Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Dogmatica
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #941  
Vechi 28.04.2015, 22:24:49
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Eu nu m-am oferit "sa te ajut".
Ti-am zis sa cauti ajutor.
De specialitate.
Apropo, ce se mai aude de duhovnicul care ti-a dat interdictie sa mai intri daca esti banat?
Ai cautat altul mai liberal sau l-ai convins ca e nevoie de aberatiile tale si sa te lase sa activezi in continuare?
Aline, lucrurile ce le vorbești țin de viața personală a userilor de pe forum. Dacă vor le expun, dacă nu, nu.

Tu ai binecuvântare de la duhovnicul tău să dai recomandări stricte oamenilor să meargă la controale psihiatrice de specialitate?

Ajutorul pe care îl primești, pe forum sau în viața reală, de orice tip și fel, fie că îl accepți sau nu, întotdeauna vei avea opțiunea sau libertatea de a-l trăi sau nu, de a-l pune în aplicare sau nu, depinde de cum înțelegi creștinismul, cum îți pasă de el și de mântuirea ta.

Nu trebuie să jignești, să blamezi sau să batjocorești, persoana care îți oferă ajutorul. E drept ce vorbesc?

Sau și asta e o dovadă care atestă problemele mele psihice ?
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia

Last edited by Igor_Paslusnik; 28.04.2015 at 22:29:03.
  #942  
Vechi 28.04.2015, 22:29:20
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Aline, lucrurile ce le vorbești țin de viața personală a userilor de pe forum. Dacă vor le expun, dacă nu, nu.
Pai le-ai expus deja. Continua saga. Zi-ne ce s-a mai intamplat.

Citat:
Tu ai binecuvântare de la duhovnicul tău să dai recomandări stricte oamenilor să meargă la controale psihiatrice de specialitate?
Pai tocmai tu te-ai apucat sa intrebi asta, nene Ipocrila care ai spus sus si tare ca nu asculti de recomandarile duhovnicului?

Citat:
Ajutorul pe care îl primești, pe forum sau în viața reală, fie că îl accepți sau nu, întotdeauna vei avea opțiunea sau libertatea de a-l trăi sau nu, de a-l pune în aplicare sau nu, depinde de cum înțelegi creștinismul, cum îți pasă de el și de mântuirea ta.
Atunci lucreaza la asta si lasa vorbaria goala pe forumuri.

Citat:
Nu trebuie să jignești, să blamezi sau să batjocorești, persoana care îți oferă ajutorul. E drept ce vorbesc?
Nu, dar cand vezi ca se reped sa ofere ajutor desi sunt defecti tare, poti sa le recomanzi "doctore, vindeca-te intai pe tine".

Si inca o data, eu nu ti-am oferit nici un ajutor si nic in-am de gand :)
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
  #943  
Vechi 28.04.2015, 22:55:52
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Pai tocmai tu te-ai apucat sa intrebi asta, nene Ipocrila care ai spus sus si tare ca nu asculti de recomandarile duhovnicului?
Aline, frățioare, ai scăldat-o școlărește, sunt de acord cu ce spui, dar asta nu-i. Te rog să mă citezi, unde am spus eu că nu ascult recomandările duhovnicului meu. Pe care îl iubesc și îl ascult, că văd și simt că mă îndrumă spre mântuire. Deci te rog, un citat, cât de mic.

Mulțumesc.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia
  #944  
Vechi 28.04.2015, 22:57:50
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Nu e problema mea daca dedublarile tale de personalitati electronice s-au translatat in viata reala.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
  #945  
Vechi 28.04.2015, 23:56:32
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Nu e problema mea daca dedublarile tale de personalitati electronice s-au translatat in viata reala.
Cel care a arătat că duhovnicul i-a dat canon să nu mai intre pe forum este Daniel_Ortodox ( http://www.crestinortodox.ro/forum/s...&postcount=303 ), citez:

"Sunt Daniel_ortodox.

Acesta este, cu mila lui Dumnezeu, ultimul meu mesaj de pe acest forum.

Ascultarea de duhovnic este că, dacă voi fi banat, să nu mai particip la forum niciodată."
, sublinierea mea, dar, după cum știm, Botoș Remus Emilian nu este Botoș Remus Emilian.

Cine știe, poate el, săracul, a ajuns să o și creadă.

Last edited by GMihai; 29.04.2015 at 00:02:24.
  #946  
Vechi 29.04.2015, 00:01:02
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
Cel care a arătat că duhovnicul i-a dat canon să nu mai intre pe forum este Daniel_Ortodox, dar, după cum știm, Botoș Remus Emilian nu este Botoș Remus Emilian.

Cine știe, poate el, săracul, a ajuns să o și creadă.
Frate rătăcit, iertare.

Să te rogi pentru Botoș Remus-Emilian și să-l ierți, că e neputincios și slab, și rău și gol, dar să știi că ascultă de duhovnic, că vrea să se mântuiască.

Mă rog și eu (pentru el), pentru tine.

Iartă și iubește.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia
  #947  
Vechi 29.04.2015, 00:03:48
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Frate rătăcit, iertare.

Să te rogi pentru Botoș Remus-Emilian și să-l ierți, că e neputincios și slab, și rău și gol, dar să știi că ascultă de duhovnic, că vrea să se mântuiască.

Mă rog și eu (pentru el), pentru tine.

Iartă și iubește.
Păi cum asculți, Emiliane, dacă ți-a dat ascultare să nu mai intri pe forum NICIODATĂ ?!!!!!

Last edited by GMihai; 29.04.2015 at 00:09:48.
  #948  
Vechi 29.04.2015, 00:09:42
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
Păi cum asculți, dacă ți-a dat ascultare să nu mai intri pe forum NICIODATĂ ?!!!!!
Dacă eu aș fi aceași persoană cu Daniel ortodox, înseamnă cu nu m-aș afla aici fără ascultare, nu? Și înseamnă că am primit până la urmă ascultare că pot să intru, după o pauză de 2 ani. Înseamnă că aș fi tras, destulă epitimie, nu? Și că pot mărturisi Ortodoxia-Biserica lui Hristos și pe Hristos, mai departe, nu?

Cum și tu ai ascultare să fi pe forum, nu? Că altfel, ți-ai consuma timpul spre osândă, nu? :)

Deci, pomeniri pentru cei slabi, răi și goi.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia
  #949  
Vechi 29.04.2015, 00:13:46
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Dacă eu aș fi aceași persoană cu Daniel ortodox,
Păi, ești sau nu ești ? Să știm și noi și să ne bucurăm împreună cu tine că ți-ai recunoscut păcatul minciunii, că l-ai spovedit, ți-ai făcut canonul și ești iertat.

Dar, dacă te încăpățânezi să nu recunoști ne vom amărî că încă apasă asupra ta acest păcat. Să nu fie !
  #950  
Vechi 29.04.2015, 10:30:43
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Gata, am lamurit-o si pe asta.
Dupa 2 ani o primit iar liber sa plictiseasca pe altii.
Ce s-o gandit duhovnicul, mai bine sa o faca virtual decat in realitate
Macar "virtualul" e ca la televizor, nu-ti place, nu te uiti :)
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare