Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 04.05.2012, 17:25:28
apophis apophis is offline
Banned
 
Data înregistrării: 01.05.2012
Locație: Braila
Religia: Ortodox
Mesaje: 261
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana Cluj Vezi mesajul
Nici nu aveam intentia, am citit postarile si asta a fost impresia mea ....
Dar despre exemplu dat de el ce parere ai?
Reply With Quote
  #52  
Vechi 04.05.2012, 17:55:09
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de apophis Vezi mesajul
Cum demontrezi orice, aratand ceva palpabil sau vizibil de toata lumea.

Nu e suficient sa spui ca tu vorbesti cu cineva existent doar prin cartile de religie.
Dupa Invierea din morti, Hristos mergea alaturi de doi ucenici (Luca si Cleopa) spre Emaus si acestia ii vorbeau ca unui necunoscut. Ajung sa-L recunoasca dupa ce se impartasesc cu Trupul si Sangele Sau.

Am vrut sa arat ca la Dumnezeu se ajunge pe alte cai. Si e mai bine asa, nu-L confundam cu ceva din creatie. Doar e Creator.
Reply With Quote
  #53  
Vechi 04.05.2012, 18:41:19
barzilai barzilai is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2012
Mesaje: 30
Implicit

Citat:
În prealabil postat de apophis Vezi mesajul
Da, traim intr-o lume reala, nu imaginara.
Paradoxal, ceea ce consideri a fi real, nu este certitudine. Daca astazi ai o casa sau o masina, esti sigur ca maine le vei mai avea? Daca astazi esti sanatos si in putere, esti sigur ca maine vei fi la fel? Totul este o incertitudine si nu controlezi nimic.

Singurul lucru sigur este ceea ce nu se vede, dar este fagaduit de Dumnezeu. Eu nu stiu daca maine voi mai avea masina (caci am o rabla buna), dar stiu ca Hristos se va intoarce, cum a fagaduit. Ce-mi ofera aceasta certitudine? Toate celelalte fagaduinte facute de Dumnezeu si implinite. Se gasesc in Sfanta Scriptura si pot fi cercetate.

P.S. Mergand pe aceeasi idee (a implinirii fagaduintelor lui Dumnezeu) studiaza istoria contemporana a poporului evreu( poporul ales de Dumnezeu). Vezi cum se imbina perfect cu ceea ce s-a profetit cu 2-3 mii de ani in urma. Miracolul evreiesc (imprastierea timp de 2000 de ani, apoi adunarea si neclintirea in fata razboaielor arabe - vezi razboiul de 6 zile si razboiul de Yom Kipur - ) nu ar fi posibil fara voia Divina.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Am nevoie de o Biblie Erethorn Despre Sfanta Scriptura 15 29.06.2015 00:45:43
De la lume adunate, si-napoi la lume date... ucenic Generalitati 27 28.06.2012 22:50:26
Biblie si... mihaiparaschiv Teologie si Stiinta 14 13.06.2011 20:26:56
De prin lume adunate.... patinina34 Stiri, actualitati, anunturi 0 23.03.2009 00:36:38