Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #121  
Vechi 27.11.2010, 15:19:34
carmina carmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.01.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 693
Implicit pentru zilele cu dezlegare la peste

Salata de peste afumat

1 peste afumat (macrou)
1 ceapa potrivita
1-2 castraveciori murati in otet
piper, mustar dulce - dupa gust
maioneza (de post)

Pestele curatat de oase si taiat bucatele se amesteca cu ceapa taiata, castraveciorii taiati bucatele, piperul si mustarul amestecat cu maioneza.
Reply With Quote
  #122  
Vechi 25.01.2012, 18:02:16
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Drob de spanac si ciuperci

Ingrediente: pesmet 3 linguri; orez 3 linguri; usturoi 2 catei; spanac 1 kg; faina 3 linguri;

Cum preparam: Se opareste spanacul in apa clocotita in care punem sare, se scoate cu spumiera, se scurge si se toaca apoi marunt.

Ceapa verde se toaca marunt si se caleste in ulei incins, alaturi de usturoiul pisat si ciupercile tocate.

Intr-un castron, se amesteca spanacul tocat, ceapa, usturoiul si ciupercile din ulei, cascavalul vegetal, orezul fiert, pesmetul si faina. Se amesteca bine, se adauga sare, piper, verdeata, dupa gust;

Se pune compozitia in doua tavi de chec tapetate cu hartie de copt si unse cu putin ulei si se uniformizeaza cu cutitul.

Se dau tavile la cuptorul incins cca 30 minute.
Reply With Quote
  #123  
Vechi 25.01.2012, 19:05:41
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ory Vezi mesajul
Faceti maine friptura la cuptor cu cartofi....iese o nebunie.
Se pune in tava de cuptor,de preferabil inalta,pulpe de pui,taiate in jumate,iar printre acestea se pun cartofi taiati ca de prajit,dar in bucati mai mari.Apoi se pune peste tot cam un paharel de vin roz,un cubulet de knorr de pui sfarmat si presarat peste tot,o jumatate de lingurita de zahar,de asemenea presarata,piper si sare dupa gust,cimbru sau busuioc uscat(sau oregano),50 ml.ulei,putina boia si cam o capatana zdravana de usturoi taiat marunt la cutit.Se toarna apa peste toata compozitia cat aproape sa o cuprinda.Se acopera tava cu folie de aluminiu,complet,dar se face pe ici pe colo cate o intepatura de cutit,in folie.Se lasa la cuptor la foc ,relativ mare,tava fiind pusa la nivelul cel mai de jos.Se lasa,deci,pana scade toata apa si incepe putin sa se prajeasca totul(fara a se arde).Apoi se pune tava mai sus pe gratar,se stinge focul de jos de la cuptor si se aprinde sus la grill pentru a se rumeni totul putin pe deasupra,si a capata o crusta absolut apetisanta.
Pofta buna!,de lasatul secului de carne!
Nu folosesc de obicei masuri,fiindca totul poate fi estimat in functie de necesitatea cantitatii fiecaruia,iar un bucatar bun o face cu mare usurinta.
hahaha,asta e "reteta"clasica de pui la cuptor a mamei mele :)
Numai ca ea,foloseste suc de rosii in loc de apa, foi de dafin si ciuperci.
Mereu eu si tata ii strigam sa puna mai multi cartofi ca ne bateam pe ei :)

Este intr-adevar o mancare simpla si gustoasa.(si de ce nu,sanatoasa!)
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #124  
Vechi 25.01.2012, 19:14:47
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ory Vezi mesajul
Incercati porumb fiert calit in margarina,cu putina sare,sau pastai prefierti,cu putin usturoi si ceapa,sare si piper,fierte pana la prajire,pana scade toata apa si incep a se rumeni putin in margarina.Eu fac acestea langa friptura,dar fiind de post,pot fi asociate cu orice(bine-nteles,nu cu tocanite),ci mai degraba pe langa peste sau chiftelute...de post,bine-nteles.
Legumele,daca nu prea le agreati,incercati sa le fierbeti putin,le puneti sare,apoi le caliti in putina margarina.Sunt foarte bune!
Eu fac unele legume la baia de aburi si apoi le condimentez cu sare,piper,ulei de masline si zeama de lamaie.
Sau legume calite in ulei de masline pe care le condimentez cu sos de soia(negru sau alb),si sos de chilli cu usturoi(sau doar usturoi).

Despre margarina am unele idei fixe,nu o agreez.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #125  
Vechi 25.01.2012, 19:32:41
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit Salata de paste(rece)

Salata de paste

-2 cani de paste,de preferabil colorate(orice fel de paste,penne,fussili,farfale etc)

-1 cana masline(verzi si negre)taiate felii
-1/2 ceapa rosie taiata marunt
-1 legatura ceapa verde tocata
-1 ardei gras rosu taiat cuburi mici
-sare
-piper
-1 lingura ulei de masline
-1 lingura otet balsamic

Suplimentar:
-o mana de rosii-cireasa taiate in doua.
-cateva ridichi taiate felii
-o legatura de spanac
-parmezan ras(nu in post!)

Se fierb pastele in apa cu sare consultand timpul de fiert de pe ambalaj.Se spala cu apa rece apoi se scurg bine.
Intr-un castron mare se amesteca pastele si toate legumele taiate fin apoi se condimenteaza cu sare,piper,ulei si otet balsamic.
Se da la frigider pt 30-40 min apoi se serveste rece ca aperitiv sau garnitura.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #126  
Vechi 22.02.2012, 16:24:42
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit Lasagna cu ciuperci

Lasagna cu ciuperci - Ingrediente: 250 gr ciuperci; 9 foi de lasagna; 1 ceapa; 3 catei de usturoi; 500 ml suc de rosii; sare, piper proaspat macinat; 1 lingurita de busuioc uscat; optional: rozmarin; ulei de masline extra virgin

Mod de preparare

1. Se feliaza ciupercile si se taie ceapa si usturoiul, dupa care ultimele se cales in putin ulei. Se adauga ciupercile, apoi sarea, piperul si busuiocul . Se ia tigaia de pe foc.

2. Se asaza foile de lasagna in tava. Se imparte in trei compozitia de ciuperci si se pune peste fiecare rand de foi, terminand cu ciupercile.

3. Se toarna sucul de rosii peste compozitie si se lasa la cuptor cam 30-40 de minute.

4. Se serveste calda si se orneaza cu frunze de busuioc.

Last edited by costel; 22.02.2012 at 16:40:49.
Reply With Quote
  #127  
Vechi 23.02.2012, 09:38:51
clementia's Avatar
clementia clementia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.01.2009
Locație: Transilvania
Religia: Ortodox
Mesaje: 144
Implicit gustare la scoala de post

Buna, tuturor. Ajutor
Fiica mea in varsta de 13 ani daca vrea sa posteasca ce imi recomandati sa ii pun in pachetelul de la scoala ?
__________________
"Pe scara sufletului meu, M-am intalnit cu bunul Dumnezeu-
Eu coboram mahnit din constiinta mea, Iar El urca surazator spre ea...
Si ne-am oprit la jumatatea scarii, Incrucisandu-ne in clipa-ntampinarii
Sagetile perechilor de ochi ,ca de-obicei, Ah ! Ochii Lui cum semanau cu ochii mei!
Pe scara sufletului meu , M-am intalnit din nou cu Dumnezeu-
El cobora solemn din constiinta mea, Iar eu urcam surazator spre ea."(Minulescu)
Reply With Quote
  #128  
Vechi 23.02.2012, 09:56:52
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

"Eugenia", sunt unele de post.
Mere, banane, portocale.
O felie de pâine neagră unsă cu puțină margarină.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #129  
Vechi 23.02.2012, 10:13:10
Laura19
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

@Yasmina. Ce zici de margarina facuta in casa?

Supa-crema de cartofi

6 cartofi, 2 morcovi, 1 ceapa, 1 praz, 1 legatura de patrunjel, 3 linguri de ulei, crutoane, sare, piper

Morcovii, ceapa, prazul si cartofii se curata, se spala si se taie marunt. Se pun la fiert in doi lintri de apa cu sare. Dupa ce au fiert, se scurg, se preseaza si se trec prin sita. Peste pireul obtinut se adauga zeama, uleiul si se mai pun la fiert putin. Se adauga patrunjelul tocat marunt si se potriveste de sare si piper. Se serveste cu crutoane.

Placinta cu ceapa si ciuperci

foi de placinta, 2 cepe, 200g ciuperci, ulei, marar, sare, piper

Ceapa se curata, se taie solzisori, se caleste in ulei incins. Se adauga ciupercile, o ceasca de apa si se lasa la fiert pana scade apa. La sfarsit se adauga mararul tocat marunt, sarea si piperul. Se unge tava cu ulei, se asterne o foaie de aluat, apoi umplutura, se repeta operatia, avand grija ca ultimul strat sa fie de aluat. Se unge cu ulei si se da la cuptor 15-20 de minunte.

Mamaliga cu cartofi

1/2 kg de malai, 1 kg de cartofi,1 l apa, sare

Cartofii se curata, se taie bucati si se fierb in apa cu sare. Dupa ce au fiert, se paseaza cu apa in care au fiert si se adauga malaiul putin cate putin, amestecand mereu. Se mai lasa la fiert 10 minute, amestecand continuu.
Reply With Quote
  #130  
Vechi 23.02.2012, 10:59:40
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Observ ca ciuperca este alimentul de baza in post. Consumand ciuperci va intoxicati la fel ca si cand ati manca carne. Din gama ciupercilor Hribul si Sampinioanele sunt ok. Recomandin in locul ciupercilor ca si sursa de proteine: linte, naut, bob, soia, hrisca, mei...

Last edited by ovidiu b.; 23.02.2012 at 11:02:44.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Post de bucate sau post de pacate...??? geo.nektarios Pocainta 160 19.03.2016 13:34:53
Postul de pacate vs postul de bucate tigerAvalo9 Generalitati 21 28.02.2012 23:29:05
Post Bogdan N Generalitati 5 18.06.2011 22:06:08
* post * Jamaica Postul 63 15.02.2011 20:56:37
post dorinel78 Generalitati 16 25.03.2009 08:44:57