Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 11.04.2013, 00:15:07
beliver's Avatar
beliver beliver is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.10.2008
Locație: Ardeal
Religia: Ortodox
Mesaje: 158
Implicit Revista Femeia de azi+molifte

De cateva zile am observat ca a aparut la standurile de ziare revista "femeia de azi",care are atasat o brosura cu Moliftele Sfantului Vasile Cel Mare si a Sfantului Ioan Gura De Aur,cu specificatia ca trebuiesc citite una dupa alta.Pe coperta brosurii scrie ca sunt molifte pentru alungarea duhurilor rele.M-am gandit ca ar trebui sa se ia masuri, asa ceva este fara un rost bun, nu ajuta pe nimeni.Oricum nu pot fi citite de mireni, sub nici o forma, deci nu-si au rostul.Nici nu vreau sa ma gandesc ce s-ar intampla daca ar fi citite.Doamne ajuta!
__________________
Veniti la Mine toti cei osteniti si impovarati si Eu va voi odihni,caci jugul Meu este bun si povara Mea este usoara.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 11.04.2013, 14:53:21
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

Monopolul pe care Patriarhia doreste sa il puna asupra publicatiilor religioase m-a scandalizat, dar vazand cazul pe care l-ai postat, cred ca orice publicatie de acest gen, in special rugaciunile, trebuie sa se faca cu un acord sau macar cu o consultare a celor avizati, altfel se ajunge in situatii de acest gen. Cei de la Revista Femeia de azi, au cautat sa publice o rugaciune cu impact, rugaciunile pentru alungarea duhurilor rele prind cel mai bine. In lipsa lor de cultura teologica, nu si-au pus problema ca exista rugaciuni ce nu pot fi citite de credinciosi, cum sunt de exemplu aceste molifte. O reactie din partea Patriarhiei ar fi oportuna.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 11.04.2013, 15:53:11
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ekaterina Vezi mesajul
Monopolul pe care Patriarhia doreste sa il puna asupra publicatiilor religioase m-a scandalizat,
(...)
Citat:
În prealabil postat de Ekaterina Vezi mesajul
O reactie din partea Patriarhiei ar fi oportuna.
Oare cati se vor scandaliza si de aceasta data?...
Cine iubeste pacea, n-ar trebui sa se scandalizeze. Singurul mod de a-l invinge pe vrajmas, este acela de a nu-i accepta jocul perfid!...

Cat despre brosura cu pricina, eu zic sa stam linistiti. Un mucalit ar spune ca e mult mai periculos sa dai permis de conducere unei femei, decat sa ne temem ca brosura cu moliftele Sf. Vasile cel Mare va face multe victime. Cine a auzit de aceste molifte, cu siguranta stie si ce inseamna, iar inainte sa se apuce, tot va schimba doua vorbe cu un "avizat". Numai daca nu va tine seama de sfaturi, s-ar putea sa se arda, dar asta tine mai mult de mandrie decat de ignoranta!...
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
Reply With Quote
  #4  
Vechi 11.04.2013, 20:28:21
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de beliver Vezi mesajul
De cateva zile am observat ca a aparut la standurile de ziare revista "femeia de azi",care are atasat o brosura cu Moliftele Sfantului Vasile Cel Mare si a Sfantului Ioan Gura De Aur,cu specificatia ca trebuiesc citite una dupa alta.Pe coperta brosurii scrie ca sunt molifte pentru alungarea duhurilor rele.M-am gandit ca ar trebui sa se ia masuri, asa ceva este fara un rost bun, nu ajuta pe nimeni.Oricum nu pot fi citite de mireni, sub nici o forma, deci nu-si au rostul.Nici nu vreau sa ma gandesc ce s-ar intampla daca ar fi citite.Doamne ajuta!
Aceasi "metoda" preluata de la cei de la Adevarul , care in urma cu un an distribuiau biblia contrafacuta si fara binecuvantare .
Setea de audienta si implicit de bani nu are bun simt , nu tine cont de nimeni si nimic . Aceasta revista care are pe zi ce trece o audienta ( vanzare ) in scadere evidenta , cauta tot felul de "metode" de a soca pe trecatorul grabit , si in cazul de fata este aceasta brosurica neortodoxa , o simpla brosurica buna de vanzare pentru "babutele" lui glykis !
Voi adresa cateva cuvinte redactiei acestei "reviste" , in zilele care urmeaza .Cei care doresc sa faca acelasi lucru o pot face la :

Redactor-sef:
Publisher:
Marketing Manager:
Advertising Sales Manager:
Adriana Orbeanu (mobil: 0734 222 602)


__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare