Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Intamplari adevarate
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #91  
Vechi 04.04.2009, 07:47:51
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit

Citat:
În prealabil postat de coman Vezi mesajul
scabrlle,argumente gasesti aiici cate vrei,daca esti atent putin.Daca tot iti *place* teoria ta sustine-o cat vrei,dar nu pe un forum ortodox.Multi frati de pe aci ti se adreseaza frumos,au rabdarea ta,au adus argumente.Daca tot te tii destept,fii amabil si spune-mi ce te deranjaza sa crezi?(in DUMNEZEU,SF.LUMINA), Doamne ajuta!

Nu pune la suflet, ca lui Scrabble ii place mult sa se joace, sa zgndare, si stii...mereu cade cite unul.
In primul rand eu cred mult, ca daca el nu ar crede nici macr nu ar fii prezent aici, insa trebuie sa se convinga.
Deci, solutia ar fii: sa mearga in persoana si sa vada!!!
Ce ziceti de asta?
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote
  #92  
Vechi 04.04.2009, 13:41:23
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de patinina34 Vezi mesajul
Nu pune la suflet, ca lui Scrabble ii place mult sa se joace, sa zgndare, si stii...mereu cade cite unul.
In primul rand eu cred mult, ca daca el nu ar crede nici macr nu ar fii prezent aici, insa trebuie sa se convinga.
Deci, solutia ar fii: sa mearga in persoana si sa vada!!!
Ce ziceti de asta?
Nina dragă, cred că răspunsul cel mai bun îl găsim la topicul "Increderea în propria persoană" de la "Pocăință". Costel și Constantin, au găsit un răspuns , ce bine se potrivește și aici și nu numai. Ultima postare a lui Constantin la acel topic , face o analiză ceva mai amplă și extrem de pertinentă.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #93  
Vechi 04.04.2009, 15:59:28
iuliana21 iuliana21 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.12.2008
Locație: Bucuresti
Mesaje: 3
Implicit Lumina Sfanta

Mihai 1991, eu nu stiu de ce incerci tu sa ne convingi de "falsitatea" Luminii Sfinte de la Ierusalim si de "adevarata" ei provenienta...chimica...Lasa-ne pe noi asa ignoranti cum suntem, sa credem in aceasta minune sfanta, sa credem in scrierile Sfintilor Parinti..Observ cu tristete ca ai scris Dumnezeu cu litera mica..probabil nici nu crezi in Dumnezeu si tot incerci sa-i convingi si pe altii...nici nu are rost sa-ti aduca cineva contraargumente..ci mai degraba sa nu ia in seama ce spui deoarece tu clar ai postat asta pentru a convinge lumea de niste aberatii..
Imi doresc sa te lumineze Bunul Dumnezeu si sa te aduca pe calea cea dreapta..si macar acum sa nu mai incerci sa-i convingi pe ceilalti de niste lucruri aberante!
Daomne Ajuta
Reply With Quote
  #94  
Vechi 04.04.2009, 16:26:58
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliana21 Vezi mesajul
Mihai 1991, eu nu stiu de ce incerci tu sa ne convingi de "falsitatea" Luminii Sfinte de la Ierusalim si de "adevarata" ei provenienta...chimica...Lasa-ne pe noi asa ignoranti cum suntem, sa credem in aceasta minune sfanta, sa credem in scrierile Sfintilor Parinti..Observ cu tristete ca ai scris Dumnezeu cu litera mica..probabil nici nu crezi in Dumnezeu si tot incerci sa-i convingi si pe altii...nici nu are rost sa-ti aduca cineva contraargumente..ci mai degraba sa nu ia in seama ce spui deoarece tu clar ai postat asta pentru a convinge lumea de niste aberatii..
Imi doresc sa te lumineze Bunul Dumnezeu si sa te aduca pe calea cea dreapta..si macar acum sa nu mai incerci sa-i convingi pe ceilalti de niste lucruri aberante!
Daomne Ajuta
Mihai , din păcate, a fost banat, dar cred și acum că el avea mari șanse de îndreptare în gândirea lui. Era foarte tânăr, dar nu era viclean ca alții care mai zăbovesc în necredință, doar pentru a tulbura pe cei din jur sau pentru a-și etala "originalitatea și mândria".
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #95  
Vechi 04.04.2009, 22:27:35
coman's Avatar
coman coman is offline
Member
 
Data înregistrării: 11.04.2008
Locație: baia mare
Mesaje: 58
Implicit

nina, nu pun la suflet ,stiu ca un necredincios este mai tare (uneori)
in necredinta lui decat un credincios in credinta lui,,,pana ce intervine,,Dumnezeu. Doamne ajuta !
Reply With Quote
  #96  
Vechi 04.04.2009, 22:44:45
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de scrabble Vezi mesajul
atata timp cat oamenii tot incearca sa-mi arate ca nu am dreptate, nu pot sa las lor ultimul cuvant, cand am contraargument la dispozitie.
Sa incetam a-i da argumente lui scrabble.
Reply With Quote
  #97  
Vechi 05.04.2009, 22:15:31
adaniel's Avatar
adaniel adaniel is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 01.04.2009
Mesaje: 7
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anca-Miha Vezi mesajul
Sa incetam a-i da argumente lui scrabble.
Scrabble sa fie incins pe rug pana trece la dreapta credinta, crestin ortodoxa, singura adevarata si placuta lui Dumnezeu.
Reply With Quote
  #98  
Vechi 07.04.2009, 00:34:55
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de adaniel Vezi mesajul
Scrabble sa fie incins pe rug pana trece la dreapta credinta, crestin ortodoxa, singura adevarata si placuta lui Dumnezeu.
La credinta se trece de buna voie. Deci, nu asta spuneam, adaniel, ci sa nu-i mai dam argumente, caci prin acestea il fortam sa ia atitudine. O spune singur; iar argumentelele lui nu corespund adevarului. De ce sa-l ispitim? Nu are nici un rost.
Reply With Quote
  #99  
Vechi 23.04.2009, 10:03:44
unortodox unortodox is offline
Member
 
Data înregistrării: 26.11.2008
Mesaje: 41
Implicit marturii ale papilor privind lumina sfanta

Citat:
În prealabil postat de mihai_1991 Vezi mesajul
Cititi acest articol pentru a vedea cum este cu lumina sfanta: http://ro.wikipedia.org/wiki/Lumina_Sfântă

Donjoe a scris urmatoarele:

Articolul unui istoric grec: http://www.greatlie.com/en/articles....n=detail&id=33.
Se spune frumos că există atât compuși chimici care fac combustie spontană (iar dacă tratezi o lumânare, ai exact lumânarea care se aprinde singură) cât și metode prin care această combustie poate fi întârziată un timp, ca să creezi impresia că "ceva sfânt" se întâmplă când patriarhul se roagă în mormânt. Tipul mai arată că rețetele pentru asemenea substanțe se cunoșteau în timpuri biblice și chiar se fac referiri la ele în Biblie.

In 1096 Papa Urban spune:

http://www.fordham.edu/halsall/source/urban2-5vers.html
"For in the days of His Passion all the lights in the Sepulchre and round about in the church, which have been extinguished, are relighted by divine command. Whose heart is so stony, brethren, that it is not touched by so great a miracle? Believe me, that man is bestial and senseless whose heart such divinely manifest grace does not move to faith!"
Traducere aproximativa (iertare):
"In zilele patimilor Sale toate luminile in Mormant si din prejurul bisericii, care fusesera stinse, au fost reaprinse de porunca divina. A cui inima e atat de impietrita incat sa nu fei atinsa de un miracol atat de mare? Credeti-ma ca omul a carui inima nu se misca inspre credinta in urma unei astfel de minuni, se afla in stare de ne-simtire si bestialitate."

(observatie: pasajul de mai sus este scris in contextul in care turcii daramasera biserica sfantului Mormant si in contextul in care orice procesiune crestina fusese interzisa, deci reaprinderea luminilor s-a facut fara interventia patriarhului. Pe viitor insa numai patriarhul Ortodox va mai fi capabil sa aduca focul sfant.)
In 1238, Pope Gregory IX denunta Sfantul Foc ca fiind o frauda.

Parerea mea:
1. Dupa cum se stie, patriarhul ortodox, SINGURUL care prin mila Domnului este capabil sa aduca Lumina Sfanta este atent examinat de autoritatile israeliene (in trecut inspectia era facuta de autoritatile turce) astfel incat sa se evite o eventuala frauda.
2. Dupa cum se stie, nu a fost intreprinsa nici o cercetare stiintifica amanuntita care sa infirme sau sa confirme teoria unei farse. Pana la desfasurarea unei astfel de investigatii nu avem decat dreptul la opinii.
Reply With Quote
  #100  
Vechi 23.04.2009, 21:57:50
C0rneliu C0rneliu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.04.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 252
Implicit

Pentru Mihai initiatorul threadului si pentru Scrabble apreciez ca aveti o personalitate iscoditoare, care-si pune intrebari si care incearca sa caute explicatii pentru orice. In acelasi mod logic si argumentat o sa va pun si eu cateva intrebari:
1. Accept faptul ca prin diverse procedee chimice se poate produce o flacara fara a fi nevoie de o sursa de combustie externa, insa va intreb cum se face ca flacara este fara caldura? Oare chiar dintre atatia mii de oamenii, inclusiv arabi sau evrei, oare chiar toti sa se prefaca ca flacara nu arde??? Ce interes ar avea un arab sa se prefaca ca flacara nu arde?
2. Patriarhul si incaparea Sfantului Mormantul sunt controlati minutios inainte, de catre oficialitatile evreiesti, musulmane si alte religii... Ce motive ar avea TOTI acestia sa tainuiasca o eventuala farsa?? Adica, evreii ar face asta pentru banii? Tocmai ei care au cel mai MARE interes sa arate ca Domnul nostru Isus Christos nu a fost cu adevarat MESIA cel care a invins moartea prin Inviere? Hai sa fim seriosi, baieti! Mai ganditi-va un pic si va rog sa-mi dati un raspuns argumentat. Va multumesc anticipat!
Doamne ajuta!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Minune, Filmul despre Lumina Sfanta de la Ierusalim Ion Pop Generalitati 3 01.08.2011 20:24:58
Lumina Sfanta de la Ierusalim: Rezultatele analizei fizicienilor georgeval Teologie si Stiinta 25 24.11.2010 23:00:06
Sfanta Lumina de la Ierusalim FLORINUTA Intrebari utilizatori 0 20.03.2010 17:03:23
Sfanta Lumina de la Ierusalim ileana61 Despre Biserica Ortodoxa in general 40 17.01.2009 17:56:11