Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Din Noul Testament
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 13.12.2010, 20:26:44
Alin27 Alin27 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 25.07.2010
Mesaje: 15
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Cred ca ar trebui sa fii onest si sa raspunzi intrebarii care ti s-a pus: ce religie ai?
Ca nu esti ortodox (chiar daca adopti grafia cu doi i).


1. Invierea va fi reala, nu o figura de stil.
Asa cum Iisus Hristos a inviat cu trupul (cum altfel?) si trupul i-a fost vazut si pipait de Sf. Apostol Toma.. asa si mortii vor invia in trup.
Cum este aceasta, nu stim, dar in trup se va intampla.


2. Re. "meditatie in trei acte", Iisus Hristos nu ne-a parasit niciodata!

"Nu vă voi lăsa orfani: voi veni la voi.
19. Încă puțin timp și lumea nu Mă va mai vedea; voi însă Mă veți vedea, pentru că Eu sunt viu și voi veți fi vii."

Iisus Hristos este viu si prezent in fiecare Sf. Liturghie si se jertfeste intotdeauna pentru ca noi sa avem viata vesnica. Nu suntem nici singuri, nici parasiti etc.
Sa inteleg ca sa fi ortodox consta in cum scrii? Stiai ca ortodox in greaca se spune catolichi? Sunt ortodox te asigur insa Biserica nu inseamna ziduri si morminte ci suflete vii (adica spirite vii) Dumnezeu este Dumnezeul viilor nu al mortilor. Vii spirituali bineinteles ca sunt multi care merg, repira, dar spiritual morti de mult.

Presupunand ca ai zburat cu avionul , la o anumita altitudine , sa zicem de la 10.000 m aerul este rarefiat si nu mai poti respira. Nemai vorbind sa zicem sa iesi din stratosfera practic mori. Sa presupunem ca trupul lui dupa inviere era material ca al nostru cu plamani, inima tot tacamul si s-a inaltat la cer dupa 10.000 de metri cum mai respira iar destinatia care era o alta planeta, care ....si sa nu uitam ca si Lazar a fost inviat a 4-a zi. Iar daca invierea lui Iisus este la fel ca a lui Lazar, adica cu trup material practic minunea e aceeasi..

Credinta nu inseamna sa nu mai gandesti ci dimpotriva sa ai si intelepciune.

2. Cand Spune Iisus ca lumea nu il va vedea iar ei il vor vedea oare nu se referea la Duhul Sfant si atunci ei il vor cunoaste ca este viu. Deci iarasi se refera la a fi viu spiritual. Mai ortodcsilor ce faceti ca ati uitat dogmele acasa.

3. Nu fiti atat de siguri in privinta faptului ca sunteti cu Mirele ca atunci pute a mandrie si o sa ajungeti ca femeia aceea care sta pe ape multe care a amagit toate neamurile cu fermecatoria ei si a desfranat cu imparatii pamantului si in inima ei zicea ca nu e vaduva , ca ar fi mireasa si jale nu va vedea si a ajuns sa fie judecata de insasi Mirele (Dumnezeu Cuvantul)
Si femeia mai avea si un potir de aur plin cu vin amestecat cu toate uraciunile pustiirii ei si ii spunea liturghie. Aveti grija ca hula contra duhului sfant e mare si iti trebuie multa intelepciune si un suflet viu ca sa nu o faci...

Oare de ce se mira Ioan ucenicul cel iubit cand a vazut-o pe femeie? Pai pe timpul lor acea femeie era cuminte, pura si curata ca doar ei au intemeiat-o. Dar dupa ce au murit si cu trecerea timpului au venit altii la conducere si au transformat-o intr-o desfranata...iar adevar nu a mai existat in ea ci doar minciuni si basme...si cand va venii momentul judecatii ei multi dintre voi o sa plangeti si nu o sa va vina sa credeti...
timpul este foarte aproape...

