Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Rugaciuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 09.09.2011, 18:26:27
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

De foarte multe ori Dumnezeu ne raspunde imediat dar noi nu-I acceptam raspunsul pentru ca nu este cel dorit de noi, ne este greu sa taiem voia noastra, sa ne smerim si sa-I acceptam voia.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 09.09.2011, 20:17:28
teodoraianys teodoraianys is offline
Member
 
Data înregistrării: 06.09.2011
Mesaje: 42
Talking

Sa fie pentru ca cer...cam multe? Desi, stiu ca pentru Dumnezeu nimic nu-i prea mult. Am cerut asa: nu as putea pleca impacata nici la manastire si nici sa ma casatoresc, decat dupa ce ii voi sti pe parintii mei si surorile mele bine (in sensul ca nu le-as lasa cu probleme majore, nerezolvate). Deci cer rezolvarea a doua lucruri dintr-un foc!
Reply With Quote
  #13  
Vechi 09.09.2011, 20:33:16
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de teodoraianys Vezi mesajul
Sa fie pentru ca cer...cam multe? Desi, stiu ca pentru Dumnezeu nimic nu-i prea mult. Am cerut asa: nu as putea pleca impacata nici la manastire si nici sa ma casatoresc, decat dupa ce ii voi sti pe parintii mei si surorile mele bine (in sensul ca nu le-as lasa cu probleme majore, nerezolvate). Deci cer rezolvarea a doua lucruri dintr-un foc!
Nu cred ca pui problema bine, practic, ii pui conditii lui Dumnezeu si consideri ca soarta parintilor si surorilor tale depinde de tine, de starea ta civila.
Stii cum e cand vine Domnul si ii spune unuia sa Ii urmeze, iar acela ii zice stai, Doamne, mai intai sa il ingrop pe tata...
Din punctul meu de vedere, nu esti pentru pregatita inca nici pentru calugarie, care presupune sa Il iubesti atat de mult pe Dumnezeu incat sa renunti la tot si la toate pentru el si nici pentru casatorie, cand cei doi isi lasa parintii pentru a intemeia o noua familie si pentru a se uni sufleteste si trupeste. Mi se pare ca ambele conditii presupun o jertfa, numai ca la casatorie e o jertfa mai usoara (adica, iti vizitezi rudele, le esti alaturi cum poti, dar tot trec pe plan secund)...
Sper sa nu te fi intristat, asa vad eu lucrurile. Cred ca ar trebui sa te rogi sa iti lumineze Dumnezeu mintea si sa te ajute sa intelegi care e voia Lui cu viata ta.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 09.09.2011, 20:36:45
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Smile

Citat:
În prealabil postat de teodoraianys Vezi mesajul
Sa fie pentru ca cer...cam multe? Desi, stiu ca pentru Dumnezeu nimic nu-i prea mult. Am cerut asa: nu as putea pleca impacata nici la manastire si nici sa ma casatoresc, decat dupa ce ii voi sti pe parintii mei si surorile mele bine (in sensul ca nu le-as lasa cu probleme majore, nerezolvate). Deci cer rezolvarea a doua lucruri dintr-un foc!
Poti cere si o mie dintr un foc , caci Lui nu-i nimic peste puteri , si sa fi sigura ca cele o mie de cereri dintr un foc sunt spre binele tau si al mantuirii tale iti vor fi rezolvate ! De asta sa fi sigura , dar , caci mereu exista si un dar , sa nu-ti aduci aminte de Dumnezeu doar la nevoi , ci relatia ta cu El sa fie continua , sincera , cu inima deschisa , fie ca esti intristata , mahnita , bolnava , fie ca esti in bucurie continua , si cu toate cele pe masa . Consecventa , nadejde , credinta si in primul rand dragoste !
Doamne ajuta !+
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #15  
Vechi 09.09.2011, 20:49:27
teodoraianys teodoraianys is offline
Member
 
Data înregistrării: 06.09.2011
Mesaje: 42
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Nu cred ca pui problema bine, practic, ii pui conditii lui Dumnezeu si consideri ca soarta parintilor si surorilor tale depinde de tine, de starea ta civila.
Stii cum e cand vine Domnul si ii spune unuia sa Ii urmeze, iar acela ii zice stai, Doamne, mai intai sa il ingrop pe tata...
Din punctul meu de vedere, nu esti pentru pregatita inca nici pentru calugarie, care presupune sa Il iubesti atat de mult pe Dumnezeu incat sa renunti la tot si la toate pentru el si nici pentru casatorie, cand cei doi isi lasa parintii pentru a intemeia o noua familie si pentru a se uni sufleteste si trupeste. Mi se pare ca ambele conditii presupun o jertfa, numai ca la casatorie e o jertfa mai usoara (adica, iti vizitezi rudele, le esti alaturi cum poti, dar tot trec pe plan secund)...
Sper sa nu te fi intristat, asa vad eu lucrurile. Cred ca ar trebui sa te rogi sa iti lumineze Dumnezeu mintea si sa te ajute sa intelegi care e voia Lui cu viata ta.
Iarta-ma, dar eu inteleg altfel lucrurile. Acela ii zice, intradevar, lui Hristos: mai intai sa-l ingrop pe tata...dar...acel tata era mort. La mine parintii au probleme ce necesita rezolvare intr-un sens sau altul. Nu-i suficient sa-mi gasesc doar eu calea...si nici Domnului nu cred ca i-ar fi pe plac daca eu as face asta, atata timp cat as simti-o o evadare, o renuntare la greutatea crucii ce mie data s-o port (cel putin pentru moment)...
Reply With Quote
  #16  
Vechi 09.09.2011, 21:11:46
teodoraianys teodoraianys is offline
Member
 
Data înregistrării: 06.09.2011
Mesaje: 42
Implicit

Vad ca exista si un canon legat de indatoririle copiilor fata de parinti, de care nu stiam si pe care l-am gasit aici http://www.crestinortodox.ro/forum/s...987#post397987 in raspunsul dat de Windorin
Reply With Quote
  #17  
Vechi 09.09.2011, 21:32:56
teodoraianys teodoraianys is offline
Member
 
Data înregistrării: 06.09.2011
Mesaje: 42
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Nu cred ca pui problema bine, practic, ii pui conditii lui Dumnezeu si consideri ca soarta parintilor si surorilor tale depinde de tine, de starea ta civila.
Si nu ca ar depinde de mine ceva, ca as putea eu sa intind mana spre mantuire :) Asta face Domnul. Spun doar ca nu as avea liniste daca as pleca. As fi, sa presupunem, in manastire cu gandul in lume...sau in casatorie simtindu-ma oarecum vinovata ca mie bine doar mie...Nu stiu daca gandesc bine, dar cam asta e in capul meu.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 09.09.2011, 23:23:01
bUGGs 000 bUGGs 000 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 06.09.2011
Mesaje: 11
Implicit

Citat:
În prealabil postat de teodoraianys Vezi mesajul
Ma intreb cat va mai intarzia Dumnezeu in a apleca urechea si catre mine pacatoasa. Nu stiu ce nu fac bine, caci simt ca bat pasul pe loc de vreo...3 ani. Parca nimic nu se misca; parca m-am oprit in loc si nu stiu incotro sa o iau: la stanga sau la dreapta...Ma gandesc si la casatorie (dar nu apare nimeni); ma gandesc si la calugarie (dar nu am suficient curaj). Intradevar, progresul il simt in interior. Simt pace, chiar si in furtuna...Insa uite ca a venit momentul in care imi vine sa strig: pana cand Doamne? Oare cat timp va mai dura starea aceasta? Oare ce vrea sa ma invete Domnul de ma tine asa...in stand-by?
Nu astepta sa-ti cada nimic din cer.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 10.09.2011, 16:32:16
piedonee's Avatar
piedonee piedonee is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Mesaje: 177
Implicit

Citat:
În prealabil postat de teodoraianys Vezi mesajul
Ma intreb cat va mai intarzia Dumnezeu in a apleca urechea si catre mine pacatoasa. Nu stiu ce nu fac bine, caci simt ca bat pasul pe loc de vreo...3 ani. Parca nimic nu se misca; parca m-am oprit in loc si nu stiu incotro sa o iau: la stanga sau la dreapta...Ma gandesc si la casatorie (dar nu apare nimeni); ma gandesc si la calugarie (dar nu am suficient curaj). Intradevar, progresul il simt in interior. Simt pace, chiar si in furtuna...Insa uite ca a venit momentul in care imi vine sa strig: pana cand Doamne? Oare cat timp va mai dura starea aceasta? Oare ce vrea sa ma invete Domnul de ma tine asa...in stand-by?
Cere cu credinta si raspunsul va fii,credinta inseamnad,nadejdie ca te va ajuta si randarea de a astepta......"nu va ingrijiti ce veti bea sau ce veti manca ca Tatal vostra va va da voua....."
trebuie sa crezi din suflet fara sa te indoiesti.....
Reply With Quote
  #20  
Vechi 10.09.2011, 18:29:26
Ioana Pavel Ioana Pavel is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Ioana Pavel
Implicit

Mie imi este greu sa cred ca tot ce trebuie sa facem este doar sa credem, si sa le lasam pe toate ale noastre in voia Lui. E greu sa Il ascult cand zice: "Nu va ingrijiti...nici de ce veti bea, nici de ce veti manca, nici cu ce va veti imbraca..." Practic, este pacat sa te ingrijesti de ceva, sa iti faci ganduri, sa te preocupi cu ele. El ne indeamna sa nu ne ingrijim nici macar de "ce vom zice.." in fata sefului, unui coleg sau unui grup de oameni caruia urmeaza sa ii vorbim...El ne spune cumva doar atat: "Lasa-la pe toate in grija Mea...treaba ta e doar sa crezi!"
Asa ca aceasta credinta in purtarea de grija a Lui Dumnezeu e cam echivalenta cu "a lasa sa iti pice din Cer", draga BuG...
Mie si oamenilor din ziua de azi (celor mai multi) mi se pare o nebunie aproape sa nu spui nimic atunci cand esti nedreptatit, sa nu te aperi catusi de putin atunci cand un coleg te supara la serviciu. Ceea ce este in contradictie cu sfatul Sfintilor. Un parinte, Lavrentie de la Frasinei spune: "Spune doar atat, "Iarta-ma!" Si mai mult nu. Nu va indreptati, ci atat sa spuneti. "Am gresit, iarta-ma!" Ce este mai mult e de la draci! Daca stati jos cu mintea, nu cadeti. Cum v-ati inaltat, gata ati cazut. Fiule, nu fugi de greu. Unde este greu, acolo este si cununa mai mare."
Care este totusi granita intre a face "ceea ce iti cere situatia" si intelepciunea crestina pentru cei care traiesc in lume...?
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sa-l pomenim in rugaciunile noastre pe Parintele Arsenie Papacioc ! cristiboss56 Stiri, actualitati, anunturi 45 18.09.2013 21:08:53
Casele noastre sau Casa lui Dumnezeu ? Constanta Intrebari utilizatori 18 02.09.2011 10:33:39
Sa ii pomenim in rugaciunile noastre... Sandra27 Umanitare 5 11.02.2011 16:40:38
Rugaciunile impotriva dusmanilor Il supara pe Dumnezeu costel Rugaciuni 39 16.10.2009 17:42:13
Incendiul din California; Raspunsul lui Dumnezeu Laurentiu Stiri, actualitati, anunturi 24 09.08.2008 20:36:31