Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 27.06.2016, 17:32:43
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
A... Și gata, am rezolvat problema, nu? Asta e ceva normal? De ce n-o găsit Eminescu alt titlu, numa' fix Luceafăr care-i sinonim cu Lucifer, după cum și tu spui, sau satana, vrăjmașul... O pus fix numele ăsta... Numai că l-o mascat puțin, n-o pus fix Lucifer, ci Luceafărul, să nu bată la ochi... Să nu fie prea suspicios.
Pentru ca nici Luceafar, nici Lucifer nu este echivalent cu Satana.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 27.06.2016, 18:14:42
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Pentru ca nici Luceafar, nici Lucifer nu este echivalent cu Satana.
Asta-i strict părerea ta personală, poate și a protestanților. Și e greșită, desigur.

LUCIFER (latinescul Luciferus: purtătorul de lumin〝) 1. În mitologia imperiului roman, zeul care personifică Luceafărul de Seară (planeta Venus); fiul Aurorei. Identificat la grecia antică cu Hesperos sau Hades. 2. În mitologia sumeriană și babiloniană, e Regele care vrea să urce pe cel mai înalt tron ceresc, ceea ce îi aduce prăbuș™irea în Infern. 3. În Noul Testament, este denumirea căpeteniei îngerilor revoltată împotriva lui Dumnezeu; Lucifer este numele Diavolului sau al Satanei (Satanail). Simbol al îndoielii, al negației sau al revoltei, evocat ca atare de scriitorii romantici sau renascentiști de mai târziu. (Dicționar Enciclopedic, 2009)

LÚCIFER - Satana. (Dicționar de Sinonime, 2002)

Omule... Frate... TREZEȘTE-TE !
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia

Last edited by Igor_Paslusnik; 27.06.2016 at 18:17:53.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 27.06.2016, 18:26:04
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Asta-i strict părerea ta personală, poate și a protestanților. Și e greșită, desigur.

LUCIFER (latinescul Luciferus: purtătorul de lumin〝) 1. În mitologia imperiului roman, zeul care personifică Luceafărul de Seară (planeta Venus); fiul Aurorei. Identificat la grecia antică cu Hesperos sau Hades. 2. În mitologia sumeriană și babiloniană, e Regele care vrea să urce pe cel mai înalt tron ceresc, ceea ce îi aduce prăbuș™irea în Infern. 3. În Noul Testament, este denumirea căpeteniei îngerilor revoltată împotriva lui Dumnezeu; Lucifer este numele Diavolului sau al Satanei (Satanail). Simbol al îndoielii, al negației sau al revoltei, evocat ca atare de scriitorii romantici sau renascentiști de mai târziu. (Dicționar Enciclopedic, 2009)

LÚCIFER - Satana. (Dicționar de Sinonime, 2002)

Omule... Frate... TREZEȘTE-TE !
Unde in Biblie scrie ca Lucifer = Satana?

Definitia este gresita.

Ba mai mult, in Apocalipsa, Iisus zice "Eu sunt Radacina si Samanta lui David, Luceafarul stralucitor de dimineata".

Acum depinde de traducere ce gasesti acolo. Poti sa gasesti si "steaua" in loc de luceafar.

Chestia cu lucifer este venita din Infernul lui Dante.

Last edited by abaaaabbbb63; 27.06.2016 at 18:28:52.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 27.06.2016, 18:40:35
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Unde in Biblie scrie ca Lucifer = Satana?

Definitia este gresita.

Ba mai mult, in Apocalipsa, Iisus zice "Eu sunt Radacina si Samanta lui David, Luceafarul stralucitor de dimineata".

Acum depinde de traducere ce gasesti acolo. Poti sa gasesti si "steaua" in loc de luceafar.

Chestia cu lucifer este venita din Infernul lui Dante.
:)
Parca te-ai fi pocait, asa vorbesti. :)
Reply With Quote
  #15  
Vechi 27.06.2016, 19:24:32
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
:)
Parca te-ai fi pocait, asa vorbesti. :)
Imi place informatia corecta :)
Reply With Quote
  #16  
Vechi 27.06.2016, 19:28:43
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
LUCEAFĂRUL de Mihai Eminescu, în engleză se traduce LUCIFER ... Ce trist. Oare întâmplător ? Eminescu chiar era creștin ?

http://www.gabrielditu.com/eminescu/lucifer.asp
Auzi bre Luceafarul este o metafora.El era Luceafarul Catalina era Veronica.Intrebare :Cine era Catalin si Demiurgul ?
Reply With Quote
  #17  
Vechi 27.06.2016, 20:16:03
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Unde in Biblie scrie ca Lucifer = Satana?

Definitia este gresita.

Ba mai mult, in Apocalipsa, Iisus zice "Eu sunt Radacina si Samanta lui David, Luceafarul stralucitor de dimineata".

Acum depinde de traducere ce gasesti acolo. Poti sa gasesti si "steaua" in loc de luceafar.

Chestia cu lucifer este venita din Infernul lui Dante.
Sunt de acord cu ce spui: nu apare în Biblie cuvântul Lucifer.

O ! De-ar ține cont oamenii ce se numesc creștini, să fie creștinismul lor Biblic, ar lăsa toți ereziile și ar veni în Biserică, în ce se numește azi politic, ortodoxie. E adevarata Biserică ce se dovedește Biblic în tot ce face.

Înafară de Dicționarul enciclopedic și de sinonime, dacă luăm strict numai Biblia, da, ai dreptate. Dar știm deja că satan, înainte de căderea și împietrirea lui, era în ceata celor buni, știm deja că poate lua chip de înger de lumină și de aici denumirea de Lucifer, adică purtător de lumină, fiindcă asta a fost, și acum, imită acea stare din care a căzut.

"Nu este de mirare, deoarece însuși satana se preface în înger al luminii." - II Corinteni 11, 14.

"Veți vedea cerurile deschise și pe îngerii lui Dumnezeu urcând și coborând peste Fiul omului" - Ioan 1, 51.

"Și în cer s-a făcut un război, Mihail și îngerii lui s-au luptat împotriva balaurului. Și balaurul cu îngerii lui s-au luptat și ei, dar n-au putut birui și loc pentru ei nu s-a mai găsit în cer. Și balaurul, șarpele cel din vechime, numit Diavol și Satana, acela care înșală lumea întreagă, a fost aruncat pe pământ și împreună cu el au fost aruncați și îngerii lui." - Apocalipsa 12, 7-9.

"Mă voi sui în cer, îmi voi ridica scaunul de domnie mai presus decât stelele lui Dumnezeu; voi ședea pe muntele adunării dumnezeilor (sfinții îndumnezeiți). Mă voi sui pe vârful norilor, voi fi ca Cel Preaînalt". - Isaia 13, 13-14.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia

Last edited by Igor_Paslusnik; 27.06.2016 at 20:34:31.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 27.06.2016, 20:16:15
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Imi place informatia corecta :)
Pai nu e chiar corecta. Adica o fi adevarat ca in vechime crestinii nu-l numeau pe satana Lucifer, dar asta nu inseamna ca nu interpretau acele pasaje din Scriptura unde in latina e scris lucifer ( chestia din Isaia ) ca fiind pasaje in care se vorbeste despre satana. Sau ca Eminescu nu s-ar fi putut referi la satana. ( eu nu cred ca a facut asta, dar e o alta discutie ). Sigur ca poate numele ala devine sinonim cu satana tarziu, dar latinii cand citeau lucifer la Isaia intelegeau satana si inainte de Dante, si la fel si cei din est cand citeau steaua diminetii sau cum scrie acolo.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 27.06.2016, 21:02:21
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Unde in Biblie scrie ca Lucifer = Satana?

Definitia este gresita.

Ba mai mult, in Apocalipsa, Iisus zice "Eu sunt Radacina si Samanta lui David, Luceafarul stralucitor de dimineata".

Acum depinde de traducere ce gasesti acolo. Poti sa gasesti si "steaua" in loc de luceafar.

Chestia cu lucifer este venita din Infernul lui Dante.
Și hai să fim mai exacți, am găsit ce căutam:

"11 În iad s-a pogorât mărirea ta în cântecul harfelor tale. Sub tine se vor așterne viermii și viermii vor fi acoperământul tău.
12 Cum ai căzut tu din ceruri, stea strălucitoare, fecior al dimineții! (LUCIFER, LUCEAFĂR, SATANA) Cum ai fost aruncat la pământ, tu, biruitor de neamuri!
13 Tu care ziceai în cugetul tău: "Ridica-mă-voi în ceruri și mai presus de stelele Dumnezeului celui puternic voi așeza jilțul meu! În muntele cel sfânt voi pune sălașul meu, în fundurile laturei celei de miazănoapte.
14 Sui-mă-voi deasupra norilor și asemenea cu Cel Preaînalt voi fi".
15 Și acum, tu te pogori în iad, în cele mai de jos ale adâncului!" - Isaia 14, 11-15.

"Am văzut pe satana ca un fulger căzând din cer." - Luca 10, 18.

La Apocalipsa 22, 16, Hristos spune că El e steaua care strălucește dimineața. Iar Satana, Lucifer, este "fecior al dimineții" spune la Isaia 14, 12, adică nu este însuși Steaua Diminieții, adică Hristos, ci satana este fecior al Dimineții, adică este creația lui Hristos. Hristos în Sfânta Treime, este Creatorul a toate, văzute și nevăzute, duhuri și materia toată din univers, El e Cuvântul Lui Dumnezeu, El e Creatorul, Tatăl prin Hristos a creat toate, așa s-au făcut toate. Deci și îngerii care mai târziu se vor răzvrăti și vor cădea și vor fi numiți demoni sau draci, conduși de satana, diavolul, sau lucifer fiindcă e "fecior al dimineții".

Deci nu spune direct, dar spune indirect, că Satan, este Luceafăr sau Lucifer, pentru că nu e una și același lucru "steaua dimineții", Hristos, cu "fecior al dimineții", Lucifer, Satana. Și unu și altul pot fi traduse cu Luceafăr sau Lucifer, tocmai de aceea, lui Hristos nu i s-a mai dat denumirea de Luceafăr sau Lucifer, în decursul istoriei, fiindcă îl reprezintă pe cel rău, care devine "înger de lumină", ca să amăgească. Vrăjmașul a fost un înger de vază în Ceruri, iar Duhul Sfânt a revelat Sfinților Părinți că Satana era conducătorul Serafimilor cei cu 6 aripi, care sunt cea mai înaltă treaptă ierarhică în ceruri, el îi conduceau pe toți ceilalți. După căderea lui, Arhanghelului Mihail i se dă conducerea ierarhiilor din Ceruri, care l-a învins și l-a alungat pe Satan serafimul din Cer, cum vedem la Apocalipsa 12, 7-9.

Îți plac lucrurile exacte, spui? Poftim, lucru exact, "acum mergi și nu mai păcătui, ca să nu ți se întâmple ceva și mai rău."

Și... TREZEȘTE-TE !
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia

Last edited by Igor_Paslusnik; 27.06.2016 at 21:28:54.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 27.06.2016, 21:46:29
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Pai nu e chiar corecta. Adica o fi adevarat ca in vechime crestinii nu-l numeau pe satana Lucifer, dar asta nu inseamna ca nu interpretau acele pasaje din Scriptura unde in latina e scris lucifer ( chestia din Isaia ) ca fiind pasaje in care se vorbeste despre satana. Sau ca Eminescu nu s-ar fi putut referi la satana. ( eu nu cred ca a facut asta, dar e o alta discutie ). Sigur ca poate numele ala devine sinonim cu satana tarziu, dar latinii cand citeau lucifer la Isaia intelegeau satana si inainte de Dante, si la fel si cei din est cand citeau steaua diminetii sau cum scrie acolo.
Da, dar chestia este ca nu numai in Isaia se gaseste sintagma "stea stralucitoare", deci de ce ne-am limita numai la acea asociere, cand in alte pasaje, exista si alte lucruri la care se refera expresia?
Reply With Quote
Răspunde

Tags
evenimente, fapte, lumea, neortodoxă, știri