Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 29.10.2018, 18:50:24
Ana_Maria.N Ana_Maria.N is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 30.10.2015
Mesaje: 5
Implicit Când Dumnezeu intarzie

Ma intreb de ce oare Dumnezeu întârzie uneori sa raspunda rugăciunilor sau alteori orice ai face sau oricât ti-ai dori ceva, nu-ți dă niciodată. De ce? Care ar fi motivele Lui?
Dacă Dumnezeu ne iubeste, de ce ne lasă să suferim? Oare mai uita de noi uneori?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 30.10.2018, 00:19:47
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.042
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ana_Maria.N Vezi mesajul
Ma intreb de ce oare Dumnezeu întârzie uneori sa raspunda rugăciunilor sau alteori orice ai face sau oricât ti-ai dori ceva, nu-ți dă niciodată. De ce? Care ar fi motivele Lui?
Dacă Dumnezeu ne iubeste, de ce ne lasă să suferim? Oare mai uita de noi uneori?
Daca tu iubești pe cineva si persoana respectivă te caută doar cand are nevoie sa ii dai ceva sau sa il ajuți cu ceva....În rest uita ca mai exiști.Daca copilul tau vrea zilnic numai chipsuri si ciocolată si sa zicem ca de maine descoperi ca are diabet cum ii explici că nu mai are voie fara sa il faci sa sufere....Cu ce esti tu mai special decat oricare om in fata Creatorului ca sa meriți un tratament mai special?Oare crezi ca suferinta există?Sau exista prea multe dorințe,atașament,boli....Păi corpul ăsta in care locuiește spiritul tau temporar,asta te încurcă.El are nevoi si dorințe...El iti încarcă sufletul cu inutilitati.Imi amintesc acum de cartea Scoala rugăciunii de antonie de suroj. Ia aruncă o privire peste ea si o sa te lămurească asa putin.
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 30.10.2018, 03:29:16
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.973
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ana_Maria.N Vezi mesajul
...
Dacă Dumnezeu ne iubeste, de ce ne lasă să suferim? Oare mai uita de noi uneori?
10. Luați, fraților, pildă de suferință și de îndelungă răbdare pe proorocii care au grăit în numele Domnului.
13. Este vreunul dintre voi în suferință? Să se roage. Este cineva cu inimă bună? Să cânte psalmi.(Iacov5,10.13)


El nu uita niciodata.
El stie dinainte nevoile noastre, noi trebuie doar sa luam ce ne-a pregatit El, dar, spre deosebire de pasari si animale, care iau cu curaj ce le-a pregatit lor, noi nu "vedem" ce sa luam fiindca noi vrem sa vedem ce ne-ar place noua sa ne dea.

Citat:
În prealabil postat de Ana_Maria.N Vezi mesajul
Ma intreb de ce oare Dumnezeu întârzie uneori sa raspunda rugăciunilor sau alteori orice ai face sau oricât ti-ai dori ceva, nu-ți dă niciodată. De ce? Care ar fi motivele Lui?
Dumnezeu totdeauna ne da "cu varf si indesat" ce avem nevoie pentru mantuirea noastra, insa noi avem si dorinte(unori exagerate) pe care de cele mai multe ori le ridicam absurd la statutul de mari "nevoi" fara sa fie mari deloc si fara sa avem reala nevoie de ele.
E greu de crezut ca ai facut orice pentru ca ti-ai dorit mantuirea si nu ti s-a implinit.

24. Cele mai de seamă lucruri în viața omului sunt apa, pâinea, haina și o casă, pentru adăpost.(Eccl29,24)
Astea banuiesc ca le-ai primit; pentru ce altceva te-ai rugat?
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #4  
Vechi 30.10.2018, 07:08:55
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.042
Implicit

Referitor la punctul 24...."Dacă inseteaza cineva sa vină la Mine si sa bea..."(Ioan 7,38),"Dar oricine va bea din apa pe care i-o voi da Eu nu va mai inseta in veac"(Ioan 4,14)."Caci nu numai cu pâine va trai omul ci cu tot cuvântul ce iese din gura lui Dumnezeu(Matei 4,4)."Celui ce voiește să se judece cu tine pentru haina ta,lasă-i si cămașa"(Matei 5,40)."Vulpile au viziuni si păsările cerului au cuiburi dar Fiul omului nu are unde sa isi plece capul"(Matei 8,20).
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 30.10.2018, 17:10:39
mariabucur mariabucur is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 30.10.2018
Mesaje: 5
Implicit Nu intarzie

Dumnezeu nu intarzie niciodata, daca nu a venit la timp inseamna ca ar trebui sa te descurci singur. Acesta iti da mereu ajutor, dar nu iti poate rezolva problema. Iti da un impuls mereu. Deci, Dumnezeu nu ne lasa sa suferim, noi ne facem.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 04.01.2019, 19:50:29
Ana_Maria.N Ana_Maria.N is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 30.10.2015
Mesaje: 5
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Daca tu iubești pe cineva si persoana respectivă te caută doar cand are nevoie sa ii dai ceva sau sa il ajuți cu ceva....În rest uita ca mai exiști.Daca copilul tau vrea zilnic numai chipsuri si ciocolată si sa zicem ca de maine descoperi ca are diabet cum ii explici că nu mai are voie fara sa il faci sa sufere....Cu ce esti tu mai special decat oricare om in fata Creatorului ca sa meriți un tratament mai special?Oare crezi ca suferinta există?Sau exista prea multe dorințe,atașament,boli....Păi corpul ăsta in care locuiește spiritul tau temporar,asta te încurcă.El are nevoi si dorințe...El iti încarcă sufletul cu inutilitati.Imi amintesc acum de cartea Scoala rugăciunii de antonie de suroj. Ia aruncă o privire peste ea si o sa te lămurească asa putin.
Ok. Toti suntem buni la teorie. Cum pot face sa nu mai am dorințe, așteptări, sa nu ma mai supăr când nu iese ceva asa cum cred eu ca ar trebui. Dacă aș găsi raspunsul la aceasta intrebare poate as trăi și eu o viata liniștită și poate as putea fi chiar și fericita. Cum sa fac sa fiu fericita?
Reply With Quote
  #7  
Vechi 05.01.2019, 01:10:50
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ana_Maria.N Vezi mesajul
Cum pot face sa nu mai am dorințe, așteptări, sa nu ma mai supăr când nu iese ceva asa cum cred eu ca ar trebui.
Descrieti o insuficienta a intelepciunii. Intelepciunea (in sensul de Ataraxis) este al saptelea dar al Spiritului Sfant. Fiecare dar este potentat prin potentarea celui dinainte. Inaintea intelepciunii este inteligenta, al saselea dar, iar inaintea ei este stiinta, al cincilea. Inteligenta (in sensul de inteligenta spirituala) inseamna doua lucruri:
1°) observarea si usurinta in a gasi corelatii intre diferitele lucruri pe care le stim prin stiinta.

Dar, mai ales, intelgienta spirituala inseamna:
2°) observarea si usurinta in a gasi corelatii intre diferitele "coincidente" din viata noastra. Altfel spus, despre felul in care a lucrat si lucreaza Dumnezeu in viata noastra.

Privind in urma, nu neaparat in istoria lumii, nici in istoria sacra a Poporului Ales, ci in urma in viata noastra, vom vedea de cate ori Dumnezeu ne-a ferit de rau, uneori cu pretul unei suferinte care ni se parea teribile la vremea respectiva. Vom vedea, ca si cum am vedea cu ochii, cum cutare lucru a fost o pedeapsa pe care o meritam nu in general, ci pentru cutare fapta. Cum cutare lucru s-a intamplat la timp potrivit ca atentia noastra sa se indrepte spre un anumit domeniu si altele, zeci, sute de altele in felul acesta. Si, atunci cand vom realiza, impreuna cu Psalmistul, ca Domnul este luminarea noastra si mantuirea noastra, de cine sa ne temem ? inseamna ca tocmai am urcat de la inteligenta spirituala la intelepciune.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #8  
Vechi 05.01.2019, 07:43:36
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.973
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ana_Maria.N Vezi mesajul
....Dacă aș găsi raspunsul la aceasta intrebare....
Cum sa fac sa fiu fericita?
Imita-L pe Hristos. Sau pe Sf Maria.
Daca vei reusi vei fi vesnic fericita, dar nu in viata asta, ci apoi.
In viata asta "intrebarile" demonstreaza ca dorintele tale desharte te domina fiindca n-ai invatat ca dorintele sunt paguboase pentru sufletul tau si va fi mai greu sa te obisnuiesti de-acum cu reprimarea lor.
Daca doar vei reprima dorintele tale fara sa le transformi (prin postiri si rugaciuni) in jertfe aduse lui Hristos, atunci ele se vor transforma in frustrari greu de purtat.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #9  
Vechi 05.01.2019, 14:32:36
flying's Avatar
flying flying is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.03.2010
Locație: MIGREZ PRIN DIFERITE LOCURI ALE INIMII IN CAUTAREA LUI DUMNEZEU
Religia: Ortodox
Mesaje: 867
Arrow

__________________
https://youtu.be/mvZARLkQmLk
Reply With Quote
  #10  
Vechi 05.01.2019, 20:17:57
MGTOW4life
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare