Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Intamplari adevarate
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 24.06.2009, 09:48:48
Traditie1 Traditie1 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.752
Implicit

Acest om a trait ca un adevarat sfânt,a fost si isihast si mucenic si apostol.

A fost prigonit de familia si cunoscutii lui, a trait ca un cersetor, a dus cuvântul Evangheliei în zone precum Tibet, Punjab si Afganistan (într-o perioada când aceste zone nu avusesera deloc contact cu crestinismul) unde a suferit pentru Hristos. Si asta întreaga lui viata, de la 16 ani pâna la moarte. A trait multi ani ca pustnic în padure, se ruga neîncetat.



Scrierile lui reflecta o mentalitate nascuta din viata de rugaciune neîncetata. Exemple (scuze ca nu am timp sa traduc):



Despre pacat

Many who are immersed in sin are unaware of its load, just as one who dives into the water may have tons of water upon him, but is wholly unaware of its weight until he is choked in death.
........
Sin is not an illusion or a thing of the imagination, but in this state of spiritual darkness, by the exercise of the evil will of man, such living seeds of evil have come into existence as will for ever infect his spirit and finally destroy it--just as smallpox in quite a short time will destroy the beauty of a man for all time, turning it to repulsive ugliness.
........
The forgiveness of sins does not mean full salvation, for that can only come with perfect freedom from sin.
........
Thus, too, the human spirit, ensconced in the body, enjoys for a short time the false and fleeting pleasures of sin gathered in the honeycomb of the brain, without a thought that it is in the midst of this fearsome jungle of the world.




Despre rugaciune

Prayer does not consist in an effort to obtain from God the things which are necessary for this life. Prayer is an effort to lay hold of God Himself, the Author of life, and when we have found Him who is the source of life and have entered into communion with Him, then the whole of life is ours and with Him all that will make life is perfect.
......
In the same way as climate produces a change in form, colour, and the habits of growth in plants and flowers, so those who maintain communion with Me undergo a development of their spiritual nature in habit, appearance, and disposition; and putting off the old man they are transformed into My own glorious and incorruptible image.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 24.06.2009, 16:25:38
zoridezi zoridezi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2009
Mesaje: 729
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
Da,mi se par cuvinte folositoare pentru suflet ,seamana unele din ele cu ideile sf.Nicolae Velimirovici.
Si par.Arsenie Boca avea o mare pretuire pentru acest om.Il considera un misionar al secolului nostru ,misionar crestin.
E posibil ca parintele Arsenie Boca sa se fi inspirat dupa Sundar Singh cand a 'profetit' ca Romania va fi inconjurata de flacari?
Reply With Quote
  #13  
Vechi 25.06.2009, 04:27:24
Traditie1 Traditie1 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.752
Implicit

Îmi pare rau ca am scris aceste lucruri, cred ca de fapt el trebuie sa fii auzit de Ortodoxie si sa o fi respins, lipsindu-se de Sfintele Taine, ceea ce nu duce la mântuire.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 12.12.2009, 19:20:50
YaminBen YaminBen is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 12.12.2009
Mesaje: 1
Thumbs down Ha ha ha...

Ce prostii pe capul lor!!! Auzi ma... Romania Capitala Terrei!!! Ho ho ho ho .... ce misto, ba fratilor. La ortodocsi le place. Marsavi!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!. ............................... Daca era o mustrare pentru Romania o respingeau fara sa mai stea pe ganduri. Dar oricum ei or inventat profetia lui satana!!!!!!!!!!!!!!!!............................ ..................... Huuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuu............ ereticii!!!!!!!!!!!!!!!........................... .................. Ce amgire pe capetele lor seci............................ De unde vremuri bune peste Romania, cand peste tot globul vin urgiile lui Dumnezeu pentru pacate...................................????????? ????????? Vai de capul vostru chel de intelepciune divina!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!................... ..... Cercetati Biblia si o sa vedeti ca nu va fi asa cum profeteste pseudonimul Sadu Sundar Singh................ Credeti Biblia apoi cercetati profetiile, apoi vom mai discuta....................... Ce greu e sa crezi Biblia, dar profetiile amagitoare a lui satan cat de usor..........!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Iadul va papa ba credulilor, needucatilor, analfabetilor, inapoitilor, .............!!!!!!!!!!!!!!!...................... ereticilor, ateilor, necrestinilor, cretinilor, bolnavilor, suferinzilor, etc, etc,...................................... Vai de cei care cred asa ceva, eu cel putin nu cred asa ceva. As vrea multe sa va spun, dar ma tem ca voi fi amendat de administratorii situ-lui....... In fine ce sa mai spun,sa consum literele de pe tastaura pentru niste dobitoace, psihopati, constipati, etc......!!!!!!!!!!!... Nici vorba.... ..............
ho ho ho ho ho ho ho ho ho ho ho ho.................. si etc.............................
Reply With Quote
  #15  
Vechi 12.12.2009, 19:46:56
andrei_im's Avatar
andrei_im andrei_im is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.12.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.005
Implicit

"Biserica de care era alipită inima lui Sadhu nu era deloc o instituție vizibilă.

„Eu aparțin Trupului lui Cristos, spunea el, care este veritabila Biserică, formată din toți creștinii mântuiți prin Isus Cristos și mai ales aceia care trăiesc aici jos și cei care intrați în lumea de lumină fac parte din Biserica triumfătoare".

Prin botez, Sundar era membru al bisericii anglicane a Indiei și întodeauna și-a exprimat respectul pentru bărbații care aveau responsabilitatea ei. El îi recunoștea autoritatea, cerând misionarilor să boteze pe cei ce se converteau prin mijlocirea sa."

Am citat din linkul postat mai sus.. As dori sa stiu exact unde ati gasit voi ca parintii Cleopa si Arsenie Boca ar fi fost de acord cu aceasta persoana. Si mai ales CE LEGATURA ESTE INTRE ACEASTA "PROFETIE" SI SCRIERILE SF. NICOLAE VELIMIROVICI???
Reply With Quote
  #16  
Vechi 12.12.2009, 21:07:11
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Maica Domnului cu Dumnezeu Iisus Hristos in brate a venit deasupra Sfintei Manastiri Sihastria,fiind vazuta de un frate al parintelui Cleopa.
Dumnezeu Iisus Hristos a binecuvantat Sfanta Manastire Sihastria din bratele Preasfintei Maicii Sale.
L-a vizitat si pe staretul parintelui Cleopa personal promitandu-i ca se va ingri Dansa de acea Sfanta Manastire.
http://www.oasteadomnului.ro/librari...ils.php?id=168
OD de la Sibiu e crestin ortodoxa si functioneaza cu binecuvantarea Sfantului Sinod.
Eu nu prea cred ca Sundar Singh nu s-a impartasit niciodata in vreo Sfanta Biserica crestin ortodoxa.
http://en.wikipedia.org/wiki/Sundar_Singh
Din ce scrie acolo a fost prigonit de duhurile rele pentru credinta in Dumnezeu Iisus Hristos.
Probabil pentru BC care a inceput din inselarea duhurilor rele dialogul cu religia hindusa,Sundar Singh trebuie declarat inselat de duhuri rele ca e un impediment in acest dialog.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 13.12.2009, 16:11:46
REBUS REBUS is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 22.08.2006
Mesaje: 23
Implicit

Citat:
În prealabil postat de YaminBen Vezi mesajul
Ce prostii pe capul lor!!! Auzi ma... Romania Capitala Terrei!!! Ho ho ho ho .... ce misto, ba fratilor. La ortodocsi le place. Marsavi!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!. ............................... Daca era o mustrare pentru Romania o respingeau fara sa mai stea pe ganduri. Dar oricum ei or inventat profetia lui satana!!!!!!!!!!!!!!!!............................ ..................... Huuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuu............ ereticii!!!!!!!!!!!!!!!........................... .................. Ce amgire pe capetele lor seci............................ De unde vremuri bune peste Romania, cand peste tot globul vin urgiile lui Dumnezeu pentru pacate...................................????????? ????????? Vai de capul vostru chel de intelepciune divina!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!................... ..... Cercetati Biblia si o sa vedeti ca nu va fi asa cum profeteste pseudonimul Sadu Sundar Singh................ Credeti Biblia apoi cercetati profetiile, apoi vom mai discuta....................... Ce greu e sa crezi Biblia, dar profetiile amagitoare a lui satan cat de usor..........!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Iadul va papa ba credulilor, needucatilor, analfabetilor, inapoitilor, .............!!!!!!!!!!!!!!!...................... ereticilor, ateilor, necrestinilor, cretinilor, bolnavilor, suferinzilor, etc, etc,...................................... Vai de cei care cred asa ceva, eu cel putin nu cred asa ceva. As vrea multe sa va spun, dar ma tem ca voi fi amendat de administratorii situ-lui....... In fine ce sa mai spun,sa consum literele de pe tastaura pentru niste dobitoace, psihopati, constipati, etc......!!!!!!!!!!!... Nici vorba.... ..............
ho ho ho ho ho ho ho ho ho ho ho ho.................. si etc.............................
Ps. 24 + 107 = 131

Cei care cred că au liberul arbitru pentru a decide orice doresc ei, trebuie să țină cont că mai puțin decât DA e nu (Mat. 5, 37) DAr dacă ne străduim putem să discutăm cui îi este adresat mesajul pildelor (Marc. 4, 8 și 4, 11 sau 4, 12 - 13)

Dacă vrei să înțelegi mesajul Bibliei (Mat. 11, 12 – 13) DAR MAI ales să pui mâna pe înțelesul tainic al pildelor scrie sau desenează până te lămurești, făcând ca TOT CEEA CE Este plăcut înaintea Domnului Dumnezeu să iasă la lumină, pentru a-i ajuta și pe alții să atingă înțelepciunea și să se desăvârșească. SI IS. VIII = 100 %

IoAn VII 5 - 8 VIII John

dacă vrei (Marc. 16, 3 -) citește mai mult …7

lucA XVI 1 – 13 XI Luke
PAce casei acesteia lucA X, 1 - 11

ROMANI II / VI
LA MULTI ANI
[COLOR=green] [/COLOR][COLOR=#FF99CC]I[/COLOR][COLOR=#FFFF99]V[/COLOR][COLOR=#00CCFF]I[/COLOR] [COLOR=yellow]I O[/COLOR] [COLOR=white]![/COLOR]![COLOR=red].[/COLOR][COLOR=red][/COLOR]

[COLOR=red][/COLOR]

[COLOR=red] DAce bal ![/COLOR]
[COLOR=red][/COLOR]
[COLOR=gray]Dr. Ac e bal aur ?[/COLOR][COLOR=gray][/COLOR]
[COLOR=red][/COLOR]
[COLOR=blue]aPOC IV [/COLOR]
[COLOR=blue][/COLOR]
[COLOR=blue]II[/COLOR]
[COLOR=blue]OIM[/COLOR]
[COLOR=blue]OM[/COLOR]
[COLOR=blue] IO[/COLOR]

LA MULTI ANI
IVI I O !!.


DAce bal !

Dr. Ac e bal aur ?
aPOC IV
II
OIM
OM
IO



[COLOR=blue][/COLOR]
Drept aceea am trimis pe IUDA și pe SILA, care vă vor vesti și ei cu CUVÂNTUL PA rO UȘIa, aceleași lucruri. Fapte XV Apoc.II / V
Reply With Quote
  #18  
Vechi 13.12.2009, 18:11:58
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Undeva cred ca profetiile au suferit o modificare. Parintele Arsenie Boca si parintele Ilarion Argatu vorbesc despre un cutremur mare care transforma Bucurestiul intr-o mare de daramaturi ca urmare a pacatelor in care vor cadea romanii. De asemenea, referitor la Noul Canaan, se pare ca francmasoneria stie exact ce tari va cuprinde: Romania, Moldova si Ucraina. Am inteles ca si ei au deviza : ,, toti sa fie una''.

Da, dupa o eventuala cumintire, ar fi posibil sa ne intoarcem fata spre Hristos. Totusi, sa fim prudenti la astfel de prorociri si sa vedem daca ceea ce se intampla in Bucuresti in momentul de fata este in acord cu voia lui Dumnezeu.

Preot 'ortodox' 'sfinteste' monument masonic

Sa fim atenti pentru a nu investi incredere Bucurestiului mai inainte de vreme. Caci masoneria a patruns si in Biserica, dar este uraciune inaintea lui Dumnezeu.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 14.12.2009, 03:47:57
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Profetiile lui Sundar Singh se aseamana cu un sondaj de opinie masluit cu scopul sa ne conduca intr-o anumita diectie. In niciun caz nu am mai multa incredere in aceste profetii decat in cele ale parintelui Arsenie Boca si ale altor sfinti ortodocsi.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 14.12.2009, 08:40:51
metanoia2's Avatar
metanoia2 metanoia2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.08.2009
Locație: Cluj Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 175
Implicit

Citat:
În prealabil postat de YaminBen Vezi mesajul
Ce prostii pe capul lor!!! Auzi ma... Romania Capitala Terrei!!! Ho ho ho ho .... ce misto, ba fratilor. La ortodocsi le place. Marsavi!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!. ............................... Daca era o mustrare pentru Romania o respingeau fara sa mai stea pe ganduri. Dar oricum ei or inventat profetia lui satana!!!!!!!!!!!!!!!!............................ ..................... Huuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuu............ ereticii!!!!!!!!!!!!!!!........................... .................. Ce amgire pe capetele lor seci............................ De unde vremuri bune peste Romania, cand peste tot globul vin urgiile lui Dumnezeu pentru pacate...................................????????? ????????? Vai de capul vostru chel de intelepciune divina!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!................... ..... Cercetati Biblia si o sa vedeti ca nu va fi asa cum profeteste pseudonimul Sadu Sundar Singh................ Credeti Biblia apoi cercetati profetiile, apoi vom mai discuta....................... Ce greu e sa crezi Biblia, dar profetiile amagitoare a lui satan cat de usor..........!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Iadul va papa ba credulilor, needucatilor, analfabetilor, inapoitilor, .............!!!!!!!!!!!!!!!...................... ereticilor, ateilor, necrestinilor, cretinilor, bolnavilor, suferinzilor, etc, etc,...................................... Vai de cei care cred asa ceva, eu cel putin nu cred asa ceva. As vrea multe sa va spun, dar ma tem ca voi fi amendat de administratorii situ-lui....... In fine ce sa mai spun,sa consum literele de pe tastaura pentru niste dobitoace, psihopati, constipati, etc......!!!!!!!!!!!... Nici vorba.... ..............
ho ho ho ho ho ho ho ho ho ho ho ho.................. si etc.............................
Se vede ca dumneata ai cercetat Biblia si dragostea de frati te face sa te manifesti ca pe stadion. Iti multumim ca te abtii sa ne spui multele lucruri pe care le stii. Si vad ca nu din dragoste te abtii ci de frica administratorului. Domnul sa te lumineze!
__________________
"Imparate Ceresc Mangaietorule Duhul Adevarului care pretutindenea esti si pe toate le-mplinesti,Vistierul bunatatilor si Datatorule de viata, vino si Te salasluieste intru noi."
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
despre aurul din Romania sunsray Generalitati 15 11.12.2011 15:14:15
Profetii despre romania IonelS Intamplari adevarate 74 22.09.2010 13:46:09
Profeții despre România IonutS Generalitati 81 01.05.2010 18:13:50
Materiale despre Romania coralina Generalitati 15 12.10.2009 09:23:01
Sundar Singh mirelat Generalitati 5 17.01.2008 21:09:53