Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Preotia (Hirotonia)
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 25.07.2010, 23:13:32
miha miha is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 02.12.2006
Mesaje: 5
Implicit va rog, povatuiti-ma!

De mai bine de 20 de ani cercetez cu regularitate biserica, fiind membra a Comitetului Parohial. Sunt foarte trista ca sunt obligata sa asist cu amara durere sufleteasca la niste mizerii morale in biserica. Parintele are o amanta, iar multe din intalnirile nefiresti au loc chiar in biroul parohial, aflat in ininta bisericii. Treaba asta se intampla de 10 ani. Cum pot eu, ca si credincioasa, sa-l ajut pe parinte sa scape de aceasta patima? Oare trebuie sa las totul in voia sortii? Nu ma pot impaca cu gandul ca asa ceva este firesc! Va rog sa ma ajutati ca nu mai suport sa vad cum sfanta biserica este batjocorita! As vrea sa stiu care este atitudinea mai-marilor bisericii fata de aceasta situatie? Va multumesc.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 25.07.2010, 23:17:09
Jane Says Jane Says is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.02.2010
Locație: KooKooLand
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.091
Implicit

Si de ce sa luati masuri acum? Timp de 10 ani nu v-a preocupat problema? Ce a declansat acest nou interes fata de tinuta morala a respectivului preot?
__________________
„Ca o carpa lepadata toata dreptatea noastra” (Is 64,5)
Reply With Quote
  #3  
Vechi 25.07.2010, 23:30:19
miha miha is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 02.12.2006
Mesaje: 5
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jane Says Vezi mesajul
Si de ce sa luati masuri acum? Timp de 10 ani nu v-a preocupat problema? Ce a declansat acest nou interes fata de tinuta morala a respectivului preot?
Am incercat sa iau atitudine in acesti 10 ani prin rugaciuni si pomelnice trimise la diferite manastiri. Ceea ce m-a determinat din nou sa lupt impotriva acestei nelegiuiri este faptul ca in urma cu cateva saptamani biserica a fost sfintita. Respectul pentru sfintele moaste asezate in piciorul sfintei mese ma intareste sa caut o rezolvare pentru indepartarea acestui pacat din biserica.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 25.07.2010, 23:30:28
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Da chiar de ce nu ai luat masuri cind am sezizat prima data acum dupa 10 ani? tu cu comitetul luati masuri anuntati episcopul daca aveti dovezi serioase, da preoteasa ce face doarme?
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 25.07.2010, 23:38:33
mihele_m's Avatar
mihele_m mihele_m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 309
Post

Citat:
În prealabil postat de miha Vezi mesajul
De mai bine de 20 de ani cercetez cu regularitate biserica, fiind membra a Comitetului Parohial. Sunt foarte trista ca sunt obligata sa asist cu amara durere sufleteasca la niste mizerii morale in biserica. Parintele are o amanta, iar multe din intalnirile nefiresti au loc chiar in biroul parohial, aflat in ininta bisericii. Treaba asta se intampla de 10 ani. Cum pot eu, ca si credincioasa, sa-l ajut pe parinte sa scape de aceasta patima? Oare trebuie sa las totul in voia sortii? Nu ma pot impaca cu gandul ca asa ceva este firesc! Va rog sa ma ajutati ca nu mai suport sa vad cum sfanta biserica este batjocorita! As vrea sa stiu care este atitudinea mai-marilor bisericii fata de aceasta situatie? Va multumesc.


Parintele Cleopa spunea intr-unl din volumele dumnealui citez "Noi
nu avem voie ca mirieni sa aducem blasfemii la adresa preotilor " ei sunt hirotonisiti si-si primesc pedeapsa de la Dumnezeu . Poate ca ce relatati dumneavoastra sa nu fie adevarat poate ca va-ti inselat ,eu zic sa nu trageti concluzii pripite si nici sa iesiti in public cu astfel de acuzatii fiindca sunt destul de neplacute ,ati iesit totusi pe un forum unde citeste atita lume ! Eu va intreb tot ca un bun crestin ,va ajuta cu ceva asemenea afirmatii?va fac mai bine ?vi se da un grad mai mare in conducerea parohiei ?Eu zic sa mai meditati ,si sa nu aruncati cu noroi asa usor intr-un slusbas al lui Dumnezeu un adevarat cresti nu face asta niciodata .
Reply With Quote
  #6  
Vechi 25.07.2010, 23:51:22
Iubirea's Avatar
Iubirea Iubirea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.06.2010
Locație: Bucuresti in C.I
Religia: Ortodox
Mesaje: 689
Implicit

E complicat...corb la corb nu-si scoate ochii...
Depinde de ce episcopie apartii. poate ar fi bine sa ceri o audienta la episcop si sa ai si ceva dovezi in acest sens....poti sa mergi la duhovnic sa te spovedesti si sa-i ceri sfat si binecuvantare sa faci asta...
Eu nu prea vad rezolvabila problema dar poate ar trebui sa incerci...ca normal nu este sa ascundem pacatul, ne facem si noi partasi in fata de Dumnezeu.
__________________
"Sa nu spui tot ce stii, sa nu faci tot ce poti, sa nu crezi tot ce auzi!" (pr. Paisie Olaru)
http://www.youtube.com/watch?feature...v=y8zZ_NGRoJo#!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 25.07.2010, 23:56:13
coralina's Avatar
coralina coralina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 708
Implicit

E interesant de remarcat cum se sugereaza maturarea gunoiului sub pres in acest caz (si nu numai!!), si anume adoptarea unei atitudini intelepte de genul "n-aude, nu vede".
Cat despre cei 10 ani in care nu s-a luat atitudine vizavi de comportamentul preotului... nu sfatuiti voi de fiecare data sa luam rugaciunea drept aliat si sa ne rugam pentru cel ratacit? Asta se pare ca a facut doamna in cauza timp de 10 ani!
Nu e datoria noastra de frati crestini sa ne ajutam unul pe celalalt atunci cand suntem in ratacire? Sa ne dam unul altuia sprijin si sfat, sa ne rugam unii pentru altii, sa-l iubim pe aproapele ca pe noi insine? Sa ne preocupam de soarta sa, iar nu sa intoarcem capul in directia opusa si sa ne prefacem ca nu vedem nimic in neregula?

Nu considerati ca sminteala pe care o aduce in randul credinciosilor prin comportamentul sau acest slujitor al Domnului poate avea efecte devastatoare? Ori considerati ca lucrurile acestea nu se stiu (mai ales ca dureaza de atata vreme)?
Care sunt beneficiile reale ale ascunderii acestor fapte reprobabile si de ce se promoveaza la scara larga politica strutului cand vine vorba de comportamente evident deviante? Cand aveti un furuncul care supureaza de ani de zile voi taceti din gura sau mergeti la medic pana nu se raspandeste infectia in tot corpul?

Doamne ajuta si lumineaza-ne pe toti!
__________________
Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatoasa!
Preach the Gospel and, if necessary, use words.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 25.07.2010, 23:59:58
coralina's Avatar
coralina coralina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 708
Implicit

"E complicat...corb la corb nu-si scoate ochii..."
Nici macar atunci cand e la mijloc binele comunitatii de credinciosi pastorite de ambii corbi?

"....poti sa mergi la duhovnic sa te spovedesti si sa-i ceri sfat si binecuvantare sa faci asta..."
Tare mi-e teama ca respectivul preot e chiar duhovnicul doamnei care a initiat acest topic! Ceea ce ar face problema cu mult mai spinoasa decat este.
__________________
Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatoasa!
Preach the Gospel and, if necessary, use words.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 26.07.2010, 00:29:06
miha miha is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 02.12.2006
Mesaje: 5
Implicit

Va multumesc foarte mult ca ati inteles durerea sufletului meu! In toti acesti ani am tacut, m-am rugat in taina, nu am pomenit numele parintelui, dar acum simt ca trebuie sa fac ceva in plus, inainte ca biserica sa fie ponegrita. Am dorit sa discut despre acest subiect pe un site unde cred ca intra multa lume de buna credinta. V-am cerut un sfat pentru a nu ma abate de la invatatura bisericii noastre. De 10 ani tac, de 10 ani ma rog asa cum m-am priceput eu, dar simt ca asta nu e suficient. Sunt prea neputincioasa. Stiu si altii din biserica, dar le e frica de acea femeie ca sa vorbeasca despre acesl lucru si m-au sfatuit si pe mine sa tac. Pare tacerea este unica solutie? Doamne, ajuta-ne sa se faca dreptate!
Citat:
În prealabil postat de coralina Vezi mesajul
E interesant de remarcat cum se sugereaza maturarea gunoiului sub pres in acest caz (si nu numai!!), si anume adoptarea unei atitudini intelepte de genul "n-aude, nu vede".
Cat despre cei 10 ani in care nu s-a luat atitudine vizavi de comportamentul preotului... nu sfatuiti voi de fiecare data sa luam rugaciunea drept aliat si sa ne rugam pentru cel ratacit? Asta se pare ca a facut doamna in cauza timp de 10 ani!
Nu e datoria noastra de frati crestini sa ne ajutam unul pe celalalt atunci cand suntem in ratacire? Sa ne dam unul altuia sprijin si sfat, sa ne rugam unii pentru altii, sa-l iubim pe aproapele ca pe noi insine? Sa ne preocupam de soarta sa, iar nu sa intoarcem capul in directia opusa si sa ne prefacem ca nu vedem nimic in neregula?

Nu considerati ca sminteala pe care o aduce in randul credinciosilor prin comportamentul sau acest slujitor al Domnului poate avea efecte devastatoare? Ori considerati ca lucrurile acestea nu se stiu (mai ales ca dureaza de atata vreme)?
Care sunt beneficiile reale ale ascunderii acestor fapte reprobabile si de ce se promoveaza la scara larga politica strutului cand vine vorba de comportamente evident deviante? Cand aveti un furuncul care supureaza de ani de zile voi taceti din gura sau mergeti la medic pana nu se raspandeste infectia in tot corpul?

Doamne ajuta si lumineaza-ne pe toti!
Reply With Quote
  #10  
Vechi 26.07.2010, 01:33:14
Iubirea's Avatar
Iubirea Iubirea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.06.2010
Locație: Bucuresti in C.I
Religia: Ortodox
Mesaje: 689
Implicit

Citat:
În prealabil postat de coralina Vezi mesajul
"E complicat...corb la corb nu-si scoate ochii..."
Nici macar atunci cand e la mijloc binele comunitatii de credinciosi pastorite de ambii corbi?

"....poti sa mergi la duhovnic sa te spovedesti si sa-i ceri sfat si binecuvantare sa faci asta..."
Tare mi-e teama ca respectivul preot e chiar duhovnicul doamnei care a initiat acest topic! Ceea ce ar face problema cu mult mai spinoasa decat este.
Daca duhovnicul ei este acelasi cu atat mai mult sa mearga la altul...sau in vreo manastire sa ceara sfat unui duhovnic cu viata imbunatatita.

Iar referitor la corbi...da, nici macar atunci cand e la mijloc o intreaga comunitate, sunt situatii in care episcopii stiu foarte bine multe si nu fac nimic sau se fac ca nu vad.
Eu am mai auzit de astfel de situatii si pana la urma au fost invinuite tot persoanele care au spus, desi adevarul era altul...dar stiu si situatii in care preotii saracii erau fara vina, dar datorita unor "muieri" care inventau tot felul de fapte neadevarate despre preotul lor paroh, mergeau la episcop si astfel preotul putea sa-si piarda parohia si chiar familia.

Deci astfel de pacate nu spune nimeni sa le ascunzi, dar in momentul in care faci o asemenea dezvaluire tu trebuie sa te bazezi pe niste dovezi, martori si sa fii sub binecuvantarea unui duhovnic, sa fii convins ca faci un bine si nu un mare rau...astea sunt fapte grave si fereasca Dumnezeu pe cel care este vinovat. Nu va jucati cu mantuirea voastra.
__________________
"Sa nu spui tot ce stii, sa nu faci tot ce poti, sa nu crezi tot ce auzi!" (pr. Paisie Olaru)
http://www.youtube.com/watch?feature...v=y8zZ_NGRoJo#!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare