Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1011  
Vechi 08.05.2017, 15:47:41
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de suslik Vezi mesajul
Alt cipofob nenorocit care facea valuri. Bine i-au facut!
Dintr-un articol am inteles ca a fost reclamat pentru ca incerca sa le convinga pe paciente sa nu faca avort. Astea cu vaccinuri si carduri le-au adaugat cei de la spital ca sa fie ceva in plus la dosar (e adevarat, el credea aceste lucruri). A fost reclamat de conducerea spitalului la Mitropolie, de aceea trebuia sa fie si ceva in plus fata de avorturi, era culmea sa-l reclame ca e impotriva avorturilor.
Reply With Quote
  #1012  
Vechi 08.05.2017, 15:59:36
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Spre deosebire de parintele Rafail tu te opui tot timpul adevarului pentru ca mandria nu te lasa sa recunosti vreodata ca ai gresit. Si tocmai tu esti cel ce spui de mandrie, care raspunzi cu infatuare si autosuficienta de fiecare data si oricui nu te aproba, din cauza asta respingi nu numai orice e adevarat, dar pastrezi si resentimente fata de cei ce te contrazic.
Chiar m-am ferit să-mi dau cu părerea pe acest subiect. Eram doar curios dacă l-ai trimis la stuf și pe Părintele Rafail. Omul ăsta nu a ajuns la măsura Sfinților pe care tu îi citezi, dar ne spune ceea ce pentru el este sigur. Cu singuranță iarăși nu vei pricepe.
Reply With Quote
  #1013  
Vechi 08.05.2017, 16:07:10
iana iana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.04.2008
Locație: romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 553
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iana Vezi mesajul
am pus de doua ori acelasi, al doilea e asta:https://www.youtube.com/watch?v=KU9eSKl0dk8
Reply With Quote
  #1014  
Vechi 08.05.2017, 16:15:09
iana iana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.04.2008
Locație: romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 553
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Ai trecut de la infailibilitatea Parintelui Arsenie Boca la infailibilitatea Parintelui Rafail? Sunt convins ca nu te intereseaza, infailibila este doar invatatura Bisericii, pentru ca e revelata. Spre deosebire de parintele Rafail tu te opui tot timpul adevarului pentru ca mandria nu te lasa sa recunosti vreodata ca ai gresit. Si tocmai tu esti cel ce spui de mandrie, care raspunzi cu infatuare si autosuficienta de fiecare data si oricui nu te aproba, din cauza asta respingi nu numai orice e adevarat, dar pastrezi si resentimente fata de cei ce te contrazic.

Invatatura Bisercii este revelata de Dumnezeu, nu este creata de sfinti. Sfintii doar au explicat-o. Ceea ce spui tu tine de pietism, amestecul invataturii cu trairea. Tu respingi ce spun sfintii, nu eu. Iar asta cu gandirea rigida, sintagma standard in gandirea ecumenista. Inteleg, tu esti smerit si deschis la minte (cu cei ce te aproba, doar).
Infailibil e doar Unul singur Hristos Pantocrator si poate mantui pe cine vrea.
Sfantul Ioan Botezatorul le spunea fariseilor si saducheilor ca Dumnezeu poate sa faca si din pietre fii ai lui Dumnezeu.
Sa spui ca in Biserica Ortodoxa ai toate sansele sa te mantuiesti e una dar sa spui ca sigur inafara ei nu este mantuire este ca si cum te-ai substitui Mantuitorului.
Reply With Quote
  #1015  
Vechi 08.05.2017, 16:40:50
iana iana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.04.2008
Locație: romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 553
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Dintr-un articol am inteles ca a fost reclamat pentru ca incerca sa le convinga pe paciente sa nu faca avort. Astea cu vaccinuri si carduri le-au adaugat cei de la spital ca sa fie ceva in plus la dosar (e adevarat, el credea aceste lucruri). A fost reclamat de conducerea spitalului la Mitropolie, de aceea trebuia sa fie si ceva in plus fata de avorturi, era culmea sa-l reclame ca e impotriva avorturilor.
La cat de "multe" caterisiri se fac, nu cred ca Mitropolitul l-a caterisit fara a avea motive intemeiate si doar la cererea conducerii spitalului.
Oare parintele Constantin Tanase de ce nu s-a confruntat cu astfel de probleme?!
Reply With Quote
  #1016  
Vechi 08.05.2017, 16:52:22
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
Chiar m-am ferit să-mi dau cu părerea pe acest subiect. Eram doar curios dacă l-ai trimis la stuf și pe Părintele Rafail. Omul ăsta nu a ajuns la măsura Sfinților pe care tu îi citezi, dar ne spune ceea ce pentru el este sigur. Cu singuranță iarăși nu vei pricepe.
Tu nu intelegi ca nici sfintii nu sunt infailibili. Homiakov, pe care il citeaza Parintele Rafail, nu avea cum sa fie mai mare decat toti sfintii si toti sa se fi inselat. https://ro.orthodoxwiki.org/Sfin%C8%...4%83rin%C8%9Bi
"Totuși, cum perfecțiunea este un atribut propriu doar a lui Dumnezeu, Sfinții Părinți nu sunt infailibili, ci au putut avea în scrierile lor anumite inexactități, ori greșeli, pe care nu au avut ocazia să le îndrepte în timpul vieții lor pământești. Pentru aceasta, o scriere a unui Sfânt Părinte nu este luată ca valoare „în sine”, ci împreună cu scrierilor celorlalți Sfinți Părinți."
Iar asta se refera mai mult la unele talcuiri ale sfintilor, nu neaparat la greseli dogmatice.
Reply With Quote
  #1017  
Vechi 08.05.2017, 16:55:09
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iana Vezi mesajul
Infailibil e doar Unul singur Hristos Pantocrator si poate mantui pe cine vrea.
Sfantul Ioan Botezatorul le spunea fariseilor si saducheilor ca Dumnezeu poate sa faca si din pietre fii ai lui Dumnezeu.
Sa spui ca in Biserica Ortodoxa ai toate sansele sa te mantuiesti e una dar sa spui ca sigur inafara ei nu este mantuire este ca si cum te-ai substitui Mantuitorului.
Dimpotriva, e chiar invers, cei care spun asta vor ei sa faca invatatura lor si sa o substituie pe cea revelata. Nu a citit mai sus ce a spus chiar Mantuitorul?
Reply With Quote
  #1018  
Vechi 08.05.2017, 16:56:27
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iana Vezi mesajul
La cat de "multe" caterisiri se fac, nu cred ca Mitropolitul l-a caterisit fara a avea motive intemeiate si doar la cererea conducerii spitalului.
Oare parintele Constantin Tanase de ce nu s-a confruntat cu astfel de probleme?!
Din cate am inteles nu era caterisit, cel putin cand erau scrise acele articole.
Reply With Quote
  #1019  
Vechi 08.05.2017, 17:09:02
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Tu nu intelegi ca nici sfintii nu sunt infailibili. Homiakov, pe care il citeaza Parintele Rafail, nu avea cum sa fie mai mare decat toti sfintii si toti sa se fi inselat.
Cine a susținut infailibilitatea unui sfânt? :))
Reply With Quote
  #1020  
Vechi 08.05.2017, 17:12:40
iana iana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.04.2008
Locație: romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 553
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Dimpotriva, e chiar invers, cei care spun asta vor ei sa faca invatatura lor si sa o substituie pe cea revelata. Nu a citit mai sus ce a spus chiar Mantuitorul?
Te referi la nasterea din Apa si Duh? Tu ce crezi, cei care se nasc in familii crestine (catolice de exemplu) si care n-au nici un motiv sa se indoiasca de invatatura bisericii lor, deci nu au de ce sa fie interesati de Biserica Ortodoxa, sunt predestinati la osanda vesnica? sau platesc pacatele parintilor lor?
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare