Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Calugarul
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #311  
Vechi 08.08.2012, 19:55:24
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Apropo terminologiile pe care le tot folosiți au cumva menirea de a intimda? Nimeni nu a pomenit că secreția protatei este endocrină sau exocrină. Nu știu ce vreți să tot demonstrați. Că ați făcut medicina și că sunteți mai deșteaptă decât părintele Arsenie? Foarte frumos, nu cred că părintele s-ar supăra.

Medicina este o știință descoperită de Dumnezeu omului. Dacă Dumnezeu nu ar fi îngăduit acestea acum dumnevoastră și noi toți am fi fost neștiutori. Bănuiesc că profesați în domeniul biochmiei sau ceva de genul. Păi dacă v-aș lua tabelul medelev ați fi în aer.

Last edited by ovidiu b.; 08.08.2012 at 20:13:02.
  #312  
Vechi 08.08.2012, 20:13:13
Tartaruga Tartaruga is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.07.2012
Mesaje: 709
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Și de cine e produs lichidul seminal? Prostata produce cea mai mare parte a lichidului seminal, testiculele doar 5% își aduc aportul.
Domnule Ovidiu,
Prostata secreta o parte din lichidul seminal si deverseaza in el multe substante: proteine de tip enzima, prostaglandine, zinc etc. dar nu secreta NICI UN HORMON. Nici unul. Este o glanda EXOCRINA adica glanda care deverseaza ceea ce produce intr-un CANAL si de acolo in afara glandei si apoi in afara organismului. Astfel de glande sunt prostata, glande salivare, pancreas exocrin etc.

HORMONII sunt produsi de glande ENDOCRINE, adica glande care deverseaza in SANGE ceea ce produc iar de aici merg in interiorul organismului pentru a actiona asupra organelor tinta. Astfel de glande sunt testiculii/ovarele, pancreasul endocrin, hipofiza, hipotalamusul, suprarenalele, sistemul endocrin asociat tubului digestiv etc.

Deci prostata NU SECRETA NICI UN HORMON, ci o gramada de alte substante necesare fluiditatii spermei, motilitatii canalului prin care trece, nutritia spermatozoizilor etc. Iar prostata este SUB CONTROLUL hormonilor testiculari.

Femeia este cea care are un organ in plus care secreta HORMONI: este vorba de placenta. Organ temporar necesar bebelusului, dar este singurul organ cu secretie endocrina in plus la unul din sexe. Asta este.

Last edited by Tartaruga; 08.08.2012 at 20:16:25.
  #313  
Vechi 08.08.2012, 20:15:41
Tartaruga Tartaruga is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.07.2012
Mesaje: 709
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Apropo terminologiile pe care le tot folosiți au cumva menirea de a intimda? Nimeni nu a pomenit că secreția protatei este endocrină sau exocrină. Nu știu ce vreți să tot demonstrați. Că ați făcut medicina și că sunteți mai deșteaptă decât părintele Arsenie? Foarte frumos, nu cred că părintele s-ar supăra.

Medicina este o știință descoperită de Dumnezeu omului. Dacă Dumnezeu nu ar fi îngăduit acestea acum dumnevoastră și noi toți am fi fost neștiutori. Bănuiesc că profesați în domeniul biochmiei sau ceva de genul. Păi dacă v-aș lua tabelul medelev ați fi în aer.
Cititi postarea de mai sus si comentati apoi va rog.
  #314  
Vechi 08.08.2012, 20:31:57
Decebal Decebal is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.07.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.651
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Tartaruga Vezi mesajul
Aici este vorba pana la urma chiar de caracterul domniei sale.

Dar a vrut musai sa le aserveasca sotului ...

... femeia nu atarna de barbat ....

Dl. Arsenie Boca, in calitate de duhovnic, ...
Stimată Adriana Tartaruga, poate faceți un efort să îl respectați pe Părintele Arsenie Boca, Părinte care nu este un simplu domn. Dar este evident că dumneavoastră nu vă puteți ridica la înălțimea staturii sale și nu puteți să faceți prea multe calificative. Faptul că în domeniul medical aveți mai multe competențe decât Părintele Arsenie Boca, Părinte ce ar putea să fie canonizat ca sfânt spre deosebire de dumneavoastră, și faptul că este posibil să nu fi exprimat ideile atât de bine, nu pune la îndoială caracterul și statura spirituală și morală a Părintelui, statură pe care dumneavoastră nu sunteți în măsură să o măsurați. După cum s-a mai spus pe acest topic, sfințenia vieții nu înseamnă necesar infailibilitate în materie științifică. Părintele Arsenie a lucrat cu știința pe care a avut-o și cu clarvederea pe care Dumnezeu i-a dat-o, pentru că poate nu știați că era și clarvăzător, și există destul mărturii că era clarvăzător. Clarvăzător fiind și mai inițiat într-ale credinței și spiritualității decât dumneavoastră, avea acces la anumite aspecte ale realității pe care dumneavoastră nu le sesizați sau le sesizați mult mai greu.

Ar trebui deci să arătați mai mult respect pentru Părintele Arsenie Boca, pentru că nu era un simplu domn, un Părinte care a ajutat și în viață fiind și după moartea biologică mulți oameni și care a fost în felul lui și un profet pentru această țară și pentru acest popor. Există multe mărturii ale unor oameni care au fost ajutați prin rugăciunile către Arsenie Boca, și știu cazuri clare, chiar eu însumi am fost surprins și ajutat de învățăturile lui, și de aceea vă rog să acordați rerspectul cuvenit unui Părinte răsăriteano-catolic (=ortodox).

Pe de altă parte, privitor la raportul dintre bărbat și femeie în căsătorie, Sfântul Apostol Pavel vorbește foarte clar că bărbatul este capul femeii și prin urmare femeia, în căsătorie, dacă alege pe cine trebuie, atârnă într-un fel sau altul de bărbat, fie și numai pentru că bărbatul este capul femeii. Dar Apostolul Pavel nu avea în vedere nici un fel de aservire a femeii, ci o relație și un raport care sunt în cele din urmă normale ca într-o căsătorie bărbatul să fie capul, și al femeii și al familiei. Așa este normal. Și nu este vorba despre nici o aservire, ci de complementaritate între bărbat și femeie, nu de o relație de dominație și de aservire.
  #315  
Vechi 08.08.2012, 20:48:26
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Tartaruga Vezi mesajul
Cititi postarea de mai sus si comentati apoi va rog.
Păi citiți ce am scris și eu.
  #316  
Vechi 08.08.2012, 20:49:25
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Potrivit unor cercetări, în prostată se formează o anumită cantitate de hormoni sexuali atât masculini, cât și feminini.

Last edited by ovidiu b.; 08.08.2012 at 20:53:46.
  #317  
Vechi 08.08.2012, 20:51:52
Tartaruga Tartaruga is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.07.2012
Mesaje: 709
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Decebal Vezi mesajul
Stimată Adriana Tartaruga, poate faceți un efort să îl respectați pe Părintele Arsenie Boca, Părinte care nu este un simplu domn. Dar este evident că dumneavoastră nu vă puteți ridica la înălțimea staturii sale și nu puteți să faceți prea multe calificative. Faptul că în domeniul medical aveți mai multe competențe decât Părintele Arsenie Boca, Părinte ce ar putea să fie canonizat ca sfânt spre deosebire de dumneavoastră, și faptul că este posibil să nu fi exprimat ideile atât de bine, nu pune la îndoială caracterul și statura spirituală și morală a Părintelui, statură pe care dumneavoastră nu sunteți în măsură să o măsurați. După cum s-a mai spus pe acest topic, sfințenia vieții nu înseamnă necesar infailibilitate în materie științifică. Părintele Arsenie a lucrat cu știința pe care a avut-o și cu clarvederea pe care Dumnezeu i-a dat-o, pentru că poate nu știați că era și clarvăzător, și există destul mărturii că era clarvăzător. Clarvăzător fiind și mai inițiat într-ale credinței și spiritualității decât dumneavoastră, avea acces la anumite aspecte ale realității pe care dumneavoastră nu le sesizați sau le sesizați mult mai greu.

Ar trebui deci să arătați mai mult respect pentru Părintele Arsenie Boca, pentru că nu era un simplu domn, un Părinte care a ajutat și în viață fiind și după moartea biologică mulți oameni și care a fost în felul lui și un profet pentru această țară și pentru acest popor. Există multe mărturii ale unor oameni care au fost ajutați prin rugăciunile către Arsenie Boca, și știu cazuri clare, chiar eu însumi am fost surprins și ajutat de învățăturile lui, și de aceea vă rog să acordați rerspectul cuvenit unui Părinte răsăriteano-catolic (=ortodox).

Pe de altă parte, privitor la raportul dintre bărbat și femeie în căsătorie, Sfântul Apostol Pavel vorbește foarte clar că bărbatul este capul femeii și prin urmare femeia, în căsătorie, dacă alege pe cine trebuie, atârnă într-un fel sau altul de bărbat, fie și numai pentru că bărbatul este capul femeii. Dar Apostolul Pavel nu avea în vedere nici un fel de aservire a femeii, ci o relație și un raport care sunt în cele din urmă normale ca într-o căsătorie bărbatul să fie capul, și al femeii și al familiei. Așa este normal. Și nu este vorba despre nici o aservire, ci de complementaritate între bărbat și femeie, nu de o relație de dominație și de aservire.
Domnule Decebal, daca ati fi fost femeie si in cunostinta de cauza, acum ati fi tacut.
Iar pentru partea a doua, Domnul Arsenie Boca NU mi-a fost parinte, deci "domnul" este o formula cu suficient respect pentru domnia sa.
Iar discutie pe baza celor ce pomeniti acum din Ap. Pavel as putea incepe cu dvs. dar oricum nu sunteti in dispozitia de a o intelege. Pana una alta, ap. Pavel nu a spus ca se poate utiliza minciuna sau dezinformarea pentru a convinge oamenii de credinta proprie asa cum a facut Dl. Arsenie Boca.
Cu tot respectul.

Last edited by Tartaruga; 08.08.2012 at 20:54:34.
  #318  
Vechi 08.08.2012, 20:56:18
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Tartaruga Vezi mesajul
Domnule Decebal, daca ati fi fost femeie si in cunostinta de cauza, acum ati fi tacut.
Iar pentru partea a doua, Domnul Arsenie Boca NU mi-a fost parinte, deci "domnul" este o formula cu suficient respect pentru domnia sa.
A fost părinte...idiferent dacă ți-a fost sau nu duhovnic....tot cu părinte îi te adresezi.
  #319  
Vechi 08.08.2012, 21:05:33
Decebal Decebal is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.07.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.651
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Tartaruga
Domnul Arsenie Boca NU mi-a fost parinte, deci "domnul" este o formula cu suficient respect pentru domnia sa.
Stimată Adriana Tartaruga, nici nu trebuie să vă fi fost dumneavoastră Părinte, că le-a fost altora și în viață și după moarte. Și în virtutea faptului că le-a fost altora Părinte, plus că a fost și o voce profetică și un clarvăzător, ar trebui să îi acordați respectul cuvenit. A mai fost și preot tot spre deosebire de dumneavoastră și a avut o viață cu mult mai grea și cu mult mai multe restriști, și din cauza regimului politic, decât dumneavoastră. Așa că respectul cuvenit în fața unui om a cărui statură spirituală și morală și a cărui sfințenie nu sunteți în măsură să le evaluați.

Last edited by Decebal; 08.08.2012 at 21:16:14.
  #320  
Vechi 08.08.2012, 21:23:46
Tartaruga Tartaruga is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.07.2012
Mesaje: 709
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Potrivit unor cercetări, în prostată se formează o anumită cantitate de hormoni sexuali atât masculini, cât și feminini.
In prostata nu exista celule endocrine care sa secrete hormoni. Tocmai de aceea este organ pur exocrin (cu secretie externa) fata de pancreas de exemplu care este mixt, atat endocrin (secretie de hormoni in sange) cat si exocrin (excretie de enzime etc prin canale de excretie). Nu numai ca ceea ce spuneti nu exista, dar vad cu zecile la microscop si nici urma de celula endocrina in vreuna. Singurele ocazii in care exista asa ceva sunt cancerele de grad 5, extrem de agresive, care sunt atat de nediferentiate incat se apuca sa secrete ceea ce prostata normala nu face: hormoni. Asa ca, dupa parerea mea, ati inteles dvs. gresit, poate ca scria de sperma (care contine hormoni, se formeaza initial la nivel testicular iar testiculul produce hormoni) si dvs. ati tras concluzia ca acei hormoni trebuie sa fi fost secretati de prostata. Recititi cele gasite, si daca vi se pare in continuare ceea ce ati spus, aratati-mi si mie va rog.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
rugaciunea Parintelui Arsenie Boca clujeanul33 Rugaciuni 3 30.11.2010 16:57:10
mari duhovnici romani de ieri si de azi monicutza Mari Duhovnici si predicile lor 27 02.10.2010 21:40:29
100 de ani de la nasterea Parintelui Arsenie Boca cristiboss56 Resurse ortodoxe on-line 0 20.09.2010 22:22:55
Mari duhovnici si sfaturile lor Iubirea Mari Duhovnici si predicile lor 2 26.07.2010 22:42:27