Siliti-va sa intrati pe poarta cea stramta ca multi zic voua vor cauta sa intre si nu vor putea. Dupa ce se va scula stapanul casei si va incuia usa si veti incepe sa stati afara si sa bateti la usa, zacand:Doamne deschide-ne! - si el raspunzand,va va zice: Nu va stiu de unde sunteti,. Departati-vade la mine toti lucratorii nedreptatii.

Vedeti... ganditi un pic: ce inseamna "se va scula Stapanul casei"?

Last edited by Alin27; 13.12.2010 at 21:12:56.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 14.12.2010, 19:48:42
mihaila_alin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

mi-se pare mie sau,se vede parul de lup de sub mitele de oaie?.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 14.12.2010, 20:17:34
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Sa fie Romania al doilea Ierusalim?Care al credintei sau al necredintei?Oare se va mai naste Iisus inca o data cum zice Vanda?Va veni el pe un cal de fier?Ce vrea sa sugereze cu calul de fier? Ca va veni cu o nava spatiala?Va fi Romania un centru al "spiritualitatii" ?Chiar o sa apara Hristos in Romania?Sau o fi Antihrist?

Last edited by Danut7; 14.12.2010 at 20:34:50.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 14.12.2010, 20:36:00
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

.... sau nici unul ? :)

Mie imi miroase a ezoterism.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 14.12.2010, 20:57:49
bob2909 bob2909 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.07.2010
Mesaje: 279
Implicit asta e frumusetea libertatii...

da asa e!!! fiecare crede ce vrea... din 8 miliarde de oameni doar 2,5 miliarde cred in Iisus Hristos... deci fiecare crede ce vrea... insa daca primim marturiile profetice indiferent ce credem, in functie de sufletul nostru, la judecata in fata lui Hristos nu o sa avem cuvant de dezvinovatie...
Reply With Quote
  #16  
Vechi 14.12.2010, 23:07:57
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Nu reusesc sa inteleg oare de ce Sf Ap Pavel a introdus conceptul de a doua venire?
.
Pai acest concept l-a introdus insusi Mantuitorul,care a vorbit in permanenta despre venirea sa,la sfarsitul veacurilor,cu mare slava.
Prima venire a fost in smerenie,a 2 a va fi in slava.Prima a fost sub chip umil de om,a 2-a va fi in chip de Judecator al lumii.Nimeni nu se va putea dezvinovati la a 2 a venire,odata ce ,Dumnezeu insusi s-a coborat in chipul cel mai smerit la noi ,la prima sa venire,si ne-a fost si exemplu si pilda,si ajutor,si jertfa,si mijlocitor.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 14.12.2010, 23:14:07
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iustin10 Vezi mesajul
Pai acest concept l-a introdus insusi Mantuitorul,care a vorbit in permanenta despre venirea sa,la sfarsitul veacurilor,cu mare slava.
Prima venire a fost in smerenie,a 2 a va fi in slava.Prima a fost sub chip umil de om,a 2-a va fi in chip de Judecator al lumii.Nimeni nu se va putea dezvinovati la a 2 a venire,odata ce ,Dumnezeu insusi s-a coborat in chipul cel mai smerit la noi ,la prima sa venire,si ne-a fost si exemplu si pilda,si ajutor,si jertfa,si mijlocitor.
Da, scuze, trebuia sa spun a promovat, insa de ce oare Hristos-Dumnezeu a trebuit sa schimbe ceea ce a fost documentat de secole de catre evrei, adica O SINGURA VENIRE A MESIEI.

Nu este de mirare ca schimbarea "brusca" a planului de "atac" a lui Dumnezeu, i-a bulversat complet pe bietii iudei si evident ca nu au "ciugulit" la noua religie.

Oare ii putem considera orbi si surzi, asa cum mereu ii atacam la persoana, din moment ce lor Dumnezeu le-a spus altceva, si nu prin unul ci prin foarte multi prooroci seriosi consacrati, nu orice terchea-berchea.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 14.12.2010, 23:32:41
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Oare ii putem considera orbi si surzi, asa cum mereu ii atacam la persoana, din moment ce lor Dumnezeu le-a spus altceva, si nu prin unul ci prin foarte multi prooroci seriosi consacrati, nu orice terchea-berchea.
Nu stiu la care prorocii te referi?La cele din VT cunoscute? Acestea nu sunt relatari de ziar ca sa zica exact cum va veni Mesia,si de cate ori .Sunt vestiri care lasa loc la interpretari,sunt imnuri ale sperantei ,in nici un caz nu sunt relatari exacte a ce va fi.
Planul lui Dumnezeu nu se schimba,caci nimeni nu il stie dinainte ,ca sa zica ca s-a schimbat.Planul lui Dumnezeu doar se dezvaluie treptat.
El i-a ales pe evrei dintre toate neamurile,apoi tot El i-a inchis in neascultare,ca sa aiba mila de restul popoarelor.Si in final tot El ii va intoarce la ascultare,asa cum mama nu isi paraseste niciodata copilul,ci doar il pedepseste temporar.
"Poate o mama sa isi paraseasca copilul? Chiar daca mama isi va parasi pruncul,eu nu te voi parasi, Israele ! "
Reply With Quote
  #19  
Vechi 15.12.2010, 21:41:04
dianagroza's Avatar
dianagroza dianagroza is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.10.2010
Locație: Iasi, Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 714
Implicit

Hmm...nu stiu de ce, dar ce a zis Vanga ma lasa rece. Din cate am citit eu, acel raboi despre care se vorbeste, are legatura cu Turcia, Rusia si Grecia. Din momentul in care am auzit ca a zis ca exista extrateresti si ca adesea vin sa vorbeasca cu ea, si au o ierarhie, ca de la conducator la supus, insa ea vorbea cu cei din urma, mie mi-a fost clar..
__________________
AMIN! Intru Imparatia Ta cand vei veni, pomeneste-ne pe noi Doamne, cand vei veni intru Imparatia Ta!
Reply With Quote
  #20  
Vechi 15.12.2010, 22:27:19
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iustin10 Vezi mesajul
Acestea nu sunt relatari de ziar ,in nici un caz nu sunt relatari exacte a ce va fi.
Te cam faci ca ploua.... dar este dreptul tau!
Oare nu sunt exacte?
Nu stiu cit de familiar esti tu cu religia iudaica si cit de in profunzime este cuvintul Domnului studiat la ei, dar nu cred ca stii ce vorbesti.
Evreii au extras cu precizie tot ce se poate extrage in legatura cu venirea Mesiei pe pamint si nu se imbuca de nici un fel cu relatarile evanghelice cu care au fost luati prin surprindere de noua religia , crestinismul! si cu faptul ca dintr-o venire s-au facut brusc DOUA. Oare cum ai vrea sa reactioneze cineva care a studiat de secole VT-ul? sa zica oare, da, m-ai convins, sau sa te trimita la plimbare? :))

Deci sa avem si pentru ei respect si sa nu-i numim orbi si surzi ca nu sunt SUB NICI O FORMA. Daca sunt ceva, atunci sunt DOXA, TOBA de studiu Biblic VT si de Tora. Noi, suntem mici PARERISTI in legatura cu VT-ul comparativ cu cel mai slab pregatit evreu in domeniul religiei.

Daca te intereseaza, ei incep sa fie initiati in ale torei si cele comunicate de Dumnezeu de cind sug la sinul mamei, dupa care in gradinita scoala liceu samd, lucru care noi suntem la distanta de mii de km.

Inainte sa vorbim ar fi bine sa ne informam TEMEINIC!

Last edited by andreicozia; 15.12.2010 at 22:29:22.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cum este mesia vazut in iudaism? maria-luisa Iudaismul 25 02.09.2011 01:29:43
Mesia . Templier Knight Iudaismul 21 08.02.2011 19:49:34
Mesia si Mangaietorul pe pamant Mihai36 Din Vechiul Testament 9 10.08.2010 21:04:47
Mos Craciun sau Isus Cristos? Ioan_Ciobota Generalitati 2 27.12.2007 00:16:57
Hristos sau Cristos ? irina4m Generalitati 14 04.12.2007 16:33:53