Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #231  
Vechi 04.09.2011, 16:07:26
Man Teo Man Teo is offline
Banned
 
Data înregistrării: 15.07.2011
Locație: Dincolo
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 191
Implicit Muzica pamantului...o spune

http://www.youtube.com/watch?v=j2X5-...eature=related
Lumea...decor fals.
http://www.youtube.com/watch?v=7rvxr...eature=related
Stapanirea...ei
http://www.youtube.com/watch?v=tyS-g...eature=related
Actorul...fals.
Reply With Quote
  #232  
Vechi 06.09.2011, 16:47:37
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Revin cu una mai proaspata. Se pare ca Dumnezeu ma loveste unde ma doare mai rau. Se pare ca vrea sa asist neputincioasa la moartea propriului nostru animal de casa, ca sa imi dovedesc inca o data, (de parca n-as fi aratat-o de ajuns) mie si celor apropriati, propria incompetenta. Si stiti ce e mai grav? Eu am esuat profesional pentru ca n-am fost suficient de pregatita; dar cei care sa-mi demonstreze, sa ma convinga, ca sunt mai buni ca mine - au fost foarte putini; cu toate ca teoretic daca eu am fost concediata si ei inca lucreaza, inseamna ca ei sunt mai buni ca mine; dar nici macar fostii mei sefi nu au reusit sa ma faca sa am incredere in ei. Si chiar daca l-as gasi pe cel care sa-mi poata rezolva problema, ai mei nu sunt dispusi si nu au fost niciodata sa plateasca pe altcineva ca sa le repare animalele (din moment ce m-au intretinut si ma intretin in continuare pe mine).
Mai vreti una?
Din cand in cand ma apuca asa o moleseala, o slabiciune musculara, mai ales cand ma incalzesc foarte rau, de abia mai pot sa ma ridic de jos si sa ma misc, sa ma tin pe picioare, fara mare efort. Nu pot sa spun ca ma doare ceva, dar parca nu mai circula influxul nervos cu viteza care trebuie, sau se opreste undeva, ca un cal la o caruta care e incarcat peste masura. Si pentru ca nu e de ajuns, credeti ca ma crede cineva? Bineinteles ca nu, toata lumea crede ca e vorba doar despre o lene incomensurabila.
Si inca ceva.
De multe ori imi dau seama ca "dinamica" gandirii mele e aceea a unui om "posedat " de un duh necurat. Nu ma indeamna sa fac rele (inca) celorlalti, dar ma "indeamna" la : neincredere, deznadajduire, neascultare, senzatia ca nu sunt buna de nimic, ca incurc, dorinta dea-mi face rau, de moarte sau chiar sinucidere. Ba chiar mi-e teama ca as putea sminti pe ceilalti, ca i-as putea face, prin comportamentul meu, sa-mi faca ei rau, facandu-i astfel pe ei sa pacatuiasca, situatie in care am auzit ca chiar si Dumnezeu prefera sa-ti iei singur viata. Bineinteles ca nu m-ar crede nimeni nici cu treaba asta, poate nici macar duhovnicul. Poate cel mult "m-ar crede" vreun sarlatan "exorcist"...
Reply With Quote
  #233  
Vechi 06.09.2011, 17:11:30
Annyta
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Plictiseala

Necazul meu este ca sunt cuprinsa de plictiseala si de o oarecare tristete. Nu i-as spune depresie, pentru ca am trecut prin asa ceva si era mult mai rau decat acum.

In aceasta perioada pur si simplu sunt prea lenesa ca sa fac ceva, in afara de serviciu. Tot e bun si serviciul, din multe puncte de vedere, dar nu este ceva ce fac cu pasiune.

Nu am motivatia sa fac nimic: mancare, sa citesc, sa invat ceva, sa merg la sala... Trece timpul si ma tem sa nu treaca degeaba.
Reply With Quote
  #234  
Vechi 06.09.2011, 17:14:20
EmaSimona's Avatar
EmaSimona EmaSimona is offline
Member
 
Data înregistrării: 17.08.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 69
Implicit

Draga mea, fallen, nu sunt în măsură să-ți dau sfaturi concrete pentru a ieși din aceste impasuri. Oricum, mă îndoiesc că starea ta de spirit s-ar îmbunătăți cu tot norocul din lume. Sf. Serafim de Sarov spune că scopul creștinului este dobândirea Duhului Sfânt, caută cuvintele lui pe google, mai cere și unui preot să te lămurească și luptă pentru dobândirea Duhului Sfânt! Atunci se vor ameliora stările tale negative și va pătrunde bucuria duhovnicească. Domnul să te ajute!
Reply With Quote
  #235  
Vechi 06.09.2011, 17:34:30
Kronos's Avatar
Kronos Kronos is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.06.2011
Mesaje: 226
Implicit

De ce, dacă creștinismul este religia dragostei, a înțelegerii, a liniștii sufletești, sunt atâția ortodocși (și știm doar că ortodoxia este esența creștinismului) deprimați, triști, plictisiți? Poate pentru că ajung să trăiască permanent cu o teamă a păcatului, să-și pună continuu întrebări dacă e păcat sau nu și aproape mereu când vine vorba de plăcere să creadă că e păcat? Și să nu uităm de atitudinea paranoică la care îndeamnă preoții cum că Dumnezeu e mereu cu ochiul pe tine constrângându-te la o trăire cenzurată - lucru pe care-l observăm și din problemele de a-ți reprima gândurile pe care le ridică și cu care sunt de-acord atâția pe forum.
Reply With Quote
  #236  
Vechi 06.09.2011, 18:04:59
Annyta
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Kronos Vezi mesajul
De ce, dacă creștinismul este religia dragostei, a înțelegerii, a liniștii sufletești, sunt atâția ortodocși (și știm doar că ortodoxia este esența creștinismului) deprimați, triști, plictisiți? Poate pentru că ajung să trăiască permanent cu o teamă a păcatului, să-și pună continuu întrebări dacă e păcat sau nu și aproape mereu când vine vorba de plăcere să creadă că e păcat? Și să nu uităm de atitudinea paranoică la care îndeamnă preoții cum că Dumnezeu e mereu cu ochiul pe tine constrângându-te la o trăire cenzurată - lucru pe care-l observăm și din problemele de a-ți reprima gândurile pe care le ridică și cu care sunt de-acord atâția pe forum.
Intrebarea ta e valida. Ar trebui sa fim bucurosi, iubitori si intelepti...
Ce sa zic, referitor la mine, plictiseala nu vine neaparat din teama de pacat... Caci si placerile, practicate frecvent, duc tot la plictiseala.
Reply With Quote
  #237  
Vechi 06.09.2011, 18:19:43
VictorS
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Maine divortez si sperante sa se mai rezolve ceva sunt foarte putine. Eu o sa ma rog pana in ultimul moment, cine stie poate Maica Domnului sau Sfantul Nicolae imi fac o surpriza frumoasa.
Doamne ajuta.
Reply With Quote
  #238  
Vechi 06.09.2011, 22:02:21
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

Citat:
În prealabil postat de marysa Vezi mesajul
toti avem cate un necaz in viata , uni mai multe, alti mai putine, necazul meu este ca am probleme de sanatate
necazul meu e capierd timpul de la mintuire cu fel de fel de treburi si alte nimicuri ..si ..timpul tace si trece...pina ajungem la groapa!!
Reply With Quote
  #239  
Vechi 06.09.2011, 22:04:06
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Kronos Vezi mesajul
De ce, dacă creștinismul este religia dragostei, a înțelegerii, a liniștii sufletești, sunt atâția ortodocși (și știm doar că ortodoxia este esența creștinismului) deprimați, triști, plictisiți? Poate pentru că ajung să trăiască permanent cu o teamă a păcatului, să-și pună continuu întrebări dacă e păcat sau nu și aproape mereu când vine vorba de plăcere să creadă că e păcat? Și să nu uităm de atitudinea paranoică la care îndeamnă preoții cum că Dumnezeu e mereu cu ochiul pe tine constrângându-te la o trăire cenzurată - lucru pe care-l observăm și din problemele de a-ți reprima gândurile pe care le ridică și cu care sunt de-acord atâția pe forum.
aceia deprimati si tristi n-au suficienta credinta...saracii...
Reply With Quote
  #240  
Vechi 07.09.2011, 15:56:14
VictorS
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de VictorS Vezi mesajul
Maine divortez si sperante sa se mai rezolve ceva sunt foarte putine. Eu o sa ma rog pana in ultimul moment, cine stie poate Maica Domnului sau Sfantul Nicolae imi fac o surpriza frumoasa.
Doamne ajuta.
Nici o surpriza azi. Trei luni de rugaciune, acatiste, pomeniri la Sfanta Liturghie, la Psaltire la multe manastiri, spovedanie, canoane, mers la biserica zilnic... rezultat zero. Am sperat si m-am rugat pana in ultima secunda. Asta a fost tot.
O zi buna
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Care este scopul vietii? amatyyy Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 53 23.05.2013 20:57:02
Discretia care pazeste taina vietii duhovnicesti autentice Adriana Cluj Calugarul 3 12.03.2012 18:33:52
Care este pozitia BOR fata de persoanele care fac doar cununuia civila? elom Nunta 38 16.08.2011 23:45:58
Ce asteapta o fata care vrea sa se casatoreasca de Ioan_Ciobota Generalitati 42 28.07.2007 01:13:20