Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Rugaciuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #261  
Vechi 09.08.2011, 18:33:37
Marimira's Avatar
Marimira Marimira is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.10.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 574
Implicit Psaltirea Maicii Domnului

Catisma 14
Psalmul 101

1. Doamna si Fecioara Preasfanta, asculta rugaciunea mea si strigatul inimii mele la tine sa ajunga,
2. Ca sa nu-ti intorci preasfanta fata de la mine, nici sa te scarbesti de necuratia mea.
3. Nu ma lasa sa pier din pricina sfaturilor rele ale vrajmasilor mei sufletesti si sa nu ingadui sa-si rada de mine cu batjocuri cumplite.
4. Cei ce nadajduiesc in tine nu se vor teme de rautatea chinurilor lor
5. Iar cei ce te lauda pe tine se vor izbavi cu rugaciunile tale de toate navalirile vrajmasului,
6. Caci tu ai purtat pe bratele tale pe Biruitorul iadului si al mortii!

Psalmul 102

1. Binecuvanteaza suflete al meu pe iubita Maica a Domnului nostru Iisus Hristos si toate cele dinlauntrul meu, numele cel sfant al ei.
2. Sa nu uitam binefacerile ei, nici indurarile si milele ei.
3. Cu darul ei pacatele noastre se iarta si bolile se vindeca.
4. Binecuvantati-o toti locuitorii cerului si toti cei nascuti pe pamant,
5. Binecuvantati-o si iar binecuvantati-o toate puterile ceresti!
Slava... Si acum...

Psalmul 103

1. Binecuvanteaza suflete al meu pe Domnul, Care S-a marit, foarte.
2. Binecuvanteaza suflete al meu si pe pururea Fecioara Maria, care intru mare podoaba cereasca s-a imbracat.
3. Ca a cautat Domnul spre smerenia roabei Sale si noi, neamul omenesc, cu inima umilita o fericim!
4. Pmenirea ei este mai dulce decat mierea, pentru sufletul meu si cuvantarea despre maretele ei minuni este mult mai dulce decat fagurul.
5. Ea este o Mama preamilostiva, care se veseleste de noi, ca de niste copii ai ei,
6. Iar noi ca niste puisori aparati totdeauna de ajutorul ei, ca de niste aripi intinse, nu ne vom teme de rele, nici chiar in ceasul mortii,
7. Caci cu noi este Stapana noastra, cu noi este mila si ajutorul ei.
Slava... Si acum...

Psalmul 104

1. Marturisiti-va Imparatesei noastre, Nascatoarei de Dumnezeu, in ceasuri calde de rugaciune si chemati cu inima simtita sfantul ei nume,
2. Cantati-i cantare si in cantari duhovnicesti, cunoscute facand cu preaslavire din neam in neam vechile si noile ei puteri si minuni.
3. Laudati-o si preainaltati-o fecioarelor, fiice ale Sionului, ca ati fost logodite Preafrumosului Mire Ceresc, Imparatul Slavei.
4. Inchinati-va cu frica patrunsa de evlavie inaintea fetei sale cu frumusete impodobita,
5. Ca ea tine in mainile ei vesnica mantuire pentru sufletele noastre.
6. Si cine o cinsteste cu vrednicie, va primi de la Domnul o dreapta rasplatire.
Slava... Si acum...

Dupa catisma a paisprezecea

Sfinte Dumnezeule... Preasfanta Treime... Tatal nostru...
Apoi troparele gl. 6

De cursele demonilor fiind clatinat, Fecioara, intareste-ma pe piatra dumnezeiestilor porunci ale Domnului nostru Iisus Hristos, ca sa nu ma inece, Curata, furtuna pacatelor si tulburarea gandurilor celor rele.
Slava...

Bantuiala patimilor arunca-o in adancul pierzarii, salvand neputinciosul meu suflet si milostiveste-te asupra mea, tu, care ai nascut pe Mantuitorul Cel milostiv si izbaveste pe robul tau de chinurile viitoare.
Si acum...

Cu adevarat, mai presus de mine sunt, Curata, darurile tale cu care ii invrednicesti pe robii tai, care cu caldura te maresc si cu credinta se inchina Sfintei tale Icoane, cinstindu-o din adancul sufletului si sarutand-o cu evlavie. Numara-ma si pe mine printre ei, cu toate ca nu sunt vrednic de milele tale.

Apoi: Doamne miluieste (de 40 de ori) si rugaciunea aceasta:

Stapana de Dumnezeu daruita, preaslavita Maica a indurarilor si a iubirii de oameni, atotmilostiva, mijlocitoare pentru toata lumea, cu osardie alergam, noi robii tai, catre dumnezeiasca ta stare inainte, si cazand cu umilinta inaintea prealuminatei tale Icoane, ne rugam: Inalta o calda rugaciune catre Fiul tau si Dumnezeul nostru, o, preabuna Imparateasa si Stapana, ca sa ne izbaveasca pentru tine, de toata boala si intristarea si de tot felul de pacate, aratandu-ne mostenitori ai Imparatiei Sale ceresti. Ca tu, Maica pururea Fecioara, ai o negraita indrazneala catre Fiul tau si toate le poti cate le doresti, ceea ce esti una in veci buna si binecuvantata. Amin!
__________________
1.Toate respira prin darul lui Dumnezeu!
2. Oricat ai fi de bun, nu esti suficient de bun!
3. Omul smerit poate sa miste astrele!
Reply With Quote
  #262  
Vechi 11.08.2011, 18:32:43
Marimira's Avatar
Marimira Marimira is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.10.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 574
Implicit Psaltirea Maicii Domnului

Catisma 15
Psalmul 105

Marturisiti-va Imparatesei, Nascatoarei de Dumnezeu, caci este buna intru indurarile ei. Cine va spune puterile ei, cine va face cunoscute toate laudele ei?
Bine sporeste, o, preamilostiva Maica, noua, celor ce suntem inviforatiin oceanul lumii deserte, cu mantuirea ta. Din toata inima te rugam si cu tot sufletul te marim, auzi glasurile celor ce suspina catre tine, ajuta pe cei neajutorati, mangaie pe cei ce plang, veseleste pe cei necajiti, caci tu esti un izvor de milostivire, datator de viata pentru toti cei ce cu credinta si cu multe rugaciuni alearga catre tine.
Slava tie, nadejdea noastra, care nu ne dai de rusine.
Slava...

Psalmul 106

Marturisiti-va Domnului, caci este bun. marturisiti-va si iubitei sale Maici, caci mari sunt milele ei asupra noastra. Caci ea ne povatuieste pe calea adevaratei intelepciuni, ne arata cararile pasnice ale adevarului ceresc, ne invata frica de Domnul si din inima care o iubeste izgoneste dragostea de lume care este vrajmasie cu Dumnezeu. Fericiti suntem noi, caci rugaciunile noastre sunt bine placute in fata ei. Oasele noastre se vor umple cu grasimea hatului ei. Sufletele cele flamande se vor satura si cele insetate se vor adapa, caci din sanul ei va izvori un izvor viu si vesnic pentru mantuirea noastra.
Slava...

Psalmul 107

Gata este inima mea, Doamne, gata este inima mea sa-ti cante tie laude! A cauta harul tau este mai bine decat a cauta aurul si pietrele scumpe. Milele lui Dumnezeu sunt asupra celor ce te cinstesc cu adevarat. cei ce te preaslavesc vor fi preaslaviti si vor fi mai departe de vesnica pierzare. Si cei ce te cheama in necazuri si in ispite vor fi paziti prin grabnicul tau ajutor, cand vii la noi, cu aripile intinse.

Psalmul 108

Doamna, sa nu taci laudele mele catre tine si aceasta cantare in psalmi adusa tie binevoieste sa o primesti. cauta la osteneala mea si fa-o bineplacuta tie. pazeste-ma nevatamat sub apararea dreptei tale si mangaie sufletul meu zdrobit cu bunatatea si cu mila iubitului tau Fiu, adevaratul meu Mantuitor, Domn si Dumnezeu.
Slava...

Tropare dupa catisma 15, gl. 7
Pe preamilostivul Dumnezeu roaga-L, Fecioara, ca sa izbaveasca sufletele noastre de orice vatamare din partea sarpelui.
Pe mine, care suspin, primeste-ma, Doamne, ca un milostiv ce esti, si miluieste-ma ca pe vamesul, prin mijlocirea Maicii Tale!
Catre multimea milei tale alerg eu acum, dezleaga lanturile pacatelor mele; Nascatoare de Dumnezeu!

Rugaciune

O, preasfanta Nascatoare de Dumnezeu, Maica cerescului Imparat, prea buna noastra nadejde, Prunca dumnezeiasca de mai inainte de veci aleasa, nadejdea celor deznadajduiti, mantuirea pacatosilor, prietena sarmanilor, imbracamintea celor goi, celor necajiti mangaiere si bucurie, acoperitoarea celro obijduiti si tuturor celor ce sunt in necazuri sau napaste, ajutatoare si aparatoare!
O, preamilostiva Doamna Fecioara Nascatoare de Dumnezeu, vezi-mi nevoia, necazul si durerea mea. Ajuta-ma pe mine, saracul si neputinciosul, spurcatul si deznadajduitul, intristatul, necajitul si lipsitul de nadejde si ia de la mine tristetea, ca pe o straina. Tu stii necazul meu, dezleaga-l tu, ceea ce esti fara de prihana, dupa cum vrei si poti. Nu ma lasa sa cad in deznadejde, caci nu am alt ajutor decat numai pe Fiul tau, pe Pruncul cel mai inainte de veci si pe tine, Maica lui Dumnezeu!
O, Stapana lumii, o, imparateasa intregii fapturi, o, porumita preasfanta, privesc la minunata ta icoana cu Pruncul cel mai inainte de veci, imi plec genunchii cu suspine si cu zdrobirea inimii, imi plec capul pana la pamant, cauta cu ochiul tau cel milostiv la mine, preabuna Nascatoare de Dumnezeu si asculta, atotbuna, si nu te indeparta, ci binevoieste sa ma miluiesti si nu lepada suspinul meu, caci nimeni din cei ce alearga la tine nu iese rusinat, ci cere harul si primeste darul tau spre folosul cererii. Amin.

Catisma 16
Psalmul 109

Zis-a Domnul Doamnei noastre: stai, iubita mea Maica, de-a dreapta mea, sfintenia si bunatatea ta Imi este placuta Mie. Drept aceea sa imparatesti cu MIne in veci. Pe sfnatul tau cap sa fie cununa nemuririi, iar stralucirea si lumina ei nu se vor intuneca in veac.
O, Maica Luminii, lumineaza-ne in intunericul pacatului cu sfintenia ta si revarsa asupra noastra intelepciunea si mintea invataturii lui Hristos!

Psalmul 110

Marturisi-ma-voi, Doamna, cu toata inima mea si te voi preaslavi cu gura mea. Pomenirea minunilor tale ai facut-o sa fie in fiecare neam si milele tale intru adevar si dreptate. Parintele ceresc ne-a trimis legamantul Sau de pace vesnica prin iubitul Sau Fiu si tu, Stapana, ai slujit acestei sfinte si marete taine, caci cat de fericita este soarta noastra, cat de incantatoare este nadejdea noastra in tine!
Slavit si minunat este numele tau in noi. Cei ce-l pastreaza in inima nu se vor inspaimanta in ceasul mortii!

Psalmul 111

Fericit barbatul care cu evlavie cinsteste pe pururea Fecioara Maria! Fericita este inima celui ce o iubeste cu inflacarare. fericit este sufletul aceluia care se satura de laudele ei. Cu rugaciunile ei va rasari in sufletul lui lumina lui Dumnezeu si Duhul Sfant ii va lumina mintea. Spre pomenire vesnica va fi un asemenea om, deauzul rau nu se va teme inima lui. Va intari imparateasa cerului intr-insul darul sau si apararea ei si va petrece cu el in vecii vecilor.
Slava....

Psalmul 112

Laudati, tineri, pe Maica Domnului, laudati, batrani, numele ei cel sfant. De la rasaritul soarelui pana la apus este laudat numele ei. Chipul ei este bland si smerit. Mila ei se revarsa peste tot trupul si indurarile ei ajung pana la marginile pamantului.
Slava tie, Stapana, slava si lauda crestinilor!
Psalmul 113

In ceasul iesirii sufletului meu din Egiptul lumii acesteia, sa stai, te rog, langa mine, mangaietoare cereasca! Lumineaza-l cu sfanta-ti față, ca sa nu-l inspaimante nalucirile diavolilor. Fii pentru el o scara catre cer si-l apara de infricosata judecata a lui Hristos, caci raspuns pe buzele sale el nu are.

Psalmul 114

Iubit-am pe Maica Domnului Dumnezeului meu si lumina darului ei m-a luminat. Inconjuratu-m-au bolile aducatoare de moarte si necazurile iadului au tabarat asupra mea. Dar ma chemat numele Mariei si s-a mangaiat sufletul meu. Pomenirea ta, Stapana, sa fie in mijlocul inimii mele si lucrarea celui viclean nu ma va vatama.
Intoarce-te, suflete al meu, la lauda ei si vei dobandi o fericita odihna in viata viitoare, cand va veni Dreptul Judecator sa-i dea fiecaruia, dupa faptele lui.
Slava....

Psalmul 115

Crezut-am, si de aceea am inaltat slava si lauda ta, imparateasa cerului. Tu esti paharul mantuirii si din amestecarea plina de har, ca dintr-o grasime cereasca, se satura sufletul meu. Cu binecuvantarea Rodului tau, rupe legaturile pacatelor mele si da-mi, Stapana, ajutor si putere pana la ultima mea rasuflare.
Pazeste intreg si nevatamat legamantul iubirii si al pacii lui Dumnezeu.

Psalmul 116

Laudati-o pe Doamna noastra, Nascatoare de Dumnezeu, toate neamurile. mariti-o, toate popoarele, caci s-a intarit mila ei asupra noastra si cu acoperamantul ei vom fi pururea umbriti. Cei ce o cinstesc cu evlavie nu vor pieri si cei ce se roaga ei din adancul sufletului nu se vor lipsi de apararea ei de mama. Dar cei ce nu baga de seama cinstirea ei cea vrednica de sfintenie vor muri in pacatele lor.

Psalmul 117

Marturisiti-va Domnului, marturisiti-va si iubitei Sale Mame, caci in veac este mila ei asupra noastra. Indurarile ei vor dezradacina pacatul din inima si darul ei va curata constiinta noastra intinata. Sufletul care se caieste se apropie printr-insa de Hristos, iar cel ce se departeaza prin nepocainta nu va dobandi pacea vesnica cu Dumnezeu.
O, preamilostiva Doamna! Ne marturisim tie cu toata inima, si te inaltam, caci tu ai fost mantuirea noastra si acum auzi-ne pe noi cei care te chemam pe tine!
Slava....
Tropare dupa catisma 16, gl. 8
Veniti, credinciosilor, sa o marim pe Maica Ziditorului tuturor si cu glasuri de cantari sa strigam: tu, ceea ce esti pricina bucuriei, Fecioara prea buna, mantuieste cu rugaciunile tale pe cei ce te cinstesc, caci tu ai indrazneala de a milui si de a da vindecare neputintelor.
Am crezut in grea slabanogire si zac chinuit de o cumplita boala. Nu mai rabd boala cumplitei mele deznadajduiri, dar Tu, Mantuitorule, Care cunosti neputinta fiecarui om si Care ca un tata pedepsesti pe cei ce cu naravul lor gresesc impotriva Ta, Tu ma ridica, pentru ca sa Te chem intotdeauna: mari sunt lucrurile Tale, Doamne, infricosate sunt cu adevarat minunile Tale, caci ii mantuiesti pe cei credinciosi cu rugaciunile aceleia ce Te-a nascut.
Mi-am intinat, Fecioara, din copilarie, sufletul meu cu cuvinte murdare si cu fapte rele m-am ticalosit si nu stiu ce sa fac sau unde sa alerg. Ci nu cunosc alta nadejde decat numai la tine. De aceea, eu, nevrednicul tau rob, alerg catre tine si ma rog marturisindu-ma tie: gresit-am, roaga-L pe Fiul tau sa -mi daruiasca iertarea pacatelor mele, caci in tine, preabuna, imi pun nadejdea.

Rugaciune

Imparateasa mea preabuna, nadejdea mea cea preasfanta, prietena orfanilor si aparatoarea strainilor, ajutatoarea celor saraci si acoperamantul celor loviti de rautati!
vezi-mi necazul, vezi-mi amaraciunea! De peste tot navalesc ispitele asupra mea, iar aparatoare nu am. Dar tu, Stapana, ajuta-ma, caci sunt neputincios. Hraneste-ma, caci sunt strain! Povatuieste-ma, caci sunt ratacit. Vindeca-ma si ma mantuieste, caci nu am alta nadejde. Nu am alt ajutor, nici alta mijlocitoare, nici mangaiere, fara numai pe tine, o, iubitoare de Dumnezeu, Maica a tuturor necajitilor si intristatilor, precum si a celor impovarati. Cauta dar, la mine, pacatosul, care zac intru rautati si acopera-ma cu prea sfantul tau omofor ca sa ma izbavesc de toate rautatile care m-au inconjurat si voi lauda pururea prea cantatul tau nume. Aliluia!

Slava...
__________________
1.Toate respira prin darul lui Dumnezeu!
2. Oricat ai fi de bun, nu esti suficient de bun!
3. Omul smerit poate sa miste astrele!
Reply With Quote
  #263  
Vechi 12.08.2011, 10:07:19
Marimira's Avatar
Marimira Marimira is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.10.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 574
Implicit

Catisma 17

Psalmul 118

Fericiti cei fara de prihana care umbla in legea Domnului, fericiti sunt si cei ce umbla pe calea sfintelor fapte bune ale Maicii lui Dumnezeu. Fericiti sunt cei ce pasesc pe urmele smereniei sale. Fericiti sunt cei ce iubesc blandetea inimii sale. Fericiti sunt cei ce ii slujesc cu fagaduinte sfinte. Fericiti sunt cei ce ua o nadejde tare si o buna asteptare. Fericiti sunt cei pe care imparateasa cerului ii va primi in mijlocirea sa.
O, preamilostiva Stapana! Sa se reverse asupra noastra milele tale cele pline de har si sa ne indulcim de ele, ca de toata bogatia!
Da-ne noua, robilor tai, Doamna, acest mare dar al tau ca sa facem cu dragoste voia iubitului tau Fiu. Nu ascunde de noi indurarile tale si vom pricepe minunile tale asupra noastra. Sufletul nostru a dorit pururea sa cante lauda ta, caci prin tine vine mantuirea intru Domnul. ce-ti vom rasplati tie pentru toate cate ne-ai dat noua?
O, Sfanta a Sfintelor, tu ai pus si ai intarit in inimile noastre legea voii tale de mama. Apleaca sufletele noastre spre dragostea cea de sus si intoarce ochii nostri, ca sa nu vada stricaciunea. Frica de Dumnezeu sa ne fie noua o frica fiiasca si smerita evlavie catre tine sa ne mangaie intru smerenia noastra!
O, prea milostiva Stapana! ne rugam feței tale si ne aplecam genunchii inimilor noastre in fata ta: miluieste-ne dupa mila ta!
Bunatate ai savarsit intru tot neamul si neamul cu toti cei ce te cheama cu adevarat, Doamna, intru ajutor!Ne aducem aminte si noi, pacatosii, de lucrurile tale minunate si ne intarim cu asteptarea nadejdii spre cele ceresti. Rabdand, am rabdat noi necazurile, iar dreapta ta cea puternica ne va scoate din ele; e bine pentru sufletele noastre daca prin apasarea lor noi ne smerim.
O, Maica milostiva! Da-ne noua minte duhovniceasca cu care sa ne inchinam bunatatii Dumnezeului Celui viu si sa ne smerim in fata parintestilor Sale pedepse.
Slava...

Sufletele si inimile noastre se topesc cautand mantuirea in tine, Stapana! Arata-ne vederea ta plina de har, inviaza-ne cu mila ta! In veac nu vom uita bunatatea ta. Caci daca nu ai fi stat tu inainte, rugand pe iubitul tau Fiu si Dumnezeul nostru pentru noi, am fi pierit in viata noastra cea cu multe griji. Tu esti o faclie nestinsa pentru noi in intunericul pacatului. Mai mult decat toti cei ce ne invata pentru noi, pricepem Legea lui Dumnezeu si de la poruncile Mnatuitorului nu ne vom abate, daca tu, imparteasa cerului, ne vei ajuta noua.
Minunate sunt milele si indurarile tale, o, Preasfanta Maica a lui Dumnezeu. Minunate sunt lucrurile tale asupra noastra. Aproape esti tu de toti credinciosii si de alesii lui Dumnezeu si toate caile tale sunt adevar, iar de la cei ce nu se ingrijesc de o evlavioasa slujire si inchinare tie, departe este mantuirea si ajutorul tau, caci nedrepte sunt gandurile lor. ne rugam dar cu smerenie sa vina indurarile tale asupra noastra si vii vom fi intru Domnul. Cat de dulce este lauda ta, mai aleasa decat mierea este dulceata binecuvantarii numelui tau in gurile noastre. primeste-ne pe noi, pribegii, la bine, și pazeste-ne de vrajmasiile iadului!
Slava....
Cauta spre noi, preamilostiva Domna, si miluieste-ne pe noi, cei ce iubim numele tau cel sfant. Din toata inima te chemam si ne rugam tie, Stapana, indrepteaza pasii nostri pe calea mantuirii si sa nu ne stapaneasca cu voia noastra fardelegea.
Ascultati, cerurilor, si ia aminte, pamantule: precum pruncul nu poate trai fara hranitoarea lui, tot astfel, fara Doamna noastra, pururea Fecioara Maria, nu putem primi mantuirea vesnica. pace multa este celor ce iubesc, cinstesc pe imparateasa cerului si se inchina ei, caci cei ce se afla sub apararea ei vor fi departe de vesnica pierzare.
Boierii iadului inconjurand ne-au inconjurat pe noi, intins-au peste tot locul cursele rautatilor de sub cer, ca sa ne prinda inimile si sufletele noastre, dar, o data cu chemarea sfantului tau nume, o, iubita Maica Domnului, ca fumul se topesc mrejele vrajmasilor. Pace multa este celor ce iubesc numele tau si nu le este lor sminteala. Viu va fi sufletul nostru si te va lauda pe tine, preamilostiva Doamna!
Milele tale intotdeauna ne vor ajuta noua.
De sapte ori pe zi vom canta laudele Domnului si nu ne vom lasa, ajutatoarea noastra, sa nu te chemam in toate zilele vietii noastre, ca sa nu ne ratacim ca oaia cea pierduta, caci caile tale sunt adevar si lumina cereasca!
Slava...
tropare dupa catisma 17, gl. 1
Se veselesc mult crestinii care cheama in fiecare zi numele tau, Nascatoare de Dumnezeu, si care cu dragoste maresc inaltimile tale, caci esti lauda si ajutatoarea si mijlocitoarea care nu ne rusinezi pe noi, cei cu credinta te cinstim pe tine.

Bucurati-va, cei nascuti ai pamnatului de Maica Domnului, laudati puterile ei cele ceresti, preaslaviti-o cei ce imparatiti pe pamant, veniti toti: Bucura-te, sa spuneti Nascatoarei de Dumnezeu, cei ce va veseliti cu credinta!
Cerul cel nou ce a incaput in chip negrait pe Cuvantul Cel necuprins, Cel ce in ceruri este, palat insufletit al Stapanului celor zidite, cetate prea slavita si frumos numita a Mantuitorului nostru, fa-ma cetatean al patriei ceresti!

Rugaciune

Preasfanta Doamna, Stapana, Nascatoare de Dumnezeu, catre tine alergam, Curata: tu esti zid nebiruit, mijlocitoare si acoperamant al tuturor celor ce alearga catre tine cu credinta si nadejde.
Te rugam, preabinecuvantato, auzi rugaciunea nevrednicilor tai robi si mijloceste pururea pentru adormitii robii tai.
Tu pururea mijlocesti pentru cei ce te cinstesc cu pravoslovie,pentru cei care alearga la acoperamantul tau si cu caldura se roaga tie in durerile, nevoile si necazurile lor. iar mijlocirea ta si apararea ta ne sunt noua de si mai mult folos, dupa moartea noastra. Tu pururea arati un grabnic ajutor robilor tai si nu incetezi a-ti arata fata celor ce se roaga tie, nici bunatatea, nici sa reversi milostivirile cele multe si bogate ale Fiului tau si Dumnezeului nostru asupra tuturor credinciosilor.
Numai la tine, dupa Dumnezeu, avem nadejde tare, caci nimeni din cei ce se roaga tie nu iese fara ajutor, bucurie, mangaiere si indulcire.
Te rugam pe tine, o, Preasfanta Nascatoare de Dumnezeu, Stapana lumii, nadejdea celor fara de nadejde, fii astazi mijlocitoare catre Cel ce S-a nascut din tine, pentru adormitii robii tai. Roaga-L pe Fiul tau si pe Dumnezeul nostru sa le dea lor iertare si lasare de pacate.
Roaga-te, Nascatoare de Dumnezeu, caci mult poate rugaciunea Maicii catre bunatatea Stapanului, caci de la tine va primi Domnul tot cuvantul de rugaciune. Primeste dar si tu rugaciunile si cererile noastre, pe care le aducem tie, Preasfanta Fecioara, din toata inima noastra si din tot sufletul nostru, pentru sufletele adormitilor robilor tai. Te rugam, ajuta-i pe ei, Stapana, ca prin indrazneala ta de Maica spre Domnul, sa ajunga ei la limanul cel linistit al Ierusalimului ceresc! Ajuta-le lor, aparatoare plina de osardie, mijloceste la infricosata si a doua venire a Fiului tau, unde fiecare, din faptele sale, ori se va preaslavi, ori se va rusina. Ajuta-le lor, cea plina de dar, sa se indrepteze in fata Celui ce sade pe scaunul slavei, ca sa nu se rusineze inaintea ingerilor si a tuturor sfintilor, inaintea lumii intregi, cea de sus si cea de jos.
O, Maica atotbuna, Stapana, Nascatoare de Dumnezeu! Te rugam, apara, mantuieste si pazeste! Usureaza si scapa din chinurile viitoare pe adormitii robii tai, ca sa nu piara in veac si sa se mantuiasca cu rugaciunile tale si sa treaca de la moarte la viata. Iar noi, pacatosii si nevrednicii robii tai, nu ne vom departa de la tine, nu vom inceta sa te chemam intru umilinta.
Preasfanta, Doamna, Imparateasa si Stapana! Roaga-L pe Fiul tau si Dumnezeul nostru pentru adormitii robii tai, ca sa le dea lor iertare greselilor. Trimite-le lor, cea plina de dar, sa ajunga la patria dorita si sa vada bunatatile ceresti pe care ochiul nu le-a vazut, urechea nu le-a auzit si la inima omului nu s-au suit.
Roaga-te pentru ei, Nascatoare de Dumnezeu, ca sa se invredniceasca, cu mijlocirea ta, sa guste acele bunatati in imparatia Fiului tau, Hristos, Dumnezeul nostru, caci tu esti una binecuvantata intre femei, aparatoare puternica, nadejde, acoperamant si scapare tuturor celor ce alearga la tine. Tu esti podul care ii treci pe cei de pe pamant la cer si le deschizi usile raiului. Amin.
__________________
1.Toate respira prin darul lui Dumnezeu!
2. Oricat ai fi de bun, nu esti suficient de bun!
3. Omul smerit poate sa miste astrele!
Reply With Quote
  #264  
Vechi 12.08.2011, 10:11:09
Marimira's Avatar
Marimira Marimira is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.10.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 574
Implicit

Iertati-ma am inserat mai intai Catisma 17!

Catisma 16

Psalmul 109

Zis-a Domnul Doamnei noastre: stai, iubita mea Maica, de-a dreapta mea, sfintenia si bunatatea ta Imi este placuta Mie. Drept aceea sa imparatesti cu MIne in veci. Pe sfnatul tau cap sa fie cununa nemuririi, iar stralucirea si lumina ei nu se vor intuneca in veac.
O, Maica Luminii, lumineaza-ne in intunericul pacatului cu sfintenia ta si revarsa asupra noastra intelepciunea si mintea invataturii lui Hristos!

Psalmul 110

Marturisi-ma-voi, Doamna, cu toata inima mea si te voi preaslavi cu gura mea. Pomenirea minunilor tale ai facut-o sa fie in fiecare neam si milele tale intru adevar si dreptate. Parintele ceresc ne-a trimis legamantul Sau de pace vesnica prin iubitul Sau Fiu si tu, Stapana, ai slujit acestei sfinte si marete taine, caci cat de fericita este soarta noastra, cat de incantatoare este nadejdea noastra in tine!
Slavit si minunat este numele tau in noi. Cei ce-l pastreaza in inima nu se vor inspaimanta in ceasul mortii!

Psalmul 111

Fericit barbatul care cu evlavie cinsteste pe pururea Fecioara Maria! Fericita este inima celui ce o iubeste cu inflacarare. fericit este sufletul aceluia care se satura de laudele ei. Cu rugaciunile ei va rasari in sufletul lui lumina lui Dumnezeu si Duhul Sfant ii va lumina mintea. Spre pomenire vesnica va fi un asemenea om, deauzul rau nu se va teme inima lui. Va intari imparateasa cerului intr-insul darul sau si apararea ei si va petrece cu el in vecii vecilor.
Slava....

Psalmul 112

Laudati, tineri, pe Maica Domnului, laudati, batrani, numele ei cel sfant. De la rasaritul soarelui pana la apus este laudat numele ei. Chipul ei este bland si smerit. Mila ei se revarsa peste tot trupul si indurarile ei ajung pana la marginile pamantului.
Slava tie, Stapana, slava si lauda crestinilor!

Psalmul 113

In ceasul iesirii sufletului meu din Egiptul lumii acesteia, sa stai, te rog, langa mine, mangaietoare cereasca! Lumineaza-l cu sfanta-ti față, ca sa nu-l inspaimante nalucirile diavolilor. Fii pentru el o scara catre cer si-l apara de infricosata judecata a lui Hristos, caci raspuns pe buzele sale el nu are.

Psalmul 114

Iubit-am pe Maica Domnului Dumnezeului meu si lumina darului ei m-a luminat. Inconjuratu-m-au bolile aducatoare de moarte si necazurile iadului au tabarat asupra mea. Dar ma chemat numele Mariei si s-a mangaiat sufletul meu. Pomenirea ta, Stapana, sa fie in mijlocul inimii mele si lucrarea celui viclean nu ma va vatama.
Intoarce-te, suflete al meu, la lauda ei si vei dobandi o fericita odihna in viata viitoare, cand va veni Dreptul Judecator sa-i dea fiecaruia, dupa faptele lui.
Slava....

Psalmul 115

Crezut-am, si de aceea am inaltat slava si lauda ta, imparateasa cerului. Tu esti paharul mantuirii si din amestecarea plina de har, ca dintr-o grasime cereasca, se satura sufletul meu. Cu binecuvantarea Rodului tau, rupe legaturile pacatelor mele si da-mi, Stapana, ajutor si putere pana la ultima mea rasuflare.
Pazeste intreg si nevatamat legamantul iubirii si al pacii lui Dumnezeu.

Psalmul 116

Laudati-o pe Doamna noastra, Nascatoare de Dumnezeu, toate neamurile. mariti-o, toate popoarele, caci s-a intarit mila ei asupra noastra si cu acoperamantul ei vom fi pururea umbriti. Cei ce o cinstesc cu evlavie nu vor pieri si cei ce se roaga ei din adancul sufletului nu se vor lipsi de apararea ei de mama. Dar cei ce nu baga de seama cinstirea ei cea vrednica de sfintenie vor muri in pacatele lor.

Psalmul 117

Marturisiti-va Domnului, marturisiti-va si iubitei Sale Mame, caci in veac este mila ei asupra noastra. Indurarile ei vor dezradacina pacatul din inima si darul ei va curata constiinta noastra intinata. Sufletul care se caieste se apropie printr-insa de Hristos, iar cel ce se departeaza prin nepocainta nu va dobandi pacea vesnica cu Dumnezeu.
O, preamilostiva Doamna! Ne marturisim tie cu toata inima, si te inaltam, caci tu ai fost mantuirea noastra si acum auzi-ne pe noi cei care te chemam pe tine!
Slava....
tropare dupa catisma 16, gl. 8
Veniti, credinciosilor, sa o marim pe Maica Ziditorului tuturor si cu glasuri de cantari sa strigam: tu, ceea ce esti pricina bucuriei, Fecioara prea buna, mantuieste cu rugaciunile tale pe cei ce te cinstesc, caci tu ai indrazneala de a milui si de a da vindecare neputintelor.
Am crezut in grea slabanogire si zac chinuit de o cumplita boala. Nu mai rabd boala cumplitei mele deznadajduiri, dar Tu, Mantuitorule, Care cunosti neputinta fiecarui om si Care ca un tata pedepsesti pe cei ce cu naravul lor gresesc impotriva Ta, Tu ma ridica, pentru ca sa Te chem intotdeauna: mari sunt lucrurile Tale, Doamne, infricosate sunt cu adevarat minunile Tale, caci ii mantuiesti pe cei credinciosi cu rugaciunile aceleia ce Te-a nascut.
Mi-am intinat, Fecioara, din copilarie, sufletul meu cu cuvinte murdare si cu fapte rele m-am ticalosit si nu stiu ce sa fac sau unde sa alerg. Ci nu cunosc alta nadejde decat numai la tine. De aceea, eu, nevrednicul tau rob, alerg catre tine si ma rog marturisindu-ma tie: gresit-am, roaga-L pe Fiul tau sa -mi daruiasca iertarea pacatelor mele, caci in tine, preabuna, imi pun nadejdea.

Rugaciune

Imparateasa mea preabuna, nadejdea mea cea preasfanta, prietena orfanilor si aparatoarea strainilor, ajutatoarea celor saraci si acoperamantul celor loviti de rautati!
vezi-mi necazul, vezi-mi amaraciunea! De peste tot navalesc ispitele asupra mea, iar aparatoare nu am. Dar tu, Stapana, ajuta-ma, caci sunt neputincios. Hraneste-ma, caci sunt strain! Povatuieste-ma, caci sunt ratacit. Vindeca-ma si ma mantuieste, caci nu am alta nadejde. Nu am alt ajutor, nici alta mijlocitoare, nici mangaiere, fara numai pe tine, o, iubitoare de Dumnezeu, Maica a tuturor necajitilor si intristatilor, precum si a celor impovarati. Cauta dar, la mine, pacatosul, care zac intru rautati si acopera-ma cu prea sfantul tau omofor ca sa ma izbavesc de toate rautatile care m-au inconjurat si voi lauda pururea prea cantatul tau nume. Aliluia!
__________________
1.Toate respira prin darul lui Dumnezeu!
2. Oricat ai fi de bun, nu esti suficient de bun!
3. Omul smerit poate sa miste astrele!
Reply With Quote
  #265  
Vechi 15.08.2011, 19:36:06
Marimira's Avatar
Marimira Marimira is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.10.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 574
Implicit Psaltirea Maicii Domnului

Iertare celor care au dorit sa citeasca aici Psaltirea Maicii Domnului in acest post...eu nu am reusit s-o postez in timp util.....totusi pentru ca orice lucru inceput trebuie dus la bun sfarsit voi posta Psaltirea M.D pana la sfarsit!

Catisma 18
Psalmul 119

Catre tine, Doamna, in ceasul necazului meu am strigat si m-ai auzit. Ma rog dar tie, Doamna, izbaveste sufletul meu de orice rautate, in toate zilele vietii mele. Sagetile ascutite ale ispititorului cad in capul meu si in sufletul meu - vai mie! - se afla in primejdia pacatului, dar tu, Stapana, cu puterea ta zdrobeste capul sarpelui din iad, capul cumplitului meu vrajmas, ca sa nu se bucure de caderea mea.
Bucura-ma-voi si ma voi veseli de Dumnezeu, Mântuitorul meu, iar pe tine, ajutatoarea mea, te voi mari intr-o lauda vesnica.

Psalmul 120

Ridicat-am ochii mintii la cer unde tu, imparateasa cerului, petreci, si in inima mea a venit mare mangaiere, caci tu nu vei dormita, nici vei dormi, pazindu-ma de toate navalirile vrajmasului, intotdeauna supraveghind intrarile si iesirile mele cu milostivire.
Slava tie, preamilsotiva Doamna, care te ingrijesti si cauti mantuirea vesnica a sufletului meu!

Psalmul 121

Veselitu-m-am cu duhul credintei si al nadejdii in tine, prea slavita imparateasa a cerului si a pamantului! Caci cu mijlocirea ta - daca voi trai cu evlavie - voi trece in casa Domnului, in lacasul cel vesnic, in Ierusalimul cel ceresc, marele oras unde slava lui Dumnezeu lumineaza si unde luminatorul Lui este Mielul!
O, Stapana! Te rog cu lacrimi, intareste credinta mea in fagaduielile ceresti, inviaza nadejdea mea spre mila iubitului tau Fiu, Domnului nostru Iisus Hristos. Inflacareaza-mi dragostea, ca sa fac voia ta cea sfanta si bine placuta.
Slava tie, povatuitoarea mea cea buna pe calea adevarului si a mantuirii!

Psalmul 122

Catre tine am ridicat ochii, prea indurata Maica, care impreuna cu iubitul tau Fiu imparatesti in ceruri. Iata, cum sunt ochii slujnicei spre mainile stapanei sale, asa sunt ochii nostri catre tine, Stapana, pana cand vom primi de la tine ajutorul, la buna vreme. Binecuvantata sa fie apararea ta. binecuvantata este fecioria si curatia ta in cer si pe pamant, in mare si in toate adancurile, binecuvantat sa fie sfantul tau suflet si preaslavit sa fie trupul tau!

Psalmul 123

De n-ar fi Doamna noastra, pururea Fecioara Maria, sa mijloceasca pentru noi la Dumnezeu, ne-ar lovi pacatul pentru multele noastre nevoi. Cand s-au ridicat vrajmasii din iad asupra noastra, de vii ne-ar fi inghitit pe noi, dar tu, prea milostiva aparatoare, esti cu noi si ne-ai izbavit de ei.
Ajutorul nostru e in numele Domnului si numele tau, Stapana, e plin de mila!
Slava....

Psalmul 124

Cei ce nadajduiesc in tine, Maica lui Dumnezeu, nu se vor teme de fetele vrajmasilor. Veseliti-va si rugati-va toti cei ce o iubiti pe Nascatoarea de Dumnezeu, caci ea va va ajuta in ziua intristarilor voastre.
Adu-ti aminte de indurarile tale, Doamna, si pazeste pribegia noastra pe pamant, intoarce-ti prea sfanta-ti fata spre noi si doboara-i pe vrajmasii nostri din iad care cauta pierzarea noastra, ca sa traim in pace si in liniste, in toata evlavia si curatia, preaslavindu-te pe tine, Stapana si ajutatoarea noastra.

Psalmul 125

Cand ti-ai intors prealuminata-ti fata de mama spre noi, cei care te cunoastem pe tine si ne rugam tie, inimile si sufletele noastre s-au bucurat de darul lui Dumnezeu si de milele tale! Prea binecuvantata esti tu de Dumnezeu, de catre dumnezeiestile puteri ale lui Iisus Hristos, mai mult decat toate femeile de pe pamant. nu se va imputina lauda ta in gurile noastre, nici credinta si dragostea spre tine, Stapana, in inimile noastre. cei ce te cinstesc cu evlavie vor fi binecuvantati de Dumnezeu si nu se vor lipsi de tot binele.

Psalmul 126

Daca Doamna noastra, imparateasa cereasca, n-ar mijloci pentru noi, pacatosii, la Dumnezeu, Dreptul judecator, pacatele noastre lesne ar misca mania cea dreapta a lui Dumnezeu spre razbunare si daca maica Domnului, ca un soare ganditor, n-ar lumina toate marginile pamantului cu semne prea minunate si cu minuni prea slavite, intunericul necredintei usor i-ar cuprinde pe oameni.
O, preaslavita Stapana, credem cu neindoire, ne rugam cu smerenie si ne inchinam tie cu buna nadejde, marturisind in fata cerului si a pamantului ca tu esti lumina cereasca neapusa care luminezi in intunericul desertaciunilor pamantesti, ca tu esti chezasia tuturor pacatosilor care se caiesc spre mantuire, tu esti iubita Maica a lui Dumnezeu, prea binecuvantata din neam in neam.
Domnul este cu tine si prin tine, cu noi!

Psalmul 127

Fericiti sunt toti cei care cu umilinta se roaga tie, Doamna; fericiti sunt cei ce cunosc sfanta ta voie si cei ce doresc sa faca cele placute tie. Acestia se vor hrani din dulceata roadelor tale si vor vedea bunatatile vesnice ale Ierusalimului de sus. Fericiti sunt cei ce te-au nascut pe tine, Stapana, pomenirea lor va ramane cu laude, din veac in veac. fericit este pantecele tau care L-a purtat pe Iisus Hristos dupa trup si sanii tai pe care El i-a supt!
O, tu, ceea ce esti prea fericita si prea binecuvantata intre femei! intoarce-ti fatata de mama asupra noastra si asculta tuturor celor ce te cheama!

Psalmul 128

Multi sunt cei ce se lupta cu mine din tineretile mele, dar tu, Stapana, m-ai scapat de vrajmasii mei din iad. multi s-au luptat cu mine, dar tu, ajutatoarea mea, nu mi-ai dat sufletul meu in stapanirea lor intru vesnica pieire. Tu mi-ai pastrat toate cele launtrice si cele din afara ale mele; ajuta-ma sa fac roade vrednice de pocainta, ca sa ajung cu buna nadejde la sfarsitul meu cel crestinesc si sa ma invrednicesc sa vad Rodul preasfant al pantecelui tau, pe prea milostivul meu Mantuitor si Rascumparator.
Slava...

Psalmul 129

Din adancul inimii mele te-am chemat, Doamna, auzi glasul rugaciunii mele, caci la Domnul este mila si la tine multa izbavire.
Scoate-ma, Stapana, din mainile vrajmasilor mei, rusineaza si nimiceste navalirile si sfaturile lor indreptate impotriva mea. mantuieste-ma in ziua durerii si in ceasul mortii si sa nu lasi sarmanul meu suflet, sa stai langa el, cu mangaierea mantuirii vesnice.

Psalmul 130

Doamna, inima mea sa nu se inalte la cele mari si luminate ale lumii acesteia, caci lumea aceasta trece, asa cum trece si chipul ei. Dar tu, Stapana, te-ai inaltat deasupra tuturor prin sfintenia, slava si cinstea ta. numai pe tine te-a indragit sufletul meu. numele tau este un mir varsat si mireasma milelor tale este mai buna decat toate aromatele.
Tu singura patrunzi pana la mine, ca dimineata, in negura pacatelor. Buna esti tu, ca luna, aleasa ca soarele.
Te asez, imparateasa cereasca, ca pe o pecete pe inima mea si ma inchin prea sfintei tale maretii.

Psalmul 131

Pomeneste, Doamne, pe proorocul imparat si pe marele Tau stramos, David. Lui i s-a jurat Domnul cu adevarat si nu Si-a calcat juramantul, caci tu ai rasarit dintr-insul ca dintr-o radacina binecuvantata, ne-ai inflorit ca un vlastar din rai. Tu esti o floare plina si un crin din vai care ne-a inflorit noua o mireasma si o veselie cereasca.
O, rai sufletesc datator de viata! Cu tine ne mangaiem pe pamantul pribegiei noastre! Ne veselim de bogatia slavei tale in saracia noastra. Savarseste si ajuta, Stapana, ca in viata aceasta, hranindu-ma de bunavoie si cu dragoste cu painea lacrimilor celor adevarate, de cainta pentru pacate, sa ne saturam de painea vietii, cu binecuvantatul si prea sfantul Rod al pantecelui tau, in vecii vecilor!

Psalmul 132

Iata cat este de bine si cat este de frumos pentru noi, credinciosii, sa te cinstim cu buna-cuviinta si sa te fericim pe tine, imparateasa cereasca, caci Insusi Domnul ne umbreste pe noi cu binecuvantarea Sa si ne va rasplati cu viitoarea fericire vesnica. O, bunule Dumnezeu, intreit in trei Fete! cta de mare este mila Ta, pe care o reversi asupra noastra, a pacatosilor, prin mijlocirea pururea Fecioarei Maria, pentru noi. Tie Ti se cuvine cinstea si slava. Amin.

Psalmul 133

Iata, acum binecuvantati pe iubita Maica a lui Dumnezeu toti cei ce nadajduiti spre numele ei prea sfant! Ziua si noaptea intindeti mainile voastre spre sfintenia cea mai presus de ceruri, acolo unde sta ea in negraita slava inaintea Preasfintei Fete dumnezeiesti. Sa se managaie cu harul ei inimile si sufletele voastre cele amarate peste masura. Binecuvantati-o, voi, toti robii ei cei binecuvantati. Binecuvantati-o voi, toti ingerii si arhanghelii si toti sfintii lui Dumnezeu!
Laudati-o, ceruri ale cerurilor si apa cea mai presus de ceruri. Laudati in vecii vecilor minunile ei!
Slava....

Tropare dupa catisma 18, gl. 4

Te cantam, Mireasa lui Dumnezeu, slavind nasterea ta cea neajunsa cu mintea,prin care ne-am izbavit de inselaciunea diavolului si de toate nevoile si cu credinta strigam: miluieste turma ta! Fecioara atotbuna, doboara, imparateasa a toate, pe vrajmasii care lupta impotriva noastra, caci ei ca niste lupi flamnazesc ca sa piarda mostenirea Fiului tau! Cu rugaciunile tale, pierde limba cea cutezatoare, ca sa cunoasca iubitorii de razboi cei rai puterea ta. Doboara-i cu amenintarea dumnezeirii tale, daruind biruinta binecredinciosilor crestini!
Intrecand cetele ingerilor, Preacurata, roaga-L pe Stapanul ingerilor sa ne eliberam de patimile cele pierzatoare si sa fim mostenitori ai vietii celei nepieritoare!
__________________
1.Toate respira prin darul lui Dumnezeu!
2. Oricat ai fi de bun, nu esti suficient de bun!
3. Omul smerit poate sa miste astrele!
Reply With Quote
  #266  
Vechi 15.08.2011, 19:36:59
Marimira's Avatar
Marimira Marimira is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.10.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 574
Implicit Rugaciune dupa Catisma 18

Rugaciune

Catre tine, Preacurata, Maica a lui Dumnezeu, cad eu, pacatosul, si ma rog. Stii, imparateasa, ca eu neincetat pacatuiesc si Il manii pe Dumnezeu. Si de multe ori, caindu-ma, devin mincinos in fata lui Dumnezeu si ma caiesc si ma cutremur ca sa nu ma trazneasca Dumnezeu si iar savarsesc pacatul.
Cunoscand toate acestea, Stapana mea, Doamna, Nascatoare a lui Dumnezeu, te rog sa ma miluiesti, sa ma intaresti si sa-mi dai putere sa fac binele. Caci stii, Stapana Nascatoare de Dumnezeu, ca mi-am urat intotdeauna faptele mele cele rele si ca iubesc din tot sufletul meu legea Dumnezeului meu. Dar nu stiu, Doamna Preacurata, cum se face ca iubesc ceea ce urasc, iar cele bune le calc in picioare. Nu ingadui, Preacurata, sa-mi fac voia mea, caci nu este buna. Ci sa fie voia Fiului tau si a Dumnezeului meu, ca sa ma mantuiesc si sa ma intelepteasca si sa-mi dea darul Sfantului Duh, ca de azi inainte sa incetez savarsirea celor rele si sa-mi traiesc zilele ce mi-au ramas in poruncile Fiului tau, Caruia I se cuvine toata slava, cinstea si stapanirea, cu Tatal cel fara de inceput si cu preasfantul si bunul si de viata Facatorul Sau Duh, acum si pururea si in vecii vecilor. Amin.
__________________
1.Toate respira prin darul lui Dumnezeu!
2. Oricat ai fi de bun, nu esti suficient de bun!
3. Omul smerit poate sa miste astrele!
Reply With Quote
  #267  
Vechi 15.08.2011, 19:38:56
Marimira's Avatar
Marimira Marimira is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.10.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 574
Implicit Psaltirea Maicii Domnului

Catisma 19
Psalmul 134
Laudati numele Domnului, proslaviti si numele pururea Fecioarei Maria, veniti cu rugaciuni si cu cereri catre sfanta ei maretie, ca Ea va reinoi voia cea buna in inimile noastre si nu ne vor birui poftele pacatului. Cei ce cugeta mereu la ea si se bucura cu multumire pentru milele ei, vor dobandi dulceata cereasca si pace in sufletele si inimile lor. O, pacatosilor, sa suspinam catre Preasfanta Fecioara Maria, cu simtaminte launtrice si cu rugaciunile ei ni se va darui noua tuturor, viata evlavioasa si sfarsit fericit si crestinesc.

Psalmul 135
Marturisiti-va Domnului ca este bun si imparte bunatatea Sa celor ce o cauta prin mijlocirea Imparatesei cerului! O Stapana pomeneste-ne intru smerenia noastra si apara-ne de faraonul cel din iad si de puterea lui vrajmasa cu mana ta cea tare si cu brat inalt. Sa cantam si sa vestim cele de multumita tie mult puternica Stapana ca ne-am izbavit si ne izbavim de cei rai prin tie ceea ce ai purtat in mainile tale Stapanirea nebiruita.

Psalmul 136
La raul Babilonului au seznut si au plans evreii iar noi plangem pentru pacatele noastre si cu smerenie strigam catre Preasfanta Nascatoare de Dumnezeu si pururea Fecioara Maria si-i aducem plansul inimii si suspinul duhului ca nu vom dobandi iertare de pacate nici vesnica mantuire a sufletului fara Rodul binecuvantat al pantecelui ei. Noi asteptam, credem si marturisim ca dobandim viata cereasca prin rugaciunile ei cele sfinte si bineplacute lui Dumnezeu pentru noi.
Slava....
Psalmul 137
Marturisi-ma-voi tie Doamna, Stapana Fecioara din toata inima mea ca prin tine am dobandit mila si indurarile lui Iisus Hristos. Auzi cuvintele mele si suspinurile mele, in ziua si in ceasul cand te chem. Inmulteste-mi puterea duhovniceasca a credintei in slabul meu suflet si in necazurile inimii, sa-mi fii o Mangaiere de viata facatoare pentru inima mea, care te cheama pe tine.

Psalmul 138
Preasfanta Doamna Fecioara tu m-ai incercat si mi-ai cunoscut si caderile si faradelegile mele, dar sa se inmulteasca asupra mea a pacatosului milele tale de Maica si se va largi asupra mea bunatatea ta. Eu privesc ca fiul cel desfranat la cer, ca prin mijlocire ta ma smeresc si cu insuflarea ta ma linistesc, cu privirea la sfanta inchipuire a Fetei tale, eu ma mantuiesc cu credinta si nadejdea la Mantuitorul meu. pe care-L tii in mainile tale si mi-L arati mine pacatosului spre mangaiere eu nadajduiesc sa primesc fericirea in vecii vecilor

Psalmul 139
Scoate-ma Preasfanta Doamna Fecioara Nascatoare de Dumnezeu de la omul cel viclean si de vrajmasul din iad pazeste-ma, ca vrajmasul si-a indreptat sageata impotriva mea si cu lingusirile lui imi prinde sufletul meu. Zdrobeste Stapana puterile lui cele viclene si sa cada degraba in prapastia pe care a facut-o, iar eu ma voi bucura de tine si ma voi veseli de mantuirea ta!

Psalmul 140
Preasfanta Doamna Fecioara cu toata smerenia strig catre Tine auzi-ma, ia aminte la rugaciunea si la cererea mea. Sa se indrepteze rugaciunea mea ca tamaia inaintea Fetei tale, seara, dimineata, la amiaza si in orice vreme ca sa nu intunece rautatea lumii acesteia mintea mea. Fa-ma Stapana sa inteleg totdeauna cele placute tie si intareste inima mea intru adevarata dragoste de tine.

Psalmul 141
Cu glasul meu catre Doamna si Stapana Fecioara am strigat si cu osardie m-am rugat ei, varsat-am lacrimile mele in Fata ei si i-am infatisat durerea inimii mele. ca raul vrajmas din iad pazeste calcaiul meu si peste tot intinde cursele sale impotriva mea. Ajuta-ma Stapana ca sa nu se impiedice pasii mei inaintea lui, ci el insusi sa se zdrobeasca sub picioarele mele cu puterile tale.

Psalmul 142
Preasfanta Nascatoare de Dumnezeu si pururea Fecioara Maria, asculta rugaciunea mea, pleaca-ti urechea la cererea mea, ca a prigonit vrajmasul sufletul meu, se sileste sa ma impiedice pe care mantuirii vesnice! Mi-a ingreunat inima cu intunericul lui si s-a mahnit foarte duhul meu. Nu intoarece Stapana Doamna Fecioara Fata ta de la mine, ca sa nu cad cu cei ce se coboara in prapastia iadului si trimite lumina ta si darul tau si va disparea din fata mea intunericul lui si se va pazi viata si mantuirea mea.
Slava...
Sfinte Dumnezeule......Preasfanta Treime.....Tatal nostru
Tropare dupa catisma 19, glas 5.
Vai mie! ce voi face eu ticalosul? Ce inceput de mantuire voi pune, ca in zadar trece viata mea! Nu ma lepada preabuna Stapana Doamna Fecioara pe mine cel lepadat si ratacit ci arata-mi chipuri de pocainta Maica lui Dumnezeu pentru ca intru laude sa te slavesc pururea. Vezi Doamna cumplitele patimi trupesti din pricina carora sunt cuprins de boli, plin de necazuri sunt si de multa deznadejde si de stramtorari intuneca. Ci tu care L-ai nascut pe Dumnezeu cel ce a luat in trupul sau ranile si neputintele oamenilor, pe Acela roaga-L sa-mi dea pace si mare mila!
Bucura-te petrecerea Dumnezeiasca a Stapanului, Slava ingerilor si nadejdea oamenilor, tarie in nevoi, puternica Mijlocitoare pentru noi toti, intarirea si zidul celor ce au nadejde in tine, adapostirea credinciosilor iubitoare de bine Maica lui Dumnezeu Celui iubitor de oameni pe Acela roaga-L sa dea robilor Sai pace si mare mila!

RUGACIUNE

O, preamilostiva Doamna Imparateasa cerului si a pamantului Stapana ingerilor si a oamenilor! Tie preamilostiva Aparatoarea noastra, Domnul nostru Iisus Hristos la rastignirea Sa, L-a incredintat pe ucenicul sau, mare Apostol si evanghelist Ioan, zicandu-i: "'Iata, Mama ta'' iar prin el te-a numit Mama tuturor crestinilor ortodocsi pentru ca toti cei ce cu credinta si cu dragoste alearga sub stapanescul tau Acoperamant sa se mantuiasca si sa se izbaveasca de toate nevoile si necazurile. Pentru aceasta si eu nefiind vrednic, spurcandu-mi mintea si inima cu nenumarate pacate, trandav si lenes de orice lucru, bun, indraznesc sa alerg la Acoperamantul tau, Maica Milostivirii, Maica Milei si a Bunatatii rugandu-te si cerand cu umilinta si cu zdrobirea inimii sa nu ma lepezi pe mine cel ce ma caiesc. Vezi bubele si puroiul ticalosului meu suflet auzi plangerea inimii mele indurerate cerceteaza-ma cu indurarile tale de Mama, de care m-am invrednicit eu nebunul, care am lepadat poruncile Fiului tau si Dumnezeului meu. Dar tu care n-ai trecut cu vederea rugaciunile lui Teofil cel care s-a lepadat de Fiul tau, de Domnul si de tine, Prea Curata Lui Maica, cerandu-si iertare pentru pacatul lui cel infricosat tot asa nu ma trece Stapana cu vederea nici pe mine care imi pun toata nadejdea in tine! Nu ma lepada ca pe un rob impietrit cel ce-L rastignesc a doua oara pe Fiul tau cu pacatele mele. Nu te ingretosa de mirosul urat al meu, cred Aparatoarea mea cea plina de osardie ca poti cere de la Fiul tau toate cate le doresti! Daca Solomon imparatul om fiind a zis mamei sale: ''Cere de la mine maica mea tot ce doresti si eu iti voi da'' ce bunatati nu-ti va implini Fiul tau, Imparatul cerului si al pamantului, Atotputernicul, Milostivul si Iubitorul de oameni? Ca Lui I se cuvine toata slava, cinstea si inchinaciunea, cu cel fara de inceput al Lui Parinte si cu Preasfantul si bunul si de viata facatorul Lui Duh, in vecii nesfarsiti. AMIN!
__________________
1.Toate respira prin darul lui Dumnezeu!
2. Oricat ai fi de bun, nu esti suficient de bun!
3. Omul smerit poate sa miste astrele!
Reply With Quote
  #268  
Vechi 15.08.2011, 19:39:36
Marimira's Avatar
Marimira Marimira is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.10.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 574
Implicit Psaltirea Maicii Domnului

Catisma 20
Psalmul 143

Binecuvantata esti, Doamna, caci ne inveti pe noi, robii tai, sa luptam impotriva lumii, trupului si diavolului. Impotriva lumii , ca sa ne intoarcem ochii de la inselaciunile ei. Impotriva trupului, ca sa ne mentinem in curatie si sa nu ne atingem de lucrurile oprite. impotriva diavolului, ca sa intelegem ispitele lui si smintelile lui si sa ne impotrivim din toate puterile ispitelor / lucrarilor lui.
O, prea puternica Stapana! te rugam, si nu vom inceta a te ruga, slobozeste fulgerul puterii tale si alunga-l, trimite sagetile grabnicei tale aparari si loveste-l. preaslaveste, din inaltimea slavei tale, in aceasta lupta, dreapta cea puternica, pentru ca noi, robii tai, izbaviti fiind de rele, cantand, sa cantam pururea slava si lauda ta. Cunoaste, Stapana, cat suntem noi de lesne aducatori spre pacat si cat de trebuincioasa este mana ta de ajutor. inflacareaza in inimile noastre dorintele cele ceresti si umple-ne de duhul dulcetilor raiului!

Psalmul 144

Inalta-te-voi pe tine, iubita Maica a Fiului lui Dumnezeu, si in fiecare zi iti voi canta tie laude. Peste tot pamantul oamenii preaslavesc faptele tale si milele tale si ostroave multe preamaresc minunile tale. ingerii si arhanghelii preamaresc si propovaduiesc sfintenia sufletului tau si toti sfintii binevestesc blandetea si smerenia ta.
Ochii nostri nadajduiesc la tine, Doamna, trimite-ne noua hrana si bautura la vreme buna, iar sufletul flamand sa ni-l hranesti si sa-l saturi cu dulceata ta cea cereasca, iar noi, robii tai, te vom binecuvanta ca pe o maica preamilostiva in vecii vecilor. Amin!
Slava...

Psalmul 145

Lauda, suflete al meu, pe Doamna, pururea Fecioara Maria, laud-o neincetat, pana cand mai locuiesti in trupul acesta. Iar cand vei iesi din temnita trupului stricacios, ea ti se va infatisa ca o aparatoare si in calea cea necunoscuta iti va fi o calauza de nadejde. palcurile viclenilor diavoli vor disparea in fata luminii sale si vei trece fara frica pana la portile pacii vesnice.
Slava, lauda si cinste imparatesei cerului, care ne va duce pe noi impreuna cu ea in imparatia cerurilor.

Psalmul 146

Laudati pe Doamna pururea fecioara Maria, caci bun este psalmul. Dulce si frumoasa este pentru ea o asemenea lauda. caci aceasta este ajutatoarea celor cu inima zdrobita si ii unge pe ei cu mirul de buna mireasma a bunei sale voiri catre ei. Mari sunt milele ei, darul si indurarile ei nu au sfarsit. intampinati-o cu strigate de bucurie, cantati-i intru marturisirea psalmilor, caci va binevoi imparateasa cerului intru cei ce o preaslavesc si nadajduiesc la milele ei.

Psalmul 147

Lauda, Biserica lui Dumnezeu, pe iubita Mama a Mantuitorului Hristos, preaslaveste-o, Sioane al darului celui nou, caci fiii tai vor fi binecuvantati de ea si se vor intinde de la mare pana la mare, impodobi-se-vor cu pace buna si nadejdea lor nu se va rusina si te vor lauda din neam in neam.
Slava....

Psalmul 148

Laudati pe Doamna Maria din ceruri, laudati-o pe ea intru cele inalte, unde sade pe scaunul neapropiatei sale slave, in vesminte aurite imbracata si impodobita. laudati-o, toate popoarele si dobitoacele, si pasarile cerului si pestii marilor. laudati-o, soare si luna, laudati-o, toate stelele si lumina, laudati-o, heruvimii si serafimii, scaunele si domniile si puterile, laudati-o, toti ingerii si arhanghelii si toate cetele ostilor ceresti.
Slava, lauda si cinste pururea Fecioarei Maria.

Psalmul 149

Cantati Doamnei noastre si imparatesei noastre o cantare noua. Lauda ei in adunarea dreptilor. se vor bucura cerurile de slava ei, ostroavele marii si tot pamantul, apa, focul, gerul si caldura, fulgerul si lumina sa o preaslaveasca pe ea. Inaltimea ei in gura dreptilor si lauda ei in cetele tuturor sfintilor.
Cetate a lui Dumnezeu, Sioane ceresc, praznuieste-o vesnic in cantari de laude.

Pslamul 150

Laudati, dreptcredinciosilor, pe marea Doamna, pe puternica Stapana, pe imparateasa cerului si pe preamilostiva voastra Maica, pe grabnica ajutatoare, pe aparatoarea plina de osardie, laudati inaltele ei fapte bune si marile ei minuni. Laudati-o, cete ale patriarhilor si prorocilor, laudati-o, apostolii si sfintii toti, laudati-o, mucenicii si marturistorii, laudati-o, fecioarelor si cei ce traiti in curatie, laudati-o, pustnicilor si monahilor, laudati-o, toti credinciosii din toate straturile, laudati-o, pruncilor si toate sufletele neprihanite care sunteti cetateni ceresti. Toata suflarea sa laude pe cea plina de har, pe pururea Fecioara Maria!
Slava...
__________________
1.Toate respira prin darul lui Dumnezeu!
2. Oricat ai fi de bun, nu esti suficient de bun!
3. Omul smerit poate sa miste astrele!
Reply With Quote
  #269  
Vechi 16.08.2011, 12:00:00
Scotland The Brave
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

"Doamne, da-mi puterea sa primesc su sufletul linistit tot ce-mi va aduce ziua de maine. Da-mi puterea sa ma las cu totul in voia Ta cea sfanta si in fiecare clipa stai in preajma mea si intareste-ma.Orice veste va aduce ziua de maine, buna sau rea, invata-ma sa o primesc cu inima impacata si cu credinta neclintita ca voia Ta sta asupra tuturora!

Fie ca tot ce fac si tot ce spun, voia Ta sa-mi stapaneasca cugetul si simtirea iar cand asupra mea vor veni imprejurari neasteptate, ajuta-ma sa le implinesc dupa voia Ta. Da-mi putere sa lucrez cu tarie si cu intelepciune fara sa stanjenesc sau sa amarasc pe aproapele meu. Ajuta-ma Doamne, sa pot duce povara zilei de maine cu toate cate le va aduce ea.Struneste-mi vointa si invata-ma sa ma rog, sa sper, sa cred, sa indur, sa iubesc si sa iert.Iar cand ma rog Tie fie ca Tu Insuti sa Fii cel care se roaga in mine!"
Reply With Quote
  #270  
Vechi 16.08.2011, 15:16:41
Natalia's Avatar
Natalia Natalia is offline
Member
 
Data înregistrării: 23.04.2010
Locație: Chisinau
Religia: Ortodox
Mesaje: 29
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Natalia Send a message via Skype™ to Natalia
Smile Psalmul care ma inalta cu gindul la Atotputernicia lui Dumnezeu

PSALMUL 103
Al lui David.

1. Binecuvintează, suflete al meu, pe Domnul! Doamne, Dumnezeul meu, măritu-Te-ai foarte.
2. Оntru strălucire și оn mare podoabă Te-ai оmbrăcat; Cel ce Te оmbraci cu lumina ca ș i cu o haină;
3. Cel ce оntinzi cerul ca un cort; Cel ce acoperi cu ape cele mai de deasupra ale lui;
4. Cel ce pui norii suirea Ta; Cel ce umbli peste aripile vвnturilor;
5. Cel ce faci pe оngerii Tăi duhuri și pe slugile Tale pară de foc;
6. Cel ce ai оntemeiat pămвntul pe оntărirea lui și nu se va clătina оn veacul veacului.
7. Adвncul ca o haină este оmbrăcămintea lui; peste munți vor sta ape.
8. De certarea Ta vor fugi, de glasul tunetului Tău se vor оnfricoșa.
9. Se suie munți și se coboară văi, оn locul оn care le-ai оntemeiat pe ele.
10. Hotar ai pus, pe care nu-l vor trece și nici nu se vor оntoarce să acopere pămвntul.
11. Cel ce trimiți izvoare оn văi, prin mijlocul munților vor trece ape;
12. Adăpa-se-vor toate fiarele cвmpului, asinii sălbatici setea оși vor potoli.
13. Peste acelea păsările cerului vor locui; din mijlocul stвncilor vor da glas.
14. Cel ce adăpi munții din cele mai de deasupra ale Tale, din rodul lucrurilor Tale se va sătura pămвntul.
15. Cel ce răsari iarbă dobitoacelor și verdeață spre slujba oamenilor;
16. Ca să scoată pвine din pămвnt și vinul veselește inima omului;
17. Ca să veselească fața cu untdelemn și pвinea inima omului o оntărește.
18. Sătura-se-vor copacii cвmpului, cedrii Libanului pe care i-ai sădit; acolo păsările оși vor face cuib.
19. Locașul cocostвrcului оn chiparoși. Munții cei оnalți adăpost cerbilor stвncile scăpare iepurilor.
20. Făcut-ai luna spre vremi, soarele și-a cunoscut apusul său.
21. Pus-ai оntuneric și s-a făcut noapte, cвnd vor ieși toate fiarele pădurii;
22. Puii leilor mugesc ca să apuce și să ceară de la Dumnezeu mвncarea lor.
23. Răsărit-a soarele și s-au adunat și оn culcușurile lor se vor culca.
24. Ieși-va omul la lucrul său și la lucrarea sa pвnă seara.
25. Cвt s-au mărit lucrurile Tale, Doamne, toate cu оnțelepciune le-ai făcut! Umplutu-s-a pămвntul de zidirea Ta.
26. Marea aceasta este mare și largă; acolo se găsesc tвrвtoare, cărora nu este număr, vietăți mici și mari.
27. Acolo corăbiile umblă; balaurul acesta pe care l-ai zidit, ca să se joace оn ea.
28. Toate către Tine așteaptă ca să le dai lor hrană la bună vreme.
29. Dвndu-le Tu lor, vor aduna, deschizвnd Tu mвna Ta, toate se vor umple de bunătăți;
30. Dar оntorcвndu-ți Tu fața Ta, se vor tulbura; lua-vei duhul lor și se vor sfвrși și оn țărвnă se vor оntoarce.
31. Trimite-vei duhul Tău și se vor zidi și vei оnnoi fața pămвntului.
32. Fie slava Domnului оn veac! Veseli-se-va Domnul de lucrurile Sale.
33. Cel ce caută spre pămвnt și-l face pe el de se cutremură; Cel ce se atinge de munți și fumegă.
34. Cвnta-voi Domnului оn viața mea, cвnta-voi Dumnezeului meu cвt voi fi.
35. Plăcute să-I fie Lui cuvintele mele, iar eu mă voi veseli de Domnul.
36. Piară păcătoșii de pe pămвnt și cei fără de lege, ca să nu mai fie. Binecuvintează, suflete al meu, pe Domnul.
__________________
Fa-ti timp s-astepti din urma cind mergi cu slabanogi.
Fa-ti timppe-un munte,seara,stind singur sa te rogi.
Fa-ti timp sda stai cu mama si tatal tau batrini.
Fa-ti timp de-o vorba buna si-o coaja pentru ciini.
...
Fa-ti timp si-aduna zilnic din toate cite-un pic,
Fa-ti timp,caci viata trece,chiar cind nu faci nimic.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
3 rugaciuni tamadu Rugaciuni 0 02.10.2012 18:40:17
mai multe rugaciuni patricia2006 Generalitati 6 22.08.2012 23:36:27
Rugaciuni... silvia55 Rugaciuni 23 10.04.2012 09:42:20
Rugaciuni? Noesisaa Intrebari utilizatori 1 27.05.2011 16:36:50