Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Despre Forum > Reguli generale de utilizare a forumului
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 20.11.2014, 17:11:07
crinrin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Steliana12 Vezi mesajul
Recunosc si mie cateodata mi se intampla sa imi fie frica de moarte dar de unde aceasta frica ?O colega mi-a spus ca daca te omoara cineva sau daca mori din cauze naturale te duci la Dumnezeu dar daca te sinucizi ajungi in Iad . Nu stiu cat de adevarat este asta dar sincer . Unchiul meu mi-a spus sa ma rog si o sa imi treaca dar desi ma rog nici acum nu mi-a trecut. Ma puteti ajuta voi???
Steliana, viata este cel mai frumos dar pe care ni l-a dat Dumnezeu. Ne-a chemat la viata pentru a ne bucura de toate care El le-a creat pe pamant pentru noi (natura, toate vietuitoarele, cerul, stihiile naturii) si in cer (viata vesnica si Raiul).

Exista o minunata rugaciune de multumire adusa lui Dumnezeu - Acatistul de multumire "Slava lui Dumnezeu pentru toate" pe care o gasesti chiar pe acest forum, postata de glykys, si din care citez cateva randuri pentru a te face curioasa si a te indemna sa o citesti, fiindca este una dintre cele mai sensibile rugaciuni din cate am citit vreodata.

http://www.crestinortodox.ro/forum/s...?t=983&page=12

"O, Doamne, cat e de bine în ospetie la Tine: vantul inmiresmat, muntii inaltandu-se spre cer, nemarginitele oglinzi de ape reflectand auriul razelor si transparenta norilor. Intreaga fire murmura tainic, plina de mangaiere, si pasarile si jivinele poarta pecetea iubirii Tale.
Binecuvantat fie pamantul-maica, a carui trecatoare frumusete trezeste dorul de vesnica patrie, acolo unde in toata maretia rasuna: Aliluia!

Tu m-ai adus in aceasta viata ca-tr-un rai incantator. Am vazut cerul - adanca intindere azurie frematand de pasari; am auzit fosnetul linistitor al padurii si armonioasa cantare a apelor; am gustat din fructele inmiresmate si gustoase, din mierea aromata. Bine e pe pamantul Tau, Doamne, si ce bucurie sa fim cu Tine!
Slava Tie pentru sarbatoarea vietii!
Slava Tie pentru mireasma lacramioarelor si a trandafirilor!
Slava Tie pentru dulcea felurime a poamelor si a fructelor!
Slava Tie pentru diamantina sclipire din roua diminetii!
Slava Tie pentru surasul unei desteptari senine!
Slava Tie pentru viata pamanteasca, prevestitoare a celei ceresti!
Slava Tie, Dumnezeule, in veci!"

Dupa ce o vei citi cu atentie pe toata, iti vei da seama cat de bun si iubitor de oameni este Dumnezeu, ca viata merita traita, ca in tot ce ne inconjoara il regasim pe Dumnezeu si ca prietena ta nu a gresit cand ti-a vorbit despre cei care recurg la acte extreme, intrucat refuzul vietii atrage mahnirea si supararea lui Dumnezeu.

Esti la o varsta frumoasa, ai 12 ani si toata viata inainte! In tot ceea ce vei face, nu uita sa te rogi lui Dumnezeu, sa vorbesti cu El, sa-L simti ca pe un parinte si un prieten drag, sa-L intrebi ce e bine si ce nu e bine sa faci si sa-I aduci la picioare toate deciziile pe care vei fi nevoita sa le iei mai tarziu. Daca vei proceda asa, nu vei da gres si nu te vei teme.

Ti-ar fi de folos sa mergi duminica la Biserica, sa te spovedesti din cand in cand de ceea ce consideri ca ai facut gresit si de ganduri, inclusiv de gandurile de teama de moarte. Familia, mai ales mama ta, parintele la care te vei spovedi si prietenii te vor ajuta, iti vor da incredere si te vor iubi astfel incat si tu sa poti sa-i ajuti pe altii.

Pentru varsta ta, iti recomand sa citesti din "Minunile Maicii Domnului" http://www.scribd.com/doc/32638/Minu...aicii-Domnului
Vei fi surprinsa sa constati ce ajutor de nadejde este Maica Domnului, maica noastra, a tuturor, pe care sa nu uiti s-o chemi in rugaciunile tale, deoarece este grabnic ajutatoare si rugatoare neincetata catre Dumnezeu.

Ganduri bune, frumoase si optimiste, Steliana!

Last edited by crinrin; 20.11.2014 at 18:22:11.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 01.03.2015, 00:28:39
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Steliana12 Vezi mesajul
Recunosc si mie cateodata mi se intampla sa imi fie frica de moarte dar de unde aceasta frica ?O colega mi-a spus ca daca te omoara cineva sau daca mori din cauze naturale te duci la Dumnezeu dar daca te sinucizi ajungi in Iad . Nu stiu cat de adevarat este asta dar sincer . Unchiul meu mi-a spus sa ma rog si o sa imi treaca dar desi ma rog nici acum nu mi-a trecut. Ma puteti ajuta voi???
Mai nou, voi nu mai aveti ora de religie?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 13.11.2016, 13:40:26
Steliana12 Steliana12 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 17.11.2014
Mesaje: 3
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Mai nou, voi nu mai aveti ora de religie?
Avem ora de religie , dar doamna noastra diriginta ( dna de religie ) nu ne invata nimic , facem mai mult dirigentie , ea vorbeste cu colegii despre bataile pe care le au si noi stam . Nu vreau sa judec sau ceva , dar ea este bolnava si psihic si trupesc , nu stie nimeni ce are , dar toata scoala stie ca are ceva .
Reply With Quote
  #14  
Vechi 13.11.2016, 15:26:01
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Steliana12 Vezi mesajul
Recunosc si mie cateodata mi se intampla sa imi fie frica de moarte dar de unde aceasta frica ?O colega mi-a spus ca daca te omoara cineva sau daca mori din cauze naturale te duci la Dumnezeu dar daca te sinucizi ajungi in Iad . Nu stiu cat de adevarat este asta dar sincer . Unchiul meu mi-a spus sa ma rog si o sa imi treaca dar desi ma rog nici acum nu mi-a trecut. Ma puteti ajuta voi???
E foarte bine că ne e frică de moarte. Cel puțin până la un punct, de unde frica asta poate sa devină paralizantă și să ne prefacă în lași.
În scop pedagogic, Dumnezeu ne lasă să vedem chipurile morților, cu urâțenia lor... Ca să înțelegem, printre altele, că moartea nu e de la Dumnezeu (deși o îngăduie, din marea Lui Înțelepciune), că nu e nici de dorit, că ea este o sluțire teribilă a omului.
Pe de altă parte, moartea e un fenomen obișnuit în natură. Toate ființele se nasc, trăiesc și mor.
Dar natura nu este totul. Noi, oamenii, suntem ființe care am descoperit de mii de ani că dincolo de natură sunt și alte moduri de viață. Gândul vieții veșnice e vechi, e de când lumea...
Dumnezeu ne-a invățat de la inceput cum să trăim, iar nu cum să murim. Moartea a intrat în oameni și in toată Creația printr-un accident: păcatul primilor oameni, al lui Adam și al Evei. Păcăliți de cineva care era și este potrivnic Bunului Dumnezeu și care, așa cum aflăm din Evanghelia după Ioan, a fost de la inceput ucigaș de oameni.
Împotriva morții și a tuturor fricilor există un mare și minunat remediu: dragostea.
Iubește, așadar, cum te-or învăța oamenii cei curați la inimă și cum ne invață pe toți Dumnezeu. Iubind, vei bate și moartea și fricile ei.
Numai să iubești până la capăt!
Reply With Quote
  #15  
Vechi 13.11.2016, 21:25:46
ionica49's Avatar
ionica49 ionica49 is offline
Member
 
Data înregistrării: 01.11.2016
Locație: Tg-Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 37
Smile

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Nu exista moarte. Asta a venit sa zica Hristos si asta zice toata Ortodoxia.

Este doar o trecere in vesnicie, prin aruncarea hainei temporare, trupul...


Trupul, haina temporara se arunca in pamant si putrezeste. Moartea aceasta nu este inteleasa si dimensionata corect. Este atat de nesemnificativa comparativ cu ce ne asteapta dupa....


Iar sufletul isi continua existenta in vesnicie.

Fiinta umana este vesnica, asta este cel mai mare dar de la Dumnezeu.
Fiinta umana nu moare, se transforma, pentru ca parasirea trupului este o transformare.


Nu a venit nimeni din cealalalta lume sa zica: am murit. Toti au zis: sunt viu si fericit, sau sufar din greu.



In momentul in care crestinul isi scoate din cap cuvantul "MOARTE" abia atunci intelege notiunea de "VESNICIE", responsabilitate, "judecata", fapte bune si rele, prezent, lucrare in prezent.
Moartea nu este un zid de beton la care ne uitam blocati. Moartea este un moment in timp al unei separari, lepadari de o haina. Si atat. Urmat de continuarea existentei in vesnicie....
Si Dumnezeu vorbeste clar despre ,,moarte,, ca pedeapsa pt neascultarea primei perechi umane Adam si Eva , cand le-a zis , daca veti manca ,veti muri,, Pe cand Satan Diavolul le-a zis asa ,,Mancati ca NU VETI MURI,,,, Biblia vorbeste despre moarte ca despre un ,,dusman,, Ultimul dusman care va fii distrus va fii ,moartea,,
Reply With Quote
  #16  
Vechi 14.11.2016, 12:44:42
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Steliana12 Vezi mesajul
Avem ora de religie , dar doamna noastra diriginta ( dna de religie ) nu ne invata nimic , facem mai mult dirigentie , ea vorbeste cu colegii despre bataile pe care le au si noi stam . Nu vreau sa judec sau ceva , dar ea este bolnava si psihic si trupesc , nu stie nimeni ce are , dar toata scoala stie ca are ceva .
Si cum mai stai, dupa un an de zile cu frica de moarte? :)

Pana la urma cheia nu sta in profesoara ci in modul in care iti aplici practic credinta in viata de zi cu zi.

Duhovnic ai?
Canon de rugaciune faci?

Vezi viata de zi cu zi ca o multime de oportunitati de a pune Evanghelia in practica?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 19.11.2016, 08:05:55
Anna Anna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 909
Implicit

Draga Steliana,

E normal sa ne fie frica de moarte. Si mie imi este. Tuturor ne este frica, dar frica aceasta va deveni tot mai mica pe masura ce traim o viata placuta lui Dumnezeu, apropiata de El, apropiata de Iisus Hristos care este Viata noastra a tuturor.

Eu am suferit mult mult din cauza acestei frici si m-am rugat sa imi treaca, si intr-o zi mi-a venit un gand linistitor, care eu cred ca a fost inspirat de ingerul meu sa ma ajute: "Voi muri cand si cum va vrea Dumnezeu" Si atunci nu mai am eu grija asta, grija asta e a lui Dumnezeu. Asa cum nu am decis noi sa ne nastem, nu decidem noi nici asta.

Cred ca te va ajuta, ca si pe mine, sa te gandesti mult la Invierea Domnului, si sa sarbatoresti Pastile cu toata inima.
Te poate ajuta si sa citesti despre minunile sfintilor, chiar sa iti gasesti un sfant apropiat la care sa te rogi, asa vei vedea ca oamenii sfinti, desi nu traiesc cu trupul printre noi sunt vii de fapt.
Pe mine ma ajuta mult si sa aprind lumanari pentru cei morti, sa ma rog pentru ei, asa, in comuniune de rugaciune, sufletul se incredinteaza si mai mult de faptul ca sufletele oamenilor nu mor.

Roaga-te la ingerul pazitor, care tot timpul e cu tine, si spune de multe ori "Nascatoarea", Maica Domnului ne este alaturi cand o chemam "acum si in ceasul mortii noastre".

Si in incheiere, cuvinte ale unui mult iubit Episcop, de curand trecut la cele vesnice, IPS Justinian Chira

”Cum să-mi fie frică de moarte, când știu că dincolo de pragul morții mă așteaptă Stăpânul meu, Domnul și Dumnezeul meu Iisus Hristos?”

Mai cauta cuvinte de-ale lui cand poti.
__________________
"Daca cineva mi-ar fi dovedit ca Hristos sta in afara adevarului, si daca in realitate adevarul ar sta in afara de Hristos,atunci as prefera sa fiu cu Hristos si nu cu adevarul" (Dostoievski)

"Daca Dumnezeu nu exista atunci totul este permis" (tot Dostoievski)
Reply With Quote
  #18  
Vechi 19.11.2016, 08:20:38
Anna Anna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 909
Implicit

Uite, citeste si aici ceva frumos, pentru mangaierea sufletului, pacat ca nu poti sa-i asculti vocea blanda si inteleapta, dar e bine si asa:

http://www.cuvantul-ortodox.ro/2011/...stinian-chira/
__________________
"Daca cineva mi-ar fi dovedit ca Hristos sta in afara adevarului, si daca in realitate adevarul ar sta in afara de Hristos,atunci as prefera sa fiu cu Hristos si nu cu adevarul" (Dostoievski)

"Daca Dumnezeu nu exista atunci totul este permis" (tot Dostoievski)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare