Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Botezul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 05.08.2016, 00:15:37
maria87 maria87 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 05.08.2016
Mesaje: 1
Unhappy Nasa de botez divortata ?

Buna seara ! Anul acesta ne-a binecuvantat Dumnezeu cu al doilea baietel si urmeaza sa-l botezam. Supararea mea este ca nasii de cununie au divortat , am pastrat legatura doar si nasa si nu stiu daca este bine sau nu sa o pun ca nasa de botez. ce ma sfatuiti sa fac ?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 05.08.2016, 00:16:33
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria87 Vezi mesajul
Buna seara ! Anul acesta ne-a binecuvantat Dumnezeu cu al doilea baietel si urmeaza sa-l botezam. Supararea mea este ca nasii de cununie au divortat , am pastrat legatura doar si nasa si nu stiu daca este bine sau nu sa o pun ca nasa de botez. ce ma sfatuiti sa fac ?
Ce spune pravila.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 05.08.2016, 01:48:07
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

Cred ca preotul care va oficia Botezul este in masura sa va lamureasca.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 05.08.2016, 04:12:03
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.965
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria87 Vezi mesajul
Buna seara ! Anul acesta ne-a binecuvantat Dumnezeu cu al doilea baietel si urmeaza sa-l botezam. Supararea mea este ca nasii de cununie au divortat , am pastrat legatura doar si nasa si nu stiu daca este bine sau nu sa o pun ca nasa de botez. ce ma sfatuiti sa fac ?
Dumnezeu sa le dea sanatate copiilor si voua sa-i cresteti vrednici. Bine ai venit, maria87!


Ca principiu, cred ca o nasa divortata nu se cuvine sa fie model de viata crestineasca. Ar fi un nefericit exemplu de... neascultare.
Poate ca nasii nici nu au copii si-atunci n-au temei pentru botez, iar daca au, atunci se fac vinovati fata de copiii lor si-atunci sunt de condamnat.

Spun ca principiu, fara sa cunosc detaliile despartirii si nici nu vreau sa aflu.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #5  
Vechi 05.08.2016, 12:21:11
AndreiPanait AndreiPanait is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 31.03.2014
Mesaje: 11
Implicit

Daca nasa se roaga pentru voi, o puteti avea in vedere si pentru copilul pe care urmeaza sa-l botezati. Ii va aduce si ei liniste si bucurie acest eveniment.

Multi dintre noi, chiar daca nu suntem divortati, traim intr-un mod neplacut Domnului si cu toate acestea botezam fara retineri. Nu divortul ei ar trebui sa va dea de gandit, ci credinta ei.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 05.08.2016, 14:26:36
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Poate ca nasii nici nu au copii si-atunci n-au temei pentru botez...
.....!? Uh, iarasi nu pricep ...
Ma ajuti, Demetrius?
Reply With Quote
  #7  
Vechi 06.08.2016, 02:34:10
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.965
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AndreiPanait Vezi mesajul
Daca nasa se roaga pentru voi, o puteti avea in vedere si pentru copilul pe care urmeaza sa-l botezati. Ii va aduce si ei liniste si bucurie acest eveniment.
Botezul nu se face pentru ”tratamentul” ei, ci pentru intrarea copilului in Imparatia lui Dumnezeu, din care Imparatie ea tocmai a iesit prin incalcarea tainei cununiei.
Ce valoare are rugaciunea ei daca pentru sine n-a avut efect(sau nu s-a rugat)?

Citat:
Multi dintre noi, chiar daca nu suntem divortati, traim intr-un mod neplacut Domnului si cu toate acestea botezam fara retineri. Nu divortul ei ar trebui sa va dea de gandit, ci credinta ei.
14. Căci bărbatul necredincios se sfințește prin femeia credincioasă și femeia necredincioasă se sfințește prin bărbatul credincios. Altminterea, copiii voștri ar fi necurați, dar acum ei sunt sfinți. (1Cor7,14)

Pe de alta parte sunt de acord ca lucrurile se petrec si asa cum spui tu, dar asta nu poate fi argument decat, eventual, la alegerile politice, unde se alege cel mai mic rau.
Botezul e un aveniment spiritual, nu social.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)

Last edited by Demetrius; 06.08.2016 at 04:13:16.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 06.08.2016, 03:13:49
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.965
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan67 Vezi mesajul
.....!? Uh, iarasi nu pricep ...
Ma ajuti, Demetrius?
Vorbim de viata crestineasca, nu de relatii familiale.

Rostul cununiei este nasterea de copii, iar daca nu se nasc copii, cununia se poate desface in buna pace la biserica, parintii fiind un cuplu care doar prin nastere de copii devin familie.

Parintii fiind tineri si nepriceputi, nasii ii ajuta la educarea copiilor in spiritul crestin, ei avand experienta aplicata cu propriii copii, la care si ei au fost ajutati la fel de alti nasi(parinti) vrednici.

Nasii sunt alesi de parinti, sau uneori chiar de preot, pe criteriu demonstrat de reusita in propria familie, nu pe prieteniie, sau pe buna intelegere la locul de munca; eventual se pot lua in calcul si aceste relatii, dar numai daca reusita personala s-a confirmat in propria familie crestina.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)

Last edited by Demetrius; 06.08.2016 at 03:17:06.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 06.08.2016, 04:28:21
oitza ratacita's Avatar
oitza ratacita oitza ratacita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.05.2015
Locație: RO
Religia: Ortodox
Mesaje: 271
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Vorbim de viata crestineasca, nu de relatii familiale.

Rostul cununiei este nasterea de copii, iar daca nu se nasc copii, cununia se poate desface in buna pace la biserica, parintii fiind un cuplu care doar prin nastere de copii devin familie.

Parintii fiind tineri si nepriceputi, nasii ii ajuta la educarea copiilor in spiritul crestin, ei avand experienta aplicata cu propriii copii, la care si ei au fost ajutati la fel de alti nasi(parinti) vrednici.

Nasii sunt alesi de parinti, sau uneori chiar de preot, pe criteriu demonstrat de reusita in propria familie, nu pe prieteniie, sau pe buna intelegere la locul de munca; eventual se pot lua in calcul si aceste relatii, dar numai daca reusita personala s-a confirmat in propria familie crestina.
Nasul de botez poate fi si necasatorit; important e sa fie ortodox. Datoria nasului este sa-si creasca finul in spirit crestin ortodox.

Imi cer scuze ca fac o astfel de observatie, insa, Demetrius expune principii pur-personale, fara temei canonic. Rostul cununiei nu este doar nasterea de prunci; este absurd sa afirmi ca fara nastere de copii cuplul nu devine familie si se pot separa in buna pace la biserica. Despre ce secta vorbesti? E absurd, absurd!
__________________
"Fiecare persoana este responsabila de desfasurarea intregului univers fizic si spiritual. Cel mai mic gest al nostru pune lumea in vibratie si ii modifica starea. (...) Deci niciodata actiunea noastra nu se infaptuieste intr-un cerc absolut inchis."(Pr. D. Staniloae)
Reply With Quote
  #10  
Vechi 06.08.2016, 09:44:18
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.965
Implicit

Citat:
În prealabil postat de oitza ratacita Vezi mesajul
Nasul de botez poate fi si necasatorit; important e sa fie ortodox. Datoria nasului este sa-si creasca finul in spirit crestin ortodox.

Imi cer scuze ca fac o astfel de observatie, insa, Demetrius expune principii pur-personale, fara temei canonic. Rostul cununiei nu este doar nasterea de prunci; este absurd sa afirmi ca fara nastere de copii cuplul nu devine familie si se pot separa in buna pace la biserica. Despre ce secta vorbesti? E absurd, absurd!
Nu e deloc absurd ca tu te-ai numit ratacita; poate ca tu nu ai iezi.

Intr-adevar, conditia minim necesara e ca nasul sa fie cel putin botezat ortodox si, ca martor, e suficient in cazul in care nu se pot indeplini si alte conditii. Botezul este cea mai permisiva taina si ca sa se indeplineasca neaparat se pot accepta multe concesii. Dar daca nu ma preocupa si celelalte aspecte ale relatiei nas-fin, atunci ma pomenesc ca finul o ia pe urmele parintelui spiritual, adica "pe aratura", ca in cazul de fata(divort).

Ca sa vezi ce "minuni" pot aparea chiar pe situl acesta, http://www.crestinortodox.ro/botez/n...tez-96961.html referitor la botez si care te calca pe bataturi:

La botez, nasul primeste individual in brate pruncul de parte barbateasca, iar nasa primeste in brate, tot individual, pruncul de parte femeiasca.
Pai cum, breh, daca nasa e divortata?

Oare ce impresii cinematografice va imbata mintile?
Ce credeti voi ca e un nas, daca nu un model de viata exemplara, care sa-l influenteze pe fin in bine?

Ia spune-ne tu ce alte rosturi are "taina" cununiei (tale)? Aplicatia la programul "Prima casa"?
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare