Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Intamplari adevarate
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 01.08.2012, 11:37:16
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit acatist

Doamne ajuta !
Nu cred ca e o problema daca cititi acatistul fara binecuvantare ,daca avem o problema alergam la ajutorul sfintilor.
Reply With Quote
  #42  
Vechi 08.04.2013, 01:40:22
elena_tuchiac elena_tuchiac is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 08.04.2013
Mesaje: 1
Implicit ....

buna...Sf.Erem cel nou a venit si in ajutorul familiei mele ,mai exact al fratelui meu,nu se putea lasa de fumat...dupa ce a citit acatistul sfantului ,exact din acea zi a zis ca nu mai fumeaza si intr-adevar nu a mai pus tigara in gura .multumim Bunului Dumnezeu pentru ca l-a trimis pe Sf Efrem in ajutor.
Reply With Quote
  #43  
Vechi 10.05.2013, 15:03:40
onyx235 onyx235 is offline
Member
 
Data înregistrării: 28.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 90
Implicit Sfantul Efrem m-a ajutat si pe mine

Sfantul Efrem cel nou a aparut in viata mea fara ca eu sa fi stiut cine e: o colega mi-a adus acatistul lui si mi-a daruit si o icoana cu el, adusa din Grecia. Am citit timp de 40 de zile cand imi cautam sa schimb serviciul, rugandu-ma sa gasesc ceva mai bun si asa a fost. La putin timp dupa ce am terminat de citit am gasit un alt loc de munca.
Am indemnat si pe altii sa citeasca spre ajutor acest acastist mai ales cand isi cauta servici sau in orice imprejurare din viata lor, si chiar ieri m-a anuntat o prietena din State ca la nici cateva zile de cand a inceput sa citeasca acatistul Sf Efrem si al Sf Nectarie a primit o oferta de job in conditiile in care pana atunci nu se legase nimic si cauta de ceva vreme.
Il simt la fel de aproape pe acest sfant ca si pe dragul meu prieten, Nectarie, poate nu degeaba sunt amandoi din Grecia...
Indemn pe toti care au perioade grele in viata lor si au nevoie de ajutor sa se roage acestyi sfant. Sigur vor primi raspuns.
Reply With Quote
  #44  
Vechi 30.06.2013, 13:38:19
vasilik's Avatar
vasilik vasilik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.02.2008
Locație: Piatra Neamt
Religia: Ortodox
Mesaje: 113
Implicit Rugaminte

Fara indoiala Sfantul Efrem este ajutator tuturor celor care ii cer ajutorul, in rezolvarea de felurite probleme. Pe mine personal, m-a ajutat sa trec cu brio de niste examene foarte dificile, si nu in ultimul rand m-a ajutat in caz de boala. Este un sfant drag mie, pe langa Sfantul Nectarie, Sfantul Ioan Rusul, Sfanta Paraschiva, Sfantul Nicolaie, Sfantul Mina, Sfantul Spiridon etc,. Si acum am unele probleme, dar le las in grija Domnului, a Maicii Domnului, a Sfantului Efrem si a celorlalti sfinti. Imi doresc foarte mult sa trimit o scrisoare impreuna cu un pomelnic la manastirea Sfantului Efrem din Nea Macri dar nu stiu exact care este procedura. De aceea, rog din suflet pe cei care au trimis acolo scrisori sa ma sfatuiasca ce si cum trebuie sa fac pentru a trimite o scrisoare la manastire si pentru a primi raspuns, si daca nu cer prea mult imi doresc din suflet sa primesc putin ulei din candela sfantului. Rog din inima pe cei care cunosc procedura sa imi spuna si mie ce trebuie facut. Sfantul Efrem sa va ocroteasca si sa va ajute!
__________________
Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatoasa!
Reply With Quote
  #45  
Vechi 02.07.2013, 22:50:20
Geo_Geo79
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vasilik Vezi mesajul
Imi doresc foarte mult sa trimit o scrisoare impreuna cu un pomelnic la manastirea Sfantului Efrem din Nea Macri dar nu stiu exact care este procedura. De aceea, rog din suflet pe cei care au trimis acolo scrisori sa ma sfatuiasca ce si cum trebuie sa fac pentru a trimite o scrisoare la manastire si pentru a primi raspuns, si daca nu cer prea mult imi doresc din suflet sa primesc putin ulei din candela sfantului. Rog din inima pe cei care cunosc procedura sa imi spuna si mie ce trebuie facut. Sfantul Efrem sa va ocroteasca si sa va ajute!


Adresa manastirii Sfantul Efrem din Nea Makri


Άγιος Εφραίμ

Ιερά Κοινοβιακή Μονή

Ευαγγελισμού της Θεοτόκου

190 05

Νέα Μάκρη



Τηλ. 22940 91202

––––––––––––––-

Saint Ephrem

Holy Monastery Coenobiac

Annunciation

190 05

Nea Makri
Reply With Quote
  #46  
Vechi 04.07.2013, 16:17:11
fleur_de_neige's Avatar
fleur_de_neige fleur_de_neige is offline
Member
 
Data înregistrării: 21.10.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 30
Implicit Si pe mine m-a ajutat Sfantul Efrem cel Nou

Am probleme cu coloana astfel ca, in general, durerile de spate nu sunt ceva neobisnuit pentru mine. Ele trec sau se amelioreaza daca fac putina gimnastica, odihnesc coloana, ma feresc sa ridic greutati etc. Aseara, insa, m-am pomenit cu o durere de spate neobisnuit de puternica; nu trecea cu nici un chip, indiferent cum as fi stat: orice pozitie care inainte imi usura durerea de spate acum o amplifica. Dupa mai bine de 2 ore, la 9 si jumatate seara, mi-a venit in gand sa ma ung cu putin ulei de la Sfantul Efrem (adus din Grecia de o cunostinta) si sa-l rog ca macar sa nu mai fie atat de ascutita durerea, sa pot dormi. Cam dupa vreo 20 de minute am inceput sa ma simt mai bine. La scurt timp a venit si sotul meu de la servici si a folosit si el uleiul, facand semnul sfintei cruci, mai ales pe locul cel mai sensibil (unde ma duruse mai tare si unde mai persista durerea). Am adormit fara probleme, bucuroasa si recunoscatoare pentru ajutorul primit si m-am trezit fara vreo durere, simtindu-ma foarte usoara. Am dormit extraordinar de bine.
Cu adevarat, sfantul si-a facut mila cu mine, altfel nu stiu ce s-ar fi intamplat.
,,Minunat este Dumnezeu întru Sfinții Săi, Dumnezeul lui Israel,,
__________________
A descrie frumusetea omului înseamna a cânta cel mai frumos imn gloriei lui Dumnezeu. În om este cuprinsa minunea : în gândire, atâta inteligenta; în inima, atâta iubire; în viata, atâta vointa. ( Pr. Agatanghel Gutu)
Reply With Quote
  #47  
Vechi 05.07.2013, 21:02:58
vasilik's Avatar
vasilik vasilik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.02.2008
Locație: Piatra Neamt
Religia: Ortodox
Mesaje: 113
Implicit Multumesc Bunului Dumnezeu, Maicii Domnului si tuturor sfintilor!

Gata si ultimul exaen din viata de student! Astazi am sustinut lucrarea de dizertatie si vreu sa spun faptul ca fara ajutorul Domnului Hristos, Maicii Domnului, Sfantului Efrem, Sfantului Nectarie, Sfantului Ioan Rusul, Sfantului Ioan Botezatorul, Sfintei Xenia de Sankt Petersburg, Sfanta Paraschiva, Sfantului Nicolaie, Sfantului Mina, Sfantului Spiridon, Parintelui Arsenie Boca si tuturor Sfintilor si Arhangheli astazi nu as fi fost absolventa de master. Astazi a fost o zi foarte grea pentru mine, trebuind sa sustin lucrarea in fata unei comisii foarte severe si foarte dificile. Am trecut prin toate starile specifice stresului cand vedeam modul de abordare de catre comisie fata de lucrarile studentilor din sala. Fiecare a scris cum a stiut si ce a stiut..... de emotie au inceput sa imi tremure piciorul stang si in acel moment am luat iconita Sfantului Efrem in maini si ma rugam lui in gand sa lumineze gandurile profesorilor si sa imi puna intrebari usoare. Asa s-a si intamplat, profesorii neinsistand asupra mea cu intrebari greoaie si dificile! Si culmea....in momentul cand m-au strigat pentru a merge sa prezint lucrarea starea mea de stres disparuse. Multumesc din inima Sfantului Efrem, Domnului Hristos, Maicii Domnului, Sfantului Efrem, Sfantului Nectarie, Sfantului Ioan Rusul, Sfantului Ioan Botezatorul, Sfintei Xenia de Sankt Petersburg, Sfanta Paraschiva, Sfantului Nicolaie, Sfantului Mina, Sfantului Spiridon, Parintelui Arsenie Boca si tuturor Sfintilor si Arhangheli. Si uite asa inca o etapa din viata mea s-a incheiat! Slava lui Dumnezeu intru sfintii sai!
__________________
Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatoasa!
Reply With Quote
  #48  
Vechi 06.07.2013, 01:58:57
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Felicitari, Vasilik!
Si pe mine m-a ajutat zilele acestea Sf. Mina. Este minunat ca avem ajutoare atat de promte, precum sfintii!
Reply With Quote
  #49  
Vechi 24.08.2013, 11:28:48
Liliana118 Liliana118 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 02.07.2013
Mesaje: 2
Implicit

Si pe mine m-a ajutat Sfantul Mucenic Efrem. Multumesc ca a avut grija de mine si de problemele mele.
Reply With Quote
  #50  
Vechi 18.09.2013, 21:08:07
sorinarodicaz sorinarodicaz is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 18.09.2013
Mesaje: 1
Implicit Minune cu Sf Efrem

Buna tuturor.
Dupa ce am citit din cartea "Minunile Sf Efrem Cel Nou" si am aflat ca orice minune se savarseste prin El, am decis sa vin aici , sa spun si eu, intamplarea pe care eu o consider raspuns la rugaciunea catre Sf.Efrem Cel Nou sau minune.

Vreau doar sa mentionez, mai intai, ca inainte de aceasta minune, am mai avut bucuria de a mi se raspunde la rugaciunile LUI.

"Eram intr-o noapte tarzie de sambata cand eu si sotul meu ne intorceam de la un botez . Aveam de facut un drum de 100 si ceva de km. Era deja 1.30 noaptea cand eu conduceam , in dreapta mea fiind sotul meu care nu se simtea deloc bine. Ba chiar, pot sa spun, desi cu jena, era foarte ametit. La cativa km dupa plecare sotul meu imi cere cu disperare sa opresc pt ca se simtea din ce in ce mai rau. Asa a si fost. Am oprit undeva intr-un loc fara lumina, un loc pustiu...era foarte rece afara...sotul meu nu era constient de ce facea...dar , va rog sa-mi iertati limbajul, varsa din el ca un izvor...
Desi stergeam si incercam sa-l ajut, nu am reusit nicicum....la un moment dat, imi era fff frig, teama de intunericul din jur, am inceput sa plang la neputinta mea de-l ajuta pe sotul meu...starea de rau care se agrava....si mai ales faptul ca imi interzicea sa conduc mai departe.
La un moment dat, dupa ce m-am oprit din plans, m-am asezat la volan, lasandu-l pe sotul meu sa verse, efectiv pe geam, in continuu...si am inceput sa strig numele Sf. Efrem sa ma ajute sa se linisteasca cat sa ma lase sa conduc cei 100 si ceva de km pana acasa ca de acolo ma descurcam eu sa-l spal si sa-l asez in pat.
Am spus o rugaciune, va spun sincer, am plans strigand numele Sf. Efrem...si am inceput sa conduc incet...dar cu opriri, la insistentele sotului....La un moment dat,sotul meu a adormit. Plangeam si-mi faceam cruce si multumeam Cerului si Sf. Efrem ca pot sa conduc. eram efectiv panicata dar si plina de curaj in acelasi timp.
Azi cand ma gandesc, nu stiu cum am ajuns acasa.
Sunt recunoscatoare Cerului si Sf. Efrem ca imi asculta rugaciunile si vreau sa aduc multumire LUI si aici, asa cum I-am promis ca voi face si cum voi face de fiecare data.
Imi doresc din suflet, ca in acest moment de cumpana din viata mea, Sf. Efrem sa-mi raspunda la rugaciune.
Dumnezeu sa fie cu voi toti!
AMIN! Va multumesc.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sfantul Mare Mucenic Areta Intrebari utilizatori 0 24.10.2010 23:10:51
Sfantul Mare Mucenic MERCURIE cristiboss56 Moaste 5 30.06.2009 23:03:20
Sfantul Mare Mucenic MINA icamilin Diverse Sarbatori 3 18.11.2008 00:03:46
Sfantul Mare Mucenic Mercurie cristiboss56 Rugaciuni 3 05.01.2008 15:20:11