Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Pocainta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 16.04.2010, 00:58:32
mihai anton mihai anton is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 04.03.2010
Locație: far from the madding crowd ...
Religia: Ortodox
Mesaje: 13
Implicit Cum sa fim ...

'Fii generos in prosperitate si recunoscator in ceasuri de restriste. Fii demn de increderea aproapelui tau si priveste-l cu ochi senini si prietenosi. Fii o comoara pentru cel sarac, dojenitor cu bogatul, un raspuns la strigatul nevoiasului si cumpanit la vorba. Nu fi nedrept cu nimeni si arata blandete tuturor. Fii o faclie pentru cei ce merg in intuneric, o bucurie pentru cel amarat, o mare pentru cel insetat, un refugiu pentru cel indurerat, un sprijin si aparator al victimelor asupririi. Fie ca integritatea si dreptatea sa-ti incununeze toate faptele. Fii patrie strainului, un balsam pentru cel suferind si fortareata pribeagului. Fii orbului ochi si lumina calauzitoare pentru pasii ratacitului. Fii o podoaba pentru chipul adevarului, o cununa pe fruntea fidelitatii, o coloana a templului dreptatii, un far la orizontul virtutii, roua pentru glia inimii omenesti, o arca pe oceanul cunoasterii, un soare pe cerul darniciei, o nestemata pe diadema intelepciunii, o lumina stralucitoare pe firmamentul generatiei tale si rod pe copacul umilintei ...'
__________________
'Dacă nu poți să treci peste ceea ce te ține în loc…nu poți să fii altul. Ca să fii mereu altul trebuie să te lași în urmă, să lași în urmă pe tine, cel vechi, ca să fii mereu nou ... '
Reply With Quote
  #2  
Vechi 16.04.2010, 02:23:58
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Sa fim buni ! Doar atat, nimic mai mult.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #3  
Vechi 16.04.2010, 18:09:29
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihai anton Vezi mesajul
'Fii generos in prosperitate si recunoscator in ceasuri de restriste. Fii demn de increderea aproapelui tau si priveste-l cu ochi senini si prietenosi. Fii o comoara pentru cel sarac, dojenitor cu bogatul, un raspuns la strigatul nevoiasului si cumpanit la vorba. Nu fi nedrept cu nimeni si arata blandete tuturor. Fii o faclie pentru cei ce merg in intuneric, o bucurie pentru cel amarat, o mare pentru cel insetat, un refugiu pentru cel indurerat, un sprijin si aparator al victimelor asupririi. Fie ca integritatea si dreptatea sa-ti incununeze toate faptele. Fii patrie strainului, un balsam pentru cel suferind si fortareata pribeagului. Fii orbului ochi si lumina calauzitoare pentru pasii ratacitului. Fii o podoaba pentru chipul adevarului, o cununa pe fruntea fidelitatii, o coloana a templului dreptatii, un far la orizontul virtutii, roua pentru glia inimii omenesti, o arca pe oceanul cunoasterii, un soare pe cerul darniciei, o nestemata pe diadema intelepciunii, o lumina stralucitoare pe firmamentul generatiei tale si rod pe copacul umilintei ...'
Fii, fii, fii, si iar fii si fie... :)))))

De la vorba pina la fapta nemincinoasa si neipocrita e drum luuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuung! :))))))))))
Reply With Quote
  #4  
Vechi 16.04.2010, 19:45:50
zoridezi zoridezi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2009
Mesaje: 729
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Fii, fii, fii, si iar fii si fie... :)))))

De la vorba pina la fapta nemincinoasa si neipocrita e drum luuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuung! :))))))))))
Zise cel ce nu este

Oare Dumnezeu cand a spus "Eu sunt Cel ce sunt", la ce Se referea?
Reply With Quote
  #5  
Vechi 16.04.2010, 22:44:32
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zoridezi Vezi mesajul
Zise cel ce nu este

Oare Dumnezeu cand a spus "Eu sunt Cel ce sunt", la ce Se referea?
Care exista in Sine si prin Sine , Care transcede timpul si spatiul , Care este stabil si neschimbat , totdeauna prezent . Dumnezeul nostru este real , ca El este" , nu ca idolii pagani care sunt doar niste inselaciuni demonice , Dumnezeul nostru este o realitate concreta , Care nu se supune legilor create de noi , fiindca nu e plasmuire a unor minti naive sau bolnavicioase ; El este Yahweh , " Eu Sunt " ! Sa nu uitam ca Dumnezeul creator Elohim Se reveleaza in Vechiul Testament si sub numele de El Elyon , Dumnezeul Preainalt . Acest nume ne arata ca Dumnezeu este conducator suprem al universuluiresus de oameni , de evenimente , mai presus de idoli si zeitati , mai presus de orice , asa cum stim deja din Numele de Yahweh .
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #6  
Vechi 17.04.2010, 18:10:34
zoridezi zoridezi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2009
Mesaje: 729
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Care exista in Sine si prin Sine , Care transcede timpul si spatiul , Care este stabil si neschimbat , totdeauna prezent . Dumnezeul nostru este real , ca El este" , nu ca idolii pagani care sunt doar niste inselaciuni demonice , Dumnezeul nostru este o realitate concreta , Care nu se supune legilor create de noi , fiindca nu e plasmuire a unor minti naive sau bolnavicioase ; El este Yahweh , " Eu Sunt " ! Sa nu uitam ca Dumnezeul creator Elohim Se reveleaza in Vechiul Testament si sub numele de El Elyon , Dumnezeul Preainalt . Acest nume ne arata ca Dumnezeu este conducator suprem al universuluiresus de oameni , de evenimente , mai presus de idoli si zeitati , mai presus de orice , asa cum stim deja din Numele de Yahweh .
Si mai presus de toate, Dumnezeu este Adevarul.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 17.04.2010, 21:12:10
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zoridezi Vezi mesajul
Si mai presus de toate, Dumnezeu este Adevarul.
Viața , Calea și Adevărul - Alfa și Omega !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #8  
Vechi 17.04.2010, 23:02:15
OmuBun
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Cum sa fim!...

Candva, prin 2004 parca, am lasat pe masuta din colt a bisericii ortodoxe din Londra ceva asemanator cu cele scrise mai sus (vezi atasamentul). Apoi, dupa vreun an, intamplarea a facut sa merg la ziua unui prieten aparut recent in viata mea. Surpriza a fost in momentul in care am descoperit pe peretele de deasupra biroului, pagina mea inramata. Nu i-am spus niciodata cine era autorul acelor randuri, dar am simtit ca Dumnezeu are o infinitate de bucurii de facut...
Attached Files
File Type: doc AI DREPTUL SA RIDICI PIATRA.doc (205,0 KB, 18 views)
Reply With Quote
  #9  
Vechi 17.04.2010, 23:09:41
carmina carmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.01.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 693
Implicit Perspectiva ortodoxa asupra lumii

"Ortodoxia este viata. Daca nu traim ortodoxia, pur si simplu nu suntem ortodocsi, indiferent de ce convingeri formale am avea." (Pr.Serafim Rose - Perspectiva ortodoxa asupra lumii)

„Biserica lui Hristos traieste si este libera.
In ea ne miscam si vietuim, intru Hristos Cel care este Capul ei.
In El avem libertate deplina.
In Biserica cunoastem adevarul si adevarul ne va face liberi (Ioan 8:32).
Esti in Biserica lui Hristos de fiecare data cand il ridici pe cel cazut in intristare, ori cand faci milostenie celui sarac, si il vizitezi pe cel bolnav.
Esti in Biserica lui Hristos cand esti bun si intelegator, cand refuzi sa te manii pe fratele tau, chiar si atunci cand ti-a ranit sentimentele.
Esti in Biserica lui Hristos cand te rogi: Doamne, iarta-l! Cand muncesti cinstit la slujba ta, intorcandu-te obosit seara acasa, dar cu zambetul pe buze; cand rasplatesti raul cu dragostea - esti in Biserica lui Hristos.

Nu vezi, asadar, tinere prieten, cat de aproape este Biserica lui Hristos?

Tu esti Petru si Dumnezeu si-a cladit Biserica Sa pe tine. Tu esti piatra Bisericii Sale impotriva careia nimic nu poate izbandi...

Sa cladim biserici cu credinta noastra, biserici pe care nici o putere omeneasca nu le poate dobori, o biserica a carei temelie este Hristos...

Simte-l pe fratele tau langa tine.
Nu intreba niciodata: Cine e el?
Mai degraba zi: Nu e un strain; este fratele meu. Este Biserica lui Hristos la fel ca si mine.”
__________________________________________________ __________________________

ps:am retinut si eu acele randuri, multumesc.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 21.04.2010, 16:17:53
forfota forfota is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.03.2010
Locație: Ardeal
Religia: Ortodox
Mesaje: 204
Implicit

Sa fim noi insine fara a incerca sa dovedim cine suntem.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare