוּחַ
יוֹשִׁיעַ.
si la Pilda lui Solomon: "Mandria il umileste pe om, Domnul ii cinsteste pe cei smeriti la cuget" (Proverbe 29,23)
כג גַּאֲוַת אָדָם, תַּשְׁפִּילֶנּוּ; וּשְׁפַל-רוּחַ, יִתְמֹךְ
כָּבוֹד.
Reply With Quote
  #94  
Vechi 12.08.2009, 04:42:50
Erica_'s Avatar
Erica_ Erica_ is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 09.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 16
Implicit Mesia in VT

Evreulcelales a contestat niste pasaje din Vechiul Testament care au fost postate, acestea insa fac parte din VT publicat in multe limbi, probabil ca VT evreiesc difera putin dar nu cu mult, pasajele postate din Isaia nu difera (vezi mai jos). Link-uri cu Bibilia VT si NT:

http://www.biblia-ortodoxa.ro/
http://st-takla.org/Bibles/Holy-Bible.html - in limba engleza
http://www.mechon-mamre.org/p/pt/pt0.htm - Biblia ebraica in engleza si ebraica

Pentru ca Evreulcelales a spus ca nu se mentioneaza de Iisus in VT, iata cateva pasaje despre profetia venirii lui Mesia din VT in 3 limbi, romana, engl.si ebraica (nu garantez pt cea in lb.ebraica), profetii implinite de Iisus:
---------------------------------------------------------------
Iisus - piatra de incercare pentru evrei - Isaia (28,16), Psalm (117,22)-rom./ Psalm(118,22)-engl.

"Pus-am in Sion o piatra, o piatra de incercare, piatra din capul unghiului, de mare pret, bine pusa in temelie; cel care se va bizui pe ea, nu se va clatina!" (Iisus este piatra de incercare)
"Piatra pe care n-au bagat-o in seama ziditorii, aceasta a ajuns in capul unghiului."
"Therefore thus saith the Lord GOD: Behold, I lay in Zion for a foundation a stone, a tried stone, a costly corner-stone of sure foundation; he that believeth shall not make haste."
" The stone which the builders refused is become the head stone of the corner."
טז לָכֵן, כֹּה אָמַר אֲדֹנָי יְהוִה, הִנְנִי יִסַּד בְּצִיּוֹן,
אָבֶן; אֶבֶן בֹּחַן פִּנַּת יִקְרַת, מוּסָד מוּסָּד--הַמַּאֲמִין,
לֹא יָחִישׁ.

כב אֶבֶן, מָאֲסוּ הַבּוֹנִים-- הָיְתָה, לְרֹאשׁ פִּנָּה.
---------------------------------------------------------------
Se va naste din Fecioara - Isaia (7,14):

"Pentru aceasta Domnul meu va va da un semn: Iata, Fecioara va lua in pantece si va naste fiu si vor chema numele lui Emanuel."
"Therefore the Lord himself shall give you a sign; Behold, a virgin shall conceive, and bear a son, and shall call his name Immanuel. "
יד לָכֵן יִתֵּן אֲדֹנָי הוּא, לָכֶם--אוֹת: הִנֵּה הָעַלְמָה,
הָרָה וְיֹלֶדֶת בֵּן, וְקָרָאת שְׁמוֹ, עִמָּנוּ אֵל.
---------------------------------------------------------------
Dispretuit de ai Sai, ia asupra Lui pacatele noastre - Isaia cap. 53:

"3.Dispretuit era si cel din urma dintre oameni; om al durerilor si cunoscator al suferintei, unul inaintea caruia sa-ti acoperi fata; dispretuit si nebagat in seama.
4. Dar El a luat asupra-Si durerile noastre si cu suferintele noastre S-a impovarat. Si noi Il socoteam pedepsit, batut si chinuit de Dumnezeu,
5. Dar El fusese strapuns pentru pacatele noastre si zdrobit pentru faradelegile noastre. El a fost pedepsit pentru mantuirea noastra si prin ranile Lui noi toti ne-am vindecat.
7. Chinuit a fost, dar S-a supus si nu si-a deschis gura Sa; ca un miel spre junghiere s-a adus si ca o oaie fara de glas inaintea celor ce o tund, asa nu Si-a deschis gura Sa.
8. Intru smerenia Lui judecata Lui s-a ridicat si neamul Lui cine il va spune? Ca s-a luat de pe pamant viata Lui! Pentru faradelegile poporului Meu a fost adus spre moarte.
[...]
12.Pentru aceasta Ii voi da partea Sa printre cei mari si cu cei puternici va imparti prada, ca rasplata ca Si-a dat sufletul Sau spre moarte si cu cei facatori de rele a fost numarat.
El a purtat faradelegile multora si pentru cei pacatosi Si-a dat viata."


ג נִבְזֶה וַחֲדַל אִישִׁים, אִישׁ מַכְאֹבוֹת וִידוּעַ חֹלִי; וּכְמַסְתֵּר פָּנִים מִמֶּנּוּ, נִבְזֶה וְלֹא חֲשַׁבְנֻהוּ. 3
ד אָכֵן חֳלָיֵנוּ הוּא נָשָׂא, וּמַכְאֹבֵינוּ סְבָלָם; וַאֲנַחְנוּ חֲשַׁבְנֻהוּ, נָגוּעַ מֻכֵּה אֱלֹהִים וּמְעֻנֶּה. 4
ה וְהוּא מְחֹלָל מִפְּשָׁעֵנוּ, מְדֻכָּא מֵעֲו*ֹנֹתֵינוּ; מוּסַר שְׁלוֹמֵנוּ עָלָיו, וּבַחֲבֻרָתוֹ נִרְפָּא-לָנוּ. 5
ז נִגַּשׂ וְהוּא נַעֲנֶה, וְלֹא יִפְתַּח-פִּיו, כַּשֶּׂה לַטֶּבַח יוּבָל, וּכְרָחֵל לִפְנֵי גֹזְזֶיהָ נֶאֱלָמָה; וְלֹא יִפְתַּח, פִּיו. 7
ח מֵעֹצֶר וּמִמִּשְׁפָּט לֻקָּח, וְאֶת-דּוֹרוֹ מִי יְשׂוֹחֵחַ: כִּי נִגְזַר מֵאֶרֶץ חַיִּים, מִפֶּשַׁע עַמִּי נֶגַע לָמוֹ. 8
12[...]
יב לָכֵן אֲחַלֶּק-לוֹ בָרַבִּים, וְאֶת-עֲצוּמִים יְחַלֵּק שָׁלָל,
תַּחַת אֲשֶׁר הֶעֱרָה לַמָּוֶת נַפְשׁוֹ, וְאֶת-פֹּשְׁעִים
נִמְנָה; וְהוּא חֵטְא-רַבִּים נָשָׂא, וְלַפֹּשְׁעִים יַפְגִּיעַ
---------------------------------------------------------------
A fost vandut pe 30 de arginti - Zaharia (11,13):

Atunci a grait Domnul catre Mine: “Arunca-l olarului pretul acela scump cu care Eu am fost pretuit de ei”. Si am luat cei treizeci de arginti si i-am aruncat in vistieria templului Domnului, pentru olar.
"And the LORD said unto me, Cast it unto the potter: a goodly price that I was prised at of them. And I took the thirty pieces of silver, and cast them to the potter in the house of the LORD."
יג וַיֹּאמֶר יְהוָה אֵלַי, הַשְׁלִיכֵהוּ אֶל-הַיּוֹצֵר, אֶדֶר
הַיְקָר, אֲשֶׁר יָקַרְתִּי מֵעֲלֵיהֶם; וָאֶקְחָה שְׁלֹשִׁים
הַכֶּסֶף, וָאַשְׁלִיךְ אֹתוֹ בֵּית יְהוָה אֶל-הַיּוֹצֵר.
---------------------------------------------------------------
I s-a dat sa bea otet (cand era pe cruce) - Psalm (68,25)-rom/ Psalm (69,22)-eng.

"Si mi-au dat spre mancarea mea fiere si in setea mea m-au adapat cu otet"
"Yea, they put poison into my food; and in my thirst they gave me vinegar to drink"
כב וַיִּתְּנוּ בְּבָרוּתִי רֹאשׁ; וְלִצְמָאִי, יַשְׁקוּנִי חֹמֶץ.
---------------------------------------------------------------
A venit calare pe un asin (magarus) si a venit SMERIT - Zaharia (9,9)

"Bucura-te foarte, fiica Sionului, veseleste-te, fiica Ierusalimului, caci iata Imparatul tau vine la tine drept si biruitor; smerit si calare pe asin, pe manzul asinei"
Rejoice greatly, O daughter of Zion; shout, O daughter of Jerusalem: behold, thy King cometh unto thee: he is just, and having salvation; lowly, and riding upon an ass, and upon a colt the foal of an ass.
ט גִּילִי מְאֹד בַּת-צִיּוֹן, הָרִיעִי בַּת יְרוּשָׁלִַם, הִנֵּה
מַלְכֵּךְ יָבוֹא לָךְ, צַדִּיק וְנוֹשָׁע הוּא; עָנִי וְרֹכֵב
עַל-חֲמוֹר, וְעַל-עַיִר בֶּן-אֲתֹנוֹת.
---------------------------------------------------------------
Strapuns (cu sulita), cu rani la mani si picioare - Zaharia (12,10) si (13,6)

"Atunci voi varsa peste casa lui David si peste locuitorii Ierusalimului duh de milostivire si de rugaciune, si isi vor atinti privirile inspre Mine, pe Care ei L-au strapuns si vor face plangere asupra Lui, cum se face pentru un fiu unul nascut si-L vor jeli ca pe cel intai nascut"
Si daca va fi intrebat: "De unde ai ranile acestea la maini?" El va raspunde: "Am fost lovit in casa prietenilor mei!"
And I will pour upon the house of David, and upon the inhabitants of Jerusalem, the spirit of grace and of supplications: and they shall look upon me whom they have pierced, and they shall mourn for him, as one mourneth for his only son, and shall be in bitterness for him, as one that is in bitterness for his firstborn.
they shall John 19:37, Psa 22:16
pierced Rev 1:7

And one shall say unto him: "What are these wounds between thy hands?" Then he shall answer: "Those with which I was wounded in the house of my friends."
י וְשָׁפַכְתִּי עַל-בֵּית דָּוִיד וְעַל יוֹשֵׁב יְרוּשָׁלִַם, רוּחַ חֵן
וְתַחֲנוּנִים, וְהִבִּיטוּ אֵלַי, אֵת אֲשֶׁר-דָּקָרוּ; וְסָפְדוּ עָלָיו,
כְּמִסְפֵּד עַל-הַיָּחִיד, וְהָמֵר עָלָיו, כְּהָמֵר עַל-הַבְּכוֹר.

ו וְאָמַר אֵלָיו, מָה הַמַּכּוֹת הָאֵלֶּה בֵּין יָדֶיךָ; וְאָמַר,
אֲשֶׁר הֻכֵּיתִי בֵּית מְאַהֲבָי.
---------------------------------------------------------------
I-au strapuns mainile si picioare si au tras la sorti camasa Lui - Psalm (21:18,20)-rom, Psalm (22:16,18)-engl, Psalm (22:17,19)-ebr.

"Strapuns-au mainile mele si picioarele mele."
"Impartit-au hainele mele lorusi si pentru camasa mea au aruncat sorti"
"they pierced my hands and my feet"
"They part my garments among them, and cast lots upon my vesture."
יז כִּי סְבָבוּנִי, כְּלָבִים: עֲדַת מְרֵעִים, הִקִּיפוּנִי;
ָּאֲרִי, יָדַי וְרַגְלָי.
יט יְחַלְּקוּ בְגָדַי לָהֶם; וְעַל-לְבוּשִׁי, יַפִּילוּ גוֹרָל.
---------------------------------------------------------------
Dumnezeu Tatal catre Domnul (Fiul) - Psalm (109,1)-rom, Psalm (110,1)-engl.,ebr.

Zis-a Domnul Domnului Meu: “Sezi de-a dreapta Mea, pana ce voi pune pe vrajmasii Tai asternut picioarelor Tale”
The LORD said unto my Lord, "Sit thou at my right hand, until I make thine enemies thy footstool".
א לְדָוִד, מִזְמוֹר:
נְאֻם יְהוָה, לַאדֹנִי--שֵׁב לִימִינִי; עַד-אָשִׁית
אֹיְבֶיךָ, הֲדֹם לְרַגְלֶיךָ.
Reply With Quote
  #95  
Vechi 12.08.2009, 16:45:02
Evreulcelales's Avatar
Evreulcelales Evreulcelales is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.07.2009
Locație: Israel-Ierusalim
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 483
Implicit Erica,poate tu esti zapacita de

Ia citeste tu ceva de bun simt despre Talmud;



Vox Vocis 20 Octombrie 2008

Aprigii demolatori romani ai Talmudului, A. C. Cuza si N. C. Paulescu, nu citisera Talmudul

Am fost surprins sa constat cat de putin stie lumea romaneasca despre Talmud. Aproape nimic! Cu gandul bun ca aceasta situatie s-ar putea repara nitel prin publicarea unei carti, am tiparit, in romaneste, "Talmudul - Cartea sfanta a evreilor". O buna ocazie oferita curiosilor de a intelege de ce Talmudul este considerat cea de-a doua carte sfanta a evreilor, prima fiind Biblia. Surprinsi, cititorii vor mai afla de ce evreii sustin ca Talmudul a fost transmis de Dumnezeu lui Moise, aidoma Torei si Tablelor Legii, pe Muntele Sinai. Cu alte cuvinte, ca Biblia si Talmudul s-au nascut din aceeasi vointa divina.

Lumea crestina a fost dintotdeauna curioasa sa stie ce reprezinta Talmudul, dar n-a avut cum sa-l cunoasca. Daca nu l-a putut citi, l-a exorcizat, delegitimandu-l ca pe o lucrare a diavolului. Si l-a ars in auto-dafeuri. Anii Evului Mediu sunt martorii rugurilor in flacarile carora au fost aruncate cartile Talmudului. Biblia este pentru evrei, si nu numai pentru ei, Cartea Cartilor; Talmudul, care este un vast comentariu al Bibliei, a fost dintotdeauna calauza practica, scutul care a protejat supravietuirea evreilor. Nu-i de mirare ca dusmanii evreilor au ars Talmudul, nu Biblia. Astazi Talmudul nu mai e ars, dar cunoasterea sa a ramas la nivelul Evului Mediu. Si e pacat ca lumea cititoare nu stie mai nimic despre aceasta opera fundamentala a iudaismului.

Cine sunt autorii Talmudului?

Sute, daca nu mii de nume, circula in cartile Talmudului, mii de legi, intamplari si legende ii umplu paginile. Ele au fost povestite si repovestite de-a lungul mileniilor, circuland oral. E greu de stabilit cine au fost autorii, personaje fabuloase, ramase in majoritatea lor anonime, de invatati, ganditori, razboinici, agricultori, regi, profeti, pastori, anticii evrei care au plamadit spiritualitatea iudaica. Talmudul este depozitul urias al memoriei evreiesti. El cuprinde toate aspectele activitatii omenesti, spune Elie Wiesel: medicina si geometria, geografia si jurisprudenta, literatura si astronomia, parabolele si aforismele, problemele individului legate de societate, comportamentul fata de straini, intrebarile in legatura cu sensul vietii, interpretarea Legii si psihologie, conflicte culturale si religioase, despre Mesia, straini si crestinism. Un talmudist spunea: "Intoarce paginile, cauta bine, pentru ca totul se afla acolo". Aceasta uriasa intelepciune evreiasca, acumulata de-a lungul vremurilor, si care circula oral, a inceput sa fie redactata cam din anul 200 inainte de era noastra, si codificata incepand cu anul 200 era noastra. Marele codificator al primei parti a Talmudului (Misna) a fost Iuda ha Nassi (Iuda Printul). Partea a doua a Talmudului, intitulata Ghemara, a fost codificata intre anii 200 e.n. - 500 e.n. Impreuna, Misna si Ghemara numara 63 de carti. In realitate exista doua Talmuduri, dupa locatia unde au fost redactate, "Talmudul din Ierusalim" si "Talmudul din Babilon".

Este aproape imposibil sa traduci in romaneste toate capitolele, toate cele 2.500.000 de cuvinte ebraice ale Talmudului, asa ca am fost nevoit sa rezum. Asa au procedat editorii si invatatii de pretutindeni. Important e sa rezumi cu un adanc respect pentru litera sfanta.

De la Dumnezeu la Moise si la rabinii Israelului

Cel mai scurt rezumat l-a scris, in urma cu circa 2000 de ani, Hilel cel Batran, unul din autorii importanti ai Talmudului care, intrebat de un credincios care este esenta Talmudului, a raspuns: "Nu fa altuia ce tie nu-ti place. Asta-i totul, restul sunt vorbe". Un alt faimos talmudist a rezumat tot asa, dar parca altfel: "Nu-l judeca pe aproapele tau inainte de a te pune in locul lui; cel care il face pe altul de rusine in public procedeaza ca si cum l-ar ucide; nu dispretui pe nimeni, caci nu exista om care sa nu aiba un rost pe lume; sa-ti judeci aproapele cu toata ingaduinta; onoarea lui sa-ti fie tot atat de scumpa cat si onoarea ta; nu facea altuia ce n-ai vrea sa ti se faca tie". Unanimitatea istoricilor considera ca supravietuirea multimilenara si pastrarea identitatii evreiesti se datoreaza Cartii, mai exact celor doua carti sfinte: Biblia si Talmudul.

Dincolo de istoriile pe care le relateaza, Biblia este istoria intalnirii evreilor cu Dumnezeu. Intr-o vreme a idolatriei, evreii devin credinciosii unui Dumnezeu Unic care, desi invizibil, imaterial si imposibil de a fi repre*zentat, era infinit mai puternic decat toate zeitatile popoarelor inconju*ra*toare. Monoteismul evreiesc reprezenta un pas urias in dezvoltarea spirituala a omenirii. Evreii biblici erau constienti si mandri de alegerea facuta de Dumnezeul Unic care i-a "ales" si le-a incredintat lor Tora si cele 10 po*runci ale Decalogului. Lumea antica ebraica denumea Tora "Legea scri*sa", spre deosebire de Talmudul care reprezenta "Legea orala". Talmudistii au numarat: in Tora exista 613 porunci pe care evreul trebuie sa le respecte. Toate au fost transmise de Dumnezeu lui Moise pentru ca acesta sa le transmita mai departe poporului lui Israel. "Legea orala" a comentat vreme de secole aceste 613 porunci. Pentru urmatoarele milenii care au urmat primirii de catre Moise a "Legii scrise" pe Muntele Sinai, cele cinci carti ale Torei (Pentateuh), considerate ca fiind scrise de catre Moise, au constituit o calauza sfanta, Litera sfanta. Cele cinci carti ale Bibliei au nascut, cu timpul, un munte de comentarii. Aceste vaste comentarii au fost stranse in cele doua carti ale Talmudului: MISNA si GHEMARA. Doi crestini din varful societatii romanesti, i-am numit pe profesorul iesean A. C. Cuza si pe emeritul medic Al. Paulescu, au fost adversarii cei mai cranceni ai Talmudului. Nici unul din ei nu citise Talmudul! A. C. Cuza a initiat primele organizari politice anti-democratrice si antisemite, si tot el a fost cel dintai aprig demolator al Talmudului in Romania. Cat ce-l priveste pe profesorul N. C. Paulescu, acest savant cu cercetari la nivel mondial asupra diabetului si insulinei, cu putina sansa, ar fi putut primi un Premiu Nobel. I-a daunat insa ideea fixa si rea asupra evreilor.

Scandalul versetului talmudic anticrestin

Pentru Paulescu, Talmudul era un cod de crime si hotii. Medicul citise in tinerete "Der Talmudjude", cartea anti-evreiasca mizerabila a germanului Rohling, profesor de ebraica la Universitatea din Praga, si si-a insusit toate minciunile proferate de acest ignorant in ale iudaismului. S-a dovedit ulterior ca toate citatele date de Rohling erau false, trunchiate, de rea-credinta. S-a dovedit ca nu exista in Talmud nici un text care sa pledeze pentru uciderea crestinilor. Paulescu a facut insa abstractie de acest lucru, preluand aceste minciuni si falsuri in cartea sa anti-evreiasca "Spitalul, Coranul, Talmudul, Cahalul, Franc*masoneria" (publicata in 1914). Dintre cele mai grave, era citatul presupus a fi preluat din Talmud, care ordona evreilor sa-i ucida pe crestini. ("Rabi Solomon din Talmud zice, pe cel mai bun dintre crestini ucide-l, adica dator este fiecare jidan sa omoare un crestin, fiind convins ca cu aceasta se va mantui"). Pentru A. C. Cuza si N. C. Paulescu in Talmud se afla izvoarele perfidiei evreiesti, iar instrumentul cu care evreii vor extermina celelalte natiuni este Talmudul. Multe necazuri au avut de suportat evreii din Romania dupa publicarea lucrarilor lui Cuza si Paulescu. Daca paragraful cu pricina ar fi fost citit cu atentie, s-ar fi putut constata ca in Biblie si in Talmud nu se vorbeste de crestini, ci "de cele sapte popoare" care locuiesc in Canaan si pe care "israelitii sunt tinuti sa-i omoare din cauza vietii lor destrabalate". Si tot Talmudul atrage atentia ca imparatul Senaherib a amestecat in asemenea masura popoarele pe care le-a cucerit incat "nimeni nu mai poate fi considerat membru al unuia din cele sapte popoare". Sute de ani dupa aceasta codificare talmudica, rabinul Hameiri, care a trait in sec. XIII, avertiza ca versetul "Tov se be-goim harog" (chiar si pe cel mai bun dintre goim ucide-l) se referea la popoarele pagane in mijlocul carora traiau in antichitate israelitii, si nu se aplica popoarelor printre care traiesc in prezent evreii.

Tesu SOLOMOVICI




Ne mai intrebam de unde provine aroganta lor? De ce Evreulcelales contesta orice legat de Iisus si crestinism? Nu originea unui om (evreiasca) da nastere la antipatie, ci aroganta lui. Este un lucru binestiut ca marea majoritate a oamenilor bogati din lume sunt evrei, iar aceasta impreuna cu aroganta lor plus faptul ca nu doar ca sunt poporul ales (nimeni nu contesta aceasta) dar tin mereu sa reaminteasca aceasta au dus la fenomenul antisemit.Din pacate, dupa cum scriu proorocii in Vechiul Testament, s-au impiedicat de Iisus, adica de piatra de incercare (din cauza chiar a acestei arogante). Bine ar fi fost sa implineasca Cuvantul Domnului din Vechiul Testament, dar pentru ei sunt mai importante regulile date de oameni (Talmud).


"Este un lucru binestiut ca marea majoritate a oamenilor bogati din lume sunt evrei"
Pai bine. frumos din partea lor. Oameni invatati si muncesc mult.Nu pierd vremea si mintea la carciuma. Poate ai uitat sa scri ca si 169 din cei care au primit Premiul Nobel sunt evrei.Mai multi decat alte natii. "Fenomenul antisemit" de care scri nu a fost produs de evrei ci de ignoranti fara minte. In Talmud nu este sris nici un cuvant despre crestini si Mantuitorul lor. Si ultima fraza ce ai scris arata ca si tu esti indoctrinata de Ignoranta.
__________________
Cine nu vrea sa imbatraneasca niciodata ,sa aiba grija sa moara tanar...
Reply With Quote
  #96  
Vechi 12.08.2009, 17:12:42
mihai07
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Evreulcelales Vezi mesajul
Ia citeste tu ceva de bun simt despre Talmud;



Vox Vocis 20 Octombrie 2008

Aprigii demolatori romani ai Talmudului, A. C. Cuza si N. C. Paulescu, nu citisera Talmudul

Am fost surprins sa constat cat de putin stie lumea romaneasca despre Talmud. Aproape nimic! Cu gandul bun ca aceasta situatie s-ar putea repara nitel prin publicarea unei carti, am tiparit, in romaneste, "Talmudul - Cartea sfanta a evreilor". O buna ocazie oferita curiosilor de a intelege de ce Talmudul este considerat cea de-a doua carte sfanta a evreilor, prima fiind Biblia. Surprinsi, cititorii vor mai afla de ce evreii sustin ca Talmudul a fost transmis de Dumnezeu lui Moise, aidoma Torei si Tablelor Legii, pe Muntele Sinai. Cu alte cuvinte, ca Biblia si Talmudul s-au nascut din aceeasi vointa divina.

Lumea crestina a fost dintotdeauna curioasa sa stie ce reprezinta Talmudul, dar n-a avut cum sa-l cunoasca. Daca nu l-a putut citi, l-a exorcizat, delegitimandu-l ca pe o lucrare a diavolului. Si l-a ars in auto-dafeuri. Anii Evului Mediu sunt martorii rugurilor in flacarile carora au fost aruncate cartile Talmudului. Biblia este pentru evrei, si nu numai pentru ei, Cartea Cartilor; Talmudul, care este un vast comentariu al Bibliei, a fost dintotdeauna calauza practica, scutul care a protejat supravietuirea evreilor. Nu-i de mirare ca dusmanii evreilor au ars Talmudul, nu Biblia. Astazi Talmudul nu mai e ars, dar cunoasterea sa a ramas la nivelul Evului Mediu. Si e pacat ca lumea cititoare nu stie mai nimic despre aceasta opera fundamentala a iudaismului.

Cine sunt autorii Talmudului?

Sute, daca nu mii de nume, circula in cartile Talmudului, mii de legi, intamplari si legende ii umplu paginile. Ele au fost povestite si repovestite de-a lungul mileniilor, circuland oral. E greu de stabilit cine au fost autorii, personaje fabuloase, ramase in majoritatea lor anonime, de invatati, ganditori, razboinici, agricultori, regi, profeti, pastori, anticii evrei care au plamadit spiritualitatea iudaica. Talmudul este depozitul urias al memoriei evreiesti. El cuprinde toate aspectele activitatii omenesti, spune Elie Wiesel: medicina si geometria, geografia si jurisprudenta, literatura si astronomia, parabolele si aforismele, problemele individului legate de societate, comportamentul fata de straini, intrebarile in legatura cu sensul vietii, interpretarea Legii si psihologie, conflicte culturale si religioase, despre Mesia, straini si crestinism. Un talmudist spunea: "Intoarce paginile, cauta bine, pentru ca totul se afla acolo". Aceasta uriasa intelepciune evreiasca, acumulata de-a lungul vremurilor, si care circula oral, a inceput sa fie redactata cam din anul 200 inainte de era noastra, si codificata incepand cu anul 200 era noastra. Marele codificator al primei parti a Talmudului (Misna) a fost Iuda ha Nassi (Iuda Printul). Partea a doua a Talmudului, intitulata Ghemara, a fost codificata intre anii 200 e.n. - 500 e.n. Impreuna, Misna si Ghemara numara 63 de carti. In realitate exista doua Talmuduri, dupa locatia unde au fost redactate, "Talmudul din Ierusalim" si "Talmudul din Babilon".

Este aproape imposibil sa traduci in romaneste toate capitolele, toate cele 2.500.000 de cuvinte ebraice ale Talmudului, asa ca am fost nevoit sa rezum. Asa au procedat editorii si invatatii de pretutindeni. Important e sa rezumi cu un adanc respect pentru litera sfanta.

De la Dumnezeu la Moise si la rabinii Israelului

Cel mai scurt rezumat l-a scris, in urma cu circa 2000 de ani, Hilel cel Batran, unul din autorii importanti ai Talmudului care, intrebat de un credincios care este esenta Talmudului, a raspuns: "Nu fa altuia ce tie nu-ti place. Asta-i totul, restul sunt vorbe". Un alt faimos talmudist a rezumat tot asa, dar parca altfel: "Nu-l judeca pe aproapele tau inainte de a te pune in locul lui; cel care il face pe altul de rusine in public procedeaza ca si cum l-ar ucide; nu dispretui pe nimeni, caci nu exista om care sa nu aiba un rost pe lume; sa-ti judeci aproapele cu toata ingaduinta; onoarea lui sa-ti fie tot atat de scumpa cat si onoarea ta; nu facea altuia ce n-ai vrea sa ti se faca tie". Unanimitatea istoricilor considera ca supravietuirea multimilenara si pastrarea identitatii evreiesti se datoreaza Cartii, mai exact celor doua carti sfinte: Biblia si Talmudul.

Dincolo de istoriile pe care le relateaza, Biblia este istoria intalnirii evreilor cu Dumnezeu. Intr-o vreme a idolatriei, evreii devin credinciosii unui Dumnezeu Unic care, desi invizibil, imaterial si imposibil de a fi repre*zentat, era infinit mai puternic decat toate zeitatile popoarelor inconju*ra*toare. Monoteismul evreiesc reprezenta un pas urias in dezvoltarea spirituala a omenirii. Evreii biblici erau constienti si mandri de alegerea facuta de Dumnezeul Unic care i-a "ales" si le-a incredintat lor Tora si cele 10 po*runci ale Decalogului. Lumea antica ebraica denumea Tora "Legea scri*sa", spre deosebire de Talmudul care reprezenta "Legea orala". Talmudistii au numarat: in Tora exista 613 porunci pe care evreul trebuie sa le respecte. Toate au fost transmise de Dumnezeu lui Moise pentru ca acesta sa le transmita mai departe poporului lui Israel. "Legea orala" a comentat vreme de secole aceste 613 porunci. Pentru urmatoarele milenii care au urmat primirii de catre Moise a "Legii scrise" pe Muntele Sinai, cele cinci carti ale Torei (Pentateuh), considerate ca fiind scrise de catre Moise, au constituit o calauza sfanta, Litera sfanta. Cele cinci carti ale Bibliei au nascut, cu timpul, un munte de comentarii. Aceste vaste comentarii au fost stranse in cele doua carti ale Talmudului: MISNA si GHEMARA. Doi crestini din varful societatii romanesti, i-am numit pe profesorul iesean A. C. Cuza si pe emeritul medic Al. Paulescu, au fost adversarii cei mai cranceni ai Talmudului. Nici unul din ei nu citise Talmudul! A. C. Cuza a initiat primele organizari politice anti-democratrice si antisemite, si tot el a fost cel dintai aprig demolator al Talmudului in Romania. Cat ce-l priveste pe profesorul N. C. Paulescu, acest savant cu cercetari la nivel mondial asupra diabetului si insulinei, cu putina sansa, ar fi putut primi un Premiu Nobel. I-a daunat insa ideea fixa si rea asupra evreilor.

Scandalul versetului talmudic anticrestin

Pentru Paulescu, Talmudul era un cod de crime si hotii. Medicul citise in tinerete "Der Talmudjude", cartea anti-evreiasca mizerabila a germanului Rohling, profesor de ebraica la Universitatea din Praga, si si-a insusit toate minciunile proferate de acest ignorant in ale iudaismului. S-a dovedit ulterior ca toate citatele date de Rohling erau false, trunchiate, de rea-credinta. S-a dovedit ca nu exista in Talmud nici un text care sa pledeze pentru uciderea crestinilor. Paulescu a facut insa abstractie de acest lucru, preluand aceste minciuni si falsuri in cartea sa anti-evreiasca "Spitalul, Coranul, Talmudul, Cahalul, Franc*masoneria" (publicata in 1914). Dintre cele mai grave, era citatul presupus a fi preluat din Talmud, care ordona evreilor sa-i ucida pe crestini. ("Rabi Solomon din Talmud zice, pe cel mai bun dintre crestini ucide-l, adica dator este fiecare jidan sa omoare un crestin, fiind convins ca cu aceasta se va mantui"). Pentru A. C. Cuza si N. C. Paulescu in Talmud se afla izvoarele perfidiei evreiesti, iar instrumentul cu care evreii vor extermina celelalte natiuni este Talmudul. Multe necazuri au avut de suportat evreii din Romania dupa publicarea lucrarilor lui Cuza si Paulescu. Daca paragraful cu pricina ar fi fost citit cu atentie, s-ar fi putut constata ca in Biblie si in Talmud nu se vorbeste de crestini, ci "de cele sapte popoare" care locuiesc in Canaan si pe care "israelitii sunt tinuti sa-i omoare din cauza vietii lor destrabalate". Si tot Talmudul atrage atentia ca imparatul Senaherib a amestecat in asemenea masura popoarele pe care le-a cucerit incat "nimeni nu mai poate fi considerat membru al unuia din cele sapte popoare". Sute de ani dupa aceasta codificare talmudica, rabinul Hameiri, care a trait in sec. XIII, avertiza ca versetul "Tov se be-goim harog" (chiar si pe cel mai bun dintre goim ucide-l) se referea la popoarele pagane in mijlocul carora traiau in antichitate israelitii, si nu se aplica popoarelor printre care traiesc in prezent evreii.

Tesu SOLOMOVICI




Ne mai intrebam de unde provine aroganta lor? De ce Evreulcelales contesta orice legat de Iisus si crestinism? Nu originea unui om (evreiasca) da nastere la antipatie, ci aroganta lui. Este un lucru binestiut ca marea majoritate a oamenilor bogati din lume sunt evrei, iar aceasta impreuna cu aroganta lor plus faptul ca nu doar ca sunt poporul ales (nimeni nu contesta aceasta) dar tin mereu sa reaminteasca aceasta au dus la fenomenul antisemit.Din pacate, dupa cum scriu proorocii in Vechiul Testament, s-au impiedicat de Iisus, adica de piatra de incercare (din cauza chiar a acestei arogante). Bine ar fi fost sa implineasca Cuvantul Domnului din Vechiul Testament, dar pentru ei sunt mai importante regulile date de oameni (Talmud).


"Este un lucru binestiut ca marea majoritate a oamenilor bogati din lume sunt evrei"
Pai bine. frumos din partea lor. Oameni invatati si muncesc mult.Nu pierd vremea si mintea la carciuma. Poate ai uitat sa scri ca si 169 din cei care au primit Premiul Nobel sunt evrei.Mai multi decat alte natii. "Fenomenul antisemit" de care scri nu a fost produs de evrei ci de ignoranti fara minte. In Talmud nu este sris nici un cuvant despre crestini si Mantuitorul lor. Si ultima fraza ce ai scris arata ca si tu esti indoctrinata de Ignoranta.
evreule fara sa jignesti nu poti? sau ai ramas fara cuvinte si ai trecut la jigniri?
Reply With Quote
  #97  
Vechi 12.08.2009, 17:53:54
Evreulcelales's Avatar
Evreulcelales Evreulcelales is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.07.2009
Locație: Israel-Ierusalim
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 483
Implicit Am ramas fara cuvinte?

Citat:
În prealabil postat de mihai07 Vezi mesajul
evreule fara sa jignesti nu poti? sau ai ramas fara cuvinte si ai trecut la jigniri?
Pai am sters multe cuvinte ca erau prea multe...
Chestia cu jignirea este o inventie a celor care sunt prinsi cu pantalonii jos si nu au ce replica.Hopa,m`am jignit! Lasa-te si dumneata de prostii. Daca ai ceva destept sa scri poftim. Daca nu, sezi in liniste. Daca acuma te-ai jignit,asta este deoarece ai cautat-o.
__________________
Cine nu vrea sa imbatraneasca niciodata ,sa aiba grija sa moara tanar...
Reply With Quote
  #98  
Vechi 12.08.2009, 18:01:06
mihai07
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Evreulcelales Vezi mesajul
Pai am sters multe cuvinte ca erau prea multe...
Chestia cu jignirea este o inventie a celor care sunt prinsi cu pantalonii jos si nu au ce replica.Hopa,m`am jignit! Lasa-te si dumneata de prostii. Daca ai ceva destept sa scri poftim. Daca nu, sezi in liniste. Daca acuma te-ai jignit,asta este deoarece ai cautat-o.
daca ai pricepe ce ti-as scrie mi-as bate capul, dar din moment ce tu respingi totul ca fiind fals nu se poate dialoga cu tine. imi place ideea asta a ta ca toata istoria e contrafacuta, toti mint, numai voi evreii aveti dreptate
e o vorba...cand un om iti spune ca esti beat nu il crezi, dar cand iti spun mai multi te duci acasa si te culci.
Reply With Quote
  #99  
Vechi 12.08.2009, 21:50:58
marioad24's Avatar
marioad24 marioad24 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.02.2009
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 161
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru marioad24 Send a message via Skype™ to marioad24
Implicit haida de!

Ioan Botezatorul cum era cand ii facea unii evrei (desigur alesi) "pui de naparci!". Si cum s-a intamplat domnule de i-au taiat capul unii evrei? pentru ca nu suportau adevarul din spusele sale; si pt ca vedeau ca evreii cu scaun la cap si cu frica de Dumnezeu, ii intelegeau mesajul si isi schimbau viat, parasind pe acei preoti mincinosi (desigur ALESI) care nu urmareau decat sa-si consttuie un corp de credinciosi, care sa-i venereze pe ei si nu pe Dumnezeu; asa cum fac si azi multi oameni. Vine un prefacut cu vorbe alese, iti imbata sufletul si cazi pe spate ca o demoazela de pension. Nu sunt eu omul care sa se ia dupa vorbe-indiferent cine le spune: evreu, ortodox, catolic, musulman...Si asta pentru ca am simtit puterea lui Dumnezeu sau Iisus Hristos lucrand asupra mea; si inca o simt. Si vad acolo unde altii nu vad. In cuvinte. Am intalnit aici o persoana plina de sine si de puterea stiintei, o alta care se tine ca osluga cea pomenita mai inainte si ii face temenele si mai incoace o alta... Cred in puterea lui Dumnezeu si nu in puterea oamenilor. Caci omul este este victima perversiunii si se foloseste de alt om ca sa-si atinga interesul
Citat:
În prealabil postat de liviu_breahna Vezi mesajul
De ce este nevoie si in mesaje sa fiti acizi.Este suficienta stare de ura din intreaga lume la ora asta.
Incercati sa iubiti pe aproapele orice confesiune ar avea.
Reply With Quote
  #100  
Vechi 12.08.2009, 21:58:40
Iustin32 Iustin32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.05.2008
Mesaje: 815
Implicit

Cod HTML:
"Este un lucru binestiut ca marea majoritate a oamenilor bogati din lume sunt evrei"
Pai bine. frumos din partea lor. Oameni invatati si muncesc mult.Nu pierd vremea si mintea la carciuma.
De ce se straduiesc evreii sa ajunga bogati si sa nu ajunga saraci? Pentru ca evreii saraci sunt socotiti de catre ceilalti ca fiind blestemati de Dumnezeu pentru pacatele proprii sau ale parintilor, deci niste paria. In concluzie, toti evreii cauta sa ajunga bogati sau cel putin sa nu ajunga saraci inseland pe toti goimii, adica pe noi, ceilalti. Goim are sensul si de mortaciune. Cat am stat in Ierusalim am fost inselat de cateva ori in mod ,,legal,, de catre comerciantii evrei, unii chiar religiosi sau ,,ultrareligiosi,,. Cum? Ei nu afisaza preturile, dar au ochiul format, te cunosc imediat ca esti muncitor strain sau turist si iti umfla pretul de 2-4 ori. Evreii nu se simt bine, sau a trecut ziua degeaba daca nu au inselat pe cineva macar si cu cativa secheli sau agorotzi. De aici am inteles eu aparitia antisemitismului.
Tu zici ca Israelul e tara democratica pentru ca-i apara pe homo si lesbi!!?
Am cunoscut un doctor in psihiatrie evreu din Rusia care lucra la Hadasa- cel mai mare complex de spitale vazut de mine- care crezand in Hristos si cerand botezul de la duhovnicul lui- prieten din copilarie si staret de manastire ortodoxa, acesta i-a dat canon sa mearga in Kneset-parlamentul lor, unde era membru si sa spuna in fata tuturor-SUNT CRESTIN. DUPA VREO 10 ZILE DE FRAMANTARI , fratele Nicolae a facut acest lucru, chiar el mi-a povestit cum toti parlamentarii i-au dat in cap cu scaune, cu ce au avut la indemana. S-a trezit la spital si apoi a fost dat afara din servici si abia a fost primit ca ingrijitor la o gradina publica. El stia ca asa se va intampla. Sotia si cei doi fii i-au sarit si ei in cap caci s-a dus viata de huzur. El a devenit un paria si asa sunt tratati toti evreii care devin crestini, mai prejos decat homalai care iata cat de bine sunt tratati! Asta e ,,poporul ales,,!
__________________
Om rational este cel ce ingaduie sa fie indreptat. Iar cel ce nu ingaduie sa fie indreptat e neom caci s-a pogorat pe sine in randul dobitoacelor. (Sf. Antonie cel Mare)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Evreii din viata mea cristipuiu Intamplari adevarate 100 26.11.2011 03:24:19
o intrebare oarecum stupida->Obiceiurile pagane cristina.c Generalitati 5 09.04.2010 14:04:38
Evreii Mesianici Danut7 Generalitati 0 23.01.2010 11:48:28
Evreii in Romania. Evreulcelales Iudaismul 2 02.10.2009 18:42:50
evreii jezisovi_pivo_nelej Iudaismul 28 14.07.2009 20:07:27