Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 26.10.2008, 09:39:30
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit

[COLOR=green]Am o dragoste deosebita fata de Sf Nicolae care, in doua randuri, mi-a aratat care-i sunt puterile. [/COLOR]
[COLOR=green]Iata ce mi s-a intamplat.[/COLOR]


[COLOR=green]Să nu furi[/COLOR]


[COLOR=green]A opta poruncă a decalogului spune: să nu furi…[/COLOR]
[COLOR=green]Întotdeauna am detestat furtul și minciuna.[/COLOR]
[COLOR=green]************************************************** ** [/COLOR]
[COLOR=green]Și totuși, era să se întâmple…[/COLOR]
[COLOR=green]Cred că trecuse de 5 dimineața când am adormit din nou. Eram în vacanța de iarnă și puteam dormi fără grijă până târziu. [/COLOR]
[COLOR=green]Am avut un vis. [/COLOR]
[COLOR=green]Se făcea că sunt din nou studentă și mă aflam în fața căminului în care locuisem în perioada studenției. La toate ferestrele, mă refer la cele de la etaj, erau grătare pe care, de obicei, noi, studenții țineam iarna mâncarea la rece, pentru că pe atunci, nu aveam frigidere în cameră. [/COLOR]
[COLOR=green]În visul meu erau grătare și la camerele de la parter. M-am apropiat încet de un grătar aflat la o cameră de la parter, am privit în interior și am văzut o mulțime de tacâmuri, frumos lucrate și strălucitoare. Am hotărât că aveam nevoie de ele. Hoțește, am privit în jur, nu era nimeni să mă vadă, și iute am băgat mâna să iau, să fur cât cuprinde… [/COLOR]
[COLOR=green]Când am scos mâna, în loc de tacâmurile la care râvnisem cu lăcomie, aveam icoana Sfântului Nicolae… M-am speriat, am tresărit în somn, am murmurat un „ Iartă-mă” sau „ Nu mai fac niciodată”, nu-mi amintesc exact ce-am spus, am pus icoana de unde am luat-o și imediat m-am trezit din somn. Tremuram, eram speriată, îmi era frică și rușine, o transpirație rece îmi cuprinsese tot corpul… Am aprins candela, am aprins o lumânare și m-am rugat plângând pentru iertarea păcatelor.[/COLOR]
[COLOR=green]Nu am povestit nimănui acest vis niciodată. După vacanță, la școală, i-am întrebat pe colegii mei dacă există în oraș o biserică numită „Sfântul Nicolae”. Colegii m-au privit cu mirare și mi-au spus că biserica din spatele școlii se numește „Sfântul Nicolae”. Intrasem o dată sau de două ori în biserica aceea, dar niciodată n-am știut cum se numește… [/COLOR]
[COLOR=green]Am hotărât să merg la biserică, s-o văd cu atenție, să ascult slujba… Și m-am dus la zi de sărbătoare. Am intrat în curte și, în timp ce mă îndreptam spre intrare, am simțit că trebuie să mă uit sus, la icoana de deasupra ușii de la intrarea în biserică. [/COLOR]
[COLOR=green]De necrezut! Era icoana Sfântului Nicolae pe care, in miniatura, eu o avusesem în mână în vis, icoana pe care nu scria nici un nume, dar despre care am știut, prin putere divină, a cui este. [/COLOR]


[COLOR=green]I-am vorbit Sfântului Nicolae…[/COLOR]


[COLOR=green]Mama mea a fost și încă este o femeie puternică, sănătoasă care a muncit mult în viață, și la fabrică și acasă ca să ne crească pe noi, copiii. [/COLOR]
[COLOR=green]Boala când vine nu întreabă și nici nu alege. Vine, atât. [/COLOR]
[COLOR=green]Am fost anunțată că mama e grav bolnavă la spital, la chirurgie. Am mers și-am vorbit cu medicul care o internase. Mi-a spus că are pietre la fiere și că trebuie urgent operată, dar mai grav era, și se aștepta confirmarea de laborator, o pancreatită. Sincer, nu știam că este o boală atât de gravă din care foarte puțini bolnavi scapă cu viață și reacția mea n-a fost una de disperare. Ulterior, după ce m-am informat, aveam să aflu amănunte despre această cumplită boală… [/COLOR]
[COLOR=green]După prima operație, medicii i-au dat o șansă mică, infimă. După a doua operație, la distanță, în timp, de aproape o lună, ni s-a spus să ne rugăm pentru ea și să gândim pozitiv… Atât. Pentru medici mama era deja un pacient pierdut. [/COLOR]
[COLOR=green]În tot acest timp, am simțit toate durerile mamei, știam când îi era foarte rău, când avea febră și era agitată… Dormeam bine și liniștit când și ea, acolo, la spital, avea o stare mai bună. [/COLOR]
[COLOR=green]Mă mutasem de curând în casă și încă nu apucasem să aranjez fiecare lucru la locul lui. Pe masa din bucătărie aveam o candelă cu icoana Sfântului Nicolae. Seara, după ce ajungeam acasă, aprindeam candela și mă rugam pentru mama, pentru viața și sănătatea ei. Stăteam ore întregi și priveam chipul Sfântului și-i vorbeam, îl rugam să-i mai dea mamei zile să trăiască și să se bucure de lucrurile pe care le-a dorit toată viața dar numai acum, la bătrânețe, le-a primit… Plângeam, mă rugam și îi vorbeam, ca unui frate, ca unui prieten, ca unei ființe bune și dragi pe care o simțeam aproape de sufletul meu… Știam că Sfântul mă ascultă și credeam cu toată ființa că ceea ce cer se va împlini. Cu cât mamei îi era mai rău, cu atât rugile mele erau mai puternice, mai insistente.[/COLOR]
[COLOR=green]Și minunea s-a întâmplat. După două luni de spitalizare și două operații grele, cu șanse minime de scăpare, mama a început, spre mirarea medicilor, să dea semne de vindecare. A ieșit din spital pe propriile-i picioare și acasă, încet, încet și-a revenit. [/COLOR]
[COLOR=green]Eu însămi i-am auzit pe medici spunând că numai o minune i-a salvat viața mamei. [/COLOR]
[COLOR=green]Da, numai o minune, făcută de Sfântul Nicolae care mi-a primit și mi-a ascultat rugăciunile. [/COLOR]
Attached Images
File Type: jpg images.jpg (6,0 KB, 2 views)
__________________
[COLOR=green]"În vremuri ale minciunii universale, a spune adevărul este un act revoluționar..."
George Orwell[/COLOR]
Reply With Quote
  #22  
Vechi 26.10.2008, 16:57:24
podolski_2's Avatar
podolski_2 podolski_2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.10.2008
Locație: ”Oamenii te iarta daca faci crime. Dar nu te iarta daca esti fericit”
Religia: Ortodox
Mesaje: 388
Implicit

mi-a placut ce ai scris.
mi-a placut si cum ai scris.

ai dreptate.
__________________
  • Ateii nu din dragostea de oameni sunt purtati, ci din ura de crestini.
  • Daca de frica nu folosesti harul preotiei si predai armele cu care trebuie sa lupti, atunci treci in randul mirenilor si lasa locul aceluia care poate lupta si apara turma lui Hristos. (cuvant impotriva preotilor care nu savarsesc Moliftele Sf. Vasile cel Mare)
Reply With Quote
  #23  
Vechi 26.10.2008, 17:46:51
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Asa este Mirela, inima curata si minte luminata, ca zilele cate or fi, numai Bunul Dumnezeu stie, ...
da, cristi, vroiam sa zic sa avem zile sa multumim pentru tot ceea ce primim, ca de multe ori trec zilele fara sa ne amintim de asta, din pacate.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 26.10.2008, 19:42:28
eclat_de_lune eclat_de_lune is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.07.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 215
Implicit

