Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 09.11.2018, 00:28:34
Jonnyw2013 Jonnyw2013 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 687
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Libertate e atunci când ai de ales, ...
Pai tocmai asta spuneam si eu, numai ca am aratat-o ironic, cand am zis ca e OBLIGATORIE.
__________________
http://www.cuvantul-ortodox.ro/2011/...-ca-pe-erezii/
"€žCând am ieșit pe ușa care mă purta spre libertate, am știut că dacă nu las ura și amărăciunea în spate, voi continua să fiu în închisoare€".-Nelson Mandela
Reply With Quote
  #62  
Vechi 09.11.2018, 14:49:23
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Din cate am citit doar o parte din cei de la Oastea Domnului au devenit neoprotestanti, restul nu sunt eretici, fac parte din Biserica. Altfel ar fi fost caterisiti preotii care au legatura cu ei.
Reply With Quote
  #63  
Vechi 09.11.2018, 15:08:33
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Părintele Constantin Necula spunea recent că i s-a declanșat o criză de diabet după momentul colectiv când gloata răsculată s-a abătut spre Dealul Patriarhiei și au dat cu pietre în Biserică.

Problema e că nu era social media atunci, aparatura era rudimentară, iar acum pe câțiva dintre greii care țineau conferințe i-am auzit chiar că se întrebau dacă are rost să țină aceste întruniri, dacă nu cumva sunt redundante pentru că se repetă cam aceleași întrebări, viața oamenilor nu se îmbunătățește, mai degrabă unii vin doar să se încânte 2 ore la un program artistic la astfel de întruniri.

Pe părintele Constantin Necula chiar l-a afectat întrebarea unde au fost milioanele de tineri cărora le-ați vorbit, la referendum ?
Cu precizarea pe care a făcut-o chiar el că nu au fost milioane, ci câteva mii.
Am vazut ca l-ai citat pe parintele Constantin Necula si pe celalalt subiect, nu e tocmai cel mai bun exemplu. Am urmarit multe din interviurile si articolele parintelui, este un parinte care a adoptat conceptii ecumeniste, pe care le si propovaduieste in ceea ce spune. Chiar ii jignea intr-un articol pe cei ce sunt "conservatori", adica nu au aderat la iluminismul ecumenist. A incercat sa transpuna in practica ceva din aggiornamento-ul de la catolici (in asta intrand si marturisirea despre orele de rock ascultate zilnic). Dar e posibil ca tinerii ce vor sa fie sau sa devina credicnios sa fie mai atrasi de invataturile ortodoxe decat de varza ecumenista. Iar cei ce sunt atei n-or sa aprecieze mai mult o conceptie diluata cu toate cultele sunt aproape la fel de bune (doar ateii sunt rai, ca asta e ideea unuia ce are aceste conceptii).
Reply With Quote
  #64  
Vechi 09.11.2018, 15:30:59
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Ce să facă și mucoșii, să stea pe margine și să găsească nod în papură unora care chiar fac ceva pentru țara asta și mai ales pentru Biserică.
Reply With Quote
  #65  
Vechi 09.11.2018, 15:33:11
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Din cate am citit doar o parte din cei de la Oastea Domnului au devenit neoprotestanti, restul nu sunt eretici, fac parte din Biserica. Altfel ar fi fost caterisiti preotii care au legatura cu ei.
Păi da, cu acte în regulă, anual fac parade în Catedrala Mitropolitană. Cine să-i tragă de urechi, altul decât vlădică?
Reply With Quote
  #66  
Vechi 09.11.2018, 16:57:50
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
Ce să facă și mucoșii, să stea pe margine și să găsească nod în papură unora care chiar fac ceva pentru țara asta și mai ales pentru Biserică.
Nu intereseaza pe nimeni ce idoli ai tu si parerile tale de doi bani, ne putem exprima si noi opiniile fara sa sara un ecumenist ratacit sa jigneasca. A cam trecut vremea cand erati o gasca, poate ar fi bine sa te gandesti sa pleci si tu cum au plecat si coreligionarii tai, ti-ai expus pana acum ratacirile si caracterul indoielnic dublat de o ingamfare ridicola (ca tot mi-ai zis mie sa-mi restrang activitatea pe forum).
Reply With Quote
  #67  
Vechi 09.11.2018, 17:02:19
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
Păi da, cu acte în regulă, anual fac parade în Catedrala Mitropolitană. Cine să-i tragă de urechi, altul decât vlădică?
Eu cred ca cei de la Oastea Domnului sunt mai in acord cu invatatura ortodoxa decat tine. E ridicol ca tu spui de icoane, care ai aratat ca nu stii despre ce vorbesti, ai sustinut erezia iconoclasta, fara sa stii care e invatatura ortodoxa.
Reply With Quote
  #68  
Vechi 09.11.2018, 17:18:01
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.882
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Am vazut ca l-ai citat pe parintele Constantin Necula si pe celalalt subiect, nu e tocmai cel mai bun exemplu. Am urmarit multe din interviurile si articolele parintelui, este un parinte care a adoptat conceptii ecumeniste, pe care le si propovaduieste in ceea ce spune. Chiar ii jignea intr-un articol pe cei ce sunt "conservatori", adica nu au aderat la iluminismul ecumenist. A incercat sa transpuna in practica ceva din aggiornamento-ul de la catolici (in asta intrand si marturisirea despre orele de rock ascultate zilnic). Dar e posibil ca tinerii ce vor sa fie sau sa devina credicnios sa fie mai atrasi de invataturile ortodoxe decat de varza ecumenista. Iar cei ce sunt atei n-or sa aprecieze mai mult o conceptie diluata cu toate cultele sunt aproape la fel de bune (doar ateii sunt rai, ca asta e ideea unuia ce are aceste conceptii).
L-am auzit într-o altă emisiune că va renunța la tot felul de frățietăți dubioase cu oameni care nu apreciază mesajul Bisericii cred că se referă la atei .

Despre rock spunea că ascultă noaptea rock fm, pentru că ar scrie târziu în noapte și muzica respectivă îl ajută să fie treaz.

Mărturia cu rockul a venit într-o perioadă fierbinte pentru Biserică momentul Colectiv când în Sibiu, București se înjura împotriva Bisericii, în București s-a dat cu pietre în geamurile Bisericii de către gloate, a venit ca o detensionare, ca să ridice un val de tensiune .

Am văzut că pr. Necula nu e gustat deloc de mulți, o să încerc să nu citez niciodată lucruri ecumeniste sau dubioase de la el.

Mie mi se pare că omul are un stil aluziv și codificat de a răspunde, de fiecare dată când îl reascult parcă înțeleg ceva nou la el, zici că e un poet simbolist sau un rapper de calibru la cât subtext pune în unele fraze și cugetări.

De fiecare dată mă gândesc, oare ce o zice, la cine s-o referi, el răspunde tuturor provocărilor cu care se confruntă în mod aluziv.

E foarte conectat prin facebook la onegeuri, voluntariat, îi observă nemijlocit și le știe pârghiile, s-a implicat știe ce stă în spatele statisticilor de violență domestică, consum de alcool și felul cum sunt ele manipulate pentru a induce românilor demoralizarea și sila de a fi român.

La început conferințele lui par a fi o hlizeală tâmpă, dar chiar poate face oricine experimentul acesta, să-l asculte live într-o atmosferă în care decorul poate fura și după, să-l reasculte pe youtube, la rece, ca să vadă cât a înțeles, s-ar putea la replay să înțeleagă mai mult și mai departe peste unele zâmbete și aplauze.

Mie mi se pare un filon omiletic acest om, cu excepția derapajelor e un doctor al cuvintelor, raza mesajelor lui atinge un unghi mult mai mare de pastorație.
Chiar faptul că mulți îl dezabrobă înseamnă că mesajul lui a ajuns și la ei.

Personal nu-l văd ca pe un trădător ci ca pe un bărbat care pune umărul pentru țară în momentele grele, cum a fost scoaterea obligativității Orei de religie, Scandalul Colectiv, Referendumul pentru Familie, dacă a greșit o face dintr-o dragoste față de partea eclezială și e tributar academismului ecumenic de aici i se trag unele ieșiri ecumeniste.

Dar nici aici nu știm dacă sunt simple călătorii, discuții și consultări, nu spun că e un om perfect, e cam singurul care are curaj să le dea replica onegiștilor de tot felul.

Nu știu dacă pr. Necula e pentru oricine, pentru cei lămuriți în credință cred că nu e nociv, pentru că ei știu să discearnă, doar cei căldicei s-ar putea tulbura de el.

Lumea ar putea zice că e bădăran, dar la cum i se vorbește pe facebook, cum e înjurat și pe stradă de către unii oameni care sunt nesimțiți, răspunsul lui e mult edulcorat.

Mna mi-am spus părerea la cât am văzut până în acest moment, e posibil să fie greșită.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #69  
Vechi 09.11.2018, 17:41:06
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Nu știu dacă pr. Necula e pentru oricine, pentru cei lămuriți în credință cred că nu e nociv, pentru că ei știu să discearnă, doar cei căldicei s-ar putea tulbura de el.

Lumea ar putea zice că e bădăran, dar la cum i se vorbește pe facebook, cum e înjurat și pe stradă de către unii oameni care sunt nesimțiți, răspunsul lui e mult edulcorat.

Mna mi-am spus părerea la cât am văzut până în acest moment, e posibil să fie greșită.
Nu cred ca ai inteles, nu e vorba de felul in care vorbeste sau cum se poarta, ci de invatatura pe care o spune. Pana la urma vorbim de cineva care expune invatatura, nu de manifestarile sale. Cu ceva timp in urma am analizat un scurt pasaj dintr-o cuvantare a sa, toate propozitiile contineau invataturi gresite. Prima data am auzit de domnia sa odata cu participarea sa la o adunare penticostala. Tu spui ca nu-l apreciaza ateii sau cei care nu prea au legatura cu credinta, eu spun de invatatura ortodoxa.
Reply With Quote
  #70  
Vechi 09.11.2018, 18:22:19
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.882
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Nu cred ca ai inteles, nu e vorba de felul in care vorbeste sau cum se poarta, ci de invatatura pe care o spune. Pana la urma vorbim de cineva care expune invatatura, nu de manifestarile sale. Cu ceva timp in urma am analizat un scurt pasaj dintr-o cuvantare a sa, toate propozitiile contineau invataturi gresite. Prima data am auzit de domnia sa odata cu participarea sa la o adunare penticostala. Tu spui ca nu-l apreciaza ateii sau cei care nu prea au legatura cu credinta, eu spun de invatatura ortodoxa.
Am înțeles și această referire, am zis în celălalt mesaj că e tributar academismului ecumenic, de aici și unele ieșiri, la fel ca și Adrian Papahagi, Mihai Neamțu etc, n-o să citez niciodată chestiuni ecumeniste de la el, am zis asta.

Eu când l-am citat am făcut-o pentru a surprinde interpretările vizavi de evenimentele fierbinți în care e implicată Biserica la care el e conectat atent atât, nu i-am preamărit ecumenismul, n-am citat nicio cugetare ecumenistă de-a lui.

Când o să iasă altul mai curat și mai curajos în față să-și ia toate flegmele și dintr-o parte și din alta atunci o să-l citez și pe acela.
Deocamdată activismul civic al multor creștini, nu depășește un anumit nivel și există destui care folosesc diferite evenimente ca să lovească și mai mult în Biserică, gen teologul Mihai Silviu Chirilă după eșecul referendumului, e un antiecumenist M.S.C. dar nu-mi place stilul acela, trebuie moderație și în partea aceasta.

Putem cerceta toate și păstra ce e bun de la fiecare.

Unii îl acuză pe părintele că e bădăran, a primit și acuza asta nu nepărat de aici de pe forum am vrut să ating cât mai multe raportări pe care le-am citit vizavi de el de-a lungul timpului din mainstream.

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Tu spui ca nu-l apreciaza ateii sau cei care nu prea au legatura cu credinta, eu spun de invatatura ortodoxa.
Nu neapărat că nu-l apreciază ateii, a fost invitat la diferite evenimente așa mai mult pentru a crește audiența evenimentului, sau a postului după care cei care și-au făcut reclamă pe spatele lui au lovit chiar în Biserică la momentele grele.
Nu știu dacă erau atei toți cei care-l criticau pe internet și-l înjurau.

Mi se pare corect când a zis că va limita mult proiectele și își va doza efortul către cei care au nevoie și dispoziție să înțeleagă.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 09.11.2018 at 18:41:58.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare