Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Calugarul
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #281  
Vechi 08.08.2012, 10:16:45
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Tartaruga Vezi mesajul
Ca atare, raspunsul la intrebarea dvs. este cautarea echilibrului si justei masuri in toate fiind totusi constienti ca si acesta este doar un pas, restul este scris in genele omului, dar ceea ce cred, si stiinta pare sa inceapa o incercare de a demonstra: anumite informatii din genomul uman pot fi influentate de puterea mintii noastre. In mintea umana rezida solutia: cel ce crede muta muntii din loc.
Soluția părintelui ar fi să avem o concepție de viață creștină. Concepția de viață creștină: oxigen (aer bun), glicogen (hrană rațională), somn, să-ți păstrezi energia vitală (hormonii) și să ai un program de viață creștină.
  #282  
Vechi 08.08.2012, 10:19:52
Tartaruga Tartaruga is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.07.2012
Mesaje: 709
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Tocmai ce spuneam, ei sucesc adevărul cu scopul de a-l depărta pe om de Dumnezeu și de o viață curată. Barbații să desfrâneze cât mai des...ceea ce ar duce la dezechilibre mentale și sociale (exemple sunt destule), iar femeia la fel să nu mai țină cont de posturi și să folosescă contraceptive (pentru ca afacerea să meargă). Este evident că aceste studii suntanticreștine și aceste recomandări care nu au nimic în comun cu Legile lui Dumnezeu.
Dvs. ati inteles ce ati vrut si aplicati cum doriti pentru ca autorii nu au demonstrat utilitatea contraceptivelor ci exact contrariul: utilitatea spermei, deci a contactului liber. Au chiar afirmat ca o prostituata care foloseste prezervativ, este la fel de deprimata ca si o persoana care nu are nici un fel de contact cu barbatii, si toate sunt la fel deprimate ca una care are relatie stabila dar cu prezervativ, iar cele care folosesc prezervativ pot sa tot ia contraceptive ca devin si mai deprimate. Iar la toate acestea gradul de depresie e constanta, deci pot ramane abstinente cat doresc. Singurele fericite sunt cele cu contact direct cu sperma, dar cum sperma este ca un drog, si psihicul lor fluctueaza apoi cu frecventa contactului: cu cat este mai rar (si deci nu isi iau drogul) cu atat se deprima mai tare. Iar rar sa nu va inchipuiti ca inseamna o data doua pe an.
Iar daca observati, raspunsul la intrebarea ce v-am pus-o in legatura cu afirmatiile lui Arsenie Boca: "cele ce stam singure suntem bolnave mental din cauza ca nu avem contact cu sperma barbatului?", raspunsul articolului este clar: nu numai ca suntem mai depresive dupa parerea lor, dar nici macar nu exista diferente intre una care duce o viata curata si o prostituata ce foloseste prezervativ. Daca nici asta nu va convinge cat de multa aberatie este in ideea de a considera ca psihicul femeii ar depinde de sperma barbatului, atunci eu mi-am batut gura degeaba si discutia nu are nici un sens, este dovada clara ca sunt unii care cred absolut doar ce au chef fara nici o sustinere nici obiectiva si nici de alta natura.
  #283  
Vechi 08.08.2012, 10:21:58
Tartaruga Tartaruga is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.07.2012
Mesaje: 709
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Soluția părintelui ar fi să avem o concepție de viață creștină. Concepția de viață creștină: oxigen (aer bun), glicogen (hrană rațională), somn, să-ți păstrezi energia vitală (hormonii) și să ai un program de viață creștină.
Sunt deacord cu conceptia, eu criticam doar metodele pentru ca denota lipsa de iubire sa afirme ca fara sperma femeia ar avea probleme mentale. Pe langa faptul ca realitatea il contrazice (ma refer strict la metoda utilizata).
  #284  
Vechi 08.08.2012, 10:26:40
sad story sad story is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.05.2012
Mesaje: 265
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Tartaruga Vezi mesajul
sa afirme ca fara sperma femeia ar avea probleme mentale.
Cine a afirmat asta? poate vreun medic occidental, insa nu e un adevar cunoscut in medicina, predat studentilor.
  #285  
Vechi 08.08.2012, 10:31:43
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Tartaruga Vezi mesajul
Dvs. ati inteles ce ati vrut si aplicati cum doriti pentru ca autorii nu au demonstrat utilitatea contraceptivelor ci exact contrariul: utilitatea spermei, deci a contactului liber. Au chiar afirmat ca o prostituata care foloseste prezervativ, este la fel de deprimata ca si o persoana care nu are nici un fel de contact cu barbatii, si toate sunt la fel deprimate ca una care are relatie stabila dar cu prezervativ, iar cele care folosesc prezervativ pot sa tot ia contraceptive ca devin si mai deprimate. Iar la toate acestea gradul de depresie e constanta, deci pot ramane abstinente cat doresc. Singurele fericite sunt cele cu contact direct cu sperma, dar cum sperma este ca un drog, si psihicul lor fluctueaza apoi cu frecventa contactului: cu cat este mai rar (si deci nu isi iau drogul) cu atat se deprima mai tare. ......
Am înțeles foarte bine. Sustțin și repet că studiul respectiv nu face decât să depărteze pe om de Dumnezeu. Nu putem vorbi de contact liber în creștinism. Deci e clar ca acest studiu este unul ateu sau chiar anticreștin.

Eu vă las în teoriile și studiile dumneavoastră. Vă mulțumesc pentru infiomații, unele dintre ele chiar îmi sunt utile și am să țin seama de ele sau mai exact am să cercetez unele aspecte pentru a-mi da mie niște răsounsuri și nu pentru a vă combate teoria.
  #286  
Vechi 08.08.2012, 10:35:07
Tartaruga Tartaruga is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.07.2012
Mesaje: 709
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Eu m-am lămurit și vă propun să încetăm cu aceste "dejecții" pe un forum creștin ortodox.
Sunt deacord cu dvs. Din pacate, daca nu ar fi existat acel articol al lui Arsenie Boca, multi ar fi stat departe de astfel de... numiti-le cum doriti. Ma surprinde insa ca insistati sa il aparati in aceasta idee in loc sa recunoasteti ca omul a mai si gresit. In fine, faceti cum doriti, mie insa imi pare ca in acest caz bate spre idolatrie. Imi cer scuze de parere.
  #287  
Vechi 08.08.2012, 10:37:38
Decebal Decebal is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.07.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.651
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Tartaruga Vezi mesajul
Iar daca observati, raspunsul la intrebarea ce v-am pus-o in legatura cu afirmatiile lui Arsenie Boca: "cele ce stam singure suntem bolnave mental din cauza ca nu avem contact cu sperma barbatului?",
Stimată Adriana Tartaruga, afirmațiile respective nu trebuie luate ca niște generalizări absolute, pentru că în acest caz ar trebui să deducem că ar fi valabile și în cazul monahiilor, ceea ce nu este cazul pentru că Părintele Arsenie Boca, Dumnezeu să-l miluiască și să-l numere cu drepții, nu susținea non-valoarea monahismului feminin.

Dumneavoastră puteți să nu citiți, stați liniștită, îl citesc și l-au citit zeci și sute de mii de oameni care datorită Părintelui Arsenie Boca și-au mai revenit de pe căile greșite pe care o luaseră.
  #288  
Vechi 08.08.2012, 10:39:04
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Dacă erați mai atentă ați fi observat că i-am confirmat lui Alin că sfinenie nu înseamnă neapărat infaibilitate.
  #289  
Vechi 08.08.2012, 10:48:30
Tartaruga Tartaruga is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.07.2012
Mesaje: 709
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sad story Vezi mesajul
Cine a afirmat asta? poate vreun medic occidental, insa nu e un adevar cunoscut in medicina, predat studentilor.
Afirmatia apartine celui discutat aici, Arsenie Boca. Tocmai faptul ca nu-i adevarat am incercat sa-l demonstrez, fara succes insa pentru ca fiecare crede ce vrea.
  #290  
Vechi 08.08.2012, 10:49:48
Tartaruga Tartaruga is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.07.2012
Mesaje: 709
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Dacă erați mai atentă ați fi observat că i-am confirmat lui Alin că sfinenie nu înseamnă neapărat infaibilitate.
Ok. Daca la asta v-ati referit cand ati facut afirmatia, atunci mea culpa, imi cer scuze.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
rugaciunea Parintelui Arsenie Boca clujeanul33 Rugaciuni 3 30.11.2010 16:57:10
mari duhovnici romani de ieri si de azi monicutza Mari Duhovnici si predicile lor 27 02.10.2010 21:40:29
100 de ani de la nasterea Parintelui Arsenie Boca cristiboss56 Resurse ortodoxe on-line 0 20.09.2010 22:22:55
Mari duhovnici si sfaturile lor Iubirea Mari Duhovnici si predicile lor 2 26.07.2010 22:42:27