Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Rugaciuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 03.06.2008, 23:15:14
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Ce minunat spune parintele Galeriu: "aceste rugaciuni sunt prea putin. Nu sunt impotriva acestor rugaciuni, dar ele cuprind un spatiu de timp prea limitat. E important cu ce umplem timpul de dimineata pana seara. Sa umplem acest timp cu ganduri si simtiri curate."
Reply With Quote
  #2  
Vechi 05.06.2008, 11:36:31
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Sfantul Lavrentie de Cernigov recomanda si mirenilor sa spuna Rugaciunea lui Iisus. Unii duhovnici recomanda celor care calatoresc sau celor care lucreaza fizic sa spuna si rugaciunea ,,Tatal nostru" de mai multe ori. De asemenea Psalmul 50 si o rugaciune adresata Maicii Domnului. Acestea se pot spune in mod repetat. Rugaciunile din Ceaslov, acatistele, paraclisele , Psaltirea Maicii Domnului etc., pesupun de asemenea ravna si timp pentru a le citi.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 05.07.2008, 18:51:06
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Gandul la Dumnezeu este o rugaciune la indemana fiecaruia, indiferent cat de ocupat ar fi.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 06.07.2008, 17:27:53
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Foarte frumos spunea parintele Galeriu.

Am citit undeva despre doi calugari imbunatatiti. Intr-o zi, la manastirea la care se aflau ei a venit o fata foarte frumoasa. Unul dintre ei si-a acoperit ochii sa n-o vada. Celalalt a dat slava lui Dumnezeu ca a creat o asemenea frumusete omeneasca.

Ce fericiti am fi daca in fiecare moment am gasi si noi un astfel de gand mantuitor. Un gand placut lui Dumnezeu. Atunci am gasi atatea prilejuri de a aduce laude lui Dumnezeu. Daca ne-ar reusi ceva, am aduce multumiri lui Dumnezeu si am scapa de mandrie. Daca am admira un peisaj n-am mai fi egoisti, ci ne-am gandi cu recunostinta ca Dumnezeu a creat atata frumusete pentru noi... (Am gasit undeva scris despre acestea.)
Reply With Quote
  #5  
Vechi 06.07.2008, 22:19:02
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Depinde cu cine doresti sa traiesti. Ca de ti-ai ales sa vietuiesti cu cei duhovnicesti, trebuie sa lepezi la porti voile tale. Caci nu vei putea in alt chip sa traiesti in pace nici cu Dumnezeu, nici cu cei impreuna vietuitori.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 08.07.2008, 14:48:47
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Am facut si greseli uneori considerand ca trebuie sa renunt la voile mele si ca o persoana pe care o credeam induhovnicita trebuie ascultata. (Nu ma refer la preoti.)In mijlocul multimii, nu se poate fara discernamant. Si acest dar, caci este un mare dar, il cerem tot prin rugaciune, caci altfel mai facem si gafe, chiar si in numele ascultarii.

Imi vine in minte citatul ,,Blestemat este cel care isi pune nadejdea in om!" , nu pentru ca as fi pesimista, ci pentru ca fiecare om la un moment dat poate gresi, poate sa aiba o ispita. Daca Dumnezeu te ocroteste, vezi ce trebuie vazut si nu faci alte greseli, iar daca nu, nu.

De aceea, Sfintii Parinti au mare dreptate cand spun sa ne rugam si sa alungam din minte gandurile venite de la cel rau. Asta ar insemna sa le depistam imediat si sa putem sa le spunem cu tarie: ,,Inapoia mea, satano!" Si iar ajungem la discernamant... Si la rugaciune, fireste!

Cine n-ar vrea sa fie inconjurat numai de oameni duhovnicesti? Dar se poate, cum spunea parintele Paisie Aghioritul, ca in timp ce tu insuti faci ascultare de un duhovnic sa ii influentezi pozitiv, chiar fara sa constientizezi, pe cei din jur. Exemplul personal valoreaza cat foarte multe predici.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 08.07.2008, 15:59:27
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Daca vorbim de exemplu personal, consider ca e indicat sa amintesc acest lucru: in pateric se spune ca cineva l-a intrebat pe Cuviosul Pimen cum se rasplateste raul cu rau. Si cuviosul a raspuns: Raul cu rau se rasplateste mai intai in gand, apoi in privire, dupa aceea in cuvant si la urma in fapta. Daca inlaturi gandul cel rau, la celelalte nu mai ajungi.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 09.07.2008, 20:11:23
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Ma apropii cu oarecare sfiala de acest subiect atat de gingas. Razboiul nevazut se poarta mai ales prin ganduri. Multe ganduri par a fi ale noastre, dar ele, de fapt sunt de la cel viclean. O, de le-am putea distinge intotdeauna...

Referitor la rugaciune, Sfantul Ioan Iacob Hozevitul atragea atentia asupra calitatii acesteia. Rugaciunea curata, nepatata de ganduri laturalnice ajunge la Dumnezeu. Cealalta se pare ca nu. Se intampla uneori exact in timpul rugaciunii sa ne vina felurite ganduri aparent pozitive, dar care totusi abat mintea de la rugaciune. Si ne trezim ca ne rugam doar cu buzele...

,,Daca ai pierdut rugaciunea, ai pierdut cea mai puternica arma impotriva diavolului!" - spunea un alt sfant.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 09.07.2008, 22:08:47
quasar quasar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.11.2006
Mesaje: 343
Implicit

"Rugaciunea curata, nepatata de ganduri laturalnice ajunge la Dumnezeu. Cealalta se pare ca nu."
inseamna ca poate nicioadata nu mi-a fost auzita rugaciunea acolo sus..nu reusesc sa ma rog fara ca macar o secunda sa pierd putin contanctul chiar si o fractiune de secunda..cat despre rugaciunea neintrerupta...incerc zilnic si dupa ceva timp ma trezesc gandindu-ma la altceva..:(
Reply With Quote
  #10  
Vechi 24.07.2008, 14:49:08
Lyllyana Lyllyana is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.06.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 32
Implicit

http://www.crestinortodox.ro/Rugaciuni/Rugaciunile_de_dimineata-30-4187.html
Aceastea sunt rugaciunile care trebuie rostite in fiecare dimineata?
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
putem concepe copilul sambata seara sau duminica seara? ioanaz Nunta 217 25.02.2012 23:24:49
Rugaciunea de dimineata a Parintelui Sofronie Saharov andrei_im Generalitati 2 19.02.2010 01:02:24
Rugaciunile de dimineata si de seara tigerAvalo9 Rugaciuni 9 09.01.2009 21:20:11
buna dimineata Lyllyana Muzica Bisericeasca 21 27.06.2008 00:41:39
O dimineata in Apuseni Ioan_Ciobota Generalitati 1 17.09.2007 20:12:50