Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #71  
Vechi 03.11.2008, 06:52:55
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Okay. Cine este in Timisoara? Ne putem intalni intr-un weekend viitor undeva, sa schimbam impresii... Daca la biserica majoritatea dintre noi intra, se inchina, se roaga si, neuitandu-se in stanga si in dreapta, pleaca fara sa schimbe o vorba cu cel de langa el la sfarsitul slujbei, atunci putem s-o facem "in afara" bisericii, nu?
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #72  
Vechi 03.11.2008, 09:33:21
sherlock_holmes sherlock_holmes is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2008
Locație: commonwealth
Religia: Ortodox
Mesaje: 386
Implicit

Nu stiu daca o sa ma intilnesc cu voi in aceasta viata ( cu siguranta ne vom reintilni Acasa )...dar citeva imagini cu orasul si locurile unde m-a trimis printul Charles in misiune pot sa va dau:

citeva filmulete aici:
http://www.2010vancouverphotos.com/video/index.php
si poze aici:
http://www.2010vancouverphotos.com/

Le-am gasit si eu pe net,daca muzica sau unele poze nu va plac...sariti peste ele...ideea conteaza,ma plasati si pe mine prin imaginile care chiar va plac ( sau nu va plac )...dupa cum doriti.
__________________
Singura dragoste adevarata este cea care încredinteaza aproapelui viata vesnica! Sfintul Iustin Popovici
Reply With Quote
  #73  
Vechi 03.11.2008, 10:06:27
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sherlock_holmes Vezi mesajul
Nu stiu daca o sa ma intilnesc cu voi in aceasta viata ( cu siguranta ne vom reintilni Acasa )...dar citeva imagini cu orasul si locurile unde m-a trimis printul Charles in misiune pot sa va dau:

citeva filmulete aici:
http://www.2010vancouverphotos.com/video/index.php
si poze aici:
http://www.2010vancouverphotos.com/

Le-am gasit si eu pe net,daca muzica sau unele poze nu va plac...sariti peste ele...ideea conteaza,ma plasati si pe mine prin imaginile care chiar va plac ( sau nu va plac )...dupa cum doriti.
Multumim ! Poti sa- ti pui poze si in pagina ta personala de aici, de pe forum sau sa treci link_urile . Obtiunea e a ta . Pace, intelepciune si multa bucurie sa ai !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #74  
Vechi 03.11.2008, 14:59:46
eduardd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de C.tin Vezi mesajul
Eu propun sa organizam in august, anul viitor, un pelerinaj la manastirile din Romania, doar cu noi, frati si surori de pe forum... Cotizam cu totii, cati vrem sa participam si ne inchiriem singuri un microbuz, ne planuim singuri pelerinajul....
Ce ziceti?
Da! Este o intiativa frumoasa. Eu votez pentru.
Reply With Quote
  #75  
Vechi 03.11.2008, 15:19:03
laraG laraG is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 425
Implicit

Sunt de acord cu propunerea lui C.tin.Ar fi prea frumos sa mi se intample si mie un lucru asa de minunat, sa vizitez manastiri,si impreuna cu voi cei doritori de pelerinaje , prieteni de pe acest forum.Asa putine manastiri am vizitat pana la aceasta varsta!M-as simti bine cu voi.Cred ca as fi ocrotita ca o bunica sau ca o mama, voi fiind marea majoritate foarte tineri.Ma rog la Maicuta Domnului sa va ajute ca initiativa voastra sa devina realitate.
Draga Sherlock_holmes!Am vizionat filmuletele din Canada si mi-au placut imaginile si muzica.Mi-am imaginat ca esti acolo pe tarm de ocean dis de dimineata admirand rasaritul de soare dar si in alte minunate locuri .Stii, nu te superi ca alaturi de tine i-am plasat si pe copiii mei !Sunt si ei tot in Canada.Cu inima curata dintr-un suflet de mama incarcat de dor, te imbratisez si va astept pe toti ACASA!

Cu noi este Dumnezeu !
Reply With Quote
  #76  
Vechi 04.11.2008, 08:59:52
mara2008's Avatar
mara2008 mara2008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.05.2008
Locație: Orasu cu KM 0 inlacrimat...
Religia: Ortodox
Mesaje: 444
Post Poate ca....

Frumos ar fi si cum zicea florin-ionut:care e din timisoara,sa ne intalnim pentru inceput cei ce locuiesc in acelasi oras si in apropiere
poate gresesc,dar poate nu,am invata poate cate ceva,am invinge unele lucruri.
__________________
O,vorba buna balsam pentru suflet!
Reply With Quote
  #77  
Vechi 04.11.2008, 17:26:01
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mara2008 Vezi mesajul
Frumos ar fi si cum zicea florin-ionut:care e din timisoara,sa ne intalnim pentru inceput cei ce locuiesc in acelasi oras si in apropiere
poate gresesc,dar poate nu,am invata poate cate ceva,am invinge unele lucruri.
Pai daca asteptam pana la vara... Cand, sa fim sinceri, cum/cand/unde o sa ne intalnim si sincronizam pentru pelerinaj? Ideea e buna, dar cam greu de pus in aplicare. Pentru inceput ar fi mai simplu sa ne intalnim local. Eu n-am depasit faza in care ma duc la biserica si plec asa cum am venit, necunoscand pe nimeni acolo, fara sa fac cunostinta cu cineva, fara sa schimb o vorba - si nu ca nu-s sociabil, caci sunt destul de comunicativ...

Deci, cine e din Timisoara si e pentru?
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #78  
Vechi 07.05.2010, 20:32:53
mihai anton mihai anton is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 04.03.2010
Locație: far from the madding crowd ...
Religia: Ortodox
Mesaje: 13
Implicit http://www.sihastriaputnei.ro/

Citat:
În prealabil postat de rebellu007 Vezi mesajul
pai nu va opreste nimeni.
ne spunem parerea si apoi descriem locul care ni se pare, personal, reprezentativ pentru zona.
spun bucovina si, cu totii, va inchipuiti athosul romanesc, cu salba de manastiri si biserici... voronet, sucevita, humor, arbore, moldovita, dragomirna, putna...
insa din toate aceste pietre pretioase o sa ma opresc la cea inspre care se duc pasii mei in fiecare duminica, de vreo 2 ani incoace... SIHASTRIA PUTNEI.
un loc binecuvantat, sub obladuirea Maicii Domnului. biserica reconstruita pe ruinele unui asezamant monahal mentionat de istorici inca inainte de putna mare, are hramul Buneivestiri. biserica noua, ce se ridica acum, are hramul Izvorul Tamaduirii. iar paraclisul din cimitirul manastirii are hramul Sf. Serafim de Sarov.
la 4 km de putna mare, iti iese in cale un asezamant ca din basme... locurile sunt de o frumusete tulburatoare (in sensul bun al cuvantului). oamenii vin din toate colturile tarii pentru ca au auzit de puterea cuvantului staretului Arh. Nectarie Clinci, de predicile Pr. Damaschin, de spiritualitatea Pr. Antonie (Bunicul cum il alintam cei apropiati), de maturitatea, intelepciunea si verticalitatea Protos. Leontie (duhovnicul meu) si de ceilalti pana la 40 de membri ai obstii... unul si unul. fiecare monah in parte are personalitatea sa, insa, cunoscandu-i indeaproape, te folosesti de cuvintele fiecaruia... Pr. Vartolomeu, Andrei, Atanasie, Teofil, Iosif, Nicolae, Dimitrie, Ioanichie, Dositei, Paisie, Mihail si ceilalti, pana la ultimul frate.
de curand a fost editat un album foto de catre fotograful Dragos Lumpan. daca dati un search pe google o sa vedeti si imagini.
una peste alta, va invit sa descoperiti rugaciunea impreuna cu monahii sihastriei putnei. va invit sa va incarcati bateriile asa cum o fac eu saptamanal.
Doamne ajuta!
daaa, total de acord ...
locul asta are ceva prea special ... cine vine e cam 'prins' si greu mai scapa ... :)
http://www.sihastriaputnei.ro/
__________________
'Dacă nu poți să treci peste ceea ce te ține în loc…nu poți să fii altul. Ca să fii mereu altul trebuie să te lași în urmă, să lași în urmă pe tine, cel vechi, ca să fii mereu nou ... '
Reply With Quote
  #79  
Vechi 07.05.2010, 21:10:47
Langu Langu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 08.02.2009
Locație: Madrid
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 543
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Langu
Implicit

Citat:
În prealabil postat de rebellu007 Vezi mesajul
ma gandeam sa ne prezentam toti mandria zonei. sa zicem o manastire dintr-un loc. si sa ne intalnim toti intr-un weekend. sa facem schimb de experienta. nu stiu. incerc si eu oceanul cu degetul. spuneti-mi daca e o idee buna sau din contra...
Excelenta idee!Scuze,m-am trezit tarziu.
Reply With Quote
  #80  
Vechi 07.05.2010, 21:47:07
cuvant cuvant is offline
Member
 
Data înregistrării: 14.10.2008
Mesaje: 89
Implicit Hristos a inviat

Da.. ar fi foarte frumos sa ne intalnim..
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Locuri in care ne intalnim, cu totii, cu Dumnezeu: 1.Ostra Brama Theodor_de_Mopsuestia Biserica Romano-Catolica 0 12.09.2012 23:32:32
Ce intalnim dupa moarte costel Generalitati 86 20.02.2011 09:38:22
Ierihon: Cel mai vechi oras din lume viorel67 Intrebari utilizatori 0 02.11.2010 22:11:00
preotii de oras si cei de la tara rentea Preotul 19 27.10.2009 00:08:14
cununia religioasa la tara sau la oras? crista Nunta 2 02.06.2009 12:20:44