Citat:
În prealabil postat de podolski_2 Vezi mesajul
Carui Sfant i-ati multumi daca a-ti avea ocazia pt binele facut voua direct?

eu , Sfantului Parinte Arsenie Boca pt ca mi-a daruit sotia. :)
Eu ii multumesc Domnului nostru Iisus Hristos, Maicutei Domnului, Cuvioasei Parascheva de a carei grija m-am bucurat adesea, Sf Imparatese Elena a carei nume port, Sf Vasile cel mare pentru luminarea pe care mi-a adus-o, Sf Mina, ingerului meu pazitor care are indelunga rabdare.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 27.10.2008, 07:57:44
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit

Citat:
În prealabil postat de silverstar Vezi mesajul
[COLOR=green]Am o dragoste deosebita fata de Sf Nicolae care, in doua randuri, mi-a aratat care-i sunt puterile. [/COLOR]
[COLOR=green]Iata ce mi s-a intamplat.[/COLOR]


[COLOR=green]Să nu furi[/COLOR]


[COLOR=green]A opta poruncă a decalogului spune: să nu furi…[/COLOR]
[COLOR=green]Întotdeauna am detestat furtul și minciuna.[/COLOR]
[COLOR=green]************************************************** ** [/COLOR]
[COLOR=green]Și totuși, era să se întâmple…[/COLOR]
[COLOR=green]Cred că trecuse de 5 dimineața când am adormit din nou. Eram în vacanța d[/COLOR]


[COLOR=green]I-am vorbit Sfântului Nicolae…[/COLOR]


[COLOR=green]Mama mea a fost și încă este o femeie puternică, sănătoasă care a muncit mult în viață, și la fabrică și acasă ca să ne crească pe noi, copiii. [/COLOR]
[SIZE=3][COLOR=green]RUGAMINTE[/COLOR][/SIZE]
[COLOR=green][/COLOR]
[COLOR=green]Va rog nu va insusiti aceste povestiri ca sa le publicati in cartile Dvs. Intai pentru ca eu insami am in lucru o carte si apoi, se afla si nu stiu daca riscati un proces de plagiat. Cred ca am gresit postandu-le aici... [/COLOR]
[COLOR=green]Multumesc![/COLOR]
__________________
[COLOR=green]"În vremuri ale minciunii universale, a spune adevărul este un act revoluționar..."
George Orwell[/COLOR]
Reply With Quote
  #26  
Vechi 10.11.2008, 03:14:09
beliver's Avatar
beliver beliver is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.10.2008
Locație: Ardeal
Religia: Ortodox
Mesaje: 158
Implicit Carui sfant i-ai multumi...

Intai Preasfintei Nascatoare de Dumnezeu,care m-a ajutat in multe randuri si care ma face sa plang de cate ori ma gandesc la Ea.Apoi Sfantului Pantelimon, care mi-a descoperit Psalmii lui David si care este ocrotitorul meu.Sfintilor mai-marilor Voievozi Mihail si Gavriil,Sfintilor Trei Ierarhi:Vasile,Grigorie si Ioan,Sfintilor Parinti Ioachim si Ana,Sfantului Ciprian.Mi-am amintit de Sfantul Mucenic Mina care m-a ajutat foarte repede,dar sa va povestesc.Am spalat o plapuma si am dus-o sus pe bloc sa se usuce,nu era prima data.Obisnuiam in zile insorite sa o spal si se usca pana seara.Era prinsa bine cu multe cleme,nu avea cum sa se desprinda,credeam eu...Dar fiind vant puternic s-au desfacut clemele si a dus-o vantul dincolo de terasa,pe casa de alaturi.Eu cand am vazut ca nu e plapuma,ma gandeam ca o sa ne acoperim cu doua paturi,deja imi faceam planuri cum sa facem sa nu ne fie frig noaptea...Am ajuns acasa si mi-am amintit ca Sfantul Mina te ajuta sa-ti recuperezi lucrurile,asa ca m-am pus si am citit acatistul.Am terminat de citit si suna soneria,era gazda cu nu stiu ce problema,dupa care ii spun de plapuma,la care ea imi zice sa cobor cu ea sa-mi arate ceva.Si cand colo era plapuma agatata de peretele blocului care plapuma pana am urcat inapoi cazuse pe casa vecinului,cam doua etaje.M-am bucurat si i-am multumit Sfantului pentru ajutorul rapid pe care mi l-a dat,cat despre plapuma am recuperat-o inventand tot felul de carlige.Am citit aproape toate acatistele din acatistierul meu si am mai gasit si pe net,mi-ar trebui mult spatiu sa-i mentionez pe toti sfintii care m-au ajutat.Ceea ce vreau sa mai spun este ca m-au ajutat toti,sa ma vindec si fizic si sufleteste si impreuna cu duhovnicul meu au facut minuni,de care nu sunt demna si doar Bunul Dumnezeu stie de ce nu m-a pierdut si mi-a primit rugaciunile...Ii multumesc... facand alte pacate...
__________________
Veniti la Mine toti cei osteniti si impovarati si Eu va voi odihni,caci jugul Meu este bun si povara Mea este usoara.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 10.11.2008, 13:50:25
philalex philalex is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.05.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 517
Implicit

Tuturor sfintilor le multumesc si Maicii Domnului....ma rog la Icoanei in fiece duminica....multumesc si preotului Popescu, un adevarat pedagog, psiholog si pot spune un adevarat tata.....un om cu har deosebit....care ma ajuta cand ma pierd...apostolul Filip il am in suflet, intrucat ii port numele...
Reply With Quote
  #28  
Vechi 10.11.2008, 14:15:52
Thheo Thheo is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 183
Smile

Ii multumesc din suflet Maicii Domnului si Sfintei Parascheva , m-au ajutat sa-mi implinesc o dorinta...aceea de a avea inca un copil...."sufletelul meu mic"care a venit pe lume acum 1an si ceva, mai vreau sa multumesc si ptr ca toata familia imi este sanatoasa;mai doresc sa-i multumesc si Sfintului Spiridon ptr linistea ce mi-o da in suflet ori de cite ori ai citesc acatistul...
__________________
"Și Iisus i-a zis:Să iubești pe Domnul Dumnezeul tău din toată inima ta, din tot sufletul tău și din tot cugetul tău:iată întâia fi cea mai mare poruncă.Iar cea de a doua asemenea cu aceasta:Să iubești pe aproapele tău ca pe tine însuți".
Reply With Quote
  #29  
Vechi 10.11.2008, 14:59:00
nica.ana-maria nica.ana-maria is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 14.08.2008
Locație: Piatra Neamt
Mesaje: 21
Implicit

In primul rand Maicii Domnului, pentru ca este mijlocitoarea catre Dumnezeu, si pentru ca este si protectoarea mea!
Reply With Quote
  #30  
Vechi 10.11.2008, 21:19:38
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

Sfantului NICOLAE,STEFAN, PARASCHEVA si M.M. MERCURIE. Stiu ca am citit acatistele lor si am fost ajutat cu ceva important. Dar cel mai mult tin la Sf. NICOLAE, are ceva mai deosebit, blandete, milostivire, ocrotire si ajutor. Eu asta simt de la el.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sfant, Sfant, Sfant ESTE Domnul Savaot Eugen7 Dogmatica 4 16.01.2013 01:00:33
Cal.. sfant? Creutzfeldt Despre Biserica Ortodoxa in general 43 09.05.2012 14:00:53
caut un SFANT! ilieradu Generalitati 3 15.12.2010 20:16:21
Ce sfant este? pacatoasa Generalitati 8 04.09.2009 01:11:34
A fi sau a nu fi sfant Florin-Ionut Generalitati 27 20.10.2008 18:52:59