Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 02.05.2011, 08:19:01
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Question Ce se ascunde in spatele "uciderii liderului Al Qaeda"?

M-am trezit in dimineatza asta si vad pe toate posturile ca se vorbeste despre faptul ca trupele americane l-ar fi ucis pe Osama Bin Laden,teroristul number one,Obama iese in fata televiziunilor si a intregii lumi sa confirme acest lucru si sa etaleze aceasta "mare victorie",americanii ies pe strazi sa aclame etc
Mie mi se pare tare straniu ce se intampla,sincera sa fiu nu cred o iota,mai ales ca despre Bin Laden exista zvonuri de ani de zile ca este mort,se stie ca el nu a mai aparut in nici o inregistrare video de ani buni si brusc,victorie,mare victorie asupra terorismului ca l-au ucis pe acest om si dupa 10 ani de zile de la atentatele respective,nefiind nici o alta dovada decat cuvantul lui Obama care face aceste afirmatii in fata lumii intregi.Bineinteles,ca la o adica s-ar putea fabrica eu stiu ce dovezi false care sa inchida gura lumii,de asta sunt convinsa.
Si daca intr-adevar Bin Laden este cel ucis,cum de a durat 10 ani de zile ca el sa fie eliminat,ca ma gandesc ca nu a fost superman si nici cei care il inconjoara,oricat de bine organizati si inarmati ar fi?
Ce ma intreb eu este ce anume se urmareste,ce se ascunde in spatele acestei miscari de scena?
Apoi se lanseaza zvonul cum ca ar exista "speculatii" (oare ale cui?)cum ca organizatia Al Qaeda s-ar putea razbuna impotriva americanilor pentru uciderea liderului sau.Ba,mai mult,se emite o alerta globala pentru toti americanii care calatoresc sau ca o bomba ar fi ascunsa in Europa ce ar urma sa fie detonata in cazul in care liderul Al Qaeda ar fi ucis etc
Eram curioasa ce parere aveti si voi,cum privesc si alte persoane desfasurarea acestor evenimente,pentru ca tot ce se intampla la nivel mondial,cu siguranta ne influenteaza pe toti mai mult sau mai putin direct si nu ma pot opri sa ma intreb: oare ce ni se mai pregateste...?
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share

Last edited by heaven; 02.05.2011 at 08:34:40.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 02.05.2011, 08:33:37
Traditie1 Traditie1 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.752
Implicit

Nu e doar Obama, cum poți să spui așa ceva? Corpul teroristului există, a fost identificat nu numai după înfățișare ci pe baza testului ADN iar oficialitățile din Pakistan au confirmat moartea lui (de asemeni în atac a fost ucis și un fiu al lui Laden):
http://en.wikipedia.org/wiki/Death_of_Osama_bin_Laden


De ce preferi să crezi zvonurile unei morți mai timpurii și nu această știre oficială? Nu e logic. Și de asemeni nu e logic să crezi că ar exista o conspirație, că ar exista nu-știu-ce aranjamente secrete, că avertismentele date turiștilor ar fi manipulare etc.
__________________
Cereți și vi se va da; căutați și veți afla; bateți și vi se va deschide.
Că oricine cere ia, cel care caută află, și celui ce bate i se va deschide
Reply With Quote
  #3  
Vechi 02.05.2011, 08:45:20
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de heaven Vezi mesajul
Si daca intr-adevar Bin Laden este cel ucis,cum de a durat 10 ani de zile ca el sa fie eliminat,ca ma gandesc ca nu a fost superman si nici cei care il inconjoara,oricat de bine organizati si inarmati ar fi?
Bin Laden a fost initial, creatie americana, pregatit si instruit de fortele speciale americane, pentru a lupta impotriva rusilor din Afganistan.
A fost prins greu, tocmai pentru ca stia toate procedurile de lupta ale fortelor speciale americane.
A fost prins in zona de granita dintre Pakistan si Afganistan, zona muntoasa, greu accesibila si locuita de triburi.(zona tribala)In aceasta zona guvernul Pakistanez nu are nici o influenta, regulile sunt facute se sefii de triburi, care sunt aceleasi de sute de ani.Cel mai probabil a fost vandut de ei, americanilor.Vom afla, sau poate nu..:-)

Oricum, a fost ucis un simbol, dar asta nu inseamna ca reteaua al Qaeda a fost eliminata!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 02.05.2011, 08:48:24
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Am vorbit despre Obama,pentru ca el are credibilitatea maxima in ceea ce se petrece acum.Eu personal nu am vazut nici un cadavru si nici alte dovezi,poate le-or arata,nu spun ca nu este posibil,insa daca intr-adevar cel ucis este Bin Laden,cum de el nu mai apare in nici o inregistrare video de ani buni de zile si cum de a durat 10 ani sa fie eliminat?
Ca sa nu mai vorbim ca acest om este unul,nu inseamna ca a cazut terorismul cu el,mai ales ca am inteles ca era si bolnav,suferea cu rinichii de mult timp,e mai mult un simbol decat intruchiparea raului cum vor ei sa il faca sa para.
Citeste putin aici,este un articol interesant:

http://www.lovendal.net/wp52/nu-exis...ista-al-qaeda/
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share
Reply With Quote
  #5  
Vechi 02.05.2011, 08:53:29
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
Bin Laden a fost initial, creatie americana, pregatit si instruit de fortele speciale americane, pentru a lupta impotriva rusilor din Afganistan.
A fost prins greu, tocmai pentru ca stia toate procedurile de lupta ale fortelor speciale americane.
A fost prins in zona de granita dintre Pakistan si Afganistan, zona muntoasa, greu accesibila si locuita de triburi.(zona tribala)In aceasta zona guvernul Pakistanez nu are nici o influenta, regulile sunt facute se sefii de triburi, care sunt aceleasi de sute de ani.Cel mai probabil a fost vandut de ei, americanilor.Vom afla, sau poate nu..:-)

Oricum, a fost ucis un simbol, dar asta nu inseamna ca reteaua al Qaeda a fost eliminata!
Stiu ca zona este greu accesibila,dar nici trupele americane nu cred ca nu au oameni special instruiti si echipamente pentru tot felul de actiuni,de le-a luat zece ani.
Parerea mea si mai ales temerea mea este ca indiferent daca omul ucis de ei este sau nu Bin Laden,aceasta este tot o miscare a liderilor americani si nu numai care ne pregatesc de altceva,iar acest altceva imi este sa nu se lase cu alte varsari de sange.
Dar,este parerea mea,evident,de aceea am dorit sa citesc si altele si va multumesc pentru asta! :)
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share
Reply With Quote
  #6  
Vechi 02.05.2011, 08:55:45
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Si pt mine aceasta stire,este fara esenta...
Nu inteleg cum de serviciile secrete americane si Homeland Security nu au putut sa-l captureze pe acest personaj in mai putin de 1 an de zile...incredibil,cat de rezistent a fost acest taliban,cum de a fost posibil sa-i fenteze pe cei mai destepti strategi?!?!
Alte informatii nu au fost dezvaluite,decat stirea seaca ca a fost omorat...

Pe de alta parte,am exemplul unor romani din Chicago care au facut niste datorii mari la banci,apoi s-au carat frumusel in romania,cu banii si nu prea au apucat sa se bucure de ei caci FBI-ul i-au luat ca din cutie...ganditi-va ca s-au deranjat pt o suma de bani,nu pt o crima terorista!!!!!
De necrezut...
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 02.05.2011, 08:56:08
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.705
Implicit

Sunt curios cum vor evolua lucrurile, daca vor aparea acum zeci de Osama in loc de unul.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 02.05.2011, 09:40:36
CarareaImparatiei's Avatar
CarareaImparatiei CarareaImparatiei is offline
Member
 
Data înregistrării: 01.09.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 73
Implicit

Citat:
În prealabil postat de heaven Vezi mesajul
M-am trezit in dimineatza asta si vad pe toate posturile ca se vorbeste despre faptul ca trupele americane l-ar fi ucis pe Osama Bin Laden,teroristul number one,Obama iese in fata televiziunilor si a intregii lumi sa confirme acest lucru si sa etaleze aceasta "mare victorie",americanii ies pe strazi sa aclame etc
Mie mi se pare tare straniu ce se intampla,sincera sa fiu nu cred o iota,mai ales ca despre Bin Laden exista zvonuri de ani de zile ca este mort,se stie ca el nu a mai aparut in nici o inregistrare video de ani buni si brusc,victorie,mare victorie asupra terorismului ca l-au ucis pe acest om si dupa 10 ani de zile de la atentatele respective,nefiind nici o alta dovada decat cuvantul lui Obama care face aceste afirmatii in fata lumii intregi.Bineinteles,ca la o adica s-ar putea fabrica eu stiu ce dovezi false care sa inchida gura lumii,de asta sunt convinsa.
Si daca intr-adevar Bin Laden este cel ucis,cum de a durat 10 ani de zile ca el sa fie eliminat,ca ma gandesc ca nu a fost superman si nici cei care il inconjoara,oricat de bine organizati si inarmati ar fi?
Ce ma intreb eu este ce anume se urmareste,ce se ascunde in spatele acestei miscari de scena?
Apoi se lanseaza zvonul cum ca ar exista "speculatii" (oare ale cui?)cum ca organizatia Al Qaeda s-ar putea razbuna impotriva americanilor pentru uciderea liderului sau.Ba,mai mult,se emite o alerta globala pentru toti americanii care calatoresc sau ca o bomba ar fi ascunsa in Europa ce ar urma sa fie detonata in cazul in care liderul Al Qaeda ar fi ucis etc
Eram curioasa ce parere aveti si voi,cum privesc si alte persoane desfasurarea acestor evenimente,pentru ca tot ce se intampla la nivel mondial,cu siguranta ne influenteaza pe toti mai mult sau mai putin direct si nu ma pot opri sa ma intreb: oare ce ni se mai pregateste...?
Eu zic că dăm apă la moară dacă ne batem capul cu astfel de povești. Că e adevărat, că nu e, ce mai contează, astea-s făcute să-ți abată mintea de la Dumnezeu, să slăbească dacă nu credința, ș-așa șubredă, măcar sentimentul religios. Este urmărită scoaterea lui Dumnezeu din mintea omului...
__________________
"Nimic nu urăște Dumnezeu atât de mult ca mândria. De aceea de la început Dumnezeu a făcut totul, ca să dezrădăcineze din sufletul omului acest păcat. De aceea am ajuns muritori, înconjurați de scârbe si de dureri [...] Așa e mândria. Nu numai că nu adaugă nimic bun vieții noastre, dar ne ia și ceea ce avem. Smerenia, dimpotrivă: nu numai că nu ne ia și ceea ce avem, dar ne adaugă și ceea ce nu avem" (Sf. Ioan Gură de Aur)
Reply With Quote
  #9  
Vechi 02.05.2011, 09:48:08
MariS_'s Avatar
MariS_ MariS_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.10.2009
Locație: Religie: creștin
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Citat:
În prealabil postat de heaven Vezi mesajul
Si daca intr-adevar Bin Laden este cel ucis,cum de a durat 10 ani de zile ca el sa fie eliminat,ca ma gandesc ca nu a fost superman si nici cei care il inconjoara,oricat de bine organizati si inarmati ar fi?
Explicatia nu e greu de dat. Tarile arabe si musulmane pe fata declara ca nu sprijina reteaua Al-Qaeda, dar prin spate ii ajuta si ii sustin. Si acolo unde guvernantii nu sunt de acord cu fundamentalistii exista alte forte in spatele lor, ayatolahii si clericii lor, care ii sustin, neoficial binenteles. Majoritatea arabilor de rand nu sunt ostili acestei retele, ba chiar foarte multi ii ajuta, mai discret, mai pe fata. Disimularea e o arma pentru ei tocmai pentru ca altele nu prea au. Sau le au dar disproportionat de mici fata de adversarii americani. E un mare joc de sah intre forte si grupari oculte, de ambele parti. Cine va castiga? NIMENI.
Har, smerenie si jertfa de sine.
__________________
Făcutu-ți-s-a ocara ca și lauda, paguba precum câștigul și străinul ca fratele?
Cum nu înțelegeți că nu despre pâini v-am zis? Ci feriți-vă de aluatul fariseilor și al saducheilor! (Matei 16:11)
Omul deține atâta Adevăr câtă Iubire dăruie.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 02.05.2011, 10:18:08
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Cred că ben Laden a fost, cu adevărat, ucis. Ar fi mult prea compromițător doar să răspândească acest zvon, iar după aceea să fie infirmat.
Desigur, cu moartea lui ben Laden nu încetează fundamentalismul islamic, tot așa cum cu moartea lui Obama nu va înceta imperialismul occidental. Doar că alți actori vor juca o piesă cunoscută, al cărei inspirator este Prințul Lumii Acesteia.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
"Fiul Omului" - "Cel Vechi de zile" Daniel 7,13 georgeval Din Vechiul Testament 25 25.10.2016 06:31:20
Ce considerati despre "Misquoting Jesus"/"Forged" de Bart Ehrman Ciprian Mustiata Teologie si Stiinta 8 19.12.2012 16:12:08
Am nevoie de "putin" ajutor ! - Va rog nu treceti "peste" - Nu am liniste de o luna! valentinalogo Preotul 28 06.06.2010 07:26:42