Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 02.08.2012, 09:07:18
Mirela0110 Mirela0110 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 295
Implicit

eu zic ce mi-a spus un parinte cu foarte mult har : nu numele sfinteste omul ci omul sfinteste numele, oricate ar fi ele, 2, 3, 4, 10 ... sufletul e unul singur indiferent de cate nume are omul ... cat despre pomelnic ... cand cineva scria un singur nume in loc de cele 2, daca le avea, ii spunea parintele, lasa ca stie Dumnezeu despre cine este vorba, ca asa pot fi 2 persoane cu cate 2 nume la fel, ce facem scriem si adresa, si cnp-ul ca sa fim siguri ca stie Dumnezeu despre cine este voba ? Dumnezeu stie multe, noi suntem inchisi la minte ... fiecare om si preot cu viziunea sa, cu parerile lui ... eu una sunt de accord cu acest parinte .
Reply With Quote
  #12  
Vechi 02.08.2012, 11:39:09
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anisoara Vezi mesajul
E pacat sa nu folosesti numele de botez ?Foarte multi folosesc alt nume sau diminutive din diferite motive(asa i-au alintat parintii,nu le place numele de botez...etc.).Cand ajungem la biserica ,la spovedanie sau pe pomelnic ce nume ar trebui sa folosim?
Nu e o tragedie ca nu esti strigat pe numele de la botez. Ar fi bine, dar acum nu e cazul sa nu mai dormim din asta. Si daca ai fi strigat si nu ai avea nimic in comun cu viata din Biserica ai avea un castig? Eu zic ca nu.

Si pe pomelnic, daca nu treci numele de la botez sa nu crezi ca Dumnezeu nu te regaseste in evidenta Sa.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 02.08.2012, 14:43:40
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Eu am doua nume si bunica imi povestea ca atunci cand i-a spus parintelui Argatu cum se numeste nepotica ei, adica Ana-Maria, a intrebat-o: cine e Ana, cine e Maria? De fapt, trebuia sa ma cheme doar Maria, dar ti-ai gasit!
Dar mereu m-am trecut pe pomelnice cu ambele nume si mereu ma recomand in societate cu ambele nume, chiar daca adeseori sunt strigata doar Ana, ceea ce ma cam irita. Si pe cei cu doua nume ii trec cu doua nume. Niciodata nu am auzit ca s-ar trece un singur nume, daca ai doua primite la botez. In niciun caz insa nu se folosesc diminutivele si numele de alint!
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 02.08.2012, 15:07:30
Simply_me
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

La noi la biserica cand este botez preotul intreaba parintii ( in cazul in care copilul are 2 nume ) cu ce nume vor sa fie botezat copilul ( unul din cele doua) si le explica ca sufletul este unic si nu are 2 sau 3 nume ci numai unul singur, si astfel copilul este botezat cu un singur nume.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 02.08.2012, 19:06:07
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Simply_me Vezi mesajul
Fiecare face cum considera dar daca nici Pr Antim nu stie......

Pt cine nu stie Pr Antim este ucenic al parintelui Cleopa, un parinte f ravnitor cu viata sfanta, a fost preot in man Sihastria si de cativa ani este preot in man Bistrita.
Nici un om nu e perfect. Stiu ca am sa imi atrag multa antipatie cu asta, dar daca ne uitam la parerea Parintelui Cleopa cu privite la copii avortati vom vedea ca emite teorii fara nici o acoperire in invatatura Bisericii.

Si ca sa vedeti ca si dpdv logic este gresita pararea asta: Daca ar fi asa, cine suntem noi sa hotaram care dintre cele doua nume de sfant sa fie trecut la slujba?
Iar argumentul cu "nu avem doua sau 3 suflete" nu este valabil. Nu e cea mai corecta abordare sa se puna 2 prenume copilului, dar daca totusi i se pun ambele sunt pentru acelasi copil, trup si suflet.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 02.08.2012, 19:09:07
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Simply_me Vezi mesajul
Câte nume se pun copiilor ortodocși la Botez?

La Botez, fiecare copil primește un singur nume, căci și omul are o singură naștere și un singur suflet. Numele de Botez reprezintă sufletul omului unit cu Dumnezeu prin Botez, prin credință dreaptă și fapte bune.
Este oprit a se pune copiilor două și chiar trei nume la Botez, după moda de astăzi a lumii. Numele unui sfânt, care se dă copilului la Botez, îl face pe noul botezat ucenicul acelui sfânt al cărui nume îl poartă. Prin aceasta, sfântul devine rugător, ajutător și protector al copilului creștin înaintea lui Dumnezeu, atât în această viață, cât și după moarte și la înfricoșătoarea Judecată de Apoi. Un creștin fără nume de sfânt în viață rămâne fără protector și mijlocitor permanent la Dumnezeu. Și ce este mai rău decât aceasta?
Numele cele mai potrivite pentru fetițe este numele Maicii Domnului, al Sfintei Ana și ale sfintelor mucenițe și cuvioase din calendar. Iar pentru băieți, numele cele mai frumoase este cel al Sfântului Ioan Botezătorul, ale Sfinților Apostoli, urmate de numele sfinților ierarhi, mucenici și cuvioși, dintre care unii s-au nevoit pe pământul țării noastre și se roagă pentru noi toți.
Să li se pună copiilor nume de sfinți din calendarul nostru ortodox, de obicei numele sfântului din ziua nașterii pruncului sau din zilele dinainte sau de după ziua nașterii, cum doresc părinții, rudele și preotul de parohie, care este și duhovnicul familiei. Se mai poate pune numele al cărui hram îl are biserica de care aparține copilul sau nume de sfinți români, ierarhi, mucenici și cuvioși. Se mai obișnuiește a se pune primilor copii și numele părinților care i-au născut sau i-au botezat.
În nici un caz nu se pun nume de sfinți catolici, nume de protestanți, de sectanți, de artiști sau nume păgâne, luate de la popoarele nebotezate, care nu cred în Hristos. Nu se pun nume de animale, de păsări, de eroi necreștini și nume de zei, precum Diana, Afrodita, Venera etc. Este păcat să dăm copiilor nume străine de Hristos, în loc să le punem nume de sfinți care și-au dat viața pentru credință și se roagă neîncetat în ceruri pentru noi.
Numele copilului dat în clipa scufundării întreite în apa Botezului nu mai poate fi schimbat decât la tunderea în călugărie, care se mai numește și al doilea botez.
(Călăuză ortodoxă în familie și societate, arhim. Ioanichie BĂLAN)
Corect. Dar asta nu este echivalent cu, de la noi putere, stergerea unuia dintre numele puse la botez.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 02.08.2012, 22:50:02
Laura19
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Eu am doua nume si bunica imi povestea ca atunci cand i-a spus parintelui Argatu cum se numeste nepotica ei, adica Ana-Maria, a intrebat-o: cine e Ana, cine e Maria? De fapt, trebuia sa ma cheme doar Maria, dar ti-ai gasit!
Dar mereu m-am trecut pe pomelnice cu ambele nume si mereu ma recomand in societate cu ambele nume, chiar daca adeseori sunt strigata doar Ana, ceea ce ma cam irita. Si pe cei cu doua nume ii trec cu doua nume. Niciodata nu am auzit ca s-ar trece un singur nume, daca ai doua primite la botez. In niciun caz insa nu se folosesc diminutivele si numele de alint!
Si ce faci daca iti aduci aminte doar numele folosit ca si alint,porecla? Intreb caci e o batranica de care imi palcea cand eram mica, care s-a dus la Domnul, si imi aduc minte doar cum ii spunea lumea, nu stiu daca e numele ei de botez. Si o trec pe pomelnic asa. Poate fac rau nu stiu.

Ana-Maria suna f. bine impreuna din punctul meu de vedere. Mai sunt persoane care le au legate, facute intr-un singur nume: Anamaria. Cateodata Ana-Maria iti poata da impresia ca est eun singur nume, depinde de cum se pronunta. :)
Reply With Quote
  #18  
Vechi 03.08.2012, 10:24:28
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Simply_me Vezi mesajul
La noi la biserica cand este botez preotul intreaba parintii ( in cazul in care copilul are 2 nume ) cu ce nume vor sa fie botezat copilul ( unul din cele doua) si le explica ca sufletul este unic si nu are 2 sau 3 nume ci numai unul singur, si astfel copilul este botezat cu un singur nume.

Nu cred ca e vreo tragedie sa pui copilului 2 prenume.
MA gandesc doar la Maria-Magdalena, Simon-Petru, Sf ioan-Casian,Sf ioan-Iacob....
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #19  
Vechi 03.08.2012, 11:04:28
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Nasa mea de botez,Domnul sa o odihneasca,a dorit f mult sa ma numeasca Maria Magdalena,insa ceilalti membri ai familiei au strambat din nas.
Mama a zis Cristina,iar nasa a zis Maria.
Pentru ca niciuna nu se lasa s-au invoit sa le puna pe amandoua;si in cazul meu sunt unite prin cratima iar eu le scriu ca atare.
Tin minte ca nu prea imi pasa de al doilea nume deoarece nimeni nu il folosea,si ce taraboi mi-a facut secretara liceului la care m-am incris pt examen,imi facusem dosarul doar cu Cristina...

Le folosesc pe amandoua la pomelnic si oriunde.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
NUMELE LUI maria55 Exorcismul 47 29.01.2011 20:26:25
Numele Domnului Mikhael Biserica Ortodoxa Romana 31 25.06.2010 14:08:02
Ce inseamna de fapt botez si feluri de botez sophia Botezul 8 30.01.2010 10:02:22
Crestini cu numele bmd Generalitati 9 22.07.2009 13:18:58
intrebare-numele adimari Botezul 6 21.04.2009 19:10:21