Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #71  
Vechi 08.09.2010, 14:40:10
Heurtebise Heurtebise is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 328
Implicit

Citat:
În prealabil postat de haitchi Vezi mesajul
Bravo, in sfarsit aud ce trebuie despre aceasta forma de vindecare, despre acest tip de MEDICINA. Aici e un forum ortodox si te vei intalni cu multe rautati. Cauzele nici nu mai conteaza.

Numai bine
Ti-o gadilat urechile, asa-i? Frate, pe forumul asta vei auzi numai ce nu suporti sa auzi, si anume adevarul; oricum, ma face sa rad ca te-a dat gata discursul ala despre energii spirituale, lumini, bla,bla,bla care se vede de la o posta ca e "copy-paste" de pe internet!!!
Reply With Quote
  #72  
Vechi 08.09.2010, 18:43:38
haitchi haitchi is offline
Member
 
Data înregistrării: 25.06.2010
Mesaje: 94
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Heurtebise Vezi mesajul
Ti-o gadilat urechile, asa-i? Frate, pe forumul asta vei auzi numai ce nu suporti sa auzi, si anume adevarul; oricum, ma face sa rad ca te-a dat gata discursul ala despre energii spirituale, lumini, bla,bla,bla care se vede de la o posta ca e "copy-paste" de pe internet!!!
In primul rand, nu sunt fratele sau sora ta.Numai pocaitii isi spun asa. In al doilea rand, e dreptul meu sa apreciez cum consider de cuviinta orice comentariu de pe acest forum.
Persoanele care sunt tot timpul impotriva, se bazeaza doar pe afirmatiile reprezentantilor bisericii si nu stiu sa explice cu cuvintele lor despre ce este vorba, aducand argumente de pe vremea inchizitiei. Exista intradevar explicatii pro si contra exprimate la un nivel mult ridicat discutiilor de pe acest forum. Aceste explicatii sunt legate de CUNOASTERE care este cu totul altceva decat credinta si religia.

Numai bine
Reply With Quote
  #73  
Vechi 08.09.2010, 20:13:15
florinbrasov0 florinbrasov0 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de haitchi Vezi mesajul
In primul rand, nu sunt fratele sau sora ta.Numai pocaitii isi spun asa. In al doilea rand, e dreptul meu sa apreciez cum consider de cuviinta orice comentariu de pe acest forum.
Persoanele care sunt tot timpul impotriva, se bazeaza doar pe afirmatiile reprezentantilor bisericii si nu stiu sa explice cu cuvintele lor despre ce este vorba, aducand argumente de pe vremea inchizitiei. Exista intradevar explicatii pro si contra exprimate la un nivel mult ridicat discutiilor de pe acest forum. Aceste explicatii sunt legate de CUNOASTERE care este cu totul altceva decat credinta si religia.

Numai bine
Mai degraba, cei care emit pareri nu se bazeaza pe argumente ci pe trairea lor personala.

Sper ca ati citit si asta http://www.crestinortodox.ro/forum/s...2&postcount=69
__________________
Pedepseste-ne Doamne in viata aceasta si nu in cea viitoare.
*
Reply With Quote
  #74  
Vechi 08.09.2010, 21:03:37
haitchi haitchi is offline
Member
 
Data înregistrării: 25.06.2010
Mesaje: 94
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florinbrasov0 Vezi mesajul
Mai degraba, cei care emit pareri nu se bazeaza pe argumente ci pe trairea lor personala.

Sper ca ati citit si asta http://www.crestinortodox.ro/forum/s...2&postcount=69
Da, am citit. Atunci cand este vorba despre trairi personale de acest gen, le iau pe toate in considerare pentru ca nu sunt citate din carti ci experiente din viata de zi cu zi. Nu am sa fiu pro sau contra acestui comentariu din link-ul atasat. Omul acesta a spus exact ce i s-a intamplat si intotdeauna din povestile adevarate este cate ceva de invatat. Cu "Irodion", daca doreste, as putea sa vorbesc in particular nicidecum pe acest forum. Are tot respectul meu pentru ca ne-a povestit un capitol important din viata lui.

Numai bine si sanatate.
Reply With Quote
  #75  
Vechi 08.09.2010, 21:42:48
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de haitchi Vezi mesajul
Da, am citit. Atunci cand este vorba despre trairi personale de acest gen, le iau pe toate in considerare pentru ca nu sunt citate din carti ci experiente din viata de zi cu zi. Nu am sa fiu pro sau contra acestui comentariu din link-ul atasat. Omul acesta a spus exact ce i s-a intamplat si intotdeauna din povestile adevarate este cate ceva de invatat. Cu "Irodion", daca doreste, as putea sa vorbesc in particular nicidecum pe acest forum. Are tot respectul meu pentru ca ne-a povestit un capitol important din viata lui.

Numai bine si sanatate.
luati in cosiderare si aceasta experienta adevarata:
http://www.youtube.com/watch?v=JP3Vk...eature=related

dorim opinia dumneavoastra nu in mod privat ci public. acesta este scopul unui forum sa discutam in mod public (intr-un climat civilizat si respectuos evident).

nu este de joaca cu astfel de lucruri... multi oameni si-au distrus atat vietile lor cat si ale celor din jur prin astfel de practici orientale total incompatibile cu crestinismul (ortodox).

asadar sa luam aminte...
Reply With Quote
  #76  
Vechi 08.09.2010, 21:51:42
haitchi haitchi is offline
Member
 
Data înregistrării: 25.06.2010
Mesaje: 94
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Eugen7 Vezi mesajul
luati in cosiderare si aceasta experienta adevarata:
http://www.youtube.com/watch?v=JP3Vk...eature=related

dorim opinia dumneavoastra nu in mod privat ci public. acesta este scopul unui forum sa discutam in mod public (intr-un climat civilizat si respectuos evident).

nu este de joaca cu astfel de lucruri... multi oameni si-au distrus atat vietile lor cat si ale celor din jur prin astfel de practici orientale total incompatibile cu crestinismul (ortodox).

asadar sa luam aminte...
Stimate domn,

Cu tot respectul cuvenit, dvs nu sunteti in masura sa imi cereti un asemenea lucru.

Sanatate
Reply With Quote
  #77  
Vechi 10.09.2010, 10:00:09
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de haitchi Vezi mesajul
Stimate domn,
Cu tot respectul cuvenit, dvs nu sunteti in masura sa imi cereti un asemenea lucru.
Sanatate
va respect punctul de vedere si bineinteles nu voi comenta pe marginea deciziei dumneavoastra.

oricine vizoneaza filmul vede realitatea si adevarul.
Reply With Quote
  #78  
Vechi 08.06.2011, 13:38:04
daos82 daos82 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 08.06.2011
Mesaje: 1
Implicit Reiki

Pericolul reiki e unul major. am fost curios de experienta reiki, cunoscand de curand o maestra reiki care s-a oferit sa ma initieze. Experientele avute din clipa in care am cunoscut-o pe acea doamna au fost tulburatoare. ma trezeam in miez de noapte ud leoarca, auzind bubuituri ciudate. ma simteam epuizat dupa ore multe de somn. cand o intalneam simteam ca ma scurg, ca ma subtiez. Fetita mea nu vroia sa se apropie de mine in acele momente, se ferea pur si simplu sa ma atinga. Simteam si eu, si ea ca e ceva in neregula. Am inceput sa caut febril despre atacuri energetice ale practicantilor reiki, si astfel am intalnit un domn, care a trecut si el prin asa ceva. Atac psi, il denumea el. Eu am preferat sa ii spun furt de energie. pur si simplu furt. am invatat de la acel domn, care m-a rugat sa nu ii destainui nimanui identitatea, cum sa ma apar. Acest domn a practicat reiki, ducandu-si cunoastintele la niveluri inalte, insa deziluzionat de marsavia majoritatii practicantilor de la noi, care ajung sa fure energie si vitalitate de la ceilalti, s-a reprofilat pe invatarea practicilor de aparare. Atat mi-a spus:
-Faci cum crezi de cuviinta. dupa ce inveti sa te aperi, renunta in totalitate la practicile reiki, la folosirea simbolurilor care sunt emblema raului in reiki. am invatat sa imi creez scuturi de aparare, si, dupa lungi exercitii am reusit sa resping atacurile, care incepusera sa se inmulteasca, (ba chiar imi fura energie la distanta). la ultimul, cel mai puternic, am reusit sa ii frang atacul intr-un mod pe care nu mi l-am putut inchipui. fetita mea a venit la mine imediat dupa ce am respins atacul energetic tinand in mana un proumbel alb. pe care l-a lasat liber la mine pe genunchi. de unde porumbel alb, de unde a ajuns in mana fiicei mele? nu stiu. insa din acel moment totul a incetat. iar doamna maestra reiki zace intr-un spital de boli nervoase, in urma unei depresii puternice.
Sfatul meu. nu va jucati cu reiki.
Reply With Quote
  #79  
Vechi 23.06.2011, 15:55:14
Daikidoka Daikidoka is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.06.2011
Locație: RO
Religia: Ortodox
Mesaje: 2
Implicit Reiki

@daos82 - ce tocmai ne-ai spus e foarte real si sunt oameni care ajung sa fure energie de la altii. Din pacate au deja un nivel de cunoastere (nu pot spune destul de mare, dar peste ceea ce se accepta in mod conventional in societate) care le permite sa faca astfel de manipulari. Dar in momentul in care fac astfel de lucruri, deja si-au pierdut calea. Relatarea ta subliniaza existenta universului energetic si in aceeasi masura a tehnicilor de lucru cu energia. Acum la modul teoretic, consider ca un instrument e bun sau rau, in functie de destinatia care i-o da utilizatorul. De aceea nu pot spune ca Reiki e de la diavolul sau e rau, e de fapt o tehnica care te poate ajuta sau te poate dobori sau mai rau. E clar ca exista tehnici dezvoltate special pentru scopuri subumane si sunt destul de utilizate in ziua de azi. (nu pot include aici Reiki, intrucat am avut experiente si am cunoscut oameni deosebiti, care practica si pe langa asta au primit binecuvantari de la inalti duhovnici ai Ortodoxiei si Bisericii).
Astfel de tehnici ar trebui asociate cu o adevarata traire umana ce tinde spre Dumnezeu si divinitate, si atunci pot servi unor scopuri nobile si cu un impact mult mai mare pentru omenire decat va puteti inchipui.

Sunt crestin ortodox (nu o spun in scop de manipulare) dar nu imi pot defini procesul de cunoastere pe fagasuri clar delimitate alb si negru - la nivel uman cred ca e imposibil, mai ales ca un bine imediat ar putea peste ani sa se arate ca de fapt e un rau pentru noi sau invers, ceea ce traducem azi ca un necaz sau rau, sa se arate treapta unei scari catre bine. Am citit de ceva timp aceasta discutie si ceea ce mi se pare neavenit este agresivitatea unora in a apara crestinismul, si sincer nu are nevoie de asa ceva. Din contra modalitatea aceasta indeparteaza oameni de valoare si activeaza anumite prejudecati relativ la credinta si religie. Crestinismul (si nu numai) se propaga prin valoarea exemplului personal. Si asta lipseste destul de mult in societatea noastra si in Biserica noastra. Oamenii inteleg ca Biserica face rau pentru ca accepta o multime de marsavii ale oamenilor din sanul ei. Si nu este adevarat, pentru ca Biserica a fost lasata de Dumnezeu, dar oamenii din ea fac atat de mult rau. La nivelul cel mai bazal, cand vad niste popi (nu spun parinti sau calugari dupa cum vedeti) de ce prostii se tin si ce scopuri murdare au, de aderentele politice, de interesele mercantile si meschine, de orgoliu, cum as putea spune ca Biserica e buna? Va rog nu sariti cu "nu fa ce face popa, ci ce zice popa" , stiu ca fiecare ne avem plata, mai ales popii care au in fisa lor de post divina, o parte din responsabilitatea sufletului uman. Nu vreau sa mai aduc mai multe argumente, ca sa nu credeti ca sunt impotriva Bisericii, din contra, dar atat cat pot sa imi dau seama mai marii Ei ar trebui sa reconsidere perspectiva (dincolo de ecumenism si altele ale societatii moderne). Dar tinand cont de discursul anterior va pot pune o intrebare: eu ca om dezvoltat mai mult in afara Bisericii, pentru ca este o societate secularizata (sau din ce in ce mai mult), ce pot crede despre Biserica? Ca e buna sau rea?

Eu cred ca adevarata traire crestina se face in Biserica prin ritualuri si rugaciune, iar credinta crestina poate (trebuie) fi centrul vietii tale si al evolutiei tale. Reiki poate fi parte a acestui drum spre binele personal si a celorlalti din jurul tau. Unii se pot distruge folosing Reiki sau alte tehnici tocmai pentru ca le lipseste identitatea si centrul (pilonul) la care se raporteaza tot timpul.

Dar e neavenit, e un semn al ignorantei si un atentat la libertatea de a alege si a crede, sa-i spui celui cu care discuti si poate caruia vrei sa ii comunici adevarul tau, remarci absolute care sugereaza ca e total ratacit pe calea pe care este acum. Si intr-un mod agresiv sau poate nu agresiv dar dur. (reactia va fi la duritate si nu la ce se spune)

"prin astfel de practici orientale total incompatibile cu crestinismul (ortodox)" cand spui asa ceva ar trebui deja sa existe intre partenerii de discutie o baza comuna de cunoastere si experienta. Care in mod clar nu exista aici. Filmul reprezinta o experienta personala, individuala, care poate fi generalizata in mod gresit. Ca se mergi mai departe in intamplarile respective, iti trebuie mijloacele de investigare necesare si adecvate.

Daca imi permiteti, as sugera ca fiecare din noi sa ne exersam larghetea sufleteasca si spirituala (nu cea formala), cand dezbatem astfel de adancuri.

Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #80  
Vechi 23.06.2011, 17:05:59
Mihai36 Mihai36 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.09.2008
Locație: Constanta
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.090
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mihai36
Implicit

Parerea mea este ca nu trebuie bagate nici ramurile crestinatatii in aceeasi oala nici ramurile orentale in aceasi oala.
Nu am citit din postarile acestui subiect decit ultimele 4 sau 5 insa as fi dorit mai multe detalii apoi mi-a sarit in ochi fatul ca kundalini yoga are grade -din cite stiam eu nu are , decit Reiki , Tehnica Radianta si Omni Healing.
Apoi am retinut faptul ca el practicind simultan mai multe ramuri orientale era acuzat doar Reiki. Intimplator am un vecin care are mai multe grade master in maimulte sisteme Reiki insa a practicat doar reiki iar atunci cind a avut probleme uneleau fost incercari la care se astepta si de care trebuia sa treaca intarit -ceea ce sa si intimplat- iar altele datorita nerespetarii temporare a normelor de conduira existente si in Reiki si in crestinism , apoi intarirea spirituala a fost evidenta , iar despre furtul de energie si simboluri asazis demonice eu cred ca autorul postariii ori nu a inteles ce trebuia inteles ori nu a practicat ce trebuia practicat- sau de la cine trebuia invatat, Trebuie sa te asiguri ca profesorul care iti preda are toate atestatele legale aprobate de organizatiile pe tara , altfel orice tiganca se inspira de pe net, incropeste ceva si ii da numele reiki ca sa scoata un ban -in acest caz e de inteles de ce maestra a ajuns rau tocmai findca cu unele lucruri nu te poti juca. Iar daca amesteci cu alte metode pervertite in care legile morale s-au stirbit in timp iar nu e bine.
In reiki nu se practica decorporalizari ci dimpotriva ele sint vindecate , ca si alte boli incurabile nerezolvate de medicina alopata -evident mai putin deformatiile congenitale sau cele care necesita operatie.
Punerea palmelor a fost la un moment dat o practica crestina si poate nu numai. Insa astazi conditile s-au schimbat fiindca este mult mai greu si nu oricine este pregatit spiritualiceste pt. a purta astfel de harisme. Ceea ce nu poti duce te poate darima.
Apoi mai exista si alte ramuri inrudite de sorginte europeana cum ar fi Vindecarea Reconectiva care nu folosesce simboluri-rugaciune insa la fel pacientul plateste, nu este fara plata nici in acest caz. Insa la fel pacientul este ajutat sa treaca de anumite incercari si sa invete unele lectii asa incit boala s nu mai revina , adica daca esti ajutat sa scapi de patima betiei apoi nici tu nu trebuie sa mai intri in circiuma cu ortacii tai. Ca apoi nu e oblogat altul sa te pazeasca sa nu pui mina pe pahar -altfel te duci beat la el si ii ceri banii inapoi cum se ntimpla in unele cazuri
De aceea e bine sa ai intuitie si sa simti cind si pe cine trebuie sa pui palmele. Ai o raspundere care se cere asumata.
In versiunile mai vechi ale bibliei la un moment dat aparea "ceata vindecatorilor din zilele din urma" la fel cum aparea tot in Apocalipsa si "cele doua strigari" precum si altele care rind pe rind au fost considerate "adaugiri". Ma refer cu precadere la versiunile BOR si cele catolice.
Aceste sisteme terapeutice energetice alaturi de altele ca ramuri ale medicinei complementare sint folosite si la noi si peste hotare atit individual cit si in clinici medicale particulare sau chiar in mari spitale.
Cazuistica lor este de multa vreme studiata de cercetarea in domeniul medicinei si a constiintei umane (psihologia).

Last edited by Mihai36; 23.06.2011 at 17:14:16.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Acupunctura, Hipnoza, Reiki, Radiestezia reprezinta vrajitorie sau nu? mihaisepo Vrajitoria 58 06.11.2018 01:27:29
Reiki si tentatii oana Re Alte Religii 157 02.09.2017 16:59:59
Reiki Riluri Intrebari utilizatori 95 05.11.2015 16:48:52