Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Botezul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 07.05.2016, 00:11:32
roxanapopa70 roxanapopa70 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.12.2008
Mesaje: 102
Smile Excomunicare

Salutare
Care sunt conditiile pt excomunicare ?Trebuie sa fac o cerere ?Aveti un model?Nu e o gluma ,vorbesc cat se poate de serios
Reply With Quote
  #2  
Vechi 07.05.2016, 00:38:42
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de roxanapopa70 Vezi mesajul
Salutare
Care sunt conditiile pt excomunicare ?Trebuie sa fac o cerere ?Aveti un model?Nu e o gluma ,vorbesc cat se poate de serios
De ce vrei excomunicare ?
Reply With Quote
  #3  
Vechi 07.05.2016, 00:46:44
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

"Excomunicare" este un termen din dreptul canonic catolic. Presupunand ca sunteti catolica, metoda cea mai simpla ar fi sa faceti un pacat care duce la excomunicare automata, astfel ca nu mai e nevoie de nicio cerere. De exemplu: faceti un avort. Sau aruncati cu un ou clocit intr-un preot, in timp ce oficiaza Sfanta Liturghie.

Daca, insa, asa cum banuiesc, sunteti ortodoxa, si va referiti la ceva gen "dezbotezare" va trebui sa faceti o cerere de radiere din matricola botezatilor, existenta la parohia la care v-ati botezat. Din cauza ca Biserica Ortodoxa considera ca Botezul nu poate fi anulat la cerere, va va respinge cererea. In baza raspunsului primit, puteti incerca o actiune judecatoreasca, cerand instantei radierea dv.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #4  
Vechi 07.05.2016, 02:22:08
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Trolareala la care se ofera asistenta juridica gratuita.

Dl. Mihnea, cum au tratat mai marii dvs. astfel de cereri, noi astia din BO nu prea am auzit de astfel de nevoi "duhovnicesti" dar am inteles ca in lumea romano-catolica ploua cu asa ceva, se executa cererile la foc automat si se face imposibilul, "dezbotezandu-se" din condei petentul, sau se ajunge la procese BRC cautand clementa la autoritatile laice pentru opozitia duhovniceasca la asemenea nazdravanie?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 07.05.2016, 04:11:10
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

In tarile germanice unde exista un impozit bisericesc perceput de fisc exista un mare numar de astfel de cereri. Nu din nevoie "duhovniceasca", ci ca sa scape de impozit.

In Ro, unde s-a incetatenit obiceiul ca ortodocsii sa nu plateasca la Biserica lor si sa carteasca preotii care isi cer onorariul la inmormantari, este normal ca astfel de cereri sa fie o raritate. Daca oricum nu platesti, de ce sa te bati cu birocratia ecleziala sa te stearga din catalog ?
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #6  
Vechi 07.05.2016, 11:45:48
roxanapopa70 roxanapopa70 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.12.2008
Mesaje: 102
Implicit

Mai oameni buni, NU VREAU SA FAC PACATE SAU FAPTE ANTISOCIALE !!!!! Pur si simplu nu ma regasesc nici in BOR nici in BRC nici in alta biserica,nici nu cred ca "Dumnezeu prefera lemnul" .De cand fac voluntariat si ma implic in campanii umanitare (atat cat pot,din toata inima) viata mea e schimbata in bine(aici l-am gasit pe Dumnezeu).Desi l-am rugat pe preotul BOR sa ma taie de pe lista tot figurez desi nu mai platesc taxa. Desi sunt amenintata ca daca nu platesc nu voi fi ingropata crestineste,e ok banii pt asa ceva las scris sa fie dati tot pt campanii umanitare.Deci ideea e ca nu vreau sa figurez pe lista BOR impotriva dotintei mele
Reply With Quote
  #7  
Vechi 07.05.2016, 12:38:24
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.206
Implicit

Deci e vorba de o listă a preotului paroh, înțeleg. E a lui și e răspunderea lui pe cine trece acolo. În ce fel te afectează? Ai putea nici să nu știi că figurezi acolo. În ce privește excomunicarea, poți fi liniștită. Din moment ce n-ai credință, nu faci parte din Biserică. Nu e nevoie să te mai excomunice altcineva.
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)
Reply With Quote
  #8  
Vechi 07.05.2016, 13:28:12
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de roxanapopa70 Vezi mesajul
Deci ideea e ca nu vreau sa figurez pe lista BOR impotriva dotintei mele
Ati auzit de registrul vaccinarilor ? Este un cartoi mare care e prezent in orice cabinet de medicina familiei. Cand erati mica si ati fost vaccinata, numele dv a fost trecut acolo. Ca sa intelegeti mai bine cum functioneaza chestia cu (dez)botezarea, ganditi-va ca ati vrea sa nu mai figurati in registrul vaccinarilor. Luati o foaie de hartie si faceti o cerere. "Doamna/dle doctor, subsemnata Roxana Popa, nascuta in....la data de.... vaccinata in cabinetul dv, solicit ca numele meu sa fie radiat din Registrul Vaccinarilor si sa se stearga orice urma a vaccinarii mele. Cu multumiri, ss indescifrabil." Acuma, apar doua intrebari:
1) Credeti, in mod serios, ca medicul dv va da curs acestei cereri ?
2) Presupunand (prin absurd) ca ar face-o, credeti ca, daca numele dv e radiat din registru si din scripte, nu mai sunteti, de fapt, vaccinata ?

Apartenenta la Biserica este o stare de fapt. Ca si statutul imun al unei persoane. Cineva este sau nu este imun in mod obiectiv. Indiferent ce cereri face. La fel, cineva este sau nu este membru al Bisericii. Modalitatile de pierdere a statutului imun sunt multiple. Anumite boli, sau anumite tratamente care duc la pierderea imunitatii, de exemplu. La fel, modalitatile de iesire din Biserica sunt urmatoarele patru: 1) apostazia 2) erezia 3) schisma si 4) excomunicarea.

Acuma, trebuie observat ca, in general, vaccinarea ofera imunitate, dar nu pentru toata viata. Trebuie facute, din timp in timp, rapeluri, adica un fel de micro-vaccinari, care amintesc corpului ca a fost, odata, vaccinat. Daca cineva nu face rapeluri la timp, poate pierde imunitatea castigata, trecand de la statutul de "imunizat" la statutul de "subiect receptiv" (la boala respectiva, de exemplu tetanos): se poate imbolnavi grav sau poate muri, chiar daca a fost vaccinat odata. Se poate sti daca persoana respectiva a fost sau nu vaccinata, printr-o chestie care se cheama "dozare de anticorpi". Daca a fost vaccinata, dar a pierdut imunitatea, rezultatul analizei va fi "anticorpi prezenti in titru insuficient protectiei". Mutatis mutandis, daca nu mergeti la rapelurile pe care Serviciul de Sanatate Spirituala vi le pune la dispozitie duminica de duminica si in multe alte prilejuri, pierdeti, incet-incet, imunitatea pe care ati dobandit-o la vaccinarea pe care ati facut-o in copilarie. Nu e necesar sa fiti data afara oficial din Biserica. In prezent, statutul dv este "vaccinat cu titru insuficient protectiei". Ca sa ajungeti asemenea celor care au statut "niciodata vaccinati", carora le spunem "infideli", nu trebuie sa faceti altceva decat sa evitati, cu grija, orice rappel.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #9  
Vechi 07.05.2016, 13:30:49
ahilpterodactil
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de roxanapopa70 Vezi mesajul
Mai oameni buni, NU VREAU SA FAC PACATE SAU FAPTE ANTISOCIALE !!!!! Pur si simplu nu ma regasesc nici in BOR nici in BRC nici in alta biserica,nici nu cred ca "Dumnezeu prefera lemnul" .De cand fac voluntariat si ma implic in campanii umanitare (atat cat pot,din toata inima) viata mea e schimbata in bine(aici l-am gasit pe Dumnezeu).Desi l-am rugat pe preotul BOR sa ma taie de pe lista tot figurez desi nu mai platesc taxa. Desi sunt amenintata ca daca nu platesc nu voi fi ingropata crestineste,e ok banii pt asa ceva las scris sa fie dati tot pt campanii umanitare.Deci ideea e ca nu vreau sa figurez pe lista BOR impotriva dotintei mele
Pe la campaniile umanitare se invart multi microbi si multi bani. Poate te-au contaminat fara sa iti dai seama si acum ai inceput sa apesi pe drepturi, nu-i asa? Mai apoi si pe merite etc.
Eu zic sa iti iei un pic de ragaz, dincolo de influentele evidente ale mediului in care lucrezi, si sa cugeti daca voluntariatul acela are rostul sa te scoata din Biserica ori, mai degraba, sa iti dea prilejul unor fapte bune cu adevarat.

As vrea sa iti impartasesc o constatare de-a mea, dupa multi ani petrecuti intre oameni cu activitati "umanitare": cei care se implica in astfel de lucruri, precum si cei din domeniile de intrajutorare (medici, psihologi, preoti, asistenti sociali etc.) adeseori devin infumurati si coplesiti de importanta faptelor lor. Chiar daca au cele mai bune intentii la inceput, cu vremea ajung sa se creada plini de putere si importanti. Pe nesimtite, asa... Se hipertrofiaza importanta omului, a valorii si puterii personale, individul are impresia tot mai puternic ca totul sta in mainile oamenilor. Toata istoria lumii arata fenomenul asta si putem sesiza si consecintele lui.
De aceea, ar fi bine sa cercetezi daca nu cumva si pe tine te-a luat valul umanismului si sa te intrebi foarte serios daca nu cumva iti zadarniceste toate faptele bune, acelea facute prin harul lui Dumnezeu si in numele lui Hristos.

P.S. Daca te supara anumite lucruri din BOR, impaca-te cu gandul ca nu esti singura in situatia asta. Multe se intampla si nu sunt putini cei care le poarta. Dar solutia e sa te dezici de Hristos doar pentru ca ai intrat in gasca unor oameni descurcareti care fac afaceri pe spinarea necazurilor altora si care se autointituleaza umanitari?... Sau pentru ca te-au mahnit o serie de oameni din BOR?

E doar o opinie, sper sa nu fie cu suparare. Dumnezeu sa te lumineze in alegerile tale si sa iti daruiasca smerita cugetare!

Last edited by ahilpterodactil; 07.05.2016 at 13:35:18.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 08.05.2016, 13:38:03
flying's Avatar
flying flying is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.03.2010
Locație: MIGREZ PRIN DIFERITE LOCURI ALE INIMII IN CAUTAREA LUI DUMNEZEU
Religia: Ortodox
Mesaje: 867
Arrow

Citat:
În prealabil postat de roxanapopa70 Vezi mesajul
nu ma regasesc nici in BOR nici in BRC nici in alta biserica,nici nu cred ca "Dumnezeu prefera lemnul" .
Probabil te crezi vreo "originala" .Nu esti. Asta e o metoda folosita cu succes de diavol pentru cei mai naivi(...)care se cred intelijenti .Vezi ca mai avem unu p'aci il cheama florinolteanu ,cu diferenta ca tu esti ceva mai sincera ...in "naivitatea" ta.
Citat:
În prealabil postat de roxanapopa70 Vezi mesajul
De cand fac voluntariat si ma implic in campanii umanitare (atat cat pot,din toata inima) viata mea e schimbata in bine(aici l-am gasit pe Dumnezeu).
Da' de ce faci voluntariat? Te concentrezi pe altii pentru ca nu-ti place sa te uiti in interiorul tau? Voluntariatul asta e fals si il faci din mandrie.Nefolositor pentru tine.

Citat:
În prealabil postat de roxanapopa70 Vezi mesajul
Desi l-am rugat pe preotul BOR sa ma taie de pe lista tot figurez desi nu mai platesc taxa. Desi sunt amenintata ca daca nu platesc nu voi fi ingropata crestineste,e ok banii pt asa ceva las scris sa fie dati tot pt campanii umanitare.Deci ideea e ca nu vreau sa figurez pe lista BOR impotriva dotintei mele
Ideea e ca nu ai habar ce inseamna credinta de "crezi" ca o taiere cu pixul te scoate din Biserica Ortodoxa.Te-ai scos singura in afara Bisericii in secunda acceptarii gandului de a te lepada.Problema e ca nu exista cale de mijloc ,nu exista o zona neutra in care sa stai dupa ce te-ai lepadat.Esti lepadata din Biserica lui Hristos ,automat esti incorporata in biserica lui satan cu toate voluntariatele tale si "dumnezeul" inventat de tine.Daca te simti bine "acolo"...nimeni nu te poate intoarce din drum.Chiar daca toti ortodocsii si sfintii s-ar ruga pentru tine.Asa ca ai grija ce-ti doresti,ca s-ar putea sa ti se indeplineasca.
__________________
https://youtu.be/mvZARLkQmLk
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare