Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 16.08.2011, 14:52:36
radugabriellucian radugabriellucian is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 06.08.2011
Mesaje: 10
Implicit hai sa ma dau mai rotund decat rotundul

Dragi frati si drage surate . Va scrie acum un fumator care a fumat mai bine de 14 ani. (si care inca fumeaza).
1 Primii 2-3 pana la 4 ani nu fumam mai mult de 5-10 tigari pe zi. (tin minte si acum ca erau la moda initial sa ne combinam la un pachet de tigari cate 2 maxim 3 liceeni sau eventual "la bucata". Totusi mai eleganta mi s-a parut partea cu pachetele cu 10 tigari. Erau mai sic.

2 Apoi 10 ani am rupt. (2 pana la 3 pachete pe zi).

3 Prietenul asta al meu (intre "") fumatul nu a venit singur. Mi a prezentat-o pe sor-sa : bautura. Cand am vazut-o m-am indragostit de ea lulea. Si cand mai ieseam in oras cu ea ( noua prietena) imi luam si amicul cu mine .Da vorba aia doar era cumnatu meu. Azi asa maine asa , de Dumnezeu am uitat, azi asa maine asa si uite ca au trecut 14 ani de cand cochetez cu amandoua.

4 Moartea. Moartea m-a ocolit de cateva ori si asta numai din mila Celui de sus , a Domnului Dumnezeu. Cum adica m-a ocolit? Adica m-am imbatat de mai multe ori fara sa mai stiu ce fac. Bineinteles odata am cazut cu sticla pe scari si doar o mica zgarietura am avut. In rest erau cioburi ridicate peste tot. Alta data tot asa rupt in 15 de beat si plus intoxicat cu tigari am fost la lucru unde pe vremea aceea lucram la o fabrica de sticla (geamuri ferestre...) si am fost aparat. Apoi alta data m-am trezit in propria voma, noroc ca dormisem pe burta ....

5 Deci la oricare dintre aceste momente as fi murit sigur ajungeam in iad. Logic nu?!?

6 De la o vreme dupa multi ani in care eu l-am neglijat total pe Dumnezeu sau pe Maica Sa , El a venit usor usor fara sa imi dau seama si a inceput sa lucreze in viata mea. (asta de anul trecut cumva de prinseptembrie-octombrie) . sa nu credeti ca inainte Dumnezeu nu a lucrat in viata mea! Tocmai v-am spus ca m-a ferit de iad. Si usor usor eu care nu mergeam la biserica decat de Pasti , am inceput usor usor sa merg aproape Duminica de Dumninica la biserica si sa ma rog. Ba am inceput sa ma si spovedesc. La inceput mai rar. Apoi am cazut iar , iar la spovada , iar cazatura, dar de la un timp am inceput cumva sa am incredere in Domnul. Si oarecum sa ma rusinez de El. Cum El imi iarta toate si eu revin iari si iar? Mai ales ca El m-a salvat de iad.

7 acum am canon sa nu mai beau. Ma rog sa nu mai beau. Si vreau sa nu mai beau. Incep sa urasc bautura. ( eu care beam cate 600-700 grame de votca si cate 4-5-6 beri pe zi) .

8 Vreau sa ma las de fumat. (oare din toata inima) . Cand aprindeam cate o tigara parca Il vedeam pe El si atunci ma rusinam. Apoi cand am negat pe fata ca Il vad am putut fuma fara sa mai am constiinta asa de vie si incarcata. Dar efectul a fost ca Domnul S-a retras atunci. Deci cand primisem ajutor sa inving ispita eu de buna voie si nesilit de nimeni am refuzat ajutorul si am ales pacatul. E greu de vazut unde este vina si de ce nu m-am lasat? Stiti unde ma voi duce daca mor si nu ma las de patima? Eu nu stiu exact exact , ca daca as sti as da si timpul inapoi numai ca sa nu ma apuc de fumat.

9 Deci daca omul vrea cu adevarat sa sa lase si CERE AJUTOR LUI DUMNEZEU ATUNCI EL VA PUTEA ORICE.

10 Sa nu va rusinati de Domnul sa va rusinati de pacat
Reply With Quote
  #22  
Vechi 16.08.2011, 15:16:12
spre_rasarit spre_rasarit is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 544
Implicit

Experiment cu fumat: http://www.youtube.com/watch?v=lMDfyF1VF6o&feature=fvst

http://www.youtube.com/watch?v=muNne9qBmMk

Fumatul se lasa cu cate o tigara mai putin si treptat.

Last edited by spre_rasarit; 16.08.2011 at 15:25:52.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 16.08.2011, 15:32:41
spre_rasarit spre_rasarit is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 544
Implicit

Alt experiment: http://www.youtube.com/watch?v=0L-dXLhj-u4

1.Fumatul POATE duce la iad daca nu e spovedit sau daca nu e sters prin alte metode. LA fel si betia, malahia, curvia si altele. Un pahar de vin e sanatos ca Iisus a facut vin la nunta. betia nu e OK. Mancarea e OK. Adictia de mancare nu e OK. Deci pana mori trebuie sa scapi de fumat.


VAMA A DOUĂZECI ȘI TREIA A FUMATULUI


Mergând înainte am ajuns la vama acea, unde sunt opriți aceia, care fumează tutun sau trag tabac, și erau draci păzitori ai acelei vămi, foarte grozavi și plini de fum și cu negură acoperiți, și toți erau cu lulele și cu tabachere și slobozeau fum din nările lor ca dintr-un cuptor. Plini de iuțime infernală dracii aceia afumați, fumători, au alergat înaintea noastră și văzându-mă că sunt femeie s-au dezamăgit.


Cercetându-mă cu de-amănuntul, n-au aflat în mine păcatul acesta, pentru că eu nu fumasem, nici nu umblasem cu țigări sau să fi greșit cu ceva. Dracii acelei vămi se lăudau tare, că vor umple iadul de acei ce fumează tutun sau trag tabac. Noi însă, cu darul lui Dumnezeu am trecut această vamă blestemată, nesupărați, fără să dăm ceva acelor vameși.


La vederea vameșilor acelora ce suflau asupră-mi cu duhoarea puturosului fum de tutun, mi-am reamintit de învățăturile Divine din Sfintele Scripturi: „Pentru ce cheltuiți argintul vostru nu pentru hrană și osteneala voastră nu pentru sațiu?” (Is. 55,2). Și ducându-ne, vorbeau sfinții îngeri, că la această vamă se opresc toți acei, care fumează tutun și trag tabac, fiindcă toată lumea s-a dedat după această buruiană, după cum a zis și Proorocul Isaia. De la această vamă se opresc și se aruncă jos în iad toți fumătorii șl fumătoarele, fiind de prisos și netrebnică firii omenești, această rea obișnuire și dare sau bir satanic al tutunului sau al tabacului!



2.De fumat nu te lasi dintr-o data ca sa nu ai probleme la inima. Scoti cate o tigara lunar pana ramai fara nimic.
3.Du-te la un calugar sa se roage pentru mantuirea ta si pentru a te putea lasa de fumat.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 16.08.2011, 15:39:09
Kronos's Avatar
Kronos Kronos is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.06.2011
Mesaje: 226
Implicit

Zyban, dacă nu aveți probleme cu inima. Însă trebuie consultat medicul.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 16.08.2011, 16:01:08
horatiu.miron's Avatar
horatiu.miron horatiu.miron is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2010
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 816
Implicit

Citat:
În prealabil postat de marius.b. Vezi mesajul
in afara de vointa ce alte"virtuti"mai trebuiesc necesare pt a ma lasa de fumat?am incercat de nenumarate ori,stau o zi doua...dar ma ia dureri de cap,ameteli..etc..nu rezist..!am incercat gume speciale nicorette,plasturi chiar si tigara electronica!DEGEABA!dupa 2 zile simt ca innebunesc!voi cunoasteti vre-un remediu prin care a reusit cineva sa scape de acest viciu extrem de costisitor?
Plasturii, gumele si tigara electronica sunt in primul rand ineficiente. Nu spun ca nu au sanse de reusita, dar sunt foarte mici, deoarece cu toatele contin nicotina, substanta activa din tutun, care da dependenta. Cand treci de pe tigarete pe plasturi nu ai rezolvat nimic, dependenta e tot acolo si trebuie alimentata. Ca sa nu mai spun ca plasturii costa cat costa si tigarile.

80% din cei care s-au lasat de fumat au reusit cand au incercat sa se lase brusc. La nivel mondial e recunoscuta ca fiind cea mai eficienta metoda. Dar, ce sa-i faci? Trebuie sa mananca si gura la producatorii de plasturi, tigari electronice si guma de mestecat. Problema este ca pana si medicul de familie, atunci cand te duci la el ca sa-i ceri un sfat despre lasatul de fumat, incearca sa-ti bage pe gat Nicorette, probabil pentru un comision frumos.

Si acum da-mi voie sa-ti spun cum sa te lasi de fumat:

Pasul 1: nu mai fumezi.

Asta e tot. Eu asa am reusit, si am fumat 10 ani exclusiv tigarete foarte tari. Ajunsesem la un pachet si jumatate pe zi. In urma cu 5 ani m-am mai lasat de fumat timp de 6 luni, tot brusc. Acum am peste un an de la ultima data cand am pus tutun in gura si sper s-o tin tot asa, pentru ca tentatiile m-au lasat de mult.

Perioada critica e in primele zile / saptamani. Ce trebuie sa intelegi e ca pofta de nicotina nu e constanta, nu o sa traiesti zile intregi sub teroare. Din contra, o sa ai pofte cam odata la jumatate de ora, si o sa te tina cam cinci minute. Iata ca lupta cu dependenta nu e asa de grea, tot ce trebuie sa faci este sa te gandesti la altceva in acele cinci minute critice. Dupa care vine o perioada in care ai uitat ca n-ai fumat, apoi inca cinci minute de "foame" si tot asa.

La un moment dat o sa uiti de tot. Mult succes.
__________________
Quidquid latine dictum sit, altum sonatur.

User vechi: hmiron.
User si mai vechi: scrabble.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 16.08.2011, 17:03:38
gheorghie's Avatar
gheorghie gheorghie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.07.2010
Locație: Basarabia/Cluj
Religia: Ortodox
Mesaje: 130
Smile

mah, Marius. Eu personal, dupa multi ani de fumat, dupa multe chiar foarte multe tentative nereusite de lasat fumatul am dat peste o carte- Allen Car- In sfarsit nefumator..... din primele 20 pagini mi s-a parut o prostie de carte, o aberatie pe care a scris-o un nenea care vroia sa se afle in treaba. Dar ca sa vezi, dupa ce am terminat cartea de citit am inchis-o frumos, mi-am aprins o tigara, am fumat-o pana la capat, i-am absorbit fiecare fum, n-am lasat sa se piarda nimic din ea pana si filtrul vroiam sa-l fumez, dupa care, potrivit autorului Allen Car am zis " asta e ultima tigara si ma las, asa sa-mi ajute Dumnezeu!"
A trecut un an jumate si nici nu m-am apropiat de tigari. m-am lasat definitiv. iti recomand cartea si tie dar cu o conditie, sa o citesti intr-o zi pe toata. dupa asta daca treci prin Cluj ne putem chiar intalni si sta la o bere :D
aci ai linkul cu cartea http://chisinau.ch/Lasa_fumatul/Alle...tNefumator.pdf
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #27  
Vechi 16.08.2011, 18:55:37
Natalia's Avatar
Natalia Natalia is offline
Member
 
Data înregistrării: 23.04.2010
Locație: Chisinau
Religia: Ortodox
Mesaje: 29
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Natalia Send a message via Skype™ to Natalia
Implicit

da,e cartea despre care vorbisem mai sus,pe care o citise tatal meu.Nu stiu ce "ingrediente" contine,dar rezultatul e uimitor...
__________________
Fa-ti timp s-astepti din urma cind mergi cu slabanogi.
Fa-ti timppe-un munte,seara,stind singur sa te rogi.
Fa-ti timp sda stai cu mama si tatal tau batrini.
Fa-ti timp de-o vorba buna si-o coaja pentru ciini.
...
Fa-ti timp si-aduna zilnic din toate cite-un pic,
Fa-ti timp,caci viata trece,chiar cind nu faci nimic.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 17.08.2011, 10:20:15
gheorghie's Avatar
gheorghie gheorghie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.07.2010
Locație: Basarabia/Cluj
Religia: Ortodox
Mesaje: 130
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Natalia Vezi mesajul
da,e cartea despre care vorbisem mai sus,pe care o citise tatal meu.Nu stiu ce "ingrediente" contine,dar rezultatul e uimitor...
scuze nu am citit toate mesajele si nu stiam ca sa mai zis despre ea :)
Reply With Quote
  #29  
Vechi 17.08.2011, 11:08:55
Natalia's Avatar
Natalia Natalia is offline
Member
 
Data înregistrării: 23.04.2010
Locație: Chisinau
Religia: Ortodox
Mesaje: 29
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Natalia Send a message via Skype™ to Natalia
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gheorghie Vezi mesajul
scuze nu am citit toate mesajele si nu stiam ca sa mai zis despre ea :)
nu-i nimic,dincontra e mai bine cind mai multi vorbesc despre una si aceiasi solutie
__________________
Fa-ti timp s-astepti din urma cind mergi cu slabanogi.
Fa-ti timppe-un munte,seara,stind singur sa te rogi.
Fa-ti timp sda stai cu mama si tatal tau batrini.
Fa-ti timp de-o vorba buna si-o coaja pentru ciini.
...
Fa-ti timp si-aduna zilnic din toate cite-un pic,
Fa-ti timp,caci viata trece,chiar cind nu faci nimic.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 17.08.2011, 20:08:11
horatiu.miron's Avatar
horatiu.miron horatiu.miron is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2010
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 816
Implicit

La mine ideea de a ma lasa de fumat a fost parte dintr-un intreg. Din intregul asta a mai facut parte si cartea lui Allen Carr, pe care n-am apucat s-o termin, insa.

Nu stiu in ce masura m-a ajutat cartea, pentru ca pana sa o termin deja scapasem de dependenta. Insa am rasfoit-o in acea perioada si este osibil sa fi avut o parte din merit.

Dar asta e in cazul meu. Altminteri, foarte multi oameni au reusit sa se lase cu ajutorul ei, asa ca nu strica sa o recomand si eu. E doar o carte, nu ai nimic de pierdut daca o citesti, plus ca e o lectura scurta si accesibila.
__________________
Quidquid latine dictum sit, altum sonatur.

User vechi: hmiron.
User si mai vechi: scrabble.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Fumatul - boală sau lipsă a discernământului? I.Calin Generalitati 71 01.03.2014 05:35:30
Fumatul si Impartasania Don_Juan Impartasania (Taina Euharistiei) 194 29.04.2012 14:58:35
Fumatul din narghilea e pacat? Stefan500 Generalitati 36 28.08.2011 15:01:30
Fumatul CojocariPavel Intrebari utilizatori 16 18.03.2010 17:49:57