Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #111  
Vechi 10.09.2010, 09:47:18
IonelS IonelS is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.07.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 974
Implicit

Citat:
În prealabil postat de I.Calin Vezi mesajul
The land of sex?
Mda! Suntem luptati sa ne indepartam de Dumnezeu, iar acest tip de lupta, la care suntem supusi, este de sorginte talmudica: de 20 de ani are loc un proces complex de impatimire a neamului!
Reply With Quote
  #112  
Vechi 10.09.2010, 10:26:15
sergiu's Avatar
sergiu sergiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.06.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 451
Implicit

Citat:
În prealabil postat de colaps Vezi mesajul
Adică prostituate care să primească pensie după ce se ... „ofilesc” ? La cât de viclean e dracu nu m-ar mira.
Eu zic sa le dea pensii speciale, oricum ca si moralitate nu sunt diferite de cei cu pensii speciale.
__________________
Doamne, Dumnezeul meu, desi nu am facut nici un bine inaintea Ta, da-mi dupa harul Tau, sa pun inceput bun.
Reply With Quote
  #113  
Vechi 10.09.2010, 12:26:37
mihaigr mihaigr is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2005
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 14
Unhappy Legalizarea prostitutie duce la incurajare ei

Legalizarea prostitutie duce la incurajare ei nu la diminuarea acestei patimi, asa cum legalizarea avorturilor de dupa revolutie a dus la inmultirea acestei crime asa se va intampla si cu prostitutia daca e legalizata, iar prostiile care se justifica in lege nu sunt valabile, tot ce obtine statul sunt bani la buget in rest minciuni nu poti controla nici bolile venerice nici nu opresti violurile prin asta mai degarba le promovezi sau influentezi aparitia acestora decat sa le reduci.
Ar trebui sa tina cont prin referendum sau strangere de semnaturi de la populatie inainte sa se aprobe o astfel de lege.
Doamne fereste de astfel de legi!
Reply With Quote
  #114  
Vechi 10.09.2010, 14:35:58
sergiu's Avatar
sergiu sergiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.06.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 451
Implicit

Citat:
În prealabil postat de taluta Vezi mesajul
Eu sunt pt. legalizarea prostitutiei, si de ce?Pt ca aceste femei care practica asa ceva trebuie sa plateasca taxe si sa mearga la doctor obligate de lege, ca de buna voie nu se duc.Daca nu se legalizeaza sunt intotdeauna in grija unui peste care le exploateaza si nu le dau voie sa faca sex cu prezervativ pt ca una care face fara aduce bani mai multi, aceste femei sunt exploatate multe obligate au ei metodele lor de constringere, multi pesti spun iti omor familia mama tata, o iau pe sora ta mai mica si o pun sa faca asta ce faci tu. Si in primul rind toate au datorii culmea, dupa ce se vind , mai au chipurile si datorii la pesti, asa ca situatia e grava, sunt orase unde orice tigan care are chef vede o fata de 12 ani mai draguta si atita o chinuie pina cind ajunge sa fie prostituata.In Germania bordelurile au functionat super atita vreme cit au venit prostituatele din est Europa, asa au cistigat bani seriosi, cind se va legaliza prostitutia din Ro, se vor injumatati banii.In primul rind prin legalizarea prostitutiei eu cred ca numarul prostituatelor actuale va scadea pt ca nu va mai fi o afacere atit de profitabila pt unii...De aceea sunt pt legalizare.Sigur ca nu e bine ca un barbat sa mearga la o prostituata, dar pina il convingem sa nu mearga dureaza asa ca , daca prostituata va face sex protejat in primul rind va fi protejata sotia de acasa care nu are nici o vina ca sotul este in anumite momente pur si simplu inconstient, v-ati gindit ca asa se poate salva si o viata omeneasca poate sotia e gravida....sau puneti-va in pielea unor parinti care merg la lucru si cresc cu greu o fata si un nenorocit o obliga sa se prostitueze multi parinti nici nu stiu asta, si o nenoroceste pe viata, sunt atitea boli, prin legalizarea prostitutiei va fi in primul rind un control, si pestii nu vor mai exista, vor face prostitutie doar cei care isi vor permite sa deschida un bordel si sa plateasca toate taxele, la stat, si va disparea sclavagismul, santajul si altele cu care se ocupa in moment multe bande de prin orasele mari, si in primul rind va disparea traficul de persoane.Din punct de vedere moral nu sunt de acord dar aici nu se pune problema daca sunt de acord cu protitutia si cu legalizarea ei, care sunt doua lucruri diferite, ca si daca n-o legalizam ea tot exista...
Uiti in ce tara traim. Era o vorba: orice vis e urat daca e facut in Romania.
Control medical. Tu chiar crezi ca vor fi examinate constiincios? Eu cred ca se vor elibera certificatele medicale pt un simplu plic (eventual o partida ca bonus).
Pestii o vor duce mult mai bine, acum vor avea acoperire legala. Retelele de tigani si interlopi jubileaza acum cu sufletul la gura sa iasa legea. Totul va fi frumos la suprafata dar putred la interior ca mai tot ce exista in aceasta tara.
Taxele le vor plati la fel ca orice alt "biznis" - adica zero. Doar nu crezi ca bastanii care vor avea atatea cheltuieli cu mita (politie, pompieri, anaf, medici) vor mai vrea sa plateasca si impozite. Poate asa, de spoiala.
Sclavagismul va avea si el acoperire legala si cand va veni politia sa scoata cate o fata "managerii" vor spune: nu domle, nu am obligat-o, a venit ea singura ca a zis ca vrea sa faca bani sa-si ia cutare sau cutare.
Deci rezultatele nu au cum sa fie decat dezastruoase.
Iar cand faceti calcule si ipoteze nu uitati un lucru: Romania nu este o tara ca altele!
__________________
Doamne, Dumnezeul meu, desi nu am facut nici un bine inaintea Ta, da-mi dupa harul Tau, sa pun inceput bun.
Reply With Quote
  #115  
Vechi 10.09.2010, 15:19:45
proxymagape proxymagape is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 24.06.2010
Locație: Alba Iulia, deocamdata,pentru studii.
Religia: Ortodox
Mesaje: 22
Implicit Este o metodă luciferică!

Legalizarea prostituției este un pas destul de tulburător în controlarea populației - majoritar ortodoxe ; legalizarea prostituției este ”bazată” pe o ”morală” diferită de cea tradițională și creștină (o ”morală” new age-istă). Deoarece acești oameni majoritar ortodocși și morali încep să își piardă din frumusețea viețuirii ortodoxe (prin frică, imoralitate, corupție etc.), dar care nu renunță ușor la dogmă, la credință (chiar numai și cu numele), cei care nu vor să aibă sub conducere ”fundamentaliști” - adică oameni legați de alte principii decât ”principiile” propovăduite sau lucrate de cei mari și tari- se luptă sub orice formă să controleze populația. Pentru că nu ai cum să îi controlezi pe cei deja morali și deschiși la minte (la suflet mai mult decât la creier), atunci, cei mari și tari își încep ”misiunea” cu marginile societății : prostituate, homosexuali, drogați; dar mai ales cu cei tineri (mulți dintre ei sunt prinși în categoriile amintite sau depind de Stat sau de cei din afara Bisericii în căutarea unui acoperiși de-asupra capului și a unui loc de muncă și care sar ca mâțu-n prun la fiecare reclamă, care se mulțumesc cu ”multul” fără valoare al luxului decât cu ”puținul” cu valoare al austerității educației, culturale, creștine etc. ).
Legalizarea e doar un pas : vor arăta că vor putea controla pe prostituate; brusc criminalitatea va scădea (sunt voluntar la o direcție de statistică și cu orice risc vă spun că nu cifrele contează ci cine ”modelează” sau cine deține listele cu aceste cifre - poți face orice cu niște cifre; mai trist este că în cifre și oameni începe să se contureze și în România semnul egal); oamenii se vor ”bucura” pentru scăderea criminalității și atunci, treptat (nu știu cât de târziu față de Occident), vor implementa sistemul orwellian de urmărire (cum este în Marea Britanie - urmărire prin minicamere de luat vederi). În sfârșit, ”va fi nevoie” - așa spun cei mari și tari- de implementarea RPID. Problema este că ei, cei mari și tari, se grăbesc să facă aceste lucruri. Aș vrea să cred vorba românească : ”graba strică treaba” (a cui treabă : a omului sau a Statului?).
Fără Dumnezeu, ne pierdem umanitatea (devenim animalici). Fără umanitate, nu suntem decât niște produse, niște roboți, cel mult niște sclavi a căror ”bucurie” este să fie legați, să fie controlați. Trist, nu?
Legalizarea prostituția este doar un pas pe drumul către infern - știind că ”drumul către iad este pavat cu bune intenții”. Știindu-se că în iadul este lipsa iubirii și că în iad nimeni nu vede la celălalt fața, ci doar spatele, ceafa (Dostoievski).
Trebuie să luptăm : opunându-ne, mărturisind . Dacă se întâmplă sau nu această legalizare și alte măsuri antiumane și anticreștine (în ultimă instanță) - să ne rugăm! Doamne ajută!

Last edited by proxymagape; 10.09.2010 at 15:31:26. Motiv: Doamne Iisus Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluiește-ne pe noi, păcătoșii!
Reply With Quote
  #116  
Vechi 10.09.2010, 15:26:59
Delirul's Avatar
Delirul Delirul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.02.2010
Locație: undeva-n Moldova
Religia: Ortodox
Mesaje: 476
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Delirul
Implicit

Nu exista ceva de genul prostitutie legala. Aceste afaceri sunt legale numai la suprafata dar ele in sine presupun ilegalitati. Fac si eu ca in postul lui Segiu, chiar credeti ca acelea care vor lucra in bordeluri sau cei care se duc acolo vor fi verificati riguros intr-o tara unde minciuna este la putere iar falsul si uzul de fals aproape ca a devenit o traditie nationala?

Intr-un stat democratic nu exista prostitutie lagala in adevaratul sens al cuvantului, tocmai prin faptul ca prostitutia in sine presupune abuzuri si mizerii ce ar trebui sa tulbure orice constiinta cu adevarat democratica. Chit ca aceste abuzuri nu prea sunt la vedere insa ele exista si adesea intra in conflict cu drepturile individului.
__________________
Omul a fost gîndit și făcut de Dumnezeu în deplină libertate și i s-au pus înainte toate condițiile pentru a-și împlini și trăi libertatea. Libertatea este darul minunat pe care l-a făcut Dumnezeu omului. Poate că prin nimic altceva Dumnezeu n-ar fi putut să-Și arate dragostea pe care ne-o poartă decît prin faptul că ne a dăruit deplina libertate de gîndire și de acțiune. ("Singuri in fata libertatii", Ieromonah Savatie Bastovoi)
Reply With Quote
  #117  
Vechi 12.09.2010, 01:52:37
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Părerea mea este că ar fi bine să vorbiți în nume propriu. Puteți cunoaște dacă dv nu aveți căință. Puteți cunoaște dacă dv condamnați. Ce au și fac alții, nu puteți cunoaște.
Deci, fraza dv ar trebui reformulată astfel: "Ea avea, eu nu am; dar știu să condamn".
Noi vorbim din carti ! Si de aceea nu ajungem la adevarata cainta.Altfel de ce a zis Domnul:"Vamesii si curvele vor intra inaintea voastra in Imparatia cerurilor" Oare nu pt ca ne-am cufundat in teorie chioara,si ne mai si credem superiori pentru asta ! Dar nu traim drama acelei prostituate care dimineata,in loc sa mearga la servici,o gasesti la 8 pe centura .Si e dimineata,cand tot omul e impacat cu sine.
Ce sa intelegeti de aici ?Ca incurajez prostitutia? Nu,ci doar ca ,un mediu caldicel e mai periculos pentru mantuire decat cel inghetat.
Reply With Quote
  #118  
Vechi 12.09.2010, 13:47:27
IonelS IonelS is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.07.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 974
Implicit

Sunt contre, din partea celor cu credinta subtire, atat de naive aici !

Ce erau Sodoma si Gomora ? Erau expresia perversitatii LEGALIZATE ! Erau legalizate de oameni fara de Dumnezeu ! EU NU VREAU IN ROMANIA PERVERSIATEA LEGALIZATA, PT CA N-O VREAU PEDEPSITA!

Vreti bordeluri ? Faceti-va bagajele pt Olanda si lafaiti-va acolo ! Suntem 90% crestini, deci restul in Olanda !
Reply With Quote
  #119  
Vechi 12.09.2010, 16:33:58
colaps's Avatar
colaps colaps is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2010
Locație: dor de Moldova...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.210
Implicit

Citat:
În prealabil postat de IonelS Vezi mesajul
Suntem 90% crestini
Am vrea noi așa ceva. Din păcate majoritatea sunt doar cu numele sau nici măcar cu atât. 90% nu se referă la procentajul de creștini, ci la procentajul de botezați. Apăi, noi știm foarte bine că botezul nu face decât să deschidă calea spre mântuire pe care tu trebuie să lucrezi și să urci duhovnicește.
__________________
Sunt împotriva: avortului, homosexualității, sectelor, ateismului, masoneriei, păgânătății, ereziilor, ecumenismului, băncilor, cipurilor și actelor cu cip, politicianismului și a părăsirii patriei.

Să ascultăm de poruncile lui Dumnezeu și atât! Viitoarele legi și acțiuni statale nu vor duce decât la compromiterea noastră ca ființe dumnezeiești și la pierderea libertății. Noi nu suntem legați de aceste rânduieli lumești deșarte și satanice, ci doar de voia Domnului!
Reply With Quote
  #120  
Vechi 12.09.2010, 21:35:47
codana's Avatar
codana codana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.06.2008
Locație: Botosani
Religia: Ortodox
Mesaje: 523
Implicit salut,ionelS

Citat:
În prealabil postat de IonelS Vezi mesajul
Sunt contre, din partea celor cu credinta subtire, atat de naive aici !

Ce erau Sodoma si Gomora ? Erau expresia perversitatii LEGALIZATE ! Erau legalizate de oameni fara de Dumnezeu ! EU NU VREAU IN ROMANIA PERVERSIATEA LEGALIZATA, PT CA N-O VREAU PEDEPSITA!

Vreti bordeluri ? Faceti-va bagajele pt Olanda si lafaiti-va acolo ! Suntem 90% crestini, deci restul in Olanda !
hade bre,daca suntem 90%crestini conform democratiei omenesti,legalizarea prostitutiei in romania nu este posibila,deci slabe sanse ca cineva sa-si faca bagajul si sa ia trinul di olanda
__________________
Ioan,3.16;1Corinteni,13.4-7
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce parere aveti despre legalizarea prostitutiei? georgel23c Generalitati 221 02.03.2011 19:16:20
Legalizarea prostitutiei ancaozana Generalitati 1 26.10.2009 07:51:19
Neincriminarea incestului si a prostitutiei iulyaan Generalitati 99 02.04.2009 01:19:56
IMPOTRIVA LEGALIZARII PROSTITUTIEI DE CATRE BLAGA Iustin44 Generalitati 22 20.11.2007 13:49:37
Contra prostitutiei Laurentiu Generalitati 1 25.10.2006 12:48:23