Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #81  
Vechi 15.07.2008, 17:15:21
7th_Brigade_TzHL 7th_Brigade_TzHL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.03.2008
Mesaje: 478
Implicit

Daca cineva crede ca face parte dintr-o biserica ale carei sinoade ecumenice sunt pline de cearta, aceasta imagine de sine falsa va influenta negativ asupra lui, va deveni o persoana agresiva care se lupta cu foarte multi oameni, agresivitatea asta il va face sa se rushineze de el insusi (stima de sine) cand se vei compara cu ceea ce Dumnezeu vrea, si va intra intr-o bucla infinita.

Ei bine... Dumnezeul nostru este Dumnezeul indurarilor si al binecuvantarilor:
Isaia 55:7. Cel rau sa lase calea lui si omul cel nelegiuit vicleniile lui si sa se intoarca spre Domnul, caci [color=green]El Se va milostivi[/color] de dansul, si catre [color=red]Dumnezeul nostru cel mult iertator.[/color]
Reply With Quote
  #82  
Vechi 15.07.2008, 18:18:48
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihailt
Mai frate Emanuel vezi ca este o carte scoasa la editura Egumenita despre viata Sfantului Grigorie Palama in care se arata clar cum acesta a mancat la masa cu bogomili si cum a incercat sa ii aduca pe acestia la dreapta credinta.
Ocazia cu care era sa fie otravit.

Daca o sa citesti mata Hristoitia o sa vezi ca acolo Sfantul Nicodim Aghioritul zice ca Domnul Iisus Hristos o sa le ceara socoteala crestinilor pentru cei care au murit necrestini.
Ca 13 apostoli au convertit o lume intreaga la crestinism si milioane de crestini ortodocsi in ziua de azi nu sunt in stare sa converteasca aproape nimic.

Eu sunt cel mai vinovat ca nu fac deloc misiune si sunt in grea inselare crezand ca pot sa ma mantuiesc de unul singur.

De aceea trebuie sa mancam cu ne-crestinii si sa vorbim cu dansii spre a incerca sa ii convertim ca altfel ne cere socoteala de suflete lor Domnul Iisus Hristos la judecata.
nu reusesc de 100 ani de ecumenism sa converteasca pe sectanti la dreapta credinta pt ca nu stiu sa apere cu glas tare in acele adunari DREAPTA CREDINTA ORTODOXA ,accepta ce hotariri se iau acolo si in felul acesta saracii eretici nu mai au pe cine sa le spuna despre ADEVARUL ORTODOX.Caci acei ortodocsi care spun pe SLEAU ADEVARUL SINT INLATURATI ,tot de ei de sectanti din acele adunari numite ecumeniste.!:dozingoff:
Reply With Quote
  #83  
Vechi 15.07.2008, 18:22:16
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

VAI..VAI ..VAI ..ca avem Partiarh si SINOD care nu mai iau in seama ce au spus si scris SFINTI PARINTI sub imboldul DUHULUI SFINT,,fiind lasate oile la voia lupului !!!
Reply With Quote
  #84  
Vechi 16.07.2008, 13:53:24
iosif iosif is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.015
Implicit

Inainte sa judeci Sinodul, judeca-te pe tine! Biserica nu e formata doar din calugari si nici doar din preoti si nici doar din laici! Sfintii Parinti nu au fost habotnici! Iertarea este absolut corecta atata vreme cat a regretat gestul respectiv! Ce voi sunteti fara de pacat? N-ati primit iertarea Domnului pentru tradare, pentru lepadarea de El?
Reply With Quote
  #85  
Vechi 16.07.2008, 15:01:03
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Daca as fi greco-catolica, si eu as zice intocmai ca si Iosif, caci nu m-ar durea de Biserica Ortodoxa. Dar cum sunt crestin-ortodoxa, nu-mi da mana, sa fiu indiferenta, caci pentru asa indiferenta se va da socoteala in fata lui Dumnezeu.
"Intreaba-te si adu-ti aminte daca n-ai vazut cumva pe altul facand grele pacate si tu i-ai ingaduit sa le faca, ori te-ai facut ca nu le vezi, caci de s-a intamplat aceasta, ai luat parte la pacatul aceluia si raspunzi de el inaintea lui Dumnezeu".
Asa scrie in cartea mea de rugaciuni. In cartea ta de rugaciuni nu scrie la fel, Iosif?
Reply With Quote
  #86  
Vechi 16.07.2008, 16:02:48
achimovjan
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ancah
Daca as fi greco-catolica, si eu as zice intocmai ca si Iosif, caci nu m-ar durea de Biserica Ortodoxa. Dar cum sunt crestin-ortodoxa, nu-mi da mana, sa fiu indiferenta, caci pentru asa indiferenta se va da socoteala in fata lui Dumnezeu.
"Intreaba-te si adu-ti aminte daca n-ai vazut cumva pe altul facand grele pacate si tu i-ai ingaduit sa le faca, ori te-ai facut ca nu le vezi, caci de s-a intamplat aceasta, ai luat parte la pacatul aceluia si raspunzi de el inaintea lui Dumnezeu".
Asa scrie in cartea mea de rugaciuni. In cartea ta de rugaciuni nu scrie la fel, Iosif?
Pai daca vezi unul facand pacate grele,ce poti face.Te duci si-i dai una,il tragi de par,de barba,ce-i faci?Poti cel mult sa-i spui frumos ca greseste,sa-i atragi atentia,sa te rogi pentru el.Inchizitia,daca pacatuiai grav,te ardea pe rug.La asta te gandeai cand ziceai ca "i-ai ingaduit sa le faca?"
Reply With Quote
  #87  
Vechi 16.07.2008, 16:35:57
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Doamnca Ancah dvs. ati plecat din Romania si indrazniti sa judecati Sfantul Sinod?
Ma ia rasu.










Reply With Quote
  #88  
Vechi 16.07.2008, 16:38:54
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Asa sunt crestinii-ortodocsi astia care au plecat prin alte state - acu daca au bani cred ei ca impreuna cu banii lor multi a venit si mai multa inteligenta, dreapta-credinta,harnicie,etc si ca sunt mai buni ca altii.

La ei se potriveste foarte bine vechiul proverb romanesc:
Prostul pana nu-i fudul parca nu e prost destul.
Reply With Quote
  #89  
Vechi 16.07.2008, 17:05:59
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Va rog sa ma iertati doamna Anca pentru jignirile adresate ( va zic doamna avand in vedere diferenta de varsta :D).
Asemenea si totzi fratzii din strainatate...ei zice diavolul ce vrea prin mine ca nu am smerenie...
Reply With Quote
  #90  
Vechi 16.07.2008, 18:45:45
AlexandruP AlexandruP is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 30.10.2005
Mesaje: 10
Implicit

@mihailt: degeaba iti ceri scuze si mai dai o data cu batu-n balta, cu zambetul pe buze...
Nici nu ma mira ca esti pro Corneanu, caci cf. unui alt proverb romanesc, "cine se aseamana, se aduna".
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Mitropolitul Nicolae Corneanu pensionat? costel Stiri, actualitati, anunturi 80 18.07.2011 07:48:22
Ce au cu mitropolitul Corneanu ??? guardian knight Biserica Ortodoxa Romana 1 20.06.2011 20:34:00
cum pot fi iertat?ce sa fac? 13mario Pocainta 28 16.08.2010 01:31:33
Ce mai face IPS Nicolae?Pocainta la greu dupa ce a fost iertat de Sfantul Sinod! mihailt Biserica Ortodoxa Romana 0 02.01.2009 02:24:54
Asa zisul blog al lui Corneanu grecu Biserica Ortodoxa Romana 5 12.06.2008 23:26:53