Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Maslul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 27.06.2007, 00:24:48
cozia cozia is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.464
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CM
Nu exista nici o deosebire intre preoti, calugari si mireni.
Toti sunt oameni, au acelasi loc sub soare.
La preoti este vorba de o mai mare responsabilitate si nicidecum de o pasuire pana la judecata de apoi. Aici intervine interpretarea zic eu tendentioasa a oamenilor, in favoarea unei clase zice-se superioare "preotii" si in defavoarea mirenilor.
Carol, sti doar cine vorbeste asa despre preoti...daca esti dintre aceia, este pacat...ca-mi facuse-i impresie buna la inceput. Te rog mult, nu ispiti pentru ca aici nu o sa gasesti auditoriu pur si simplu poti sa faci afirmatii dar nu astepta sa ti se raspunda
Din nou, e pacat ce faci...
Reply With Quote
  #12  
Vechi 27.06.2007, 00:29:29
cozia cozia is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.464
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CM
Prin slujba de hirotonisire, care este tot un ritual, se deschide centrul inimii,
Noua ne place sa-i spunem TAINA, una din cele sapte Sfinte Taine, ...iar in privinta deschiderii chacrelor...sa le lasam frate pentru Yoghini
Reply With Quote
  #13  
Vechi 27.06.2007, 13:33:48
CM CM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2006
Mesaje: 144
Implicit

Fiecare este liber sa-si apere meseria.
Dar ca orice meserie nu pt toti este la fel.
Nu exista padure fara uscaturi, numai ca in ultima vreme este seceta mare.
Nu trebuie sa ne mire faptul ca oamenii in marea lor majoritate apeleaza la secte religioase si alte forme de cult si mai cu seama la vrajitoare, ghicitoare in carti si alte asemenea.

Daca cineva se simte deranjat de modul de exprimare al semenului, poate sa-si analizeze propriul mod de exprimare mai intai.

Totusi sa nu ne abatem de la topic.
Era vorba despre maslu si eu mi-am exprimat punctul de vedere.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 27.06.2007, 16:27:40
cozia cozia is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.464
Implicit

Scuza-ma este vorba de o confuzie. Credeam ca esti altcineva cu pseudonim asemanator si de la care asteptam altceva. Binenteles ca ai drept la opinie.
Iertati-ma!
Reply With Quote
  #15  
Vechi 27.06.2007, 18:32:45
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

CM:[i][/Nu trebuie sa ne mire faptul ca oamenii in marea lor majoritate apeleaza la secte religioase si alte forme de cult si mai cu seama la vrajitoare, ghicitoare in carti si alte asemenea. i]

Crezi ca acestea constituie o solutie buna pentru vindecari miraculoase?
Eu am alta experienta cu maslu. Un om bolnav de cancer s-a refacut vizibil dupa maslu. Dar ma conteaza si credinta noastra. Cum zicea si Paracelsus despre un pacient de-al sau pe care nu l-a putut vindeca: "boala regelui este expresia unei optiuni ferme pentru boala. Nu se poate face nimic pentru un prea puternic bolnav, fascinat de raritatea sau de strania maretie tragica a bolii lui". Unii bolnavi folosesc boala ca pe o arma, pentru a se impune. Sa privim deci efectul maslului din perspectiva bolnavului si nu a preotilor, caci sunt mai multi care participa la aceasta taina, care efectueaza in acelasi fel maslul; la unii are efect, la altii nu. Deci nu la preoti este "cheia", caci ei fac ritualul, iar Iisus Hristos, acolo prezent, face vindecarea. Dar daca cineva nu-L primeste pe Hristos, nu poate fi vindecat. Sau daca nu vrea sa fie vindecat, iarasi ramane nevindecat. Dar nu numai simplul ritual, ci mult mai multe elemente concura la vindecarea omului.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 27.06.2007, 18:39:46
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

CM: Daca cineva se simte deranjat de modul de exprimare al semenului, poate sa-si analizeze propriul mod de exprimare mai intai.

Daca vii cu explicatii din afara credintei crestine, nu trebuie nici sa le agreem si nici sa ne facem un proces de constiinta. Un singur lucru vrem, sa discutam din punct de vedere cresti-ortodox problemele ce ne framanta.

Daca ne-ar interesa parerile budiste, am fi cu siguranta pe alt site, unde te invitam sa te duci, in cazul in care vrei iar sa vii cu teorii, care nu-si au locul aici.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 02.07.2007, 09:59:00
CM CM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2006
Mesaje: 144
Implicit

Multumesc pt invitatie ancah dar nu ma intereseaza budismul sau alte religii asa cum insinuezi, asa ca nu am unde sa ma duc.
Te rog sa ma ignori daca nu-ti convine ce scriu, este atitudinea cea mai corecta.

Revenind totusi la tema discutiei, inca nu a venit nimeni cu o explicatie mai detaliata a acestei taine, a maslului.
Daca totul depinde de credinta bolnavului, atunci ce nevoie mai are de ajutor din exterior, adica de la preotii care oficiaza slujba, ar putea f bine sa se vindece prin rugaciune directa catre Iisus, este pana la urma acelasi lucru, adica are acelasi rezultat.
Totusi eu cred ca maslul inseamna mai mult decat ce se spune si ca fiecare ritual are un anume sens.
Si rugaciunea este pana la urma un ritual, individual, al fiecaruia dintre noi.
Ar mai fi un aspect al ritualelor de vindecare in general, ce inseamna vindecarea pentru sufletul celui bolnav?
Este ea cheia mantuirii sau de fapt este doar un pas catre aceasta, o scolarizare?
Boala este data omului ca sa invete, daca reuseste sa scape de ea repede si usor, el neintelegand nimic din aceasta, este posibil ca de fapt vindecarea sa fie doar de suprafata, in fond omul ramanand acelasi.
Si atunci apar alte probleme, fara sfarsit, de fiecare data omul asteptand mila lui Dumnezeu dar refuzand sa se schimbe in interiorul lui.
Poate de asta anumite ritualuri nu reusesc, pt ca cel care cere ceva o face cu un scop, iar iubirea nu poate sa aiba scop, ea este pur si simplu.

Reply With Quote
  #18  
Vechi 06.07.2007, 21:11:15
prflorin prflorin is offline
Member
 
Data înregistrării: 29.05.2007
Mesaje: 40
Implicit

Taina Sfantului Maslu, ca si celelalte Sfinte Taine, este o forma de comunicare a harului divin.In cazul Maslului, acest har are proprietatea de a vindeca de boala trupeasca dar si de cea sufleteasca. Faptul ca nu se vindeca toti dupa ce participa la Maslu (mi se pare putin hilar pt ca n-ar mai fi existat medicina,nu?), nu arata ineficienta Tainei. Harul vine dar trebuie sa si conlucreze omul cu el. Omul pacatuieste singur, deci cu ajutorul lui Hristos, la care adauga lucrarea lui, sa se vindece.
Spunea cineva-nu mai stiu cine, iertare- ca la hiritonie se deschide inima sau asa ceva:dontgetit:... Si la hirotonie se primeste un har: " oricate veti lega pe pamant...". Se presupune ca inima e deschisa deja...Asta ma duce cu gandul la tehnicile Reiki
Reply With Quote
  #19  
Vechi 29.10.2007, 21:01:49
tuta tuta is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 29.10.2007
Mesaje: 2
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CM
Multumesc pt invitatie ancah dar nu ma intereseaza budismul sau alte religii asa cum insinuezi, asa ca nu am unde sa ma duc.
Te rog sa ma ignori daca nu-ti convine ce scriu, este atitudinea cea mai corecta.

Revenind totusi la tema discutiei, inca nu a venit nimeni cu o explicatie mai detaliata a acestei taine, a maslului.
Daca totul depinde de credinta bolnavului, atunci ce nevoie mai are de ajutor din exterior, adica de la preotii care oficiaza slujba, ar putea f bine sa se vindece prin rugaciune directa catre Iisus, este pana la urma acelasi lucru, adica are acelasi rezultat.
Totusi eu cred ca maslul inseamna mai mult decat ce se spune si ca fiecare ritual are un anume sens.
Si rugaciunea este pana la urma un ritual, individual, al fiecaruia dintre noi.
Ar mai fi un aspect al ritualelor de vindecare in general, ce inseamna vindecarea pentru sufletul celui bolnav?
Este ea cheia mantuirii sau de fapt este doar un pas catre aceasta, o scolarizare?
Boala este data omului ca sa invete, daca reuseste sa scape de ea repede si usor, el neintelegand nimic din aceasta, este posibil ca de fapt vindecarea sa fie doar de suprafata, in fond omul ramanand acelasi.
Si atunci apar alte probleme, fara sfarsit, de fiecare data omul asteptand mila lui Dumnezeu dar refuzand sa se schimbe in interiorul lui.
Poate de asta anumite ritualuri nu reusesc, pt ca cel care cere ceva o face cu un scop, iar iubirea nu poate sa aiba scop, ea este pur si simplu.
fratilor,nu huliti preotii ,ca mare pacat faceti. haideti sa ne invatam unii pe altii lucruri curate,care sa ne ajute sa ne mai spalam de pacate.numai cine se duce cu multa credinta la Sf.Maslu simte binefacerile sale.sunt noua pe forum,sper sa ne mai "intilnim"Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #20  
Vechi 26.11.2007, 12:25:31
irina4m irina4m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.11.2007
Mesaje: 120
Implicit

am si eu o intrebare. am auzit ca la sf maslu vin oamenii care au pacatuit foarte foarte greu sau sunt posedati etc. dar eu de ex nu pot zice ca am ucis pe cineva sau am fost la misa cum am auzit de o femeie care s-a lasat de misa si prin sf maslu post rugaciune etc s-a linistit sufleteste. am pacate , poate nu atat de grave dar sunt multe si mi-au intunecat sufletul. pot sa ma duc si eu la sf maslu ? se pot duce si oamenii care au necazuri, sunt tristi sau pur si simplu vor sa se curateasca ?
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Maslu in Bucuresti? valahu94 Maslul 9 03.08.2012 00:13:27
Lumanarile de la maslu adina30 Maslul 11 19.03.2011 22:52:31
Sf Maslu=exorcizare 2 ? catalin01 Exorcismul 20 15.03.2011 21:02:37
Sfantul Maslu Maria-Raluca Maslul 12 16.10.2010 15:18:43
maslu elisei Maslul 7 16.06.2007 01:29:39