Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #671  
Vechi 15.05.2008, 16:06:19
emanuel2007
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

deci te rog sa nu crezi ca ortodoxia este vreun fel de misticism ilogic sau lucifaric , in care oamenii pot sa fie ousi in situatia de a face ascultare de diavol si de pacat ...
nu ortodoxia este singura cale a adevarului , chiar daca mai foloseste si metode de a mantui si pe cei mai slabi

deci atata timp cat BOR va mai avea har si mantuire , este posibila ( nu ? ) mantuirea si in BOR , unde trebuie sa faci ascultare de ceea ce este gresit ... insa asa cum am mai spus , aceasta este ascultarea oarba , care are intradevar putere de mantuire , insa nu la infinit ... deci nimeni sa nu se simta odihnit calcandusi pe constiinta , caci ascultarea din BOR nu poate tine la infinit ; ea poate mantui , dar este obigatoriu ca cei din BOR sa recunoasca adevarul cu timpul , altfel ... ii paste michi

bye bye
  #672  
Vechi 15.05.2008, 16:11:10
emanuel2007
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

fratele meu nu mai scoate nazbatii ... ce are a face " toti sfintii " cu situatia noastra de acuma ; situatia noastra de acuma este situatia noastra de acuma , iar " toti sfintii " este cu totul altceva ... nu vezi ce rataciri spui ?
in primul rand ca multi sfinti , din cei care au fost prigoniti , au fost prigoniti numai din motive politice , dar acuma nu mai este numai o chestie politica ... acume este vorba despre EVLAVIE frate , despre ADEVAR , despre DUMNEZEU , cand nu se poate pastra tacerea ...
deci sa nu facem nazbatii spirituale ...
  #673  
Vechi 15.05.2008, 16:28:28
emanuel2007
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

si iarasi nu mai spuneti nazbatii despre BOSV deoarece aceasta se afla in comuniune deplina cu Sinodul de Rezistenta din Grecia, BOSV Bulgara si ROCOR (intaistator IPS
Agatanghel) facand deci parte din aceasta miscare de rezistenta a
Sinoadelor Bisericilor Ortodoxe traditionalist (sau
vechi-calendariste), care , ca si BOSVR , nu au nici o comuniune cu nici
o Biserica oficiala , tocmai din pricina ecumenismului acestora

ori cum stiti ROCOR este biserica rusa din afara granitelor din care au facut parte si Sf Ioan Maximovici , parintele Serafim Rose ... afanduse in comuniune deplina cu acestia , sa stiti ca ROCOR a recunoscut tainele BOSV ... apoi este bine de stiut ca sfantul Ioan Maximovici s-a aratat intro vedenie , unui parinte din BOSV , impreuna cu MAICA DOMNULUI , si au spus clar acelui parinte ca adevarul este in BOSV
iata o vedenie care vine in completarea vedenie pe care a avuto Ioanichie Moroi
singura interpretare logica si canonica care i se paote da acestei aparente " contradictii " dintre cele doua vedenii este exdplicatia pe care am dato eu , ce ascultarea oarba


si , frate dortor , daca tu vii si spui care sursele noastre sunt mincinoase fara sa aduci dovezi clare ca este asa , ceea ce nai sa poti face , atunci ma vad indreptatit cu atat mai mult eu sa va acuz ca sursele voastre sunt absolut mincinoase
chiar si voi cu gura voastra ati recunoscut ( cand ati scris despre acea vedenie a parintelui Ioanichie Moroi ) ca schimbarea cal iulian este necanonica si deci o minciuna ... si daca voi sunteti capabili sa credeti intro minciuna chiar daca stiti foarte sigur ca este asa , pai atunci mai mult sunt eu indreptatit sa spun ca sursele voastre sunt mincinoase ... voi deja ati facut dovada ca sunteti capabili sa credeti in minciuni spuse de preotii vostri , pe cand noi nam facut niciodata asa ceva ... noi suntem cunoscuti pentru acrivia noastra si pentru ravna noastra pentru adevar ... cred ca mai degraba ar putea sa va scape ceva voua decat noua ...

Doamne ajuta ...
  #674  
Vechi 15.05.2008, 16:56:49
razvan_m
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Cum ai zis si tu, Emanuel, pana la al optulea sinod ecumenic, care daca va avea loc si cand va avea loc ( eu presupun ca daca va fi, va fi imediat inainte de inscaunare Antihristuklui in Templul din Ierusalim, deci cu aproximatie cam cu 3,5 ani inainte de A Doua Venire a Domnului pe pamant sa "judece cu slava viii si mortii a carui Imparatie nu va avea sfarsit") e necesar sa facem ascultare oarba de BO autocefale asa cum spui tu ca tin fratii noi intru calugarie, caci asa vom spori duhovniceste si vom ajunge si in Raiul Imparatiei lui Dumnezeu. Vor raspunde pentru eventualele invataturile gresite de credinta mai marii BO autocefale ce au admis cu putere de norma de credinta aceste invataturi gresite, nu simplii credinciosi facand parte din acele BO. Asadar, si din citatul din Patericul Romanesc despre vedenia Pr. Ioanichie Moroi si din cele spuse de tine despre rolul ascultarii oarbe in sporirea in smerenie, e de observat ca totusi [color=red] ASCULTAREA SI SMERENIA SUNT CELE MAI DE TREBUINTA LUCRURI OMULUI IN INCERCAREA DE A-SI MANTUI SUFLETUL, SI NU SCHISMA (SEPARAREA DE BO AUTOCEFALE) DE CATRE FIECARE OM CE CREDE CA EL TINE ADEVARATA CREDINTA SI INFIINTAREA DE CATRE ACESTA DE ALTE "BISERICI". Aici e greseala voastra a celor din BOSV: ati parasit ascultarea si prin aceasta v-ati trufit ca voi detineti adevarata credinta, ba mai mult ati infiintat si o noua biserica autointitulata "ortodoxa", in paralel cu BO Autocefala de traditie apostolica existenta.
Cum am zis si mai inainte: sa facem un mic experiment cu anafura si agheasma sfintita de preotii ortodocsi pe stil nou si cu anafura si agheasma "sfintita" de preotii BOSVR, pastrate in conditii de mediu identice. Sa vedem care anafura mucegaieste prima si care agheasma capata prima un gust salciu. Evident, credinta celui a carui anafura a mucegait si agheasma a prins gust salciu este gresita.

Domnul sa ne pazeasca sa putem trece prin aceste vremuri de imputinare a dreptei credinte.
.................................................. .................................................. ................
Doamne, Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine, pacatosul!
  #675  
Vechi 15.05.2008, 17:15:45
razvan_m
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

IN ATENTIA MEMBRILOR BOSVR:
[color=red]Citat din expunerea Pr. SERAFIM ROSe - "CUM SA II CITIM PE SFINTII PARINTI"
SURSA:[/color]
saraca.orthodoxphotos.com/biblioteca/cum_sa_citim_sfintii_parinti.htm


"In secolul de fata exista o crestere notabila a interesului pentru Filocalia si Sfintii ei Parinti. In mod particular, Parinti de data mai recenta, precum Sf. Simeon Noul Teolog, Sf. Grigorie Sinaitul si Sf. Grigorie Palama, au inceput sa fie studiati, iar unele din scrierile lor sa fie traduse si tiparite in engleza si in alte limbi apusene. Cineva chiar ar putea spune ca in anumite seminarii si cercuri academice au „ajuns la moda”, intr-un contrast vadit cu secolul al 19-lea, cand ei nu erau nicidecum „la moda” in majoritatea academiilor teologice ortodoxe (spre deosebire de cele mai bune manastiri, care au pastrat mereu amintirea lor ca sfanta si au vietuit potrivit scrierile lor).

Dar insasi faptul acesta este un mare pericol, asupra caruia trebuie insistat in cele ce urmeaza. „Venirea la moda” a celor mai profunde scrieri duhovnicesti nu este neaparat un lucru bun. De fapt, ar fi cu mult mai bine ca numele acestor Parinti sa ramana cu totul necunoscute, decat sa ajunga indeletnicirea carturarilor rationalisti si a „convertitilor ticniti”, care nu dobandesc nici un folos duhovnicesc de la acestia, ci doar isi sporesc mandria lor fara de sens, de a „cunoaste mai bine” decat ceilalti, sau – si mai rau - incep a urma povetele duhovnicesti din scrierile parintilor, fara pregatirea necesara si fara o calauzire duhovniceasca. Toate acestea, desigur, nu inseamna ca iubitorul de adevar ar trebui sa abandoneze citirea Sfintilor Parinti; Doamne fereste! Ci inseamna ca noi toti – carturari, monahi sau simpli mireni – trebuie sa ne apropiem de Parintii acestia cu frica de Dumnezeu, cu smerenie si cu o mare neincredere in intelepciunea si in judecata noastra. Ne apropiem de ei pentru a invata, si mai inainte de toate trebuie sa acceptam ca pentru aceasta avem nevoie de un invatator. Si invatatori exista: in vremurile noastre in care Batranii purtatori de Dumnezeu au disparut, invatatorii nostri trebuie sa fie acei Parinti care, mai ales in vremurile apropiate noua, ne-au spus in mod anume cum sa citim – si cum sa nu citim – scrierile ortodoxe despre viata duhovniceasca. Daca Fericitul Staret Paisie Velicicovski insusi, cel care a adunat scrierile primei Filocalii slavonice, a fost „cuprins de frica” afland ca astfel de carti urmau sa fie tiparite si ca nu vor mai circula doar in cadrul catorva manastiri, in forma manuscrisa, atunci, cu cat mai mult ne vom apropia de ele cu frica si intelegand pricina acestei frici, cu atat mai putine sanse sunt sa vina asupra noastra catastrofa duhovniceasca prevazuta de el.

Sfantul Paisie, in scrisoarea sa catre arhimandritul Teodosie al sihastriei Sf. Sofronie[1], scrie: „Va fac cunoscut duhovniceste, Sfintiei voastre, ca prin scoaterea la tipar a cartilor Sfintilor Parinti, atat a celor elino-grecesti, cat si a celor de limba slavona, si de bucurie, si de teama sunt cuprins. De bucurie, pentru ca intru cea mai de pe urma uitare nu vor mai fi de acum date. De teama insa, mi-e frica si ma cutremur, ca nu cumva indeobste, nu numai calugarilor, ci si tuturor crestinilor pravoslavnici, ca un lucru de vanzare fiind propuse, inca si cu alte carti, sa nu le urmeze din ele nechibzuite ispite celor incepatori, fara povatuirea iscusitilor facatori ai rugaciunii mintii. Iar din pricina ispitei, sa nu urmeze cumva defaimare de la desertii de minte asupra acestui sfant si neprihanit lucru de prea multi si mari din sfinti parinti marturisit... ca sa nu le urmeze nechibzuitilor ispita, iar din ispita defaimare, din defaimare inca si indoiala pentru invatatura purtatorilor de Dumnezeu Parintilor."

De unde se vede si pericolul tiparirii pe banda rulanta in ultimul timp a cartilor Sfintilor Parinti ai Bisericii Primare a lui Hristos [pana la anul 1054] si ai Bisericii Ortodoxe a lui Hristos [dupa anul1054]
Exista pericolul la unii credinciosi [mai ales incepatori, dar nu numai] sa interpreteze aceste scrieri ale literaturii patristice dupa capul lor exact cum sectele neo-protestante fac in prezent cu Bibliea, fara sa apeleze la ajutorul parintilor Bisericii Ortodoxe Autocefale si de traditie apostolica, peste care s-a revarsat harul Duhului Sfant si a caror interpretare asupra cartilor literaturii patristice ortodoxe este fara indoiala 100% corecta. Faptul este cu atat mai evident la credinciosii BOSVR, care ca si Emanuel, ca si ispita_ta, ca si altii interpreteaza scrierile patristice dupa capul lor, stiut fiind ca cei mai multi dintre mireni si-au pierdut harul Duhului sfant pogorat la Sfantul Botez asupra lor din pricina pacatelor, iar Emanuel si ispita_ta si altii dintre ei fac parte din categoria aceasta. Si eu, desi sunt membru al BOR nu am haru asupra mea tot din pricina puzderiei de pacate, dar nu ma avant sa comentez de capul meu fragmentele din scrierile patristice, ci doar le citez. Aceasta este, din partea membrilor BOSVR dovada clara a trufiei lor, gandind, si cu voce tare, in auzul tututor, ca ei sunt detinatorii adevaratei credinte, iar undeva, mai la coada listei vin si credinciosii BOR.


Domnul sa ne ajute sa putem trece prin aceste vremuri de imputinare a credintei.
.................................................. .................................................. .................
Doamne, Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine, pacatosul!
  #676  
Vechi 15.05.2008, 20:11:32
silviu.pintilie silviu.pintilie is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 29.03.2008
Mesaje: 18
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ispita_ta
iaaaa..... fratii vostri catolici.... presupun ca sunteti tare mandri de ei.
"BOMBA! VATICANUL ADMITE EXISTENTA EXTRATERESTRILOR" este titlul emisiunii Nasul de pe B1 TV...
reluarea e maine, 15 mai, ora 16.00 ...
catolicii sunt pe drumul cel bun... iar voi dupa ei... drum bun!

Silviu, daca te-ai apucat sa copiezi tot romanul... macar da si-un copy-paste la link :)
draga ispita_ta eu nu m-am apucat sa scriu nici un roman, aceste informatii le-am gasit tot pe un site ortodox si le-am preluat aici pt. a va arata anumite lucruri. este treaba dumneavoastra daca sunteti de acord sau nu cu ele. aceste informatii nu au fost postate doar de dragul de a fi postate, si nici pentru a va face sa deveniti crestin de stil vechii. acuma va adresez o intrebare la care va rog sa fiti sincer.
daca la adresa religiei dumneavaostra s-ar adresa asemenea cuvinte dumneavoastra cum v-ati simti? eu cred ca fiecare om are dreptul de a crede in ce vrea el, si in a sluji unei anumite credinte.aste este, noi cei de pe vechi cu ale noastre voi cu ale voastre. Nu?
  #677  
Vechi 15.05.2008, 20:28:16
silviu.pintilie silviu.pintilie is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 29.03.2008
Mesaje: 18
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dorstor
M-as fi bucurat, daca ati fi fost din Ganea pt ca acolo am locuit cand eram mic.
sa stiti ca sunt chiar din ganea (ciumulesti) daca nu va suparati imi puteti spune pe unde ati locuit? cu cine mai exact sunteti ruda? asta doar asa ca informatie. ma bucur ca aici am gasit un fost consatean. apropo ati observat de reclama gratuita facuta manastirii. acuma nu o zic cu rautate dar vad ca de ce s-au temut nu au scapat(BOR)
  #678  
Vechi 15.05.2008, 21:25:12
moro.d moro.d is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.03.2007
Mesaje: 943
Implicit

Silviu, iarta-ma... cred ca m-am exprimat gresit.
am spus "roman" in sensul ca ai citat foarte mult si... nu stiu daca va citi macar o persoana din cati intra...
ti-am cerut sa copiezi si link-ul pt ca asa este moral; cand dai un citat, specifici si sursa. oamenii aceia, care lucreaza la site-ul mitropoliei, macar atata lucru merita si ei... o recunoastere. totusi este munca lor.

daca imi adresezi intrebarea asta... inseamna ca nu prea ai citit ce-am postat eu pe aici ...
  #679  
Vechi 15.05.2008, 21:28:55
moro.d moro.d is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.03.2007
Mesaje: 943
Implicit

Citat:
În prealabil postat de silviu.pintilie
Citat:
În prealabil postat de dorstor
M-as fi bucurat, daca ati fi fost din Ganea pt ca acolo am locuit cand eram mic.
sa stiti ca sunt chiar din ganea (ciumulesti) daca nu va suparati imi puteti spune pe unde ati locuit? cu cine mai exact sunteti ruda? asta doar asa ca informatie. ma bucur ca aici am gasit un fost consatean. apropo ati observat de reclama gratuita facuta manastirii. acuma nu o zic cu rautate dar vad ca de ce s-au temut nu au scapat(BOR)
mdaa... daca ii urmaresti toate mesajele ai sa constati ca omul asta e omniprezent si omniscient... :sleep:
  #680  
Vechi 15.05.2008, 21:36:44
emanuel2007
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

vorba Mantuitorului : " daca nam facut nimic rau de ce ma lovesti "
asa zic si eu, pacatosul : daca nam zis gresit ce am zis mai sus , de ce spui aceasta , iar daca am zis rau demonstreaza
ori acuma , nemaiavand nimic ce sa spui faci apel la faptul ca eu am luato inaintea ta cu intelegerea sfintilor parinti , lucru care este bun de altfel , si inventezi fara sa poti dovedi nimic , cum ca eu interpretez dupa mintea mea cartile lor ...
daca spui ca eu fac asta demonstreaza unde anume gresesc , iar daca nu poti sa demonstrezi , atunci macar nu mai invidia si minti ...
eu nam facut altceva decat sa spun ca si cei din BOR sunt datori cu pocainta , odata ce sunt constienti de greseala lor in legatura cu calendarul
bineiteles , prin asta nu inteleg ca ei ar trebui sa fie fortati sa se pocaiasca , dar trebuie macar sasi recunoasca smeriti greseala : " este adevarat , eu sunt in greseala " ; o dovada de smerenie din partea lor este un minim de care toti crestinii sunt datori , daca vor sa se mantuiasca ...
sau macar sa fie deschisi sa inteleaga ceea ce este adevarat , adica sa ii intereseze adevarul ...
ati vazut din vedenia de mai sus , a parintelui Ioanichie Moroi , pe care chiar tu miai trimiso ( nu ca eu nu stiam de ea ... ) , ca si ingerii au spus clar ca schimbarea cal iulian este o greseala , greseala de care insa vor raspunde cei care se fac vinovati de ea
este de inteles ca nu sunt vinovati de aceasta greseala decat acei masoni care au ticluito ( de la conducerea bisericii ) , dar vezi sa nu devii si tu vinovat de acea greseala daca inaintezi prea mult cu indrazneala ... faptul ca acuma poate nu esti vinovat de acea greseala asta nu inseamna ca nu poti deveni si tu vinovat , caci toti suntem datori cu pocainta
asa ca ... iartama daca indraznesc prea mult , vorbimd asa cu voi , dar trebuia cineva sa va smereasca si pe voi , caci a spune ca ai dreptate cand chiar tu aduci dovezi clare ca nu ai , cred ca este un pic de mandrie , nu crezi ? atata ... eu imi cer iertare daca am judecat pe cineva ... iertare , iertare de la toata lumea
creca am cam judecat , ce sa mai , cine sunt eu sa vorbesc asa ? un pacatos vai de capu meu , Doamne iartama ... mie si rusine sa mai scriu pe aicea , cred ca mai bine as disparea cu coada intre picioare , rau ce sunt ... ce am eu cu oamenii astia , ce nui las eu sa traiasca ? o Doamne !
vai de capu meu ca ma facut invatator de acuma , fara sa ma puna nimeni , mandrie cu caru ce sa mai ... eu care nu cu mult timp inainte eram ... vai de capu meuuuu ... am gresit rau , nici nu mai stiu ce sa mai zic ... lasa pe altii si plangeti mai bine pacatele tale mai idiotule de pacatos ce esti ...
tre sa ma duc , ca trebuie sa vars o lacrima , ca e vai de capu meu pacatos ... oooo Doamne
si cer iertare de la toti cei cu care mam contrazis , ca iam judecat miseleste ( chiar daca am avut dreptate ) ...
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
biserica ortodoxa de stil vechi silviu.pintilie Secte si culte 6 12.11.2010 15:03:30
BISERICA ORTODOXA RUSA DE RIT VECHI Nosam Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 30 27.02.2008 15:30:37
Biserica Ortodoxa de Rasarit( Stil vechi) teogtf Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 43 06.11.2006 11:37:07