Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 31.10.2015, 11:40:08
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Din știri reiese că nu aveau autoruzație de la ISU.
Iar ISU da autorizatia de PCI, dupa ce in prealabil are loc o analiza PCI a localului.Din analiza PCI rezulta daca cladirea poate sa organizeze un astfel
de evenimente, mai ales cu efecte pirotehnice. Apoi mai trebuie sa faci fel de
fel proiecte pe care cei de la ISU la impun, expertize si la sfarsit modificarea
cladirii (daca asta rezulta din analize) pt a organiza evenimente cu efecte
pirotehnice.
Toate astea costa bani foarte multi, adica investitii pt patroni.Ori patronii tocmai aia nu vor.Cheltuieli.

Lasand la o parte efectele pirotehnice ca o sala sa gazduiasca legal o intrunire
de 500 de oameni iti trebuie minim 6 iesiri, fiecare iesire avand minim 80 de cm latime.
Sunt cam peste 40 de pagini de recomandari care trebuiesc respectate
cu strictete ca un local sa desfasoare intruniri cu sute de persoane.
  #22  
Vechi 31.10.2015, 11:40:55
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Dumnezeu sa aibe mila de ei si pe cei plecati sa-i ierte si sa-i odihneasca in pace.

Dar lamuriti-ma si pe mine: ce este acel club colectiv? Cui apartine?
Ca vad ca scrie si de copii.
Cel mai probabil o cladire dezafactata pe care daca cei de la PCI ar vedea-o ar
pune lacat si i-ar muri afacerea.
De altfel pun pariu ca mai toti refuza analize PCI , pt ca ar trebui sa-si inchida afacerea.Deci exista multe cluburi/localuri
care nu sunt conforme si o astfel de tragedie se poate intampla oricand.

Last edited by Copacel; 31.10.2015 at 11:42:59.
  #23  
Vechi 31.10.2015, 12:14:40
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit



,, Doamne, spune-mi care este sfarsitul vietii mele, care este masura zilelor mele, ca sa stiu cat de trecator sunt. Iata, zilele mele sunt cat un lat de mana, si viata mea este ca o nimica inaintea Ta. Da, orice om este o suflare, indiferent cat de bine s-ar tine. Da, omul umbla ca o umbra, se framanta degeaba, strange la comori si nu stie cine le va lua. Acum, Doamne, ce mai pot nadajdui eu? In Tine imi este nadejdea" (Psalmul 39)
  #24  
Vechi 31.10.2015, 12:16:00
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române (BOR), Daniel, a adresat sâmbătă un mesaj de compasiune și apel la solidaritate în urma incendiului de la Clubul Colectiv din Capitală, îndemnând la unirea rugăciunii cu fapta milostivă pentru cei aflați în suferință.
"Cu multă tristețe am aflat de tragedia provocată de un incendiu la Clubul Colectiv din București în noaptea de 30 spre 31 octombrie 2015, în urma căruia și-au pierdut viața 27 de persoane, peste 160 au fost rănite, dintre care 146 au fost internate în 12 spitale din capitală. În aceste momente de mare durere pentru familiile, rudele, prietenii și cunoscuții celor decedați sau aflați în spitale, adresăm acestora cuvânt părintesc de compasiune și de alinare sufletească. Suntem alături de cei aflați în suferință pe patul de spital și ne rugăm lui Dumnezeu pentru alinarea durerilor și vindecarea lor. De asemenea, ne rugăm Mântuitorului Iisus Hristos, Cel răstignit și înviat, să odihnească în pacea și iubirea Sa sufletele celor decedați din cauza incendiului și să-i întărească sufletește pe cei îndoliați", afirmă întâistătătorul BOR, în mesajul transmis AGERPRES de Biroul de presă al Patriarhiei Române.
Totodată, Patriarhul solicită ca parohiile din București cărora aparțin tinerii decedați sau cei afectați de arsuri "să ajute spiritual și material familiile îndoliate și familiile celor aflați în spitale. Reînnoim apelul nostru pentru donare de sânge spre salvarea vieții celor din spitale".
"Să unim rugăciunea cu fapta milostivă pentru toți cei aflați în suferință!", mai afirmă patriarhul.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
  #25  
Vechi 31.10.2015, 14:31:51
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Fie ca suferintele celor raniti sa fie spre slava lui Dumnezeu, iar ei sa ajunga sa- L mărturisească pe Hristos, nu sa participe la sarbatori sataniste. Insusi faptul ca intrarea a fost libera trebuia sa le dea de gandit...

Ceva nu miroase bine din ce am citit. Se pare ca salvarile s-au pus in miscare suspect de târziu... Stim toate dedesubturile Halloween-ului? Unii sustin ca acesta nu se limiteaza doar la masti, ci necesita si sacrificii umane in onoarea necuratului... Brr!
  #26  
Vechi 31.10.2015, 14:48:36
The Willful One
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Antonia, hai sa nu gandim prea departe. NU cred ca a fost intentionat, ci pur si simplu o sarbatoare mistica isi cere tributul. Cand cinstesti un Zeu, ca este al Infernului sau Dumnezeul Adevarat al Cerurilor, se pun anume forte in miscare. Prin tot ce faci, gandesti si simti in acest cadru chemi: damnare sau mantuire.
De asta sunt asa indignat de contextul "cultural" al aducerii acestei ciudatenii de catre imperialisti. Nu au decat sa faca ce ritualuri vor in cloaca aceea de america, dar nu sa aduca pe cap, prin spiritul de slugi aglutinate al balcanicilor ce suntem noi si cinismul manipulator al spalacitilor ce sunt ei, tot felul de porcarii.
  #27  
Vechi 31.10.2015, 14:50:47
The Willful One
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Copacel Vezi mesajul
Iar ISU da autorizatia de PCI, dupa ce in prealabil are loc o analiza PCI a localului.Din analiza PCI rezulta daca cladirea poate sa organizeze un astfel
de evenimente, mai ales cu efecte pirotehnice. Apoi mai trebuie sa faci fel de
fel proiecte pe care cei de la ISU la impun, expertize si la sfarsit modificarea
cladirii (daca asta rezulta din analize) pt a organiza evenimente cu efecte
pirotehnice.
Toate astea costa bani foarte multi, adica investitii pt patroni.Ori patronii tocmai aia nu vor.Cheltuieli.

Lasand la o parte efectele pirotehnice ca o sala sa gazduiasca legal o intrunire
de 500 de oameni iti trebuie minim 6 iesiri, fiecare iesire avand minim 80 de cm latime.
Sunt cam peste 40 de pagini de recomandari care trebuiesc respectate
cu strictete ca un local sa desfasoare intruniri cu sute de persoane.
De aceea capitalismul trebuie distrus pe orice cale. Pentru ca e oranduirea favorita a Partii Intunecate, fiind bazat pe lacomie si pe nepasarea fata de Viata si Facatorul ei. Dupa cum se vede din aceasta tragedie si din multe altele, la fel, sau de amploare mai mica sau mai mare.
  #28  
Vechi 31.10.2015, 14:53:37
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Maizi cevași deamericani.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
  #29  
Vechi 31.10.2015, 14:55:51
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Ceva nu miroase bine din ce am citit. Se pare ca salvarile s-au pus in miscare suspect de târziu... Stim toate dedesubturile Halloween-ului? probleme cu masarda
Da, da...probabil că medicii de pe salvări veneau de la o petrecere de halloween sau or fi fost pe o mână cu organizatorii concertului. Trebuie să ai ceva probleme la mansardă să debitezi o asemenea teorie a conspirației.
  #30  
Vechi 31.10.2015, 15:10:26
The Willful One
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Patronul...ehei...norocul lui e ca suntem balcanici. Sa vedem ce va face ancheta, si care si cata este vinovatia acelei persoane...
Nu cred in paranoica teorie a conspiratiei; antonia bate campii la capitolul asta. (Antonia, cumva medicii erau cipuiti?). Nu e mai putin adevarat ca halouin este o sarbatoare care conjura anume energii, si aceasta e, poate, o cauza in plan subtil pentru orice se poate intampla. Dar, e la fel de adevarat ca principala cauza, pentru orice om cu capul pe umeri, sunt neglijenta si coruptia criminale, tipice balcanicilor.
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare