Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #101  
Vechi 13.09.2012, 01:15:12
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Din scrisorile lui Valeriu Gafencu catre surorile lui:
"Tare mult doresc să nu vă gândiți la căsătoria voastră, absolut deloc. Cu cine mă voi mărita? Cum va fi el? Cine va fi el? Etc. Sunt gânduri inutile, fără sens, deșarte. Aceste preocupări arată că în sufletul vostru încă nu s-a stabilit certitudinea adâncă a adevărului. Să aveți o singură grijă. Sufletul. Să trăiți curat, în frica lui Dumnezeu. Să iubiți pe Hristos, să vă dăruiți toată ființa Lui, printr-o trăire curată, în rugăciune.

În ceea ce privește căsătoria: O, să n-aveți nici o grijă, dar absolut nici o grijă, căci se găsesc atâtea suflete dornice de a întâlni suflete curate de fecioare, pentru a se uni cu ele și a zidi un cămin creștin fericit.
Dacă voi ați înțelege acest adevăr pe care vi-l mărturisesc, v-ați convinge mai târziu, că dragostea de Dumnezeu este Esențialul, v-ați convinge de adevărul spus de Mântuitorul : “Căutați Împărăția Cerurilor, și toate celelalte vi se vor adăuga vouă."
Minunat cuvant, cat adevar!!! Cel ce pune inceput bun, indiferent de trecutul sau si traieste aceasta viata pentru Dumnezeu, nu are cum sa nu se randuiasca bine. Si eu cunosc multe familii ce s-au despartit, de multe ori la mijloc sunt si copii. In unele cazuri se ajunge aici si din graba fetelor de a se marita. Rabdarea este cruce grea, dar roadele ei se vad in timp. Traiesc cu certitudinea ca in viata exista o lege a compensatiei.
Reply With Quote
  #102  
Vechi 13.09.2012, 02:03:36
AGabriela AGabriela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.12.2011
Locație: Ploiesti/Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 253
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Imi pare rau ca te-ai intristat.

Din scrisorile lui Valeriu Gafencu catre surorile lui:
"Tare mult doresc să nu vă gândiți la căsătoria voastră, absolut deloc. Cu cine mă voi mărita? Cum va fi el? Cine va fi el? Etc. Sunt gânduri inutile, fără sens, deșarte. Aceste preocupări arată că în sufletul vostru încă nu s-a stabilit certitudinea adâncă a adevărului. Să aveți o singură grijă. Sufletul. Să trăiți curat, în frica lui Dumnezeu. Să iubiți pe Hristos, să vă dăruiți toată ființa Lui, printr-o trăire curată, în rugăciune.

În ceea ce privește căsătoria: O, să n-aveți nici o grijă, dar absolut nici o grijă, căci se găsesc atâtea suflete dornice de a întâlni suflete curate de fecioare, pentru a se uni cu ele și a zidi un cămin creștin fericit.
Dacă voi ați înțelege acest adevăr pe care vi-l mărturisesc, v-ați convinge mai târziu, că dragostea de Dumnezeu este Esențialul, v-ați convinge de adevărul spus de Mântuitorul : “Căutați Împărăția Cerurilor, și toate celelalte vi se vor adăuga vouă."



Nu are rost sa iti bati capul gandindu-te ca vrei sa te mariti, cum ar fi sa te mariti etc...
Nu cred ca este bine sa ceri lucruri fara de folos.
Iar daca iti este de folos, iti da Dumnezeu!

Vrei sa stii cum esti sa fii maritata? Nu este usor. Nici in cele mai grozave familii pe care le cunosc nu curge lapte si miere. Iar uneori este chiar foarte greu. Pot umple pagini intregi cu casnicii esuate numai din cercul meu de cunostinte! Azi mai am doar o prietena casatorita.. sau doua (dar barbatul o inseala si ea traieste cu asta). Restul fie nu au reusit sa se marite, fie au divortat.
Inteleg dezamagirea ta.. Lumea este destul de hidoasa, aceasta este realitatea. Lasa lucrurile sa curga.. Nu le forta, ca poti da de probleme.
De ex. stiai ca circa o treime din femeile din Romania sufera din cauza violentei domestice (verbala, fizica, presiune pt intretinere relatii sexuale)? Vei spune ca tu cauti barbat credincios. Raspunsul meu este: cam saizeci procente din populatie considera violenta domestica justificata.. Asta cu aspectul -barbatii vor femei atractive- este (prin comparatie) o problema minora.


Gandeste-te la lucrurile pe care le poti face azi. Si fa-le. Daca ai familie, s-a terminat cu timpul. Rolul de sotie si mama chiar ocupa tot timpul..
Nu te mai gandi la ce nu ai.
Observa si bucura-te de ceea ce ai si de ceea ce poti face.

Va multumesc pentru cuvantul de incurajare. Nu m-am grabit a ma marita, caci poate pana acum eram si divortata daca faceam pasul cu cine nu trebuie, cat despre violenta domestica nu sunt genul care sa stea sa incaseze. Dar va dati seama ca nici nu pot sa plec de la premiza unui divort. Oricum voi lua o pauza pentru un timp. Am in plan sa ma implic in ceva actiuni pentru cateva luni de acum incolo. Dumnezeu sa-mi dea zile, putere si harnicie.
Fraza "Cautati Imparatia cerurilor si toate acestea vi se vor adauga voua!" foarte reala pentru cine mai stie sa caute. Nici nu mai stiu, nici nu mai pot. Sunt mult prea lenesa sa o mai fac si mult prea necredincioasa. Cat despre intristare sa nu va para rau, caci este crucea pe care o duc de copila, o cruce cu care m-am obisnuit si se pare ca nu ma pot (sau nu vreau) debarasa de ea. Veselia si bucuria sunt doar oaspeti care trec destul de rar pe aici. Toate bune.
Reply With Quote
  #103  
Vechi 13.09.2012, 02:46:01
claudiadcd's Avatar
claudiadcd claudiadcd is offline
Member
 
Data înregistrării: 24.02.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 71
Implicit

Verisoara mea a fost casatorita multi ani cu un baiat care nu o respecta deloc, numai eu stiu cita violenta verbala si fizica a putut indura pina intr-o zi cind a hotarit ca nu poate merge mai departe. I-au trebuit apoi vreo opt ani sa-si recapete increderea in sine si in ceilalti. Si pt ca era singura si nu stia ce sa faca cu viata ei s-a rugat la Maica Domnului sa o ajute. Parintele duhovnic a indemnat-o sa citeasca Paraclisul Maicii Domnului timp de 40 de zile in fata icoanei , in biserica .Si in a 40-a zi , fiind in genunchi in fata icoanei, l-a intilnit pe viitorul sot care venise "din intimplare " in acea biserica si tocmai se inchina si el la icoana Maicii Domnului. Cind si-au intilnit privirile ,pt prima oara, au stiut cumva, au simtit ca sunt facuti unul pt celalalt. S-au casatorit ,la inceput le-a fost mai greu , acum sunt ca fratii, este atita pace intre ei, se inteleg din priviri, aproape ca nici nu mai este nevoie sa-si vorbeasca, sunt tare frumosi. Casnicii frumoase exista si acum ! Eu, spre exemplu , nu as putea sa ma indragostesc de cineva doar pt ca arata bine si ca mine sunt convinsa ca sunt foarte multi. Cred ca atunci cind apar asemenea probleme trebuie sa ne uitam atent in interiorul nostru ca nu cumva sa fim noi de vina. Citeam undeva ca nu trebuie sa asteptam sa fim iubiti ,ci sa iubim noi cu tot sufletul , sa avem sufletul deschis, mare, curat ,blind. Imposibil ca un asemenea suflet sa nu-si gasesca perechea, dragalasenia lui nu poate trece neobservata si iubind frumos nu poate sa nu fie iubit.Eu cred ca nu trebuie sa deznadajduiesti, nu trebuie sa-ti ucizi sufletul cu tristetea , cred ca trebuie sa inveti sa taci in interior ca sa auzi glasul lui Dumnezeu.Intotdeauna Dumnezeu ne este alaturi si ne vorbeste, noi suntem opaci. Frumusetea interioara lumineaza ochii si imblinzeste chipul. Asta sta in puterea ta, prin rugaciune si smerenie.
Reply With Quote
  #104  
Vechi 13.09.2012, 05:05:58
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Imi pare rau ca te-ai intristat.

Din scrisorile lui Valeriu Gafencu catre surorile lui:
"Tare mult doresc să nu vă gândiți la căsătoria voastră, absolut deloc. Cu cine mă voi mărita? Cum va fi el? Cine va fi el? Etc. Sunt gânduri inutile, fără sens, deșarte. Aceste preocupări arată că în sufletul vostru încă nu s-a stabilit certitudinea adâncă a adevărului. Să aveți o singură grijă. Sufletul. Să trăiți curat, în frica lui Dumnezeu. Să iubiți pe Hristos, să vă dăruiți toată ființa Lui, printr-o trăire curată, în rugăciune.

În ceea ce privește căsătoria: O, să n-aveți nici o grijă, dar absolut nici o grijă, căci se găsesc atâtea suflete dornice de a întâlni suflete curate de fecioare, pentru a se uni cu ele și a zidi un cămin creștin fericit.
Dacă voi ați înțelege acest adevăr pe care vi-l mărturisesc, v-ați convinge mai târziu, că dragostea de Dumnezeu este Esențialul, v-ați convinge de adevărul spus de Mântuitorul : “Căutați Împărăția Cerurilor, și toate celelalte vi se vor adăuga vouă."



Nu are rost sa iti bati capul gandindu-te ca vrei sa te mariti, cum ar fi sa te mariti etc...
Nu cred ca este bine sa ceri lucruri fara de folos.
Iar daca iti este de folos, iti da Dumnezeu!

Vrei sa stii cum esti sa fii maritata? Nu este usor. Nici in cele mai grozave familii pe care le cunosc nu curge lapte si miere. Iar uneori este chiar foarte greu. Pot umple pagini intregi cu casnicii esuate numai din cercul meu de cunostinte! Azi mai am doar o prietena casatorita.. sau doua (dar barbatul o inseala si ea traieste cu asta). Restul fie nu au reusit sa se marite, fie au divortat.
Inteleg dezamagirea ta.. Lumea este destul de hidoasa, aceasta este realitatea. Lasa lucrurile sa curga.. Nu le forta, ca poti da de probleme.
De ex. stiai ca circa o treime din femeile din Romania sufera din cauza violentei domestice (verbala, fizica, presiune pt intretinere relatii sexuale)? Vei spune ca tu cauti barbat credincios. Raspunsul meu este: cam saizeci procente din populatie considera violenta domestica justificata.. Asta cu aspectul -barbatii vor femei atractive- este (prin comparatie) o problema minora.


Gandeste-te la lucrurile pe care le poti face azi. Si fa-le. Daca ai familie, s-a terminat cu timpul. Rolul de sotie si mama chiar ocupa tot timpul..
Nu te mai gandi la ce nu ai.
Observa si bucura-te de ceea ce ai si de ceea ce poti face.
Subscriu. Buna postare, realista (poate un pic cinica, foarte usor, pe undeva, insa asa cam este si realitatea). Minunata scrisoarea lui Valeriu Gafencu.
Reply With Quote
  #105  
Vechi 13.09.2012, 06:59:35
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan cezar Vezi mesajul
Subscriu. Buna postare, realista (poate un pic cinica, foarte usor, pe undeva, insa asa cam este si realitatea). Minunata scrisoarea lui Valeriu Gafencu.
:)
Un pic cinica? Sunt foarte, foarte amara...
Am ajuns sa ma bucur ca am baieti si nu fete pentru ca asta este: traim intr-o lume a barbatilor.
In ultimii cinci ani am strans povesti incredibile numai din cercul meu de cunostinte.. Si nu vorbesc de banala inselare ci chiar de ceva apropiat de tortura fizica si psihica.. Si ce li s-a intamplat nu ajunge in statistici.
(Pana si prietena mea avocata pe care am mentionat-o pe thread a trecut printr-un calvar.. incredibil cat a indurat. Si cu toate astea nu ea a cerut divortul! Chiar credea in "sanctitatea casatoriei" - e catolica)
Nu stiu ce se intampla azi. Cred ca este o boala a lumii contemporane: egoismul acesta crancen! Mi-e greu sa cred ca asta a fost casatoria intotdeauna (am exemplul luminos al parintilor mei care si-au fost intotdeauna sprijin).

Dar nu vreau sa fiu nedreapta cu barbatii, am cunoscut si barbati extraordinari (care nu sunt calugari. Pentru ca ideea mea despre barbatie implica controlul asupra sinelui, a nu trai pentru sine, jertfa.. asta este barbatia in viziunea mea). Dar stii care este ironia? Sotiile lor nu intelegeau ce au alaturi. Deci tot aia.
Reply With Quote
  #106  
Vechi 13.09.2012, 07:32:31
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AGabriela Vezi mesajul
Fraza "Cautati Imparatia cerurilor si toate acestea vi se vor adauga voua!" foarte reala pentru cine mai stie sa caute. Nici nu mai stiu, nici nu mai pot. Sunt mult prea lenesa sa o mai fac si mult prea necredincioasa. Cat despre intristare sa nu va para rau, caci este crucea pe care o duc de copila, o cruce cu care m-am obisnuit si se pare ca nu ma pot (sau nu vreau) debarasa de ea. Veselia si bucuria sunt doar oaspeti care trec destul de rar pe aici. Toate bune.
Gabriela, iarta-ma ca fac presupuneri.. dar daca tu astepti pe altcineva sa te faca fericita, cred ca gresesti din start.
Este adevarat ca suntem fericiti in relatii, dar aceasta vine de obicei din ceea ce suntem noi dispusi sa daruim.
Nu-ti face iluzii: nu exista omul care sa te faca fericita. Fericirea vine din alta parte.
"Blestemat fie omul care se încrede în om și își face sprijin din trup omenesc și a cărui inimă se depărtează de Domnul".

Mai mult, cred ca daca te debarasezi de intristare, vei gasi mai degraba pe cineva. (secret: barbatii sunt atrasi de o femeie fericita. Chiar cred ca este mult mai important decat felul in care arati! Multi barbati sunt tristi si se sprijina pe altii - o femeie- in cautarea unui echilibru emotional).
Pune un zambet pe buze.. face mai mult decat o imbracaminte atragatoare.
Tine spatele drept, capul sus si ai incredere ca nu esti singura, Cineva te iubeste si are grija de tine.
Reply With Quote
  #107  
Vechi 13.09.2012, 10:16:05
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
:)
Un pic cinica? Sunt foarte, foarte amara...
Am ajuns sa ma bucur ca am baieti si nu fete pentru ca asta este: traim intr-o lume a barbatilor.
Intreb retoric... oare Maica Domnului ar fi de acord cu afrimatila dvs. de mai sus.
Lumea este a omului, iar hristificarea sfintenia nu este exclusiv dedicata masculinitatii.

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Dar nu vreau sa fiu nedreapta cu barbatii, am cunoscut si barbati extraordinari (care nu sunt calugari. Pentru ca ideea mea despre barbatie implica controlul asupra sinelui, a nu trai pentru sine, jertfa.. asta este barbatia in viziunea mea). Dar stii care este ironia? Sotiile lor nu intelegeau ce au alaturi. Deci tot aia.
" De ce barbatii vor doar aspectul fizic?" similar cu "De ce Eva i-a dat lui Adam sa "muste" din fructul oprit (evident neascultarea, necredinta, neincredera in Dumnezeu)"? O fi fost Eva constienta de cadere... sau in naivitatea ei a crezut ca face un bine...
Poate sunt (ne)bune aceste cuvinte de mai sus, insa ce e important ca atunci cand Dumnezeu ofera pocainta, iertarea, mantuirea, tamaduirea Adam si Evei... ce fac ei?
Pai Adam bolnav de mandrie paseaza responsabilitatea pe femeie (Eva), care nu se lasa mai prejos si urmand modelul "capului" familiei (barbatul) arunca si ea responsabilitatea pe sarpe (dracu)... si uite asa pana in ziua de astazi aruncam vina de la unii la altii fie barbati fie femei fie copii, in loc sa ne dorim "metanoia", pocainta sincera, smerenia onesta, tamaduirea si iubirea...

Emanciparea femeii, feminismul bineintes ca are "justificare" in comportamentul inadecvat al barbatilor (betivi, curvari, nenorociti, abuzatori...). Dar oare ele nu sunt orbite ca si barbatii de patimi cand se casatorsc? Si cand trece "saptamana oarba" si barbatii si femeile isi vad reciproc patimile si in loc sa se ajute sa se tamaduiasca arunca unii in altii cu pacatele savarsite...

Barbatii ce fac cand observa "emaciparea" (revolta) femeilor, feminismul? In loc sa se pocaiasca, sa se smereasca sa fie barbati intru Hristos, "raspund" feminismului cu un misoginism exacerbat. Si uite asa ne facem rau unii altora.

Consider ca bine ar fi ca barbatii si femeile s-ar intreace in sfintenie, in hristificare dupa prototipurile inechivoce; pentru barbati: Hristos Iisus, pentru femei: Maica Domnului.

Doamne ajuta. Har si pace sa ne daruiasca Domnul Iisus Hristos.
__________________
Pr. Arsenie Boca: "In mintea stramba si lucrul drept se stramba"; "Sa-ti feresti capul de frig si de prostie!"; "Mustrarea invinge, dar nu convinge"; "Bobul lui de grau se preschimba in taciune, iar el se crede grau nedreptatit";
Reply With Quote
  #108  
Vechi 13.09.2012, 10:31:54
Cornel Urs's Avatar
Cornel Urs Cornel Urs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2012
Locație: Miercurea Ciuc - Harghita
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.621
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Multi barbati sunt tristi si se sprijina pe altii - o femeie- in cautarea unui echilibru emotional.

asta e o chestie adevarata insa mai ales la femei, ele fiind mai slabe emotional.
Reply With Quote
  #109  
Vechi 13.09.2012, 10:32:26
Laura19
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

off-topic: A zis cineva ceva legat de violenta in familie si mi-am amintit de o inregistrare, poate ajuta. Maica Siluana Vlad - Femeia victima a violentei domestice
(
alte doua conferinte despre femei,dragoste care mi-au placut: Maica Sulina Vlad - Despre femeie & Maica Sulina Vlad - Taina imbracarii si dezbracarii in ortodoxie)



Last edited by Laura19; 13.09.2012 at 10:56:07.
Reply With Quote
  #110  
Vechi 13.09.2012, 10:49:52
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Gabriela, iarta-ma ca fac presupuneri.. dar daca tu astepti pe altcineva sa te faca fericita, cred ca gresesti din start.
Este adevarat ca suntem fericiti in relatii, dar aceasta vine de obicei din ceea ce suntem noi dispusi sa daruim.
Subscriu afrimatiilor.
Pentru ca o prajitura (familia) sa fie buna, toate ingredientele trebuie sa fie bune... caci daca ingredientele (barbatul si femeie) nu sunt bune (ci sunt impatimite)... atunci nici un bucatar nu va putea face o prajitura buna...

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
(secret: barbatii sunt atrasi de o femeie fericita. Chiar cred ca este mult mai important decat felul in care arati! Multi barbati sunt tristi si se sprijina pe altii - o femeie- in cautarea unui echilibru emotional).
Asa este insa este valabil si pentru femei. Care femeie doreste un barbat distrus, deprimat, tristi, lipsit de initiativa...

Consider pertinenta afrimatia ca "barbatul doreste o femeie care sa il sustina" in tot ceea ce face, sa il incurajeze.... intr-un "cuvnat": "sa creada in el, in capacitatea lui de a fi barbat, tata, sot". Barbatul si femeia au nevoie unul de altul din toate punctele de vedere: emotional, afectiv, intelectual, material; evident conform ontologiei specifie barbatului si femeii (femeia este mai gingasa, mai delicata... barabtul este mai viteaz, mai puternic fizic... femeia este mama, barbatul este tata etc.).

Din punct de vedere afectiv, emotional femeia este de mare ajutor barabtului caci "Fericit este barbatul femeii celei bune si numarul anilor lui indoit este. Fie bogat fie sarac el are intodeauna inima vesela..." (Sirah)

In viata toti pacatuim, toti grestim fie barbat fie femeie si bine ar fi ca daca alegem casatoria, langa noi sa avem parteneri de nadejde. "Ce semanam aia culegem"...

Doamne ajuta.

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Pune un zambet pe buze.. face mai mult decat o imbracaminte atragatoare. Tine spatele drept, capul sus si ai incredere ca nu esti singura, Cineva te iubeste si are grija de tine.
Indrazensc sa adaug (atat pentru barbati cat si pentru femei): Roaga-te Domnului Iisus Hristos si Maicii Domnului, fii intotdeauna tu insuti, nu incerca sa ascuzi: bucuria, tristetea, fericirea... "nu cauta sa viclenesti". "Pacea si Sfintenia" intru Hristos atrag oamenii...

Doamne ajuta.
__________________
Pr. Arsenie Boca: "In mintea stramba si lucrul drept se stramba"; "Sa-ti feresti capul de frig si de prostie!"; "Mustrarea invinge, dar nu convinge"; "Bobul lui de grau se preschimba in taciune, iar el se crede grau nedreptatit";
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sufletul exista in cer independent de corpul fizic inainte de a cobori in fizic? gavriil Din Vechiul Testament 63 22.01.2016 23:43:56
Barbatii Anna Nunta 268 30.05.2013 19:22:26
De ce nu (prea) merg barbatii la biserica? N.Priceputu Reguli in Biserica 113 19.11.2012 14:12:39
aspectul fizic influenteaza sansele de casatorie simona_fidela Nunta 52 23.01.2012 17:56:47
aspectul fizic romandragut Generalitati 42 28.07.2009 13:00:44