Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #101  
Vechi 27.02.2014, 12:42:24
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Versetele din Biblie, sau citatele din Sfintii Parinti, sunt prostii dupa tine? Noul Testament iti spune ceva?!?
Nu, era vorba despre modul in care intelegi tu sa te raportezi la ele, nu stiu daca esti chiar asa grea de cap sau pur si simplu te prefaci ca nu pricepi, eu oricum ma opresc aici.

Bate campii in continuare cu altii care au mai mult timp de pierdut cu prostiile astea.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
  #102  
Vechi 27.02.2014, 15:48:44
Daniel_Ortodox Daniel_Ortodox is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.01.2013
Locație: pămîntul omenirii căzute
Religia: Ortodox
Mesaje: 428
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Daniel_Ortodox
Implicit

Doamne ajută.

Complicată mai vedeți problema.

Însă eu o văd cu mult mai simplă, foarte simplă chiar, poate ăsta-i talantul meu de înmulțit.

Vă spun cu drag, cum a zis și Sfîntul Luca al Crimeei, în predică în Biserica plină și de credincioși, dar și de comuniștii bolșevici, acum vreo 40 de ani:

"Raportarea oamenilor la Sfînta Scriptură se face în două feluri: ori de supunere, de iubire și bucurie față de învățătura ei, ori de răzvrătire, de nemulțumire și neacceptare. Căci Hristos Domnul și Mîntuitorul nostru spune: Cine nu este cu Mine este împotriva Mea și cine nu adună cu Mine risipește.(Matei 12, 30) Și atunci de ce să ne temem? De cine dacă nu decît numai de El? Tot Mîntuitorul ne spune: Luați jugul Meu asupra voastră și învățați-vă de la Mine, că sunt blând și smerit cu inima și veți găsi odihnă sufletelor voastre. Căci jugul Meu e bun și povara Mea este ușoară (Matei 11, 29-30)." (...) (Sfîntul Luca al Crimeei - Chirurgul fără de arginți)

Mă mîngîie tare mult cuvintele Sfîntului, și-mi amintesc și de alt cuvînt al Mîntuitorului:

"Oricine va mărturisi pentru Mine înaintea oamenilor, mărturisi-voi și Eu pentru el înaintea Tatălui Meu, Care este în ceruri. Iar de cel ce se va lepăda de Mine înaintea oamenilor și Eu Mă voi lepăda de el înaintea Tatălui Meu, Care este în ceruri." - Matei 10, 32-33.

Sincer, vreau din suflet să mă port delicat cu toți, nu am vrut niciodată ca versetele să fie considerate bîtă, dar de la acest aspect și pînă la dorința să nu pun deloc versete, că se consideră (greșit) că le pun după interpretarea mea, e cale lungă. Și astfel de dorință nu pot îndeplini.

Se supără cineva că suntem cîțiva care punem versete și citate din Sfinții Părinți ?
Nu îl pot opri să nu se supere, la fel: nu îl pot opri să se bucure !

Căci precum spune Sfîntul mai sus: sunt două raportări la Scriptură, de supunere sau răzvrătire, iar formele sunt diferite și la supunere și la răzvrătire.
Deci versetele vor fi, cu mila și ajutorul Domnului și rugăciunile Preacuratei Sale Maici, suntem pe forum creștin, ortodox, și dacă aici nu, atunci unde ?

~ De acum, voi pune versete subliniate, dar fără un scop anume, nici să aduc tulburare în inima nimănui, nici bucurie pentru nimeni.~

Pilda semănătorului !
Pămîntul inimii fiecăruia, cum se raportează, cum crede și cum simte, cînd primește Cuvîntul lui Dumnezeu din citate. Nu uitați să mergeți la Sfinții Părinți să citiți și tîlcuirea, dacă simțiți că ceva nu e în regulă.
Dar să știți că Sfinții Părinți spun că nu toată Scriptura are nevoie de tîlcuire.
Cum spune și la II Petru 3, 16: "unele lucruri cu anevoie de înțeles". Unele, nu toate. Deci fiecare cum și cît poate, cum am spus mai sus.

Mult folos spre toate cele spre mîntuire vă doresc la toți.

Iertare și bucurii.

Last edited by Daniel_Ortodox; 27.02.2014 at 16:11:09.
  #103  
Vechi 27.02.2014, 15:58:15
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel_Ortodox Vezi mesajul
Vă spun cu drag, cum a zis și Sfîntul Luca al Crimeei, în predică în Biserica plină și de credincioși, dar și de comuniștii bolșevici, acum vreo 40 de ani:
Nu era el.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare