Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 07.09.2017, 01:04:17
ioan89 ioan89 is offline
Member
 
Data înregistrării: 16.09.2016
Mesaje: 34
Implicit Am o multime de probleme...sau asa mi se pare?

Vreau sa stau cu cineva de vorba si nu am cu cine....parintele duhovnic nu are foarte mult timp la dispozitie si inteleg perfect asta.

Sufar de singuratate, vreau sa-mi fac o familie, mi-am pierdut nadejdea ca voi gasi pe cineva. Am o multime de "issues" si nu stiu cu ce sa incep....

Daca vreti sa ma intrebati ceva sau sa ma ajutati cu un sfat...apreciez enorm...chiar nu mai stiu ce sa fac...

Last edited by ioan89; 07.09.2017 at 01:19:35.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 07.09.2017, 19:09:51
Carina Laura Carina Laura is offline
Member
 
Data înregistrării: 04.10.2011
Mesaje: 56
Implicit

Buna, nu îmi permit sa dau sfaturi dar iti spun o părere...dupa cum ai observat, nu ai prea primit răspunsuri, pt ca trăim intr-o lume in care viata e plina de greutati mai pt toata lumea, uneori abia reusim noi insine sa trecem peste zile si probleme, astfel ca a te încarcă cu problemele altuia, e pt unii prea mult, si nu din rea vointa, ci efectiv din neputinta.Apoi nici pt tine nu e varianta ideala, pt ca sfaturile si solutiile se cer si primesc de la persoane măcar apropiate, de încredere, duhovnic, parinti, prieteni...o părere ti-o pot da străinii, dar poate sa nu fie cea mai corecta, sau chiar sa-ti dauneze.Cel mai bine e in singurătate sa-ti spui necazul lui Dzeu, cum poti tu, cu cata credinta ai..si vei primi alinare...Persoana potrivita ti-o randuieste Dumnezeu când e momentul potrivit, tu fa partea ta...roaga-te, socializaza, frecventeaza locuri in care crezi ca merg persoane care s-ar încadra in preferintele tale...traieste corect, frumos si simplu, fa-ti partea ta, si negresit Dzeu si-o va face pe a lui😊...si cum zicea bunicul meu, toate in lume au rezolvare, numai omul nu se poate repara.Doamne ajuta!!!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 30.09.2017, 15:07:11
TIMOTEI MONAHUL TIMOTEI MONAHUL is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 27.09.2017
Mesaje: 9
Implicit

Dragul meu,
Problema ta cu singuratatea este una tare difiæil de abordat. Mai ales pentru ca nu ai abordat-o probabil intr-un loc in care cineva sa aibe si timpul sau rabdarea sa te ajute.
Daca singuratatea ta este una absoluta inseamna ca ceva in atitudinea ta nu este ok . acel " ceva" ii indeparteaza pe oameni de tine.
Daca lucrezi sau esti student ori desfasori vreo activitate unde vii in contact cu un colectiv de oameni si ai sentimentul de singuratate si acolo cel mai probabil esti in zorii unei depresii de care trebuie sa te ocupi mergand la un psiholog.
Daca esti genul care pur si simplu exista pe banii sau intretinerea altora gaseste-ti un job si inscrie-t la o scoala/liceu/facultate. Incearca sa dai un sens vietii tale si sa te bucuri alaturi de altii.
Daca totusi dorinta de liniste si singuratate este mai mare intrucat esti o fire mai contemplativa ia in considerare optiunea calugariei.
Analizeaza situatia bine, cere cu sinceritate ajutorul unui preot sau psiholog si roaga-te la Dumnezeu sa iti descopere calea pe care trebuie sa o urmezi.
Pace si bucurii.
+Timotei M
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare