Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 24.02.2014, 20:11:39
Daniel_Ortodox Daniel_Ortodox is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.01.2013
Locație: pămîntul omenirii căzute
Religia: Ortodox
Mesaje: 428
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Daniel_Ortodox
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dalian Vezi mesajul
Să nu cădem în cursa mândriei i a zadarnicei lăudăroșenii de sine, frate Daniel.
E suficient cât se îngâmfă organizațiile către care nu trebuie să trimitem donații.

Mai bine să facem milostenie fără trâmbițe, camere neascunse și surle. Așa cum ne învață și Evanghelia.
Doamne ajută.

Nu, nu, nu, dragul meu, nu așa, noi nu ne lăudăm pe noi, cu faptele noastre.

Ci lăudăm Biserica lui Hristos ! Mireasa lui Hristos ! Preadulcea Sa Mireasă, Cea Una, Ortodoxă, și lăudînd-o pe ea, lăudăm ierarhii noștrii dragi, care o compun, și mlădițele, care aduc rod, care sunt creștinii. Fără să dăm vreun nume al cuiva, fără patima slavei deșarte.

Susțin Scripturistic, ce vorbesc, cu mila Domnului:

Cum vor cunoaște toți că suntem ai lui Hristos ?
"De aceea, după roadele lor îi veți cunoaște." Matei 7, 20.
"Întru aceasta vor cunoaște toți că sunteți ucenicii Mei, dacă veți avea dragoste unii față de alții." - Ioan 13, 35.

Lumina trebuie pusă în sfeșnic, să lumineze, nu să fie ascunsă, nu?

Așa spune Scriptura, la Matei, capitolul 5:
14. Voi sunteți lumina lumii; nu poate o cetate aflată pe vârf de munte să se ascundă.
15. Nici nu aprind făclie și o pun sub obroc, ci în sfeșnic, și luminează tuturor celor din casă.
16. Așa să lumineze lumina voastră înaintea oamenilor, așa încât să vadă faptele voastre cele bune și să slăvească pe Tatăl vostru Cel din ceruri.

Deci să lumineze lumina faptelor noastre, dar să nu ne lăudăm cu ele, dar lăudăm faptele Bisericii și scumpilor noștri ierarhi, episcopii lui Hristos ! Slujitorii noștri preaiubiți.

Și ia uite ce mai spune Sfîntul Apostol Pavel:
"Fraților, vă laud că în toate vă aduceți aminte de mine și țineți predaniile cum vi le-am dat." - I Corinteni 11, 2.
"Că știu bunăvoința voastră, cu care, pentru voi, mă laud către macedoneni" - II Corinteni 9, 2.

Deci, nu este de folos să se laude omul:
"Dacă trebuie să mă laud, nu-mi este de folos," - II Corinteni 12, 1.
"Toate îmi sunt îngăduite, dar nu toate îmi sunt de folos." - I Corinteni 6, 12.

Dar este de folos să SĂ SE LAUDE BISERICA LUI HRISTOS, CEA UNA, ORTODOXĂ. Cum ? De pe acoperișul casei, și cum mai spune Scriptura:
"Pustiul și cetățile lui să înalțe glas, și satele în care are sălaș Chedar! Locuitorii din Sela să chiuie de veselie; și din vârfurile munților să strige de bucurie!" - Isaia 42, 11.

Sigur, bucuria adevărată, e în primul rînd duhovnicească, și lauda să vină întotdeauna de la un suflet plin de pace, sau răvnitor, căutător de pace.

Deci acestea cunoscute, fiind amintite, Slavă Sfintei Treimi, Mărire Preacuratei Maici și laudă pururea veșnică Bisericii Celei Vii și Una, Creștinească și Drept-Slăvitoare, adică Orto-Doxa ! Amin !

~~~ REMINTESC DE "JACHETELE" BISERICII CELEI UNA: ~~~

http://www.crestinortodox.ro/forum/s...ad.php?t=17099

Bucurii.

P.S.: Frate Mihail C., aștept răspuns te rog, cînd poți frăția ta. Iertare. Mîngîiere de la Maica Domnului.

Last edited by Daniel_Ortodox; 24.02.2014 at 20:21:33.
  #22  
Vechi 25.02.2014, 04:34:04
Annyta
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Daniel_ortodox, ai un stil groaznic...

Toți mai avem de învățat, dar nu te considera tu, te rog, luminat... atât de luminat să tot dai lecții...
  #23  
Vechi 25.02.2014, 05:48:03
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Annyta Vezi mesajul
Daniel_ortodox, ai un stil groaznic...
Subscriu. Ca să nu mai zic de șablonul de la sfârșit, trântit una-două ca nuca-n perete.
Poți să știi Sf. Scriptură pe de rost și să nu fii în stare să transmiți un mesaj ca lumea, bine legat și cu miez.

Last edited by mirela.t; 25.02.2014 at 06:21:03.
  #24  
Vechi 25.02.2014, 09:15:31
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.182
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel_Ortodox Vezi mesajul

Dar totuși, pentru îmbunătățirea duhovnicească a noastră, te rog, frățioare Mihai, să dai exact sursa și citatul, anume textul și contextul, cuvintelor Sfîntului Maxim Mărturisitorul, menționat.
Quaestiones ad Thalassium, recomand toată lucrarea pentru o bună înțelegere a contextului. Sfântul Maxim Mărturisitorul nu prea merge îmbucătățit pe fragmente, fiindcă o idee exprimată într-un anumit loc este argumentată surprinzător în alt loc și anume acolo unde te aștepți mai puțin.
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
  #25  
Vechi 25.02.2014, 09:20:31
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Sau sa dai o tona de citate dar atat de "personalizate" incat tot discursul nu pare a fi pus cap la cap de un om cu toate alea acasa..

Daniel, problema este foarte valida pentru orice crestin.

Ar da haina sa altcuiva?

Sigur, fara sa te vada nimeni ce faci poti sa lasi sa se inteleaga ca esti un mare binefacator si ca ai face asa ceva, dar la "camera ascunsa" a lui Dumnezeu s-ar putea sa pici testul cu brio.

Eu unul stiu ca nu i-as da-o, as chema un taxi si l-as trimite acasa.

Daca e unul fara casa, atunci e mai nasol, nu stiu ce as face, o haina nu cred ca rezolva problema.

Vara mai vezi din astia, dar iarna nu prea, nu stiu unde reusesc sa se adaposteasca.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 25.02.2014 at 10:09:08.
  #26  
Vechi 25.02.2014, 10:29:07
Dalian's Avatar
Dalian Dalian is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.09.2012
Locație: Cernica
Mesaje: 539
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel_Ortodox Vezi mesajul
Susțin Scripturistic, ce vorbesc, cu mila Domnului
Toti ereticii si sectarii sustin ca sustin.
Sustin scripturistic, zic ei, tot ce vorbesc.
Dar exista prezumtia ca vor merge in iad cu Biblia sub brat.

Si uite ca surorile si fratii mai lumesti nu prea te cred.
Poate si fiindca prea mult te crezi tu pe tine insuti.
Mare.
  #27  
Vechi 25.02.2014, 12:32:45
Daniel_Ortodox Daniel_Ortodox is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.01.2013
Locație: pămîntul omenirii căzute
Religia: Ortodox
Mesaje: 428
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Daniel_Ortodox
Implicit

Doamne ajută.

Anita și Mirela,

nu poți fi pe placul tuturor, nici Hristos, nu a fost pe placul tuturor, nici Sfinții Apostoli, nici un sfînt, așa nici creștinii nu pot fi pe placul lumii.

Chiar Hristos ne-a spus la Ioan, capitolul 15:
18. Dacă vă urăște pe voi lumea, să știți că pe Mine mai înainte decât pe voi M-a urât.
19. Dacă ați fi din lume, lumea ar iubi ce este al său; dar pentru că nu sunteți din lume, ci Eu v-am ales pe voi din lume, de aceea lumea vă urăște.

Sunt convins că nu mă urîți, dar cu iertare, stilul meu nu poate fi pe placul tuturor, nici nu urmăresc asta. Aș fi lingușitor. Și nu sunt.
Vreau doar să iubesc și să fiu sincer. Să mă jertfesc, cît de bine pot, și să mă mîntuiesc.
Cred că deja vreau prea mult...

Mai bine să mă urască pe mine și să iubească Adevărul.
Și spun și eu ca Sfîntul Apostol Pavel, că tare îl iubesc:
"Căci aș fi dorit să fiu eu însumi anatema de la Hristos pentru frații mei, cei de un neam cu mine, după trup," - Romani 9, 3


Iar tu Dalian,

frate zăpăcit, iar vorbești prostioare ?

Care-i datoria numărul 1 a creștinului ? Să iubească !
Pe Dumnezeu și pe aproapele.
Nu spune că pe unii oameni îi poți iubi și pe alții nu. Deci pe toți oamenii !!! Iubește-i ! Frate zăpăcit, ai auzit ? Ai înțeles ? Sigur ? Măi sigur ai înțeles ?
Și pe sectari, și pe atei, și pe păgîni, pe toți. Că ei sunt vrăjmașii noștrii și ai lui Dumnezeu !
Și trebuie să iubim și vrăjmașii, a spus Hristos !
O fi spus părintele Cleopa, că sectarul să ne fie ca un păgîn și ca un vameș, dar nu uita că nu a spus părintele Cleopa, să nu-i iubești !
Și Hristos a mîncat la masă cu vameșii ! Spre indignarea iudeilor. Da?
Sunt convins că îi iubea și părintele Cleopa, cu multă jertfire, ia aminte, copile zăpăcit !
E limpede? Mîncat-e-ar Raiul !
Scriu zîmbind. Ai așa un zelotism, dar nici un strop de discernămînt. Și astfel, nu poți fi vas prin care să lucreze Domnul. Fără Iubire, mai ales.
Deci, lasă tu cine merge în iad și cine nu, tu numai iubește și pe sectari, chiar dacă nu se mîntuiesc, iubește-i chiar cu propria viață !
Și nu judeca că eu mă dau mare sau nu, lasă judecata lui Hristos !
Tu numai iubește !
Și dacă spun ceva greșit, atunci ajută-mă.

Iertare și mîngîiere de la Maica Domnului.


Frate Alin B.,

cu cît te jertfești mai mult, cu atît răsplata îți va fi mai mare, pe care apropo, trebuie să nu o aștepți de la Dumnezeu. Sfinții Părinți spun să facem fapta bună și să o uităm.
Deci cu cît iubești mai mult, cu atît îți pasă mai mult, nu cum spunea fratele Adam, psihologul, că spui "Doamne iartă-l" și ai rezolvat problema. Crede-mă dacă îi dai orice, repet, orice, nu, nu ai rezolvat problema, bine zici, dar ți-ai deschis porțile inimii tale lui Hristos, și harului !

Bucurii. Bucurați-vă.

--- Vreau totuși să reamintesc de --- JACHETELE BISERICII CELEI UNA, ORTODOXĂ, VIE ȘI LUCRĂTOARE --- AMIN :

http://www.crestinortodox.ro/forum/s...ad.php?t=17099

"Bucurați-vă pururea !" - I Tesalonice 5, 16.

Last edited by Daniel_Ortodox; 25.02.2014 at 13:05:45.
  #28  
Vechi 25.02.2014, 13:26:12
Daniel_Ortodox Daniel_Ortodox is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.01.2013
Locație: pămîntul omenirii căzute
Religia: Ortodox
Mesaje: 428
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Daniel_Ortodox
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Quaestiones ad Thalassium, recomand toată lucrarea pentru o bună înțelegere a contextului. Sfântul Maxim Mărturisitorul nu prea merge îmbucătățit pe fragmente, fiindcă o idee exprimată într-un anumit loc este argumentată surprinzător în alt loc și anume acolo unde te aștepți mai puțin.
Doamne ajută.

Of, măi Mihaile, de ce nu te smerești, să spui că nu îți aduci aminte ?
Ce era așa mare lucru ?
Decît să vrei să pari înțelept și important dînd un nume de carte care poate nici unul din noi, nu va ști ce carte e.
Quaestiones ad Thalassium ! Of...
Și cu atît mai mult că va rămîne doar un nume sonor, neimportant, cînd defapt cartea e minunată !

Da, ai dreptate, la ce ai spus, dar m-aș fi bucurat dacă ai fi scris paginile, dacă nu contextul și mergeam să citesc.
Of... mîndria asta, și orgoliul, ce fac cu omul... mîncat-e-ar Raiul și pe tine...

În fine, mă smeresc eu și presupun, că te-ai referit la cartea asta ? Asta e minunată, dar se citește după Ambigua, e mai bine.

Dacă asta e cartea la care te-ai referit, e minunată, o am, cu mila Domnului, mi-a dăruito Domnul, și vreau să o citesc, dar nu am apucat, decît cîteva pagini, e al doilea Sfînt al meu de suflet, preferat, Sfîntul Maxim Mărturisitorul.

Nu am apucat să o citesc toată, că lucrez la licență : "Ereziile romano-catolice și influența lor asupra Ortodoxiei de astăzi". Și chiar vreau să iasă foarte bine. Domnul să ne ajute.

Dar promit că o voi citi.

Să citești Ambigua, o găsești și separat, sau o afli la PSB 80. Cred că acolo spune Sfîntul Maxim de ceea ce vorbeam noi doi mai sus.

Mulțumesc, iertare și bucurii.

Last edited by Daniel_Ortodox; 25.02.2014 at 13:54:15.
  #29  
Vechi 25.02.2014, 14:34:15
Dalian's Avatar
Dalian Dalian is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.09.2012
Locație: Cernica
Mesaje: 539
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel_Ortodox Vezi mesajul
Doamne ajută.

Iar tu Dalian,
frate zăpăcit, iar vorbești prostioare ?

Care-i datoria numărul 1 a creștinului ?
Să nu se mai dea mare!
  #30  
Vechi 25.02.2014, 15:55:32
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dalian Vezi mesajul
Să nu se mai dea mare!
Nu doar pentru Dalian:
1. Iar daca cineva nu stie, sa nu vina nimeni sa-l invete, caci el e multumit si cu ceea ce stie, si mai ales cu ceea ce nu stie.
Dar la o atenta observare, afirmatia nu e mai degraba izvorata din mandrie, decat din smerenie... Intreb si eu...

2. In ce fel se da mare unul care scrie din Sfintii Parinti?!? Inca nu am aflat acest raspuns, desi afirmatia am citit-o pe acest forum de nenumarate ori.
Folosind ca citate din Sfintii Parinti, intentia nu e de a plagia.

Dar ca sa revin la topic: da, i-as da jacheta mea lui Johannes, daca sta in frig si dârdâie. Apoi ma urc in masina sau in taxi si merg acasa la mine, unde cu siguranta mai am o haina in dulap.

P.S. Citind cateva randuri de mai sus mi-am dat seama ca cu totii avem de alungat mandria, ca sa facem loc smereniei. in primul rand eu.

Last edited by Miha-anca; 25.02.2014 at 15:57:45.
Subiect